Sky Sports F1 kanalındaki F1 Report programının bu bölümünde Ferrari’nin 2021 motor değişikliği önerisinden sonra yaptığı çekilme tehditleri tartışıldı.

Scuderia Ferrari, Formula 1’in tarihi öne sahip ve en başarılı takımı, ancak 2020’den sonra gridde olacakları şüpheli, çünkü başkan Sergio Marchionne, Liberty Media’nın gelecek planlarının kendi ilgi alanlarına uymaması halinde F1’den çekileceklerini söyledi.

Bu uyarı FIA ve FOM’un 2021 ve sonrasının motor kuralı taslağı açıklamasından sonra gelmişti ve motorsporları gazetecisi Peter Windsor Ferrari’nin bu davranışını yorumladı.

“Bernie’nin [Ecclestone] Ferrari sürekli mutlu etmek için yaptıklarını göz ardı edemeyiz.”

“Ferrari’yi mutlu etmek ve programın bir parçası halinde tutmak Formula 1’de hemen her şey için anahtar etmendir. Ferrari çok fazla para istiyor, bunu yapıyorlar çünkü, Formula 1’e getirdikleri şey de bu.”

“Bu motor durumu Ferrari’nin şunu demesini sağladı: ‘her şey düzelmediği sürece, kolayca çekilebiliriz. Biz Formula 1’den büyüğüz.’ Ve öyleler de.”

Windsor, Ferrari’nin kendi şampiyonasını kurabileceğini ve bunda da başarılı olabileceğini ekledi.

“Ferrari olmadan, korkarım ki, Formula 1 bir diğer motorsporu şampiyonası olur. Bunda kötü bir şey yok, ancak Formula 1 olmaz. Bunu çok, çok ciddiye almalıyız.”

Eski McLaren mekanikeri Marc Priestley de programa katıldı ve Ferrari’nin özel bir muameleyi hak etmediğini düşünüyor.

Ferrari 16 üreticiler ve 15 sürücüler şampiyonluğu ile spordaki en başarılı takım ve mevcut gelir dağılımı payı da bu özel durumunu yansıtıyor. Ancak Priestley Liberty Media’nın sporu değiştirmekte haklı olduğunu düşünüyor.

“Ferrari’nin tarihi önemini anlıyorum, ancak onlara diğer takımlardan daha fazla para vererek onlara bir avantaj veriyoruz. Bana göre, bu bir futbol takımına 12. adamı vermek gibi bir şey.”

“Doğru harcarsanız, bütçeniz doğrudan başarı ve performans olarak geri döner, yani biz onlara adil olmayan bir avantaj veriyoruz.”

“Bence modern Formula 1 taraftarları daha denk bir mücadele görmek ve daha fazla takımın önlerde savaşma fırsatının olmasını istiyor.”

“Ferrari’nin önemini hepimiz anlıyoruz, ancak bence Formula 1 Ferrari olmadan hayatta kalabilir. Evet, gidip yeni bir şampiyona başlatabilirler, ancak Formula 1 Ferrari’nin kattığından çok daha fazlasıdır.”

Ferrari veya Marchionne’nin kuralların kendilerine uymaması halinde spordan ayrılmakla tehdit ettiği ilk olay bu değil, ancak 2021 için planlarını uygulamaya koymaya çalışan Liberty Media’nın önünde en büyük engel konumundalar.

Windsor şöyle ekledi; “Formula 1’i bir taş duvar olarak düşünebilirsiniz, çok güçlü, çok yüksek ve çok büyüktür.”

“Bu duvardan bir taşı alırsanız, tüm iş modeli çöker. Liberty de bu taşlardan birisine dokunduklarında bunun tüm iş modelini etkileyeceğinin farkına varıyor, çünkü Bernie’nin iş modeli bu kadar kırılgan durumda.”

“Bence çözüm, Bernie’nin yaptığı gibi Ferrari ile ilgilenmektir.”

19 Yorum

 1. O değil de, sanki F1 pırıl pırıl ilerlerken Liberty çıkmış da sporu çökertmeye, Ferrari’nin ipini kesmeye çalışıyormuş gibi davranılıyor. Spor 10 yıldır büyüyen hızla batıyor, son beş yılda batış hızı iyice arttı. Sanki bu süreçte Ferrari bu işin içinde değilmiş, bu motorlar kabul edilip onaylanırken orada değilmiş, bağımsız motorlara veto çeken o değilmiş, bu süreçte de 10 tane şampiyonluk almış gibi konuşmak komik oluyor.

  Her şeyi pahalı ve zor tutunca tek başarabilecek Ferrari imiş, kendileri imiş gibi davranıyorlar. 2009’dan sonra ne yaptılar? 2014’ten bu yana ne yaptılar? Red Bull götürdü, Mercedes götürdü, öylece baktılar, bakmaya da devam ediyorlar. Bir zengin, bir akıllı, bir becerikli kendileri sanki. Ferrari’ye rağmen gerileyen, Ferrari eliyle düşen spor artık Ferrari yüzünden de batacak. Hayrını görsünler.

  Bujisini değiştiremeyen, intercooler hortumunu yapamayan adamlar F1’den büyük oluyor öyle mi? O ayna hileli, benden söylemesi.

  En basit ve ucuz kelimelerle böyle anlatılır.

 2. Güzeeeel.
  Tabi gün övme zamanı değil 🙂 yerme zamanı basıncı abiler bunu anlamalı. Tabi anlaşılan bu açık bir tartışma programının metin dökümü olmuş…

  Ferrari, geç F1’i felan kendi global serisini felan kuramaz… Namı sanı bırakıp realitelere bakmak lazım. Bugün hiç kimse! ve bir daha kimse Formula 1 gibi bir seri kuramaz. Olayın farkı da zaten bu. F1, motorsporları kavramları düzeyinden dolayı değil çok başka nedenlerle 1 numara. Yani Formula 1, futbolun şampiyonlar ligi, dünya kupası gibi felan değil onlar sadece gerçekçiliği olmayan betimleme… Bu dengesiz halinin sebebi de bu zaten. Ferrari, bırakın FIA GT, DTM, GP2 gibi birşeyi F3 şampiyonası dahi kuramaz yahut ancak bu kadarını yapabilir. Ferrari’nin maddi yapabileceklerini iyi değerlendirmek gerekiyor bu marka Redbull yahut Renault değil… Ferrari’nin yaptığı Cup’lar organizasyon olarak oldukça basit, kapalı devre yapılar… Bu Challange sınıfları üzerinde ki iş modellerini ise zaten oturmuş, başkalarının sağladığı serilerde yürütüyorlar WEC vs.
  Corse Clienti’s, dev group’lar dahil onlarca markanın yapamadığı muazzam, çok cazibeli bir olaydır ancak bu bir yarış, motorsporları sınıfı değildir iyi bilmek lazım…

  Sahiplerin görebildiği lakin insanların pek fazla anlayamadığı şey; şuan gelinen noktada sadece Scuderi Ferrari değil neredeyse bütün ana üretici ve büyük markaların mihenk taşı şeklinde, vazgeçilemez hale gelmesinde. Mercedes-Benz, Redbull, Renault dan da vazgeçemezsiniz tüm iş planı Ferrari’de çökme düşüncesi gibi çökecek durumda. Liberty gibi Bernie’nin elini kısırlaştıran da zaten buydu.
  Bunun baş nedeni üretime dair çeşitlilik (sadece üretici büyük grouplar başlığı değil) ve üretime dair beklentinin oldukça dar alanda, kısır gerçekleşmesidir.
  Bunları çözmeden bu sınıfı eski şaşalı günlerine getiremezsiniz…
  Ellerinde halen ++ları olan bir mamül var ve gittikçe sermayeden yiyerek küçülüyor bunu çözmezseniz bir gün diğer herşey haline gelebilir.

  Kırılgan betimlemeleri de bu yukarıda ki gibi neden ve izahlarladır.
  Bu, Bernie’nin getirdiği birşey değil sadece bu negatif durumun daha fazla güçlenmesine neden oldu. Bu durum F1’in 30 yıllık akım sürecinde kendiliğinden oluştu. Bunu başka serilerde yaşamadı, yaşamıyor değil fakat kimileri sıkı müdahale etmeye çalışıyordu.

  Kaidedir ki; motorsporlarını üretici sanayi gerçeğe döndürür. Bunların olmayacağı bir durumda yaptığınız gündelik yaşamın sertleştirilmesinden öteye gitmez…

  10 yıldan fazladır Ferrari’nin ek elde ettiklerini temel planda haklı ve adil bulmamakla birlikte uygulama gerçekçiliğini izah edip durdum. Bunu da seviyorum diye yapmadım. Çünkü uygulandığı gibi McLaren ve Williams’ın da korunması gerektiğini izah etmişimdir. Yani bu durum haklı görmesek bile Ferrari markasının söke söke aldığı bir durumdur beğenip beğenmememiz ticari uygulamada pek birşey değiştirmiyor.
  Bana göre bu iş modeli şekli ise yine yanlış. Scuderia Ferrari ve bazı köklü markaların açık parasal olarak değil yarışların uygulama dinamiği içerisinde yani üretim ve varlıklarında desteklenmesi, katılım boyutlarına göre hakları olarak artı avantajları gerekiyor. Kısaca bu Formula 1 ise herkes gelip onlarla rekabet etmeye kalkışmalı. Bu durumdan onları beceri kayıpları hariçtir…
  Nasıl ki Ferrari, yollarda hız ve performans değil! uygulama yönüyle yakalanamaz olarak görülüyorsa seri içi durumda da yakalanması gereken konumunda olmalı. Bu direkt rakamsal olarak görünmeyecek olsa dahi uzun uygulama ve toplum etki planında Ferrari’ye rakamsal geri dönüş sağlayacaktır aynı yollarda ki gibi.
  Şu kadar söylemek gerekir ki Ferrari halen V12 üreten birkaç üreticiden biridir…

  Yani burada kastedilen kurgunun Renault gibi basit! binek üreticilerine yönelik değil Ferrari, McLaren ve Williams’ın dinamiklerine uygun olarak tasarlanması, korunmasıdır. Ve Lotus’u kazanacaksınız. Cosworth’un, İlmor’un geldiğini zaten görmüş olacaksınız…
  Bu uygulama biçimi işlerin aşırı pahalılaşmasını da önler.

  Tabi burada temel engel insanların ulaşabildikleri ucuz markalar odaklı olmasıyladır. Değişen Renault’u algılayamazlar…. Derin beceri de Cosworth’ün, Mercedes’ten çok daha kaabiliyetli olduğunu, BMW’nin Williams’dan daha önemli olmadığını bilmezler…
  İşte bu halde değişen FCA’lı Ferrari’i de algılayamıyorlar zaten… Aynı Tesla gibi şeyleri halap şalap yedikleri gibi…
  🙂

  Asıl soru Luca veya Sergio, Ferrari’den daha mı büyük…

 3. Sky’ın yaptığı bir haber olduğu için baya İngiliz milliyetçiliği kokuyor.

  ancak onlara diğer takımlardan daha fazla para vererek onlara bir avantaj veriyoruz. Bana göre, bu bir futbol takımına 12. adamı vermek gibi bir şey.”

  Verilen para ekstradan 70 milyondu sanırım. Buna ihtiyacı varmı yok mu bilemicem ancak 2016da çok kötü geçirmesine rağmenı 200 e yakın kazandı. -70 desen 130. 70 milyon bnm için inanılmaz para ama onlar için nasıl bilmem çünkü bu sene genel beklenen ciroları 3,3 milyar euro. Zaten son çeyrekle birlikte 400 500 milyar euro net kar yapmışlar. F1 takımının gelir bütçesi 330 milyon civarında. -70, 260.. Yani Mercedes’in toplam gelir bütçesi. Deli paralarrr… 🙂 Red Bull ve Mercedes de iyi kazanıyor yani nasıl +70 alıyorlar die 12 kişi ile çıkıoz biz? Yani RBR ve Merco-Renaultta bu parayı kolayca elde edebiliyor, amazing diyelim 🙂 Sky işte.. Bence eleştirenlerin çoğu Ferrariyi doğru yerden vurmuyorlar. Hep cümlelerinin içinde saçma sapan yerlere dikkat çekiyorlar. Sadece Ferrari bu sporun en önemli takımı ve ona göre davranmalı, bunun içinde rekabete izin vermeli, taraftarları hoşnut edecek kuralları eleştirmemeli, veya buna benzer şeyler söyleseler eyvallah dicem.. Ferrarinin önemini anlıyorum tarihini anlıyorum diyo sonra yok 3 5 milyon ordan +12 ordan kim sevmiş kim öpmüş bla bla bla.

  Ama şu sözümün arkasındayım; Ferrariye 1,5 2 milyar’a yakın bu teknolojiye para harcatan F1’in, daha çok standartlaşma yaparak, harcama kısıttırarak, elde edilen teknoloji biriminin verdiği meyvelerin altında bir meyve bana sunun demesini ben a n l a y a m ı y o r u m. Bunun doğrulunu savunmuyorum notunuda ekleyeiym. Lan bari 3,0 motor felan sunsaydılar hiç yoktan belki 2,4.. Ellerinde olsa 1,2 e indirceklerdi. Bari F1 iyi düzeye gelir, ilgi artar diyip eyvallah derdik herşeye. 15k rpm yapıp, yakıt kıs, dayanıklılıkta önce 3 sorna 2 motora in. Dayanıklılık şampiyonasına çıkıyoruz sanki. Sonra gel standartlaşma yapalım harcamayı kısalım sieeee.

  Velhasıl Ferrari olmadan F1 bana anlamsız gelebilir, izlermiyim? bilmiyorum. Nabza göre şerbet verilir.

  • Ferrariye 1,5 2 milyar’a yakın bu teknolojiye para harcatan F1’in

   Gören de zorla harcattılar sanır. Kabul etmeseydi bu kuralları? 640’tan 728 kg’a çıkartan motorları kabul etmeselerdi? Madem kendi faydalarını düşünüyorlar, o zaman karşı çıksalardı? Böyle yaptıktan sonra ‘oynamıyorum’ demek nedir?

   Bez getir.

   • Bu 2014 e hazırlanırken veya 2014 itibariyle harcanmadıki 1,5 2 milyar. 2015 2016 yıllarında zorunda oldukları için harcandı. Kabul etmelerine gelirsek, hatalarını kabul etti eski başkan ve belkide şuan içindekiler, akabinde isyan edeceklerine duruma adapte olup bu tenknoloji birimi hazırlandı. Buradan bakarsak oynamıyorum diyebilir, bir anormallik yok. Ha şimdide kabul etmiyor varmı ? etmiyor. Ferrarinin şuan yapması gereken atmosferikleri önermekti ve bu beladan kurtulmak istemeleri olmalıydı. Ama öyle bir katakulle yaptılarki naletlerden kurtulamıyorum. 2021 kurallarıyla ve yasaklamalarıyla F1’in daha iyi hale geleceğini mi sanıyorsunuz siz ? Yeni motorun sesi dahi yine memnun etmeyecek kimseyi. MGUH’i kaldırınca ne olcak az bi sertleşcek sesi ama aynı tatava devam edecek. Yakıt akışı aynı ve dayanıklılık 2 motra kadar incek. Bu mu tatmin edecek savunduğunuz yeni motorlarda ? Bırakın abi. 8 silindirden aşağı F1 motorumu olur. 21 kurallarıyla ferrariyi asıp kesceğime, ferrariye bu beladan kurtulamadıkları için söverim ve s.qt derim daha iyi. İstiyorumda, bu belanın gitmesini istemedikleri sürece defolsunlar spordan. Valla Liberty e helal olsun turbo motorları savundurtturuyorlar size, bunuda yaptılar hahaha 🙂

    • Parayı başka şey için harcadılarsa sıkıntı yok demektir. Mercedes de harcadı o paraları, hala da harcıyor.

     Motorun sesi çok çok az değişecek zaten, onu geçtik. Ucuz ve basit yapmayı becerebilmeleri yeter. Motor sayısı konusunda açıklama yok, artabilir. Başka türlü ucuz yapamazlar.

     Zamanında 4 silindirli turbolar yarışmış pistlerde ve efsane olmuşlar.

     • Çağrı kardeşimi geç para sanki kendi cebinden çıkmış gibi konuşuyor. 🙂
      Ferrari ilk defa devasa modernizasyon parası harcamıyor. Bi simülatör kabinine 2 defa 60 milyon $ veren markanın parasını biz mi düşünecez bana ne. Bizim onları koruduğumuz kadar kendilerini koruyorlar mı acaba… Kaldı ki harcamak zorunda değillerdi bunu, kendileri kaşındı, kendileri istedi ve dönme ihtimalleri de koyuldu önlerine. Renault gibi harcamasalardı sonra da atm ler koyulunca önlerine çift motor segmentasyonuna he deselerdi bana ne…

      Kimsenin [çapsız güya mühendislerin dışında! ] bu motorları savunduğu yok. Konu ortaya koyulan şablonun mükemmelliği değil bunu anlamak lazım. Konu üreticilerin kırılması, kafalarının ezilmesi… Mekanik standard, değil Politik savaş güdülüyor şuan.
      Boşuna mı yazıyoruz bu basın yazıları artmalı diye…

      “4 silindirli turbolar yarışmış pistlerde ve efsane olmuşlar”
      Niye Efsane olmuşlar?
      Ben yazayım… Hem de 1.5 LT V4… hatta 1.4 LT V4/V6 dahi var (350 HP)
      1.6 V6 büyük kaçtı yani niye bunu seçmediler…
      Niye Efsane çünkü: 1,350 hp at a 5.5 bar boost

      1966 to 1986 atm : 285 hp to 500 hp
      1982 to 1988 turbo : 500 hp to 900 hp

      1989 Ferrari V12 660 HP
      1990 Honda V10 675 HP
      …..

      Peki mevcutta ne olmuş…
      2004: 1100 HP
      2010: 950 HP
      2017: 950 HP

      Fark: 13 sene….

      İşte o yüzden ses çıkmıyor… Yediremezsiniz bunları kimseye..
      Yalnızca atmosferi, toprağı yırtanlara Efsane derler.

 4. “Ferrari’nin tarihi önemini anlıyorum, ancak onlara diğer takımlardan daha fazla para vererek onlara bir avantaj veriyoruz. Bana göre, bu bir futbol takımına 12. adamı vermek gibi bir şey.”

  Ben bu fikrin altına imza atabilirim.

  Ferrarisiz Formula1 de olur, Formula1siz Ferrari de.. Ancak her iki taraf da bundan başta ticari olarak zarar görür. (Bu bana biraz ülkedeki bir konuyu hatırlatıyor ama siyasete girmeye gerek yok.)
  Öte yandan bu kurallar bize uymazsa terkederiz tehditlerini özellikle Red Bull’dan az miktarda da Mercedes’ten duyduk. Bu kadar infial yaratmasının sebebi bu kez Ferrari’den gelmesi oldu.
  Formula1 şu an üretici çeşitliliği konusunda oldukça zayıf ve korunaksız. Dolayısıyla 2021’de güçlü üreticileri organizasyona çekemezse Ferrari’nin blöfünü (ya da her ne haltsa) görmezden gelemeyecektir.

  • 2021’de güçlü üreticileri organizasyona çekemezse

   Güçlü üretici olarak otomotiv devlerinden bahsediyorsan en güçlülerinden Mercedes, Renault ve Honda zaten burada. En fazla Toyota ve BMW eklenir. Onların yaptığı da sporu kendi reklam amaçları için kullanıp sömürdükten sonra posasını atmaktan öteye gitmez.

   F1’i mücadele kurtaracak.

  • Konunun kilit noktası tüketicilerin tepkisi ve olası ticari kayıplar zaten. Liberty ilgi, dolayısıyla para kaybını göze alamayacak. Özellikle eli bu kadar zayıfken.. Ferrari de bunun farkında ve kartlarını oynamaya başladı. Bunun şampiyonluğun kaybedildikten sonra dillendirilmesi tesadüf değil kesinlikle..

   • Bence şu an Liberty’nin eli Bernie zamanından çok daha güçlü. Mercedes, Renault ve Ferrari yan çiziyorsa F1 doğru yolda demektir. Ferrari’nin bu denklemde yanlış tarafta olması ise kendilerinin ayıbı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]