Singapur’da Ferrari’nin duble yaparak, Red Bull ile birlikte Mercedes’i podyum dışına itebileceğini düşünüyorduk, Ferrari yarıştan silinirken, Mercedes podyumu dolduran ekip oldu.

Üç araç pistte bir olmayı denedi, daha da fazlasının olmasına gerek kalmadı…

Max faktörü şampiyonluğu Lewis’in lehine kaydırdı

En tepedeki üç pilot ilk viraja doğru ilerlerken, Red Bull’un birisi Ferrari’lerin arasında sandviç oldu. 2016 Malezya GP’de motoru patlayan Lewis Hamilton’ın yaşadığı dramın bir benzeri yaşandı.

Ancak Sebastian Vettel’in Max Verstappen’i sıkıştırmaya başlaması Ferrari pilotu ve Hamilton arasında şampiyonluğu belirleyen an olabilir. Vettel şüphesiz Verstappen’ın ıslak zemin hızından korkmuş olmalı ve ilk viraja doğru ilerlerken Red Bull’un önüne ani bir manevra yaptı.

Kimi Raikkonen’in de dış kısımdan müthiş kalkışla yana gelmesiyle birlikte, sonuç iki Ferrari aracı, Verstappen’in Red Bull’u ve en dıştan masum masum ilerleyen Fernando Alonso’nun McLaren-Honda’sının yarış dışı kalması oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=SDGEMQQHWig

Pek çok kişinin gördüğü üzere Verstappen berbat bir sezon geçiriyor. Her ne kadar bu yıl şampiyonluk savaşı içinde olmasa da, tüm bu olanlar Abu Dhabi’de kimin önde kalacağı hikayesini değiştirebilir. Vettel’in Verstappen’i engellemek için bu kadar agresif olmasına gerek yoktu. Hamilton’ın yaptığı gibi, ideal çizgi olduğu açık olan sağ tarafta kalması daha iyi olabilirdi.

Ferrari adına, bu kaza çok daha yaralayıcı geçti. Vettel ve takımı Spa ve Monza gibi tarihi pistlerden sonra hızlarının gelişeceğini biliyorlardı. Bu pistlerde Mercedes W08 her zaman yenilmez olacaktı. Mercedes buralarda azami sonuçları elde edebildi, ancak Gümüş Okları yenmesi beklenen Ferrari, Singapur’da tek bir puan bile alamadı.

Neler olabileceğinin konuşulduğu gün

Savaş sırasında vurulan siviller gibi, Fernando Alonso bu durumda yanlış zamanda yanlış yerde duran bir seyirciydi. Kalkışta 2012’de Ferrari’de yaptığına benzer şekilde roket gibiydi, McLaren’ını ilk virajda dışa konumlandırdı ve Verstappen’in kayan Red Bull’u sidepoduna uçmasaydı oradan kesinlikle üçüncü olarak çıkacaktı.

2005 ve 2006 dünya şampiyonu, bu şanssızlığından şikayet ediyor olmalı, yarıştan sonra konuşurken podyum veya hatta yarış zaferinin mümkün olabileceğini söyledi.

https://www.youtube.com/watch?v=9pAAk7N0H9I

Alonso’nun yorumlarını biraz dikkatli okumak gerekebilir, ancak Stoffel Vandoorne’un harika sürüşü ile yedinci olması, İspanyol pilotun öndekilerle yarışabilecek hızının olabileceğini gösterebilir. Podyum mümkün müydü? Belki. Zafer? Hamilton Daniel Ricciardo’nun Red Bull’unun önünde ulaşılmazken, o gün değil.

Renault (neredeyse) iyi iş yapacaktı

Zavallı Nico Hülkenberg. Kevin Magnussen’in diline düşmekten daha da kötüsü başına geldi. Alman pilot şu an podyuma çıkmadan en fazla yarışa çıkma rekoruna sahip oldu. Ancak Singapur GP Hülkenberg için iyi olabilirdi. Geçmişte kaçan fırsatlara bakmak kolaydır, ancak önüne baktığında açık şekilde olumlu sinyaller bulunuyor.

RS17 tek turda iyi bir hız gösterdi ve Hülkenberg Singapur ışıkları altında dikkat çeken tur zamanları attı. Takım ilk pit stopu geciktirme konusunda hata yaptı ve bu da kendisine pist pozisyonuna mal oldu. Sonunda da bir teknik sorun yarışını bitirdi.

Yine de Jolyon Palmer’in yarış hızı Enstone takımına altıncılığı getirdi ve gridin önlerine yaklaşabileceklerini gösterdi. İngiliz pilota saygı duyuyoruz elbette, ancak Renault Carlos Sainz ile birlikte çok daha güçlü olacak.

Sainz ve Toro Rosso’nun konuşması

İspanyol pilot Sergio Perez ile mücadele ederek dördüncü bitirdi ve Toro Rosso’daki en iyi sonucunu elde etti. Sainz farklı bir lastik stratejisi kullanmıştı, herkes Ultra Yumuşak kullanırken, o Süper Yumuşak hamuru tercih etti.

Sonuçları ise Torpido olarak bilinen takım arkadaşının tam tersi olarak devam ediyor. Daniil Kvyat, bariyerlere girdikten sonra takımdan özür dilemişti, ancak aralarındaki fark hiç bu kadar açık olmamıştı. Rus pilot 70 yarış deneyimine sahip ve Helmut Marko tarafından çok fazla şans verildi. Önceki dönemde Red Bull’daki performansından sonra çoktan gönderilmesi gerekiyordu. Bunu Jean-Eric Vergne’e sorsanıza…

Red Bull sizi kanatlandırıyor, ancak Pierre Gasly bunu henüz elde edememiş olsa gerek ki, Torpido hala bir yarış koltuğuna sahip.

Tek bir tur mu izleyeceksiniz, o zaman 17. turu izleyin yeter

Kevin Magnussen, yarışın 17. turunda Felipe Massa ve Esteban Ocon ile müthiş bir mücadele sergileyerek F1 taraftarları gözünde kahraman oldu.

Haas pilotu 11 sıra için Massa ile savaşırken köprü altında tekerlek tekerleğe temas etmişlerdi. Massa yerini korumak için mücadele etse de, Magnussen sekizinci virajdaki müthiş manevrasıyla tekrar geçmeyi başarmıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=rGvd-9__g74

Magnussen, sonraki virajda da pozisyonunu korumak için Massa’dan 12. sırayı çalan Esteban Ocon’u sıkıştırmak zorunda kalmıştı. Tüm savaş sert fakat adil yarışların çok iyi bir örneği konumunda. Lütfen daha fazlası gelsin…

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]