4 kez şampiyon moral buldu!

Özellikle son yarışlarda insafsızca linç ettiğimiz, takım arkadaşı Leclerc’i arş-ı alaya çıkardığımız Sebastian Vettel Singapur’da geceyi Ferrari için aydınlattı. Leclerc’in kendisine haksızlık yapıldığını düşündüğü yarışta erken pit-stop ile damalı bayrağı ilk gören Vettel, 3 kez giren güvenlik aracının da yaptığı güzellikle kontralara izin vermeden yarış liderliğini korudu ve zafer alan isim oldu.

Aslında her şey Mercedes için iyi başlamıştı, ilk antrenman gününde rahatça double yapacakları da konuşuluyordu – ki herkes böyle bekliyordu- ve fakat yarış gününe kadar tempoyu bulan Ferrari sıralama turlarında ilk üç sıradan ikisini kapmayı başardı. Vettel’in inanılmaz turunu egale eden Leclerc pole pozisyonunu kapmıştı. Ardından Hamilton ve Vettel geliyordu.

Uzunca bir süre önde giden Leclerc, pit-stop ardından ikinciliğe düşmüş oldu, kimileri O’na haksızlık yapıldığını düşünse de, Vettel’in erken pit-stopu belki de strateji konusunda sezon başından bu yana başarısız olan Ferrari Pit Duvarı’nın en akıllı hamlesiydi aksi halde Vettel podyum dışından bile kalabilirdi. Bu hamle ile Ferrari uzun yıllar sonra double yapmayı başardı.

Mercedes favori olarak çıktığı hafta sonundan, Hamilton ile 4.lük ve Bottas ile 5.lik alarak ayrıldı. Bottas yine ‘’It’s James’’ ile karşılaşarak Hamilton’un önünü açtı, bu bağlamda memurluğuna devam etti. Şahsi olarak pilot içgüdüsüne sahip olmadığını düşünüyorum. Hamilton’a en yakın rakip O iken, bu yaptıkları siyasetçiler gibi koltuk korumadan başka bir şey değil; tabi herkes bir Rosberg değil.

MGU-K cezası ile son sıradan start alan Ricciardo bir ara 5.liğe kadar yükselmişti ve fakat Giovinazzi ile yaşadığı temasın ardından sağ arka lastiği patlayınca yarışı son sıralarda tamamlamak zorunda kaldı. Carlos Sainz de yaşadığı problem ile son sıralara düşmesine rağmen biraz da güvenlik aracının yardımıyla 12.liğe kadar yükseldi. Orta grubun en iyisi olmak için mücadele veren McLaren ve Renault arasındaki çekişmeyi ise Norris 7. Ve Hulkenberg 9. olarak devam ettirdi. İki takım arasındaki fark 22 ve Mclaren, Renault motoru ile üretici firmanın önünde bulunuyor.

Raikkonen, Kvyat teması ile süspansiyonu kırılarak; Russell, Grosjean ile temas ederek ve Perez de arıza yaşayarak yarış dışı kaldı. Russell temas sonrası Grosjean’e şaşırmadığını belirterek aslında hislerimize tercüman oldu.

Giovinazzi, bir ara lider götürdüğü yarışta Ricciardo ile temas yaşamasına rağmen son puanı kapmayı başararak 10. oldu. Gelecek sezon Red Bull koltuğu için mücadele eden Albon ve Gasly arasındaki savaşa da Norris 7. olarak araya girdi. (Albon 6. Gasly 8.)

Aslında herkesin üst üste üçüncü galibiyetini izlemeyi beklediği Leclerc, belki de gençliğinin verdiği hırs ile Ferrari Pit Duvarı’na veryansın etti, kimine göre haklı idi ama yazının başında da değindiğim gibi takımın çıkarları bunu gerektiriyordu ve bu kez Leclerc harcandı. Dört kez şampiyon son zamanlardaki baskı, karalama ve eleştirilere bu yarış ile güzel bir şekilde cevap vermiş oldu, zaten seremoni esnasında gözyaşlarını tutamaması da bunu gösteriyordu.

Tekrar hoş geldin şampiyon umarım bundan sonraki yarışlarda da yine eski Vettel’i izleriz, formsuz olabilirsin ancak asla yeteneklerinden şüphe edilemeyeceğini herkese tekrardan göstermiş oldun.

Muhammed Kaya, Diyarbakır/2019

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]