Sezon ortasında lastik değişimi istenmesinin arkasındaki sebepler

1

Formula 1’in lastiklerini sezon ortasında değiştirmek için yapılan çalışmalar temelde daha ince hamura sahip yeni lastiklerden dolayı büyük sorun yaşayan bazı takımların bunun yanlış bir seçim olduğu düşüncesi üzerine kurulu.

F1 takımları Avusturya GP’nin Cuma sabahı FIA ve Pirelli ile bir toplantı düzenleyecek ve geçen yıl kullanılan ve daha kalın hamurlu olan lastiklere geri dönülmesi fikrini tartışacak.

2018 lastiklerine dönülebilmesi için 7 takımın onayının olması gerekiyor, bu da bunu isteyen takımların geri kalanları ikna etmek zorunda kalması anlamına geliyor.

Lastiklerin değiştirilmesini destekleyen takımlar Ferrari, Red Bull, Toro Rosso ve Haas iken, Mercedes’in bu değişikliği desteklemesi beklenmiyor, aynı zamanda McLaren da 2019 lastiklerinin olduğu gibi kalmasını istiyor.

Durumdan memnun olmayan takımlar 2018’de üç yarışta da kullanılan bu ince hamurlu yeni lastiklerin getirilmesinin sebebinin güvenlik olamayacağını söylüyor.

İnce hamurlu lastiklerin temelde soyulma sorunlarına çözüm olmak için getirildiği açıklanmıştı, ki bu bir güvenlik sorun değil, bu sorunu yaşayan takımlar lastikleri değiştirmek için ekstra pit stoplar yapabiliyor.

Bu yıl kalıcı olarak kullanılmaya başlanan ince hamurlu lastikler 2018’de üç yarışta kullanıldıklarında Mercedes üç pole almış ve iki yarış zaferi elde etmişti.

2019 lastikleriyle sorun yaşayan takımların karşı argümanı ise sorunların bu düzeye geleceğini önceden fark etmiş olmaları halinde lastiklerin değiştirilmesi için çok daha önceden toplanılabileceği üzerine.

Takımların sezon başında lastiklerin çalışma sıcaklık aralıklarının beklenenden daha aşağıda olduğunu düşündükleri anlaşılıyor.

Geçtiğimiz sekiz yarış hafta sonunda çeşitli pistlerde bunun sonuçları görüldü. Her yarışta olmadı, belirli pistler ve şartlarda bazı takımlar lastikleri istikrarlı olarak kullanabilmeyi başardı.

Takımların yüzleştiği sorun ise lastikleri sadece sıralama turlarında yeterince ısıtamamak değil, peş peşe turlarda bile gerekli sıcaklığa getirmekte zorlanmaları.

Bu durumun düşük azami yere basmaya sahip araçların, lastiklere yeterince enerji yükleyemeyen pistlerde veya soğuk havalarda rekabetçi olamamalarına yol açtığı söyleniyor.

Etkilenen takımlar bu durumdan dolayı ‘çifte ceza’ aldıklarını hissediyor. İlk sorun araçlarının azami performansı sağlamak için yeterli tutunma oluşturamaması.

İkincisi ise yeterince tutunmayan lastiklerin daha fazla kayması ve lastiklerin yüzey sıcaklıklarının tepe yapması.

Bu da gerçekte tam tersinin olmasına rağmen lastiklerine çok sert davranan bir aracın başına gelenlerin yaşanmasına neden oluyor.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]