Ferrari ve Sebastian Vettel için çok iyi bir sezon oluyor dediğimiz anda her şey bir anda düşüşe geçti. Bireysel hatalar, takımın uyguladığı yanlış stratejiler. Acaba yanlış giden neydi ve bu kadar çabuk ne oldu?

Ferrari için böyle olmamalıydı. Nedenini sorarsanız cevabı belli.

Turbo çağına geçildikten sonra Mercedes takımı erişilemez haldeydi fakat değişen kurallarla birlikte geçen sezon Mercedes ilk kez dişli bir rakip ile karşılaştı. Ardından sonunda Ferrari hem sıralamalarda hem yarış hızında hem de strateji anlamında Mercedes’in önünde dedik ancak bu çok uzun sürmedi.

Tıpkı 2017 sezonunda olduğu gibi yaz arasından sonra Ferrari’nin kabusu devam etti. Şampiyonluk şanslarını zora sokan Scuderia Japonya’da hem taktik anlamında hata yaptı hem de pilotlarının yaptığı hatalar yarışlarını etkiledi.

Henüz biten bir şey yok fakat Lewis Hamilton ve Mercedes Suzuka’da başarılı bir sonuç almalarının ardından şampiyonluk yolunda son düzlüğe girdiler.

Bu durum nasıl oluştu?

Çok değil üç aydan az bir süre önce Ferrari şampiyonalarda liderlikteydi. Araçları piste uyum sağlıyor ve motor anlamında üretici firmaların önündeydi.
Belçika GP’sinin ardından Sebastian Vettel’in domine ettiği yarışın ardından Ferrari’nin açık ara araç üstünlüğü olduğu gözüküyordu.

Ancak sezon içerisinde tabloda Ferrari düşüşe geçti ve Mercedes ile Hamilton bu durumdan faydalanıp yukarılara doğru kendilerini taşımayı başardı. İtalya’da Raikkonen’in pole alması takımın yanlış hata vermesine neden olduğunu düşündürmekte. Ardından ilk turda Vettel’in yaptığı hata bazı kişiler tarafından sorgulanmaya devam etti. Singapur’a favori olarak giden Ferrari önce sıralamalarda darbe almış, ardından yanlış stratejinin kurbanı olmuşlardı.

Ferrari Rusya ve Japonya’ya giderken tekrar öne geçebilecekler miydi? Geçemediler. Mercedes sürekli zorlamaya devam etti ve Rusya’dan istediğini alamayan Ferrari Japonya’ya yeni parçalarla gelmedi ve bunun anlamı geliştirme yarışında geride kaldıkları anlamına geliyordu.

Sky F1’de yorumcu olan Paul di Resta: “Geçen sezon dayanıklılık ve hız kaybı yaşadılar.”

“Geliştirmede sürekli önde olmanız gerekir ve bazı farklı güncellemeler yaptılar, fakat gözüken o ki bu güncellemeler çalışmadı. Mercedes aracını farklı bir vitese taktı ve adeta ayrı bir lige geçtiler.”

Hamilton ve Vettel: Şampiyona Sıralaması

Lewis Hamilton Sebastian Vettel
Britanya GP 163 171
Almanya GP 188 171
Macaristan GP 213 189
Belçika GP 231 214
İtalya GP 256 226
Singapur GP 281 241
Rusya GP 306 256
Japonya GP 331 264

Ferrari son yarışlarda tek turda ortalama olarak Mercedes’in hemen hemen yarım saniye gerisinde. Bu durumda şampiyonanın ellerinden gitmesi anlamına geliyor.

Hamilton Amerika’da alacağı bir zaferle şampiyonayı kazanabilir.

Ferrari’nin temposu şaşırtıcı derecede düştü.

Pilotlar fark yaratır

Mercedes’e baktığımız zaman Hamilton son zamanlarda oldukça güçlü bir tempoyla aracını sürmekte. Fakat Vettel’in yaşadığı düşüşten tek sorumlu olan taraf Ferrari değil.

Di Resta bulunduğu durum için: “Dört kez dünya şampiyonu olmuş birisi için çok fazla yaptı.”

Liste çok uzun. Fakat geçen sene Vettel Hamilton ile Azerbaycan’da güvenlik aracı altında temas yaşamış ardından Hamilton’un üzerine sürmüştü. Singapur’da startta yaşadıkları kazanın ardından yarış dışı kalmış ve Meksika’da hem Verstappen hem de Hamilton ile temas yaşamıştı.

Vettel’in 2018 hataları

Yarış Seans Olay
Azerbaycan Yarış Bottas’a liderlik için atak yaptı ve dördüncü sıraya düştü
Fransa Yarış Startta Bottas ile temas yaşadı ve gridin sonuna düştü
Avusturya Sıralama Sainz’ı engellediği için beş sıra cezası aldı
Almanya Yarış Liderlikte giderken stadyum bölgesinde bariyerlere çarptı
İtalya Yarış İlk turda Hamilton ile çarpıştı
Japonya Sıralama İlk turunda hata yaptı ve dokuzuncu sırada kaldı
Japonya Yarış Verstappen’e Spoon virajında atak yapmaya çalışırken temas yaşadı

Bu yıl hataları daha can yakıcı seviyede. Bakü’de ikinci giderken yaptığı atakla lastiklerini kilitledi ve dördüncü sıraya düşerek Hamilton’a 15 puan kaptırdı. Fransa’da startta Bottas ile temas yaşadı, Almanya’da kendi evinde lider giderken hata yaparak bariyerlere çarptı. Monza’da Hamilton ile temas yaşadı ve yarışı tırmanmakla geçti. Bu hafta sonu hem sıralama hem de yarışta yaptığı hatalar Alman pilota çok pahalıya patladı.

Vettel Ferrari’nin uyguladığı yanlış lastik stratejisi yüzünden pistin hızlı olduğu anı kaçırdı ve Hamilton’un pole pozisyonu alması yolunda önünü açtı. Anthony Davidson bu konu hakkında yorumda bulundu ve Vettel’i eleştirdi.

“Hamilton’da aynı şartlarda piste çıktı. Sebastian ise tek turunda iki kez hata yaptı.”

“Yarış içerisinde yaptığı hata ise ona daha pahalıya patladı.”

Aracını dokuzuncu sıraya yerleştiren Vettel yarışa iyi başladı ve dördüncü sıraya kadar yükseldi. Ancak önündeki yavaş ve cezalı Red Bull’u geçerek Mercedes’lerle aynı çerçevede kalmak istedi.

Vettel Verstappen’in cezası olduğunu biliyordu fakat bir sonraki virajdan sonra uzun düzlüğü tercih etmek yerine Spoon virajında atak yaptı.

Di Resta bu atak için: “Şampiyonluk mücadelesi içindeyken bu şekilde bir şeyi yapabilir misiniz?” dedi. “Yapabileceğinizi zannetmiyorum.”

Hamilton’un son iki sezon içerisinde kalan dört yarışa giderken kendi hatasını yaptığını hatırlayan var mı? İngiliz pilot yaz arasının ardından mor sektör zamanlarını yapmaya ve kariyerine yeni bir şampiyonluk ekleme yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Bunu Vettel için söylemek zor.

Uzun bekleyiş devam ediyor

Şimdi değilse, ne zaman?

Ferrari 2008 yılından beri şampiyonada son iki sezona bakıldığında oldukça rekabetçi. Ancak elleri boş dönmeye devam ediyorlar.

Maalesef ki onlar Hamilton’un tabiriyle “dünyanın en iyi takımıyla” mücadele ediyorlar ve F1’de en dominant oldukları dönemdeler.

Ferrari seneye bir kez daha zorlayacaktır. Mercedes gelen bu fırtınayı sağ çıkmayı başardı. Ancak gelecek sezon iki takım da kimler yerinde olacak ve işlerini tamamlayacak.

Sky F1’de “notebook” programı yapan Ted Kravitz: “Takımda (Ferrari) ruh olarak bir şeylerin söndüğünü hissediyorum.” dedi.

F1 tarihinde en fazla başarılı olmuş olan Ferrari’yi bir kez daha ne zaman zirvede göreceğiz?

23 Yorum

   • Ne gibi?
    Çıkmış olamaz 🙂 çünkü bugüne öngörü değildi o kadar hızlı değil. Geyikliyoruzların birinde belli olmaz bekleyin… en erken 2019 demiştim. 😛

    Bunlar değil tabi de bazı noktalar öngörü yahut atmasyon falan değil görünen köy kılavuz istemez alim, müneccim olmaya da gerek yok.
    Proje, kira Vural beyin elinde patlar demiştik bütün olmaması gerekenleri yaptılar patladığını yaşayarak görsünler.
    Turbo’dan, şasi genişletmeden birşey çıkmaz araçlar daha da çöp olacak dendi yaşayarak görüyorlar.
    Liberty’nin 10-12 yıllık proje gelir hedefi çakacak. [tek şüphem var concept’lerde olduğu gibi millet ne konulsa yiyor, ekmeği bir süre götürüyor]
    Scuderia’nın açlığı daha uzun zaman sürecek…
    Ferrari parasal olarak büyüyecek ancak marka olarak tükenecek…
    McLaren çok daha kötü olacak…
    vs vs

    Açılım olsun başlıktaki konuyla ilgili de şunu söyleyip kaçayım. İlk defa bu yıl şampiyonluk noktasında Q1 (1.çeyrek)’de acaba! dedim ancak Q2’i bulmadan çaktı.
    Her zaman ki gibi önce idareden çaktı. 🙂
    Hesap kitap millet yaşanmasını bekliyor tabi öyle de olması gerekiyor.
    İdarede olsaydım şayet ne yapardım biliyor musunuz sene başında tazminatını öder Vettel’i kovardım. Yerine de Fernando’dan, Felipe, Jenson’a getirebileceğim bir sürü adam var. Hepimiz Redbull devriyle kıyaslayarak hata yapıyoruz, yaptık.
    Scuderia; Felipe, Kimi, Fernando zamanında da benzer şekilde ve benzer hatalarla 2. oluyordu nasıl olsa en azından bu tip isimle dinamiği kadroya yüklemezdim. Millet saf maf sodyumlu hızlarla kendini kandırsın. 🙂

    • Birçok kişi Honda’nın Japonya GP güncellemesiyle Renault’u geçtiğini konuşuyor. Tek güncelleme 0.6 sn getirmiş. Sezon başında Renault yarış kazanıyordu, ben de farkı kapattılar sanmıştım. Bknz 950 hp muhabbetleri. Ama güç isteyen pistlerde gördük neyin ne olduğunu. Üstelik Renault klasiği sezon sonu dökülmeleri başladı. Motora map yazamıyorlar 5 haftadır. Biz her şeyin iyi gittiğini sandık, göremedik o yüzden senin öngörün tuttu dedim. 😉

     • Onur bende şunu gördüm Renault ta sezon sonu yaklaştıkça bir sonraki sezonun motor parçalarını deniyor onun için sezon sonu performans alamıyor. Redbulun kullandığı motor c versiyon değilmiş. b versiyonun seğmentleri.

     • Doğrudur takip etmiyorum. Ben daha çok dar alan ve görelilikleri kastetmiyorum daha genel anlamda sıralama değişimini görecek insanlar, köşecilerden de okuyabilecekler. Tabi Renault’nun operate başında ki isimlerin ne kadar dangalak olduğunu anlayamama gibi 2 markanın total operasyonlarını da okuyamayabilirler. 🙂

      HP muhabbetlerine biz V8 döneminden alışığız. Endurance arttıkça hp sidik yarışı yalana, avuntuya düştü. Kağıt üstü değeri tutturamamalar yeni değil. Bir de o çağ da başlayan KERS vardı tabi ünitelerde belirleyiciliği bu kadar büyük değildi. Hatta dahili bir ünite tasavvuru dahi yapılamazdı.
      Artık bineklerde ki gibi tekil spec. değerlerinin hiçbir önemi olmayan sahne oluştu yada özellikle kuruldu…

      Arabacıların ve seyircilerin anlamadığı birşey vardır. Bir güç ünitesinin rpm/km dayanım bandını ne kadar ötelerseniz tezgahta ki bhp ile asfaltta ki whp arasında ki pergel o kadar açılır.
      Full forged dünyada ki düşük kullanım ömrü tezgah’la setup’ın yakınlığını sağlar. Çünkü malum maksada binaen inşa sonucudur.
      Uzun km gitmek ve uygunluk bizim dünyamızın ana meselesidir…
      Biz V10’lar daha güçlüydü derken de hep bunları kastediyorduk.

      Bilocan söylediğin şeyin mantığı bence yok.
      Motor şasi veya toplam paket gibi bir yapı değil karmaşık tekil bir bünye sistemi. Gelecek sezonun parçalarını test ediyorsan şayet o parçalar tecrübeye binaen zaten daha iyi olmak durumunda. Yoksa bunlar en zayıf halkasından kırılan yapılar. Ya thermaling gibi performans odaklıdır yada endurance.. Ki salt endurance tespit için yola çıkarmaya gerek yok bir makineyi. Yüzlerce saat tezgahta gayet güzel test edebiliyorlar.
      Düşündüğünüz şey şasi gibi yapılarda olur daha çok. Aero gibi her yapının temel bir tasarım felsefesi olduğundan ve ekleyeceğiniz şeylerin handikaplar içerebileceğinden.
      Şasi ile motoru test etmek zaten aynı şey değil. CFD tutmayıp pakette asfaltta çakabilirsin ancak motorla ilgili böyle bir tespite ihtiyaç olmaz sadece motor karmaşık toplam paketin önemli bir parçası olduğundan asfalt yürüyüşü gibi paketin yaşadığı şeylere varlığı, tepkiselliği değişir.
      Şuan üreticileri asıl zorlayan konu tekil motor yada ers gelişimi değil. Tamamen sensör ve yazılım temelli çalışan bu şeyleri farklı pistlerde yürüyüş halinde combine edip avantaj çıktısı almak tolerasyonları düşürmek…

       • İroni var mı burada bilmem ama durup düşününce, geriye çekilip bakınca pek de uygun bir tavır değil bence bu. 🙂 Çok zaman bende çala kalem yazıp geçtiklerimin akabinde rahatsız oluyorum yada kendim olmasam da 🙂 genel aklıma geliyor rahatsızlık üretebileceğinin farkındalığı oluyor.
        Ben tabi burada eğitmen, öğretici pozisyonunda değilim öyle bir liyakati hiç bir zaman görmedim herkesten bir parçayım asli sevdiğim de zaten bu.
        …Kafasına vura vura öğretim bir yöntem ama doğruluğu tartışılır. Ben yetişme, karakter olarak böyle oluştum sanırım, ondan kaynaklı. Bu da tabi bir tarz ancak parmak izleri gibi her türden insan olduğunu unutmamamız gerekiyor, unutuyoruz…
        Biraz zorluklarla yetiştik biraz da bu tarz insanlara fazlaca denk gelmekten sanırım.
        [ gençliğe kapak gibi hissedilmesin tabi de bugün şu sevdiğim hikayeyi ofiste dinletmiştim ezberlesemde arada açıp dinliyorum.
        https://www.youtube.com/watch?v=tgPMZi0-sMs
        Birşeyleri hatırlatıyor ve hatırlamayı seviyorum. Bizi biz yapan, bu ülkenin özlemlenen temellerini sanırım iyi veriyor. neyse…]
        Malum bize de ağır gelse de İlber hocayı da fazlaca seviyoruz.:) Gördüklerim arasında en iyisiydi diyebileceğim öğretmen [Lisede, epeyce genç, hareketli, garip hareketli] non physical kafaya vura vura öğreten, olayı da bize sevdiren edebiyat hocamdı. 1 kere kalkıştığım kopya çekimini halen unutamam böyle adama, böyle derse yapılmazı kalbe fena nakşettirdi.:) Yetişmede çocukluk önemli bizler tecvidi bile karateyle harmanlayarak fiziksel yumruk tekmelerle yerelleştiren bir tarz gördük mahallelerimizde, iyiydi.
        Neyse yine gereksiz uzattık vakit sömürüye geçtik konu bu tarzın pek de doğru olmayabileceği üzerineydi. 😀

        Başta aklımda olan ama unuttuğum birşeyi daha ekliyim yukarıya binaen. 🙂 Yukarıda eski çok iyiydi gibi fullforged anahtarlar esastı gibi anlaşılabilir ancak olmayabilir.
        Tezgahta ki hedef ömrünü tek yarışta tüketen yani tek yarışlık üniteler çok iyi gibi düşünülebilir… Saygım var ancak sanki değil gibi. Ben bir taraftan da yarış sanayisinin her ne kadar mümkün olmayacak birçok safhası olsa da bizlere yaklaşması taraftarıyım.
        Yani bir, birkaç seans sonunda hurdaya, eritmeye gönderilen şeyler dünyanın ihtiyaç duyduğu ekonomi dışında da sırf zevk uğruna pek mantıklı gelmiyor.
        Hakeza birçokşey Gerçekten yakınlaştırmaya çalışsakta bizden ne kadar uzaklaştığını daha iyi kavramaya sebep olacaktır. İnsanlar doğru temeller üzere öğrenir, gelişir. 2+2 öğrenmeden integral içselleştirilemez hani.
        Yukarısı ne kadar kastediyor bilmiyorum ama ben bir C6 motorunun basit atelyelerde nasıl yarış motoru haline getirilebildiğini gördüm. Bir yol ünitesinin üzerinde bir miktar çalışıldığında nasıl da uzun süreçli orgazmik seanslar yürütebildiğini de anladım sayılır.
        Kıasca bu yüzdendir ki V10’lar, 80’s turbo’lar pekte mantıklı gelmez.
        Eh tezgahı ile yolu arasında ki pergeli açılan şeyler nisabıyla mevcut ünite sahnesi doğru değil mi o zaman denilebilir. Evet doğrudur. Endurance’cılığa çok da karşı değilim bahsi çıkar buradan.
        Ancak asıl problemin bunla ilgili olmadığını söyleyebilirim. Endurance ile güç üretme bileşiği doğru kurulamadığı için gerçekte kimseye keyf vermeyen bu elektrikli üniteler doğru ve tatsızlar.
        Yani sorun temelde sezonun 5 yarışına 1 ünite değil, değildi. Mümkün olmayacak birçok sahne önplana çıkacağından keşke daha fazla yarış için olsa dahi denebilir.
        Velhasıl nokta vuruşu istiyorsanız rahatlıkla diyebilirim ki 4 Lt’lik V8 ağır ve ucuz bir ünite yahut daha uzun ömürlü düşük basınçlı turbo’lu ünite bu belirttiğim temeller üzere bugün ki berbat sahneyi ortaya koymamak için yeterlidir.
        Kimileri de F1 bu değil diyor, diyebilir ancak artık söylemeye ihtiyaç dahi yok ki peki F1 bu gördüğünüz şeyler mi…
        Şunu da ekleyeyim dünyanın en iyi motorlarını 20 yılı aşan yaşam, ekonomi ömürleriyle amerikalılar ve japonlar yapmıştır… Ferrari/bmw vs spec/kağıt üstü değerleriyle en iyi sayılmıştır ancak dünyanın en berbat motor denilen şeyleridir…
        Sınıfında geçilemeyen S70/3’ü bir de böyle görebilirsiniz. 😀

       • Yanlış anlaşılmasın, oradaki kasıt şuydu. O cümleyle başlayan yazılarında benim de anlamadığım ve pek bahsi geçmediği için öğrenemediğimiz bilgiler oluyor. Anlamadığı bir şey var cümlesini görürsem biliyorum ki anlamadığım birşey anlatılıyor 🙂

 1. Yazıda değinmek istemedim fakat Vettel’in Almanya’da yaptığı hatanın ardından Macaristan’da ıslak sıralama turlarında Hamilton’dan çok büyük fark yemişti. Vettel psikolojik olarak burada gerilemeye başladı. Spa’da tam toparlayacaktı ki Monza’da Ferrari’nin yönetim tarafında pilotlarına eşit davranması ve Vettel’in erken hamle yapması bu travmayı yeniden başlatmış olabilir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]