Schumacher çok fazla pistte çok fazla yarış kazandı. Magny-Cours’ta kazandığı sekiz zafer aynı pistte bir sürücü için rekor konumunda, ancak konu Spa-Francorchamps olduğunda, Schumacher’le birlikte başarı da eş anlamlı hale geliyor.

Orada altı kez kazanan Schumacher’i henüz geçebilen olmadı, (yedi olabilirdi, ancak 1994 yarışından diskalifiye edilmişti.) ancak etkileyici olmak için rakamlara da ihtiyaç yok. Yarışlardaki sürüşleri, tipik Spa hava şartlarıyla baş edebilmesi, ve kendisini orada rekor kırarken bulması…

1991 – İnanılmaz bir başlangıç

Jordna pilotu Bertrand Gachot, bir taksi şoförünün yüzüne biber gazı sıkmaktan dolayı hapse düşünce, yerini alması için Schumacher çağrıldı ve inanılmaz bir ilk izlenim bıraktı. Piste daha önce hiç sürmemiş olmamasına rağmen sıralamada yedinci olmuştu ve 11. olan deneyimli takım arkadaşı Andrea de Cesaris’ten 0.75 saniye kadar daha hızlıydı.

Yarışta Schumacher’in debriyajı ilk turda bozulunca yarış dışı kalmıştı. De Cesaris ise yarışı kazanmak için inanılmaz bir sürüş yaparken bitimden üç tur önce motoru patlamıştı. Schumacher bitime kadar gidebilseydi, ilk yarışını kazanabilir miydi? Kim bilir. Yine de her şekilde Benetton takımını etkiledi ve sonraki yarış Monza’da onu Jordan’ın ellerinden çalmayı bildi.

1992 – İlk zafer

Schumacher 1992’de kaliteli bir pilot olduğunu hızlıca ispatlamıştı, bir seri podyum elde etmişti ve bunu çok daha büyük pilotların arasında yapmıştı. Spa’daki ilk yarışından sonra akıllıca performanslarıyla biliniyordu.

Yarışın çoğu ıslak zemindeydi ve pist kurumaya başlamıştı. Schumacher Stavelot’ta pist dışına çıkmış ve takım arkadaşı Martin Brundle’ın arkasına düşmüştü. Schumacher Brundle’ın lastiklerinin bozulmaya başladığını gördü ve hemen pite gelerek kuru zemin lastiklerine geçti ve bunu yapan ilk isim oldu.

Bir anda herkesten daha hızlı turlamaya başlamıştı, sonraki üç turda Williams ikilisi de içeri girmişti, ancak artık çok geçti; Schumacher liderdi. Nigel Mansell yaklaşmaya başlamış, ancak egzoz sorunu yaşayınca gerilere düşmüştü. Bu Schumacher’in zorlamasını durdurmadı, ilk zaferini en iyi şekilde kazanmayı başardı.

1995 – 16.’lıktan ilk sıraya

Sıralamalarda iyi bir zaman elde edemeden önce yağmur gelince, Schumacher gridde 16. sırada kalmıştı. Yarışta ise yağmur başladığında hızlıca ilk altıya kadar yükseldi. Damon Hill ıslak zemin lastikleri için pite girdiğinde Schumacher girmemeyi tercih etti ve pistin kuruyacağını umdu. Rakibini yenebilmesinin tek yolu buydu.

Hill tur başına altı saniye hızla yaklaşıyordu, ancak Benetton’un arkasına geldiğinde geçecek bir yer bulamadı. Schumacher dört tur boyunca önde kaldı. Schumacher Les Combes’te dışarı taştığında geçebildi, ancak sonraki tur Schumacher’in lastikleri daha iyi çalışınca, tekrar liderliği ele geçirebildi.

Son andaki güvenlik aracı ikiliyi tekrar yan yana getirdi, ancak Hill pit alanında hız sınırını aştığı için ceza alınca ikilinin tekrar savaşması şansı da ortadan kalktı ve Schumacher inanılmaz bir zafer elde etti.

Tipik bir Schumacher zaferiydi, sadece yanlış lastiklerle kaygan şartlarda mükemmel bir araç kontrolü yapmamıştı, aynı zamanda defansif sürüşü de tartışmalıydı. Hill birden fazla kez pistten dışarı atıldığını hissetmişti ve hakemler de aynı fikirdeydi. Michael’a askıya alınmış bir yarış men cezası verildi, ancak zaferini koruyabildi.

1997 – Dört turda 28 saniye…

İlk üç tur güvenlik aracı arkasında geçilmişti ve dördüncü turun sonunda Schumacher başladığı yerde, üçüncü sırada ilerliyordu. Beşinci turun sonunda sadece önde değildi, 5.8 saniye de öndeydi. Sonraki turda 16.9 saniye, sonrakinde de 22 tur öndeydi. Sekizinci turun sonunda ise, 12. turda liderliği 28 saniyeye çıkmıştı, sadece dokuz yarış turundan sonra ise tam bir dakika kadar önde liderdi!

Birkaç tur sonra kuru zemin lastikleri için durmuş ve zaferi ‘sadece’ 26 saniye önde bitirmişti, bu önemli değildi. Çünkü tüm sıkı çalışmayı ilk turlarda yapmıştı ve bu onun en iyi sürüşlerinden biriydi.

1998 – Engellenen inanılmaz sürüş

İlk kalkıştaki devasa kaza kaosunun ardından, Belçika GP’nin sonlarına doğru işler daha da dramatik bir hale gelecekti.

Hill ilk bölümlerde liderdi, ancak sekizinci turda Schumacher tekrar öne geçmiş ve önceki yıldaki gibi elinden geleni yaparak sürmeye başlamıştı. Tekrar yenilmez görünüyordu ve 24. turda neredeyse 40 saniyelik bir fark yakalamıştı, sonra ise David Couldhard’a tur bindirme sırası gelmişti.

DC Michael’in geçmesi için yavaşladı, ancak aptal şekilde bunu yarış çizgisinde ve inanılmaz sprey altında yaptı ve Schumacher onu görmedi ve McLaren’ın arkasına çarptı, tek tekeri koptu. Pitlere döndüğünde, Schumacher McLaren garajına yöneldi ve İskoçyalıyı kendisini öldürmeye çalışmakla suçladı.

Bu yarış dışı Schumacher’in şampiyonluk şansına büyük zafer verdi, o gün herkesten hızlıydı ve üç tekerlekle bile gitse muhtemelen yine podyumda olabilirdi.

2001 – Rekor kıran zafer

Önceki yarış Macaristan’da Schumacher Alain Prost’un dört şampiyonluğuna ulaşmıştı. Spa’da, ilk yarışından 10 yıl sonra, 52. yarış zaferini kazandı ve Prost’un en çok kazanma rekorunu ele geçirdi.

Williams’ın Juan Pablo Montoya ve Ralf Schumacher’i ona Spa’da zor zamanlar yaşattılar, ancak Luciano Burti’nin korkunç kazasından sonra çıkan kırmızı bayrak Michael’ın baştan sona rahat bir zafer kazanmasını sağladı.

2004 – Yedinci ve son şampiyonluk

2004’te ilk 13 yarışın 12’sini kazanmasına rağmen Belçika’da bir diğer Spa kralı Kimi Raikkonen’den dolayı 14’te 13 yapamadı.

Çılgınca bir yarıştı ve üç güvenlik aracı ve altı farklı yarış liderine sahne olmuştu. Ancak Michael Ferrari’sini sessiz sakin şekilde ikinci sırada eve getirmişti ve yedinci şampiyonluğunu garantilemişti. Daha fazlasını kazanamayacaktı…

2011 – Sonunculuktan beşinciliğe

Geri döndüğü üç yılda, Michael 21. yüzyılın ilk bölümlerini domine eden pilotun bazı özelliklerini gösterdi, ancak bunlar sonuçlara asla etki edemedi. Hala birkaç özel sürüşü olmuştu, bu da elbette eski sahne olan Spa-Francorchamps’tı.

Sıralamalarda tekerleğinin fırlaması zaman yapamamasına ve sonuncu, 24. sıradan başlamasına neden oldu. İnanılmaz bir ilk tur geçirdi ve 10 pozisyon kazanmayı başardı, 13. turda ise puan alabilecek pozisyondaydı.

İlerleme göstermeye devam etti. Bitimden üç tur önce takım arkadaşı Nico Rosberg’i de geçerek beşinciliği elde etti ve bitime kadar o şekilde devam etti.

Sadece gerilerden gelerek yükseldiği harika bir performans değildi, aynı zamanda beşinci başlayan ve ilk turun sonunda lider giden takım arkadaşı Rosberg’i de geçmişti.

4 Yorum

 1. Bu başlıkların çoğu çok zaman kişi henüz padokta yürürken atılamıyordu. Kişi ayaktayken de atılamıyordu.
  Yani insanoğlunun standart davranışı olmuş yitenin badem gözlü, harika şahsiyet olması…

  2011 SPA bunların içerisinde en önemlilerinden birisi o gün de, o günden bu yana da bunun muazzam olduğunu söyleyip duruyorum. İşin içerisinde podyum olmayınca sallanmıyor tabi kapakçılığa alışmış bünyeler tarafından. Hatta o günlerde birçokları ne var yani güçlü araçla en arkadan öne geçmek kolay kafasıyla katot çaktığını sanıyordu.
  Bunu sanki herkes yapabiliyormuş gibi… Bunun gibi birkaç performansı genç ve mukayese edilemeyecek tecrübe seviyesiyle takım arkadaşına göre varlıklarının ne olduğunu rahatça ortaya koyuyordu.
  Bana göre ne Monaco ne Valencia nede Kanada da gösterdiği birkaç performans 2011 SPA muazzam performansından ileri değildi ve olamadı da.

  Hatta motorsporları tarihi kapsamında ders olarak okutulabilecek düzeyde bir yarış, inceleme ölçüsüdür ayrıca modern zamanları içeren şekilde.

  SPA denildiğinde bu adam boyut değiştiriyor. Yalnız bunu yapan bir başkası olduğu gibi varlığı tekil bu piste özel değil. Halen birçok pistte en üst derecelerde imzası var. Ve bu adam çok az yetenekte olan bu farklı karakterde çoklu pist başarılarını en iyi araçlarla yapmadı pek az rastlanan uzun kariyeri boyunca. Aynı Monaco, Valencia örneğinde olduğu gibi.
  Çoklarının sevmediği yerlerde ben burda da varım dedi gözümüze sokarak. Sınırsız tarifli azmin sonucu bu olsa gerek.

  Yarışı bir bütün olarak okuyabilmenin dışında “an” içinde de hızlı, artistik patinajda simge olabilen pek fazla insan olmadı 100 yılı toplasan 10 kişi ancak çıkar.

  Konu dışında benim bu adam konu bahsinde şansızlık olarak gördüğüm belki tek şey; lakabı cehennem olan Nordschleife gibi harika bir alan da (ki sim’ciler için pist demek bile destura sebep oluyor o pist ise diğerleri ne! diğerleri pist ise ona ne diyeceğiz…) bu adamı çetin mücadelelerin içerisinde görememektir.
  Nordschleife gibi muazzam bir alanın değerlendirilememe basiretsizliği kapsamında bunun mümkün olmaması tüm kariyerine şahit olan bizim adımıza şansızlık, bahtsızlıktır…

  İş bu hale döndürülmüş güya motorsporlarında işte böyle birkaç kişi ve mühendislik dışında gerçekte elimizde pek de birşey kalmıyor. Bu hal ile dertlenebilecek, anlayabilecek kapasite dahi değil bu işlerin idarecileri…

  Kör tuttuğunu… bahsinde ki bu körler bulmuşlar körleri, sağırları topal bacaklarıyla yakalayabildiklerini….
  Öpülmekten hoşlanan milyarlar olduğundan da ilişki platonik değil sanıyorum.

  • Kuruda da geriden gelip yükselen, hatta kazanan var da, ‘e araba?’ deyince vay efendim… oluyor. İlk üç dışından yarış galibiyeti olmayan da yiğidim aslanım.

   Kuruda araban, yağmurda bileğin kadar gidersin. Hoş son 5-6 yıldaki arabalar da yağmurda büyük etkili, o yüzden ancak takım arkadaşına göre değerlendirebiliyorsun en fazla. Eskinin oynakları yok.

   Nordschleife’de tünele girsek, çıkana kadar ne olurdu acep…

   • Her kabul sonuç üretmez. Her teori den kanun çıkmaz. 🙂
    Durumun içeriği de önemli.
    Sonuçta büyük dağınıksızlıkta her büyük yükseliş meziyettir. İster o güne has olsun ister kişi kariyerine dağıtabilsin.
    Elbette ki liderlerin ceza, motor vs arkaya itildiği zamanlarda başka izahatlar da eklerler.
    Abdullah excel de listelemişti zamanında yükselenleri, ilk 3 dışından galibiyetleri vs.
    Benim için muhteşem veya diğerlerinden farkı olmayan her araçta büyük yükseliş olaydır ben GT’lerde bile bunun onboard’ını yani ip dizenleri zevkle izliyorum.
    2011 SPA dakini de izlemiştim biri kendi box’ından kaydedip pay etmişti.

    Nord’da tünele giremezsin girdim diye kendini avutursun ancak bi öyle bi böyle bi çakar sana öyle deniz suyu değil kızıl cehennemi gösterir adama.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]