Bunu neredeyse biliyorduk. Ferrari başkanı Sergio Marchionne, Formula 1’in sahiplerinin gelecek planlarında Ferrari’nin isteklerine göre hareket etmedikleri için ayrılmakla tehdit etti. Ferrari ise Formula 1 dünya şampiyonasına bağlılığıyla övünüyor. Birileri gitmek istiyorsa, gitmeli.

Auto Motor und Sport’tan Michael Schmidt bu haftaki köşesinde bu konuya değindi.

FIA ve Formula 1 yönetimi 2021 için motor kuralları konseptini sundu. Üreticilerden ise yanıtlar gecikmedi. Bu öneriyi reddettiler. Dünkü bütçe sınırı toplantısında da muhtemelen aynısını yapmış olacaklardır. Toplantının sonuçlarını fabrika takımlarının hiddetli feryatları şeklinde anlayabileceğiz. Ferrari zaten bir adım ileriye gitti. Başkan Sergio Marchionne bir kez daha ayrılmakla tehdit etti. Ferrari’nin ait olduğunu söylediği bu alanda oynamak istiyor, Formula 1’in sahibiymiş gibi…

Bu şirketin geleneklerine uyan bir şey. Enzo Ferrari de Formula 1’den zaman zaman ayrılmıştı, yarışları terk etmişti ve mavi-beyaz renkli North American Racing Team adıyla yarışmıştı. Her zaman da sessiz sedasız geri gelmiş ve yarışmaya devam etmişti. Çünkü yaşlı adam Formula 1’in Ferrari efsanesinin kökeni ve temel taşı olduğunu çok iyi biliyordu.

Bay Marchionne henüz bunu görmemiş gibi görünüyor. Aksi takdirde analistlerle bir konferans görüşmesinde Formula 1’den ayrılmaları halinde şirketin ticari performansının neredeyse patlama yapacağını söylemezdi. Kendinize sorun, ayrılmaları Ferrari’ye yılda 400 milyon avro kazandıracak. Ancak uzun vadeli sonuçlar ölümcük olabilir. Kırmızı araçları dünyanın yarış pistlerinde sürülmediği zaman orta vadede, Ferrari normal bir spor otomobil üreticisi olur. Ve sonra hisseler düşmeye devam eder.

400 milyon ve şampiyonluk garantisi de yok

Dahası, Marchionne’nin düşünceleri de tamamen anlamsız. Ferrari’ye iki katı pahalıya mal olan bir kural kitabına bağlı kalmak istiyor. Marchionne’nin takımına sadece 200 milyon koymasının gerekmesi halinde Formula 1 Ferrari için ek bir gelir merkezi olabilir. Ben bir Ferrari hissedarı olsaydım, Marchionne’ye dava açardım. Çünkü benim kazancımı çalıyor.

Bence Ferrari’nin düşük bütçeyle işler yapabilmek için kendisine yeterli güveni olmalı. 400 milyon harcıyor ve şampiyonluk garantisi yok, bu sezon bunu gördük. Ferrari sporun küçülmesiyle daha fazla rakip kazanırsa bu spora da yardımcı olur. Ferrari’nin bunu da anlaması gerekiyor.

Sporu değiştirmek isteyenlerin güçlü durabilmesini umuyorum. Oynamak istemeyenleri evlerine gönderin. Birisi geliyorsa ve kendi kurallarıyla oynamak istiyorsa bunun kimseye bir faydası olmaz. Birisi gitmek mi istiyor, o zaman gitsin.

Enzo Ferrari’nin 40 yıl önce alternatifleri vardı, Marchionne’nin ise yok. Ferrari nereye gitmek istiyor? Dayanıklılık şampiyonaları mı? Onlar zaten kendi yüksek teknoloji hırsları ve yüksek maliyet kararlarından dolayı kendilerini lağv ettiler. Ferrari bir LMP2 aracı yapabilir, veya Indianapolis’te kırmızı bir Dallara ile mücadele edebilir.

Agnelli ailesinin bu vahşi Ferrari başkanlarını yavaşlatma zamanı geldi. Bitmek tükenmek bilmeyen sinir bozucu hareketleri, Ferrari’yi sadece antipatik yapıyor.

24 Yorum

 1. Ferrari bırakırsa Liberty büyük darbe yer, diğer üreticilere daha çok gebe kalır.Ferrari demek, tam olarak sevsekte sevmesekte F1 demek.Kazan kazan şeklinde olur bu işler.Ferrari kazanırsa Formul kazanır.

  Ferrari olmazsa Formul büyük darbe yer kurtarıcı takım da kalmaz.

  Onun için akıllı olunmalı, inatlaşmadan orta yolu bularak devam edilmeli.

  Uzun vade de Ferrari kaybeden olmayacaktır.

 2. Köküne kadar destekliyorum ve basında bu tip yazıların artması gerekiyor. Bu tip yazılarla insanların düşüncelerinin evriltilmesi gerekiyor…

  Çok fazla yapmadılar, daha fazla yapmalı yazmalılar…
  Haydi yiyorsa çek git demeli insanlar… Bu Scuderia Ferrari yöneticilerinin boş boğazlığını dünya gündemi ile çok güzel boşa çıkarabilir…

  Dönüşen, gelinen hal üzere şayet bu serinin idarecileri en azından ticari olarak büyük -patlama yaşamak istemiyorlarsa cesur ve kararlı hareket etmek zorundalar…
  Bu biz izleyiciler için de faydalı bir durumdur. En azından herşey istediğimiz, ölüp bittiğimiz kıvamda olmayabilir ancak bir miktar da olsa iyileşme gerçekleşebilir…

  Yani gün kızıl tifosiliğin bırakma, kafayı çalıştırma biraz da olsa realitelere başvurma günüdür. Sosyal de yazmayı seven genç nesil taraftar bunlara sahip çıkarsa etkilerini uzun vade de “kaymak” olarak alırlar.
  Yoksa malum kaymağı başkaları yiyor zaten…

   • Eyvallah 🙂 bizim için bir şereftir 🙂 Ferrari’i yaşatma ve kollama derneğinin bir eski üyesi olmanın şeref olduğu gibi 😛

    Bir altta demekten vazgeçmiştim ama bu yorum üzerine diyeyim madem.
    Bizler profilimizde bir rosso corsa ürünü boş yere taşımıyoruz.
    Kendimize dair yüceltme, nefs vs den felan değil ancak markaları marka yapan da markalığın üzerine çıkaran da insanlardır.
    Her fırsatta, her mecrada yazıldığı.. nedenleri açıldığı için dünya ile tanışmamış henüz genç olarak açılıyor bu dünyanın kapısı. Bazıları bazı muazzam gördükleri, hissettikleri şeyleri reklamlara, yazılı basıncılara bırakmıyor.. Bırakmadığı için büyüyor, clupler haline geliyor… Bizde öyle gördük büyüklerimizden, öyle öğrendik.
    Bir insanın sesinin titremesi, bakışının bulanmasının nedenlerini zaman içerisinde öğrendik ve bizde yapalım dedik. Bu bir doğal akım.
    O yüzden bir şeyde “kompedanının ağzından… başlığı attırdık.
    Eh bunlar öylesine şeyler görülmediği için malumunuz.

    Aşk başka birşey Saygı ise daha başka birşey….

    🙂

  • Şimdi ise bir alt yorumla yazıya dair bazı noktalara başvuracağım.

   Örneklendirmesi geçen NART yani [North American Racing Team] konusu ilgili görünse bile tam olarak oturan bir örnek değildi. Yani Scuderia, F1’i hiç terketmedi böyle bir tecrübesi yok.
   Konu ise günün FIA’sına dair salt karşıt üzere değil İtalyan yapılarına karşı bir isyanın konusudur. Bu yüzden yarıştan çekilmemiş ancak ben bu italyan milliyetçiliğini, renklerini taşımam deyip ayrı bir takım sembolize etmiş.

   – Liberty ve komisyonları güçlü durulabilmeli ve birilerinin restini boşa çıkarmak adına da gördüm! diyerek kapı gösterilebilmeli… Gitmekle tehdit eden gitmeyi görebilmeli. Bunların sonucunda öyle kolayca gidemeyeceklerini herkes görecektir…

   – “orta vadede, Ferrari normal bir spor otomobil üreticisi olur. Ve sonra hisseler düşmeye devam eder”
   “Kırmızı araçları dünyanın yarış pistlerinde sürülmediği zaman”
   F1 de yarışmayıpta pistlerde sürülen, ürünleriyle popüler olan birçok marka var.
   Bunu daha fazlasıyla yapamayanlarda F1 veya Lemans da olamadıkları için değil bu tip organizasyonlara parası yetmediği için yapamıyorlar Örneğin Koenigsegg ve Pagani… Zira ikisi de pist makinesi yani SuperCar üretiyor… Ve hatta salt ürün grupları ile başka birileri gibi GT, Coupe üretmiyorlar.

   Hisse kayıpları için ise Ferrari’nin total marka itibariyle sokulduğu durum uzun vade de zaten parasal kayıpları işaret ediyor. Ferrari’nin dönüştürülmeye çalışıldığı şey nitelikten>niceliğe doğru bir evrimdir.
   İlk, orta vade de nicelik dolayısıyla toplam para daha fazla görünebilir ancak niceliğin aşırı kaybı çok uzun vade de ürüne karşı bakışların kaybı ile tam tersi bir seyir gözletir. Zaten bir çok eski sport markasının batışının, büyük zararlarının nedeni de budur…
   Mesela birileri markaları dirilttiğinde tekrar niteliğe oynamaları gerektiğini bilir.
   Nitelik onbinlerce $’lık, işçiliği muazzam mekanik saattir. Nicelik ne kadar etiket çakarsanız çakın Casio’dur. Biri günlerce konuşulmaya sebep olur, hakkında makaleler yazdırır, kullanımı keyften ötesini verir diğeri herşeyden eh işte…

   – Dahası, Marchionne’nin yani FCA’nın düşünceleri de tamamen anlamsız… ile yazdığı kısım ise bizim anlattıklarımıza dair..
   Dediği üzere matematik hesabı ise gayet basittir ;
   4 yılda 1 milyar $ civarı harcamak ve 1,5 yılda 350-400 milyon $ civarı harcamak yerine…
   Motor ve temel mekanik gibi Ferrari’nin güçlü olduğu alanları kuvvetli tutar ve katılımcı sayıları (alt takım dahil) ile rekabeti arttırır… 100 ila 200 milyon arasında (ki bence yine yüksektir) tutarsanız Scuderia Ferrari çok daha kârlı bir ticarete imza atacağı gibi istatistik yönünden de başarısız kalmaz yani şampiyon olamasanız dahi V12, V10, V8 motor dönemlerinde ki gibi ilk 2 üreticiden biri olma gücünüzün artmasıyla en alt 2. olmanız güçlü hale getirilir.
   Tabi Ferrari ‘i değil FIAT ve yani FCA mülkiyetini düşünenlerin bunu anlamasını beklemiyoruz…

   “Bitmek tükenmek bilmeyen sinir bozucu hareketleri, Ferrari’yi sadece antipatik yapıyor.”
   Ve finalde evet realite böyle. Ferrari, Formula 1 temelli çok daha geniş bir kitlenin saygı ve sevdasını kazanabilirdi devasa bir taraftar topluluğu da oluşabilirdi fakat bunlar mümkün kılmıyor…
   Zira automotiv konusunda kasettiğimiz gibi bir ilgi seviyesi mevcut olması hasebiyle, Ferrari brand’in F1’in toplam katılımcılarından daha büyük olduğunu belirtiyoruz.
   Lakin Ferrari’nin girişimleri bunları da bozmaya aday…

   Her marka sanatı, icrası ve ürünleri ile büyük kalabilir. İnsan akılsız, görgüsüz bir canlı değil.. Bunu bozduğunuzda eninde sonunda kaybedersiniz bu seviye olarak da olabilir.
   Çok zaman anlattığım saygı değer Mercedes-Benz bunun en güzel örneklerinden biridir. Yıllar boyunca yatarak veya kaybettikten sonra diriliş şırıngaları ile markanızı koruyamazsınız. En tarihli MB, birşeyleri doğru yapmayı bıraktığından yıllar önce ticaretinde BMW’nin arkasına düşmüştü… Birim yönüyle daha yüksek marjla satabiliyor olabilirsiniz ancak bazı markalara karşı hissiyat yükseliyorsa sizin daha fazla yükselmenizi gerektirir.
   Ve yılların adayı Mercedes’i… global bakışta Formula1 kurtarmıyor.. ki bu marka kadar olaya etraflıca katılan başka tek bir marka daha yok.
   Sporting için geçerli olabilir ancak ulaşılamaz ürünler satmıyorsunuz insanlar sizin F1 tedarikçiliğine değil ceplerinden çıkana karşın verdiklerinize bakar…
   Ulaşılamaz bir marka olan Ferrari ise işte bu yüzden bazı attığı adımlarda öncül planda çok daha fazla etkilenebilir. Hatta insanoğlunun tam kontrol edilemez bir statüsüyle tahminlerin çok üzerinde dahi gerçekleşebilir. Bunu tatmak istemezsiniz…

  • Ferrari bu tehditleri en son yapması gereken takım. Ağlayan Mercedes ve Renault’ya da aynı tepkilerin verilmesi lazım.

   Halo diye bir şeyi zamanında Mercedes ortaya attı, Seb ‘göstermelik olarak’ Shield’i denedi, saçma ön yorumunun ertesinde hemen Halo şart koşuldu ve tek onay verenin Ferrari olduğunu öğrendik. Yalanlamadılar da zaten. Burada da bir operasyon döndü.

 3. Kırmızı araçları dünyanın yarış pistlerinde sürülmediği zaman orta vadede, Ferrari normal bir spor otomobil üreticisi olur. Ve sonra hisseler düşmeye devam eder.

  Şuan GT müsabakalarında pistteler ve bu Ferrarinin spor otomobillerinin gelişiminde başvurulan bir seri. F1’den çıkarsa hisseler düşme yaşar mı bilmem ama hala Dünyanın en iyi makinalarını üretmeye devam ederler.

  Ferrari nereye gitmek istiyor? Dayanıklılık şampiyonaları mı?

  Sorry? F1 farklı mı yani.. amazing…

  • GT’de önemli adımlar atıyorlar. Araç tasarımlarında bu yarışlar da dikkate alınıyormuş. Başarılı sayılırlar. Adamın bahsettiği prototip dünya.

   F1 uzun bir sprint yarışı aslında. Taktik ve dayanıklılık önemli. Ama Endurance diyemeyiz. O yüzden motorların uzun dayanmasının istenmesine kızıyoruz ya. #gerçekf1budeğil

   • Adamın bahsettiği prototip dünya

    Zaten normal bir spor otomobil üreticisi de elle tutulur şeylerden eleştirebilseydi buna sözüm olmazdı. Yok dayanıklılık yok bilmem kim komik. Adamlar wec de yarışıyorlar, gte proda şampiyon oldular, daha bunun Ferrari challengesi, xx programları vesaireleri var. Herkes Ferrariyi sadece F1 den ibaret sanıyor. F1 dağın görünen kısmı. Diğer yarıştığı ve zaman harcadığı serilerde önemli Ferrari için.

    • Ferrari WEC’de yarışmıyor aslında. Kendi resmi takımları değil, PWC gibi araç gönderiyorlar sadece. AF Corse ile yakın bağdan başka şeyleri yok. Orada Corvette’de yarışıyor, Aston da, Porsche de, Ford da. Ferrari gelecekse prototip olarak gelmeli, gerisi sıradan işler, sallayan da yok zaten.

     • Senin üzerinden arkadaşlara kısaca anlatalım.
      Ferrari, Porsche, Ford vs vs WEC de yarışıyor. WEC de 3 tip şampiyona ve onurlama var. 1. Üreticiler, 2. Takımlar, 3. Pilotlar şampiyonası…
      WEC demek sadece Lemans demek değil malum. WEC ‘in çeşitliliği kimi dönem artıyor kimi dönem kısırlaşıyor geçmişte de yaşandığı üzere. [Bunda günün ekonomik koşullarının ve üretici model dünyası ile katılım politikalarının etkisi var.]
      Yani dünyada prototype den başka elle tutulur birşey yok diyemeyiz.
      Üreticiler için ise GT’lerde şöyle bir fark var. Üretici bir tedarikçi olarak temel de yollar için hazırladığı bir şasiyi yarış paketine dönüştürüp isteyenlere yada partner olarak seçtiklerine satabilir. [Bunun temelde eski Formula Renault/BMW ile GTE Ferrari’den farkı yok]. Yada bir yarış mühendislik şirketine aracını temellendiren parçaları teslim edip ondan bir yarış paketi çıkartılarak tanıtım, onurasyon hedefli yarış anlaşmasına gidebilir. Birçok yarış aracı bu şekilde ortaya çıkmıştır. Bir seri de üreticiler kupası varsa yine o üretici hanesine yazılır. Bu yolu genelde yarış bütçesini küçük tutan markalar seçer. Örneğin yıllardır Lamborghini’ler bu şekilde yarışıyor.
      Ayrı bir not: Birinci yöntem bizlere o modelin temel varlıkları ve başarısı üzerine daha fazla veri sunar. 2. yöntemde ise aracın base altyapısı üretici markanın düzeyine göre tamamen farklı olabildiğinden modele pek fazla pirim getiremeyeceği gibi pek bilinmese de mevcutsa şayet aslen başarı mühendislik şirketine aittir. Tabi ki motorsuz bir makine olamaz. Değerleme yine de topyekün olmak zorunda.

      LMP’ler gibi Prototpye/Concept’lerde ise üreticileri kısıtlayan ve kararlarını belirleyen 2 konu var… ikisi de maliyetler yani para ile ilgili.
      Yapamıyoruz, ben oynamıyorum çıktım nüansları da buna ait..
      Geçmişten bugüne LMP, Group5, Prototype GT1’leri ortaya çıkartmak çok pahalı olmuştur. [80’lerin ortalarına kadar zirve birden çok seri için üreticiler yönüyle makine yapımları arasında devasa maliyet farkları yoktu.]
      Homologasyon kuralları ve genel katılım düzeyi ile de bu maliyet düzeyleri aşırı yükselebilir. O yüzden çok daha kısır open whell serilere göre giriş çıkışlar çok daha bol yaşanır. Birkaç yıl önceki LM Prototype temelli aşırı pahalılaşma şimdilerde biraz daha kabul edilebilire çekilmiş gibi görünüyor bu da çeşitliliği arttırıyor. Gelişim, üretimin temel sonucu olan dominasyon dünyasında birisi devasa bir bütçe ayırır bir makine ortaya koyar ve ortam bundan birkaç yıl boyunca çok kötü şekilde etkilenir… Oyundan çıkmak zorunda hissedenler veya bağımsızlarda gelir elde edemediği için batanlar olur… Neyse bu bahsi daha fazla uzatmayalım.

      Bu alanda GTE ‘lerde 2 yöntem olarak ortaya çıkan paket hazırlama burada tek’e düşer yahut marka tanıtımı konusunda çok riskli bir hamle halini alır. [Gerçek GT1’lerin, groupX GT’lerin yok olmasının nedeni de temelde budur]
      Özellikle LMP1’ler neredeyse giydirilmiş formula makineleri olduğundan elinizde ki bir şasiyi güçlendirerek ortaya çıkarılamaz baştan yapmalısınız yada Dallara gibi bu sınıfta oldukça kısıtlı sayıda olan monokok üreticilerine partnerlik veya siparişle girişmelisiniz. İşte riskli hamle olan kısmıda budur.

      Ferrari gibi veya benzer tarzda daha küçük bir üreticinin buna girişmesi bölünme gerektirdiğinden oldukça zorlayıcı bir iştir. Ferrari çıkıpta başkasının ürettiği şasiyle motor koyup bu benim aracım diyemez. Kendisinin girişimi ise geçmişte kafayı kırmadıkça imkansız seviyesindeydi yenilemeler sonrası şuanda oldukça güç. Finansal mantığı tartışılabilir. Zaten girişimleri felan da yok. Daha önce ki Domenicali devri lafazan tehditlerinde de ne demişlerdi F1’den ayrılabilir Lemans’a ve amerikaya kanalize olabiliriz 🙂

      Audi, Toyota, Peugeot ve Porsche’nin bunu yapmış olması sizi yanıltmasın. Bunlar kıyaslanacak group’lar olmadığı gibi Porsche kaynaklarını ve sportif bütçelerini revize, kanalize ederek bu işe girişti. Mercedes, BMW, Mazda, Honda vs vs üreticilerde görüldüğü gibi herkes bu işe girişmiyor veya giriştiklerinde de uzun vadeli devam etmiyorlar. LMP’e girerken kaynak kanalize etmek gibi Audi de malum ortamı bırakarak başka bir alana geçti. Malum Porsche’nin de uzun zamandır bu tip sınıflarda ürünü bulunmuyordu.
      LMP2’ler ise malum daha yarış piyasasına odaklı race team ürünleri…

      Yani Ferrari bu işi yapmaktan F1 altyapısı kaabiliyetleri ile tabi ki korkmaz. Malum Corse Clienti ve sürekli Cup’larını, group performans ürünlerini dahi F1 mühendisleri kadrosuyla yarı zamanlı yürütüyorken kati başarı için ayrı bir group oluşturmak zorunda. Bu olaya yaşlanmış ama emekli etmediği kadrosu yeterli olmayabilir. Bu da kocaman bir bütçe demek.:) Bunları düşük tuttuğunuzda ise tabi ki rezil olma risk konusu başlar.:) Siz bunu yapıyoruz dediğinizde tutupta bmw, mercedes gibi bir group bizde giriyoruz dediği bir döneme denk gelirseniz işiniz yaşlaşmaya başlar. Sonra italyan basını yoruluyor F1 e vakit ayıramıyor arkadaşlar demeye başlar.:) Yani bunun gerçeğe dönebilmesi için de bence 2 temel serisinin de oldukça basitleşmesi yani standartlaşması gerekir… Bundan ne anlıyorsak artık.
      Bilmek lazım ki Ferrari markası bir supercar’ı dahi evrim veya devrim oluşturuyor olsun 4 ila 5 yılda ortaya çıkarıyor. Oluşturmada tesislerinde arta kalan zamanı değerlendirerek yapıyor bunu. Ürünün ise 8 ila 10 yıllık bir ömrü var.
      işte Prototype ve üst sınıf GT dünyasında bu iş böyle değil…

      Şu örnekleme ile belki biraz daha anlaşılır. Peki Ferrari bu işi nasıl yapar ve benzerini nasıl yaptı…. Başta bilmek lazım ki Ferrari SPA, hisse açılışı, borsa öncesi ve harici olarak da rezil olmayı çok kafaya takan bir marka. Bu kaynaklı politikaları ile de eleştiriliyor zaten. [Nedense aynı eleştiri düzeyi F1’de olmuyor.:) ]
      Her sınıfın rekabetçi markası Ferrari oluşturduğu araçların başarılı olamayacağını gördüğünden uzun bir zaman prototype veya supercar temelli GTx üretmemişti. Bunu daha sonradan sportif taraf vs herşeyiyle ayağa kaldırdıkları Maserati ile yapmak istediler. Böylece başarısız olsalar bile rezil olmayacaklardı. MC12 model isimli aracın tüm ortaya çıkış hikayesi budur. Eh homologasyon malum. Aracı Ferrari mühendisleri Ferrari Enzo üzerine kurguladı ve Mc12 GT1 sınıf tanımıyla racing bir paket haline getirdi. Bunu sindire sindire uzun sayılabilecek bir zamanda yaptılar ve kendilerini bir prototype olmadığından çok fazla yormadı. Mühendislik kadrosuyla beraber işi Maserati tarafına öğrettiler ve oraya bir kadro kuruldu. Ve böylece de o model günün ürünlerinin düzeyine yakın olmamasıyla birlikte hakim bir durum sergiledi ve başarılı oldu. Tabi başarılı olsun diye edilen yardımları bu sefer saymıyoruz.:)
      Yani buradan çıkaracağınız bir LMP1’in bu şekilde ortaya çıkarılamayacağıdır. Yine rezil olmamak adına bunu Alfa veya Maserati üzerinden yapılacaksa da o markaların şuan böyle bir yapılandırma imkanı mevcut değil.
      ara ara yazarken çok uzun olmuş yav 🙂

      • LMP2’ler ise malum daha yarış piyasasına odaklı race team ürünleri

       P2’ler şu sıralar tam senin isteyeceğin türden şey aslında. İpini koparan şekillendirip yarışıyor. Bir adım üstü de DPi.

       • P2’ler geçmişte de öyleydi çeşitliliği her zaman daha fazlaydı malum Radical gibi şeyler bile biraz daha çalışınca LMP2 olabiliyor. Sadece bir dönem kısırlaşmıştı halen çok bol sayılmaz ama negatif de değil.

        Kim nereden buluyor Ferrari mi?
        Ferrari ise temel odakları F1. Salt gelirlerden değil Fiat dan gelen tüm parayı F1’e gömüyorlar (diğer alt seriler bir nevi geri dönüşüm için kullanılıyor, bunlar malum devasa para da yemiyor). Bunu da şöyle şöyle geri dönüşümden aldık diye documante, rapor ediyorlar. Gömersin yine parayı yaparsın yani istesen… konusu değil tabi ki. Çünkü mantığını ve mevcudiyeti sorgularlar. Niçin Alfa isminde bir takım daha koymuyorlar ortaya. Bu mevcut organizasyonlarını böler, yorar. 2 tane Scuderia kurmak demek olur LMP1 işi. Bunu yapan başka bir group var mı mesela.
        Geniş zamana yaymazsan ikisi de yorucu iş LMP’lerin seviyesi çok yüksek artık. Durum Ferrari’nin 60-70 lerde birden fazla seride Prototype ortaya koyması gibi değil malum.
        Karşına sonra tesisleşme yetersizliği çıkabilir F1’de değişen şartlarda bu zaten karşına çıkıp duruyor bir de gömleği genişletmek pek mantıklı değil.
        Bir de tanıtım x tanıtım sorgulanır. Kısa vade karşılık için başka pazara açılırsan daha oluru vardır. FIA WEC başka bir pazar değil o yüzden.
        GTE’leri zaten o pazar ürünü olarak kullanıyorlar.

        • 60-70’lerde ne güzelmiş hakkaten. F1 mi yaptın, motoru küçült F2 oldu, giydir LM oldu, kastır CAN-AM oldu. Millet anlamıyo ne de olsa 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]