Formula 1’in 2017 sezonu müthiş bir sezon finaline doğru giderken iki dünya şampiyonu pilot, Mercedes ve Ferrari’nin pist üstü sonuçları ve tahminleri bir araya geldi.

Lewis Hamilton İtalya GP’deki zaferiyle bu sezon ilk kez sürücüler şampiyonasına liderlik ediyor ve Mercedes pilotu son yedi yarışa sadece üç puan farkla önde giriyor.

Hamilton yaz arasından sonraki peş peşe zaferlerinden sonra şunları demişti: “Bataryalarımı tekrar şarj ettim ve şu an tamamen dolular.”

Ancak Sebastian Vettel kesinlikle savaşmadan bırakmayacak ve Alman pilot şampiyonluk yolundaki düşüncesinden çoktan bahsetti: “Önemli olan son yarıştan sonra lider olmak. Geri kalanını kimse hatırlamaz.”

Mercedes ve Ferrari’nin paketleri arasında çok büyük tezat var, iki tane tamamen farklı kişiliklerde birden fazla kez şampiyon olmuş pilota sahipler. Tek bir şampiyonluk savaşı var. Kim bundan başarıyla ayrılacak? Sky F1 bu çatışmayı analiz ediyor…

Favori pistler?

Hamilton ve Vettel’in son yedi yarıştaki başarılarına bakacak olursak, Ferrari pilotunun avantajı elinde tuttuğunu görebilirsiniz.

Vettel Hamilton’a göre sadece daha fazla zaferi podyum, puan kazanmadı, kalan pistlerde görece daha az yarıştı. Ancak en başarılı yarışları Singapur, Malezya ve Japonya, orada dörder kez kazandı.

2017 sezonunun sonraki üç yarışı hangisi sizce? Singapur, Malezya ve Japonya…

Lewis Hamilton’ın son yedi yarıştaki pist başarısı

Başlama Zafer Podyum Y.Dışı Puan (2010 sonrası) Ortalama pozisyon
Marina Bay, Singapur 9 2 4 3 65 3
Sepang, Malezya 10 1 5 1 85 4
Suzuka, Japonya 8 2 4 1 95 3
Austin, ABD 5 4 4 0 112 2
Mexico City, Meksika 2 1 2 0 43 2
Interlagos, Brezilya 10 1 4 2 75 4
Yas Marina, Abu Dhabi 8 3 5 2 112 2
Toplam 52 14 28 9 587

Sebastian Vettel’in son yedi yarıştaki başarısı (2009 sonrası)

Başlama Zafer Podyum Y.Dışı Puan (2010 sonrası) Ortalama pozisyon
Marina Bay, Singapur 8 4 6 0 146 2
Sepang, Malezya 8 4 5 1 115 5
Suzuka, Japonya 8 4 7 0 132 2
Austin, ABD 5 1 3 0 76 3
Mexico City, Meksika 2 0 0 1 10 5
Interlagos, Brezilya 8 2 4 0 111 3
Yas Marina, Abu Dhabi 8 3 5 1 96 3
Toplam 47 18 30 3 661

Vettel ve Hamilton, bir noktada Red Bull ve Mercedes’in aşırı baskın araçlarından yararlandılar. (Vettel’in son yarışlardaki zaferlerinin yüzde 77’si 2010 ve 2013 arasında gelirken, Hamilton’ınkilerin yüzde 71’i 2014’ten sonra geldi) İngiliz pilot ise kariyeri boyunca sonuç bakımından en istikrarlı olan oldu.

Vettel ise her şeyi kazanamayan Red Bull aracında sorun yaşadı, ancak Hamilton aracından bağımsız olarak daha sık şekilde podyum veya zafer için mücadele etti. Tablolarımızdaki ortalama bitirme pozisyonları bunu açıkça gösteriyor.

Verileri toplarken, Hamilton’ın tüm kariyer istatistikleri kullanıldı, ancak Vettel rekabetçi olmayan Toro Rosso’da başladığı için 2009’da Red Bull’a geçtiği zamanki rakamları kullanıldı. Toplam puanlar ise 2010’dan sonrası kullanılarak hesaplandı, çünkü puan sistemi değişmişti.

Sürücülerin yarış dışı değerlerini yazarken, yarış dışı kaldıkları zamanki pozisyon da kullanıldı. Mesela Hamilton geçen yıl Malezya’da motor patlattığında liderdi, Vettel de 2011 Abu Dhabi GP’de lastik patlattığında da ilk sıradaydı. Bunlar birincilik olarak sayıldı.

Yani, ortalama pozisyonlarını puanlara dönüştürürken, 2017’nin sürücüler şampiyonluğunun sonuçlarını şu hale getirmek mümkün oluyor…

Son yedi yarıştaki ortalama pozisyonlar

Ortalama pozisyon Puan dönüşümü Mevcut puan Sezon sonu puanı?
Lewis Hamilton 3, 4, 3, 2, 2, 4, 2 108 238 346
Sebastian Vettel 2, 5, 2, 3, 5, 3, 3 101 235 336

Peki bu bir şeyleri gösterebiliyor mu?

Kesinlikle, Hamilton aracı denklemden çıkardığınızda daha istikrarlı görünüyor, çoğu yarışta McLaren’ının yapabileceğinden daha fazla sonuç almıştı.

Ancak Vettel ise paketi mükemmel ise başarılı olabiliyor ve Red Bull’daki sonuçlarının gösterdiği üzere 2015’te Ferrari’ye katılmadan önce iyi sonuçlar alabilmek için yeterince iyi bir pakete sahip değildi.

Son olarak, Vettel’in Scuderia aracının tüm pistlerde iyi şekilde rekabet edebildiğini görebiliyoruz. Bu durumda, pist üstü sonuçlarına bakarak hala Hamilton’ın önünde olduğunu söyleyebiliriz…

Sezon sonu başarıları

Hamilton ve Vettel’in sezonun ikinci yarısındaki sonuçları da birbirlerine ters düşüyor. Yine, son yıllarda Hamilton yaz arasından sonra parladı, ancak yine bu Mercedes’in etkileyici otomobilinin katkısıyla oldu.

Sky F1’den Martin Brundle şöyle diyor: “Hamilton sezonun ikinci yarısında daha iyi işler çıkarmaya meyilli. Eğer kafası yerindeyse, o yenilemez. Bence her hafta sonuna bu tür bir zihin yapısıyla yaklaşmalı ve hatasız performans çıkarmalı.”

Bu gerçek olabilir, ancak Vettel Ağustos’a kadar lider gittiği hiçbir şampiyonayı kaybetmedi, ve sezon sonundaki başarıları da bu zihin yapısının bir kanıtı. Baskı varsa ve işler zor olacaksa, Vettel her zaman daha iyi oluyor gibi görünüyor.

Eğer yaz arasına girilirkenki Vettel’in pozisyonunu bu sezonla karşılaştırırsak, Alman pilotun tek bir pozisyon bile kaybetmediği görülüyor.

Hamilton ve Vettel’in yaz arasından sonraki pozisyonları

Lewis Hamilton Sebastian Vettel
2007 yazı/sezon sonu 1/2
2008 yazı/sezon sonu 1/1 15/8
2009 yazı/sezon sonu 8/5 3/2
2010 yazı/sezon sonu 2/4 3/1
2011 yazı/sezon sonu 3/5 1/1
2012 yazı/sezon sonu 4/4 3/1
2013 yazı/sezon sonu 4/4 1/1
2014 yazı/sezon sonu 2/1 6/5
2015 yazı/sezon sonu 1/1 3/3
2016 yazı/sezon sonu 1/2 5/4
2017 yazı/sezon sonu 2/? 1/?
Yarış başına ortalama puanlar (önce/sonra) 14.9/14.1 14.7/15.8

Dört kez dünya şampiyonunun en etkileyici sezon sonu performansı 2013 yılında geldi, hala geçerli bir F1 rekoruna sahip: sezon sonunda peş peşe dokuz kez kazanmak.

Öte yandan Hamilton, belki 2007’deki çaylak sezonu sayılmayabilir, 2011 ve 2012’de sorun yaşadı ve geçen yıl da Nico Rosberg tarafından geçildi.

Hamilton aynı zamanda yaz arasından sonra Vettel’in aksine daha az puan ortalamasına sahip.

Ferrari ve Mercedes

Pilotların ikisi de 2017’de gerçek bir momentum yakalayamadı, Hamilton’ın Belçika-İtalya duble zaferi sezonun ilk peş peşe zaferi oldu ve bunun sebebi Mercedes ve Ferrari arasındaki pistten piste değişe farklılıklar.

Hamilton ise Monza’da Vettel’in Ferrari’sinden neredeyse 40 saniye öndeydi, aynı şekilde Mercedes Silverstone gibi düşük yere basmalı pistin birinde de rahattı.

Öte yandan Ferrari ise yüksek yere basma isteyen ve güç ünitesinin çok fazla hayati olmadığı pistlerde kendi sınıfında oldu, Monako ve Macaristan’da baskın dubleler elde etti.

Sky F1’den Pat Symonds, Belçika GP öncesinde son yarışlar hakkında öngörülerde bulunmuştu ve şimdiye kadar Mercedes hakkında söyledikleri haklı çıktı, ancak sezonun geri kalanı Ferrari için daha avantajlı olacak gibi görünüyor.

Symonds şöyle konuştu: “Bu oldukça karmaşık bir şey. Hassaslıkla bakıyorum, yere basma, aerodinamik verimlilik, güç ve lastik tutunması simülasyonları ile bakıldığında önceki yarışlarda gördüğümüz sonuçları elde etmeyi denedim ve etkenleri dengelemeye çalıştım. Açık bir sonuç yok.”

Sky F1’den Pat Symonds Mercedes ve Ferrari’ye uyan pistleri analiz ederek tahminlerde bulundu

Sonraki yarış Singapur, aslında Ferrari’nin güçlü olduğu bir yer değil, ancak Mercedes son yıllarda büyük sorunlar yaşadı. Vettel 2015’te kazanırken, geçtiğimiz sezon Rosberg Daniel Ricciardo ve Red Bull’dan büyük baskı yedi.

Mercedes’ten Niki Lauda da F1’in özgün gece yarışını kaybedeceklerinden emin olduklarını söylemişti, ancak Toto Wolff ise daha iyimser yaklaşıyor.

“Yavaş, kıvrımlı pistler daha çok Red Bull ve Ferrari’ye uyuyor. Ancak bunun kırılamayacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.”

Ferrari’nin İtalya’da ciddi şekilde yenilmesine rağmen, Spa’da Mercedes’ten genel olarak daha iyiydiler.

Wolff devam etti: “Ferrari Spa gibi pistlerde bizi yakalıyordu, bizim de Singapur gibi pistlerde onları yakalamamız gerekiyor.”

Sky F1’den Johnny Herbert ekledi: “Monza ve Spa’nın Ferrari’nin en zayıf yer olduğunu düşündüm ve öyle de göründü. Hasar azaltma yaptılar ve bence sonraki yarışlarda güçlü olacaklardır.”

Yani Vettel avantajlı mı olacak? Hala, bazı pistlerde çok yakın yarışlar olması tahmin ediliyor.

Eski Ferrari mühendisi Pat Fry şöyle düşünüyor: “Pistten piste olan değişiklikler farkları ortaya koyuyor. Bir pistte aynı tur zamanlarını yapan iki araç, farklı karakteristikli farklı bir pistte tamamen farklı tur zamanları yapacak. Bu araç ve motoru nasıl tasarladığınıza bağlı bir şey.”

“Singapur azami yere basma istiyor. Enerji geri dönüşümü kolay, çünkü çok fazla frenlemeli dönüş var. Bu yüzden enerji için savaşmayacaksınız ve güç üniteniz çok daha iyi çalışacak.”

“Bu biraz Monako gibi sonuç doğurabilir, yani bir Ferrari pisti olacak. Malezya ise ikisinin arası gibi görünüyor ve Suzuka’ya bakıldığında ise, Ferrari Spa’da gösterdiği performansı tekrar edebilir mi? Bence orası çok yakın olacak.”

Şampiyonluk yarışını başka neler etkileyebilir?

Gelişim olabilir mi? Sergio Marchionne takımının 2017 çalışmalarını övdü, bu alan Ferrari’nin genelde geride kaldığı bir alandı. Ancak daha fazla güncelleme gelmeli.

Mercedes ise ‘diva’ dedikleri W08’ini kontrol etmeyi ve geliştirmeyi öğrendi. Brundle, son Sky F1 köşesinde şunları yazmıştı: “Ferrari’nin derhal güç ve aero güncellemeler ile gelmesi gerekiyor.”

Peki dayanıklılık konusuna gelindiğinde ne olacak? Geçtiğimiz yıl Malezya’da Hamilton’ın motoruna olanları hepimiz gördük.

Ferrari Mayıs ayında Vettel’in aracına dördüncü turbosunu tekrar taktı ve daha fazlasını kullanmak zorunda kalmaları grid cezasını tetikleyecek. Mercedes ise Spa’dan önce dördüncü motoruna geçti bile.

Wolff bu konuda şunları söyledi: “Performans avantajı içi motoru önceden getirdik. Ancak sezon sonundan önce motor hayatının sonuna gelmiş olacak. İkimizin de [Mercedes ve Ferrari] bazı cezalar almamız normal görünüyor.”

Hamilton ve Vettel: Motor Kullanımı

Lewis Hamilton Sebastian Vettel
İçten Yanmalı Motor (ICE) 4 3
Turbo 4 4
MGU-H 4 3
MGU-K 3 3
Batarya 2 3
Kontrol elektronikleri 2 3

İkinci pilotların önemi?

Robert Kubica’nın öngördüğü gibi, ikinci pilotlar olan Valtteri Bottas ve Kimi Raikkonen bu şampiyonluk savaşında “çok önemli bir rol” oynayabilirler mi?

Mercedes bu konuda şampiyonada Hamilton’ın 41 puan gerisindeki Bottas’ı kurban edeceğini çoktan kabul etti ve Ferrari de Raikkonen ile aynısını yapacaktır.

Brundle: “Mercedes’in Ferrari gibi oynaması gerekiyor. Rekabet bu aşırı yakın.”

Her şey bittiğinde kim kazanacak?

Sky F1’in uzmanları kendi sözlerini söylediler, Paul di Resta, Damon Hill ve Brundle Hamilton’a oy verirken, Herbert ise Vettel’in beşinci şampiyonluğunu kazanabileceğine inanıyor.

Önümüzde çok fazla şey var ve gerçek bir tahmin yapmak çok zor.

Brundle şöyle özetledi: “Her yarışa kimin polde olacağını bilmeden gideceğiz ve yarışı bırakın, podyumda kimlerin olacağını bile bilemeyeceğiz.”

“Bence bu durum sezonun sonuna kadar bu şekilde devam edecek.”

Peki, siz ne düşünüyorsunuz?

13 Yorum

 1. Silverstone’daki berbat performansın 1 seferlik olduğuna ikna olsam, Macaristan ve Spa’daki performansları referans alarak çok rahat söyleyebilirim ki şampiyonluk savaşında Mercedes’ten öndeyiz.

  Şimdi Singapur sonrası pist haritalarını önüme koyup hangi araç daha güçlü olacak diye baktığımda beynim yanıyor.

   • Austin’i anlamakta bende zorluk çekiyorum. belki de beynim basmıyor.

    ama Suzuka konusunda karasızım. Suzuka’da çok fazla hızlı viraj var ve hızlı virajlarda teknik olarak SF70-H daha iyi bir makine ancak uzun dingil mesafesinden dolayı Silverstone’da da gördüğümüz gibi W08 bazı hızlı virajlarda rakibini geçiyor. Catalunya pistinin ilk sektöründe de Ferrari lehine 0.2 saniyelik bir fark görmüştük. işte bu gibi örnekler Suzuka’yı tam bir soru işareti yapıyor.

 2. Vettel bu sezon biraz su kaynattı.Rusya ve Belçika da 14 puan bıraktı.Bırakmaya devam ederse Hamilton rahat bir şampiyonluk alır, bırakmazsa dişe dış bir savaş olur.Ferrarinin bu motor ile şampiyon olması zor.

 3. Ben açıkcası kim ikinci yarıda en güçlü oluyorlarla ve vb seylerle ilgilenmiyorum. Eğer pilotu motive edecek bir sebeb varsa ki var, iki pilotta iniş çıkış yapmaz kolay kolay. Ama pilotların pist sevmesiyle ekstra performanslar görmedik değil. Özellikle bu iki pilot için. Sadece Ferrarinin güçlü bir araçla gelmesiyle ilgileniyorum. Umarım bu umduklarım gerçekleşir.

  Vettelin sevdiği 3 pist arka arkaya umarim ucunude kazanir. Kendisi sezon sonunda çok güçlü olacaklarını ima etmisyi araç yönünden bakalim..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]