Şampiyonluk hesapları: Rosberg Hamilton’ı yenebilecek mi?

6

Sepang’da lider giden Lewis Hamilton’ın motor sorunu ile yarış dışı kalması bütün hesapları bozdu. Nico Rosberg 8 puan önde başladığı Malezya GP’sinde üçüncü olmuş olsa da puan farkını bir anda 23’e çıkardı.

Suzuka’ya gelindiğinde Hamilton polü alıp kazanarak farkı azaltmaya çalışmayı planlıyordu. Ancak Suzuka’da daha önce hiç pole alamayan Hamilton 2016’da da küçük farkla Rosberg’e kaptırdı. Hamilton’ın stresi demeçlerinden anlaşılabiliyordu, ikinci sıradan kalkarak da kazanabileceğini iddia ediyordu ve geçmişte bunun olduğunu söylüyordu.

lewis-hamilton-fire-malaysian-gp-2016-2

Ancak Suzuka’da pistin sağ tarafı, yani çift sayılı grid noktalarından kalkacakların asfaltı ıslaktı ve görevliler yarıştan önce çok az temizleyebilmişlerdi. Kalkışta bu ıslak zemin büyük etki yapmış olacak ki, gridin ilk üç çizgisinde sağdan kalkanlar sıra kaybettiler. Hamilton kötü kalkışıyla birlikte en çok kaybeden isim oldu ve ilk viraj dönüldüğünde sekizinci sıradaydı.

Rosberg Japonya GP’sini rahat rahat kazanırken Hamilton Red Bull pilotu Max Verstappen’i geçmeyi başaramayınca üçüncülüğe razı oldu ve farkın 23’ten 33’e çıkmasına engel olamadı.

skysports-verstappen-max-lewis-hamilton-japanese_3804610

Önümüzde kazanılabilecek dört yarış kaldı ve kimlerin şampiyonluk şansı devam ediyor, bir bakalım;

Red Bull pilotu Daniel Ricciardo 212 puanla üçüncü sırada ve sonraki 4 yarışı kazanırsa 312 puana ulaşıyor ve Rosberg’in hali hazırda 313 puanı var. Yani Ricciardo için şampiyonluk şansı matematiksel olarak bitmiş durumda. Şu an şampiyon olabilecek iki pilot var: Rosberg ve Hamilton. Bu iki pilot yarışlardan birinde birbirlerine kasıtlı çarpıp ikisi de sezondan ihraç edilmezlerse, Ricciardo’nun şampiyon olma şansı yok.

Peki Hamilton’ın şampiyon olma şansı? Sıradaki yarışı Hamilton kazansa ve Rosberg yarış dışı kalsa bile Rosberg 8 puan farkla liderliğini sürdürecek. Bir yarış galibiyetinden daha büyük bir puan farkından bahsediyoruz.

Haydi ‘olursa’larla dolu matematik hesaplarına başlayalım;

Öncelikle mevcut durumdan bahsedelim; Rosberg 313 puanda, Hamilton ise 280 puana sahip. Sırada 4 yarış var ve tümünü kazanan bir pilot en fazla 100 puan kazanabilecek.

Yarışlarda birinci 25, ikinci 18, üçüncü 15, dördüncü 12, beşinci 10, altıncı 8, yedinci 6, sekizinci 4, dokuzuncu 2 ve onuncu bitiren ise 1 puan alıyor.

 • Hamilton tüm yarışları kazanır, Rosberg tümünde ikinci olursa; şampiyon 5 puan farkla Rosberg,
 • Hamilton tüm yarışları kazanır, Rosberg üçünde ikinci, birinde üçüncü olursa; şampiyon 2 puan farkla Rosberg,
 • Hamilton tüm yarışları kazanır, Rosberg ikisinde ikinci, ikisinde üçüncü olursa; şampiyon 1 puan farkla Hamilton oluyor.
 • Önümüzdeki yarışta Rosberg kazanır ve Hamilton ikinci olursa aralarındaki puan farkı 40’a çıkacak ve Hamilton’ın şampiyon olması mucizelere kalacak.
 • Önümüzdeki iki yarışta Rosberg kazanır ve Hamilton ikisinde de ikinci olursa puan farkı 47’ye çıkıyor ki bu durumda Hamilton’ın şampiyon olması Rosberg’in en az bir kez yarış dışı kalması, diğerinde de dokuzunculuktan ileri gidememesine bağlı olacak. Tabi Hamilton’ın bu iki yarışı da kazanması gerekiyor.

hamilton-and-rosberg-crash-f1-2016-spanish-grand-prix

Peki 3 yıldır çocukluk arkadaşı Hamilton’a yenilen ve son iki yılda iki şampiyonluk kaptıran Rosberg bu sezon şeytanın bacağını kırıp şampiyon olmayı başarabilecek mi?

Şampiyonaya damgasını vuran motor sorunları şimdiye kadar sadece Hamilton’ı etkilemiş görünüyor, dayanıklılığından emin olunamayan Mercedes parçaları sonraki dört yarıştan birinde Rosberg’in canını yakmaya karar verebilir mi?

Mercedes yönetimi pilotlarına eşit araçları vermeyi ve takım emri uygulamamayı vaad ediyor. Görünüşte de açık şekilde pilot kayırdıkları görünmüyor, acaba Alman üretici bir Alman pilotla şampiyon olursa, bu pazarlama çalışmalarında kendilerine daha iyi bir fırsat verebilir mi?

Rosberg’in artan formu ve kendine güvenen sürüşü ile şampiyonluk yolunda koşarken ardından yetişmeye çalışan ve biraz… hayır bol miktarda şans dileyen Hamilton’ın çabaları ile geçecek dört yarış göreceğiz.

Mercedes patronları şampiyonluğun son yarışa kalacağından bahsediyorlardı. Acaba?

6 Yorum

 1. Şampiyonada Hamilton,sorunlar yaşamasa lider olabilmesi muhtemeldi.Fakat Rosberg,Hamilton bazi pisstlerde birbirlerine üstünlükler kurduğu aşikar.Burası motor sporları.

  Keza Vettel 2014’de sorunlar yaşayıp Ricciye yenilince konuşulanları herkes hatırlıyordur.Ayni şey Hamilton içinde olursa konuşulacak.Vettel taraftarlari bu yenilginin araçtan kaynaklandığını düşüp kendini rahatlatti.Aynısını Hamilton taraftarlarıda yapacak.Birisi 4 birisi 3 dünya şampiyonunu alaşaği etmiş-edecek iki pilotunda kalitesini ben beğenmiyorum.Keza Vettelin ve Hamiltonun yaşadığı sorunlar,araçsal olarak farkli.Dengeyi bulamayan bir 2014 Rbr aracı-Aktif süspansiyonlarla dengesi müthiş olan Mercedes aracı.Buna rağmen Rosberg,Hamiltona çoğu pistte üstünlük kurmayi başardı.Bunu Hamiltonamı bağlamak istersiniz,Rosbergin yükselen grafiğinemi bilmem ama açık şekilde Hamiltonun yenildiğine bahse girerim 🙂

 2. Rakamlar, istatistikler ortada bu tip çizgi sergileyen LH artık birileri satmadıktan sonra şampiyon olamaz…

  Ortaya çıkan durum geçmiş seneler de geçerli olmak üzere Jenson – Brawn psikolojisi üzerine olacak. 🙂

  Benim için gösterdiği şey şudur “devire yönelik halen genç pilotlar olduğu sayılacak” Nico’nun dehası, olağanüstü düzeyi değil hak ettiğinden fazlasını bulan Lewis’in seviyesi’dir… Bu durum sanki Schumacher’in, Massa’ya şampiyonluk kaptırması gibi birşey.. amma gerçekte öyle değil çünkü öyle bir seviye olmadığını söylüyorduk. Ancak Fernando, Kimi gibi ustalara göre birşey ve dahi o kadar bile yok istikrarsız bir kariyer. Böyle dandik bir dönem olsa dahi böyle dereceler kaptırıyorsanız olsa olsa en fazla turbo basıncıyla Hunt kadar olabilirsiniz. James büyük şampiyon değildir. Standartların dışında ilginç bir şampiyondur…

  Nico’nun şampiyon olmasını isterim çünkü bir kez daha dangalaklıkların zirve yaptığı bir dönemde nelerin parladığını gösterir. 🙂 Birilerinin gözüne sokar..
  Lewis’in şampiyonluğunu da isterim çünkü bu kadar dengesiz varlık toplamlarıyla yine dangalaklıkların zirve yaptığı bir dönemde dahi bu kadar çetrefile girerek en fazla böyle bir takım arkadaşına ucu ucuna hedefe varmayı, totallerin tatsızlığını gösterir.
  Yani her türlü dangalaklıklar ortaya çıkıyor saklayamıyorsun 🙂 asıl önemli olan da bu.
  Zaten belki de bu yüzden son plan da akla geldiği gibi hadi bari son yarışlara kadar kalsın şampiyona diyor birileri…
  🙂

 3. rosberg’in gerçek nitelikte ve bahsi geçerken şüphesi bulunmayan bir şampiyon olarak anılması için hamilton’u gerçek manada pist üstünde saf dışı bırakması gerekiyor. ekstra koşulların yarattığı kazançlar sonucunda önde olmak daha çok şansın bir pilotun yanında olmasıyla alakalı bana kalırsa.

  • İzleyiciler o tip şeyleri hep beklerler de bulamazlar. Yarış dünyası öyle işlemiyor. Onun seyirliği rahme düşen tohumun çocuk olması kadar zorlu birşey herhalde 🙂
   Jenson için de aynısını demişlerdi Lewis’i madara ettiği çok oldu. Seb şampiyonlukları dizdi olmadı dediler yükselme yok dediler adam spin attı yükseldi yine tatmin olmadılar.
   Velhasıl bunların şampiyona ile ilgisi yok bence pop kültür ile ilgisi var kimisi hep pohpohlanır kimisi belirli noktalara kadar göze giremez bir türlü 🙂

  • Bahsettiğin sebeple ben de Suzuka’da polü Hamilton’ın almasını beklerdim. Ancak öyle olmadı. Yarışta kalkamazsın, motorun patlar, birisi çarpar vs. anlarız da, polü Rosberg’e kaptırmak Hamilton’ın performansını kötülüyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]