Sabine Kehm, Schumacher’le ilgili bilinmeyenleri anlattı

0

Uzun yıllardır Michael Schumacher’in menajerliğini yapan Sabine Kehm, Alman pilotla geçirdiği yıllar ve efsane pilot hakkında konuştu.

Sabine Kehm, Michael Schumacher’in 50. doğum gününe özel bir röportaj verdi ve “efsane” ile yaşadıklarını anlattı.

Başlangıçta bir gazeteci olan Kehm, efsane pilotun farklı olduğunu ilk başta anladığını belirtti.

“Schumacher ile ilk kez 1994 Almanya GP’sinde tanıştık. Bu büyük bir yarıştı çünkü sonunda Alman bir pilot şampiyonluğa koşuyordu. O zamanlarda Almanya’da böyle bir şeyi düşünemiyorduk. Şef editörümüz ‘yarışa gitmeliyiz’ demişti. Ben de kendisine ‘O zaman bırak da gideyim’ dedim. Formula 1’in bir gazeteci açısından çok farklı bir yer olduğunu ilk başta hissetmiştim çünkü çok farklı karakterler vardı. Michael özel bir kişiydi. Bunu ilk anda görebiliyordunuz. İlk anda onun güçlü bir kişilik olduğunu hissetmiştim.”

Kehm’e 2000 yılında Schumacher’in PR ekibine katılması için teklif gitmişti ancak Kehm, teklifin Ralf Schumacher için olduğunu düşünmüştü ve teklife soğuk yaklaşmıştı.

“Gazeteciliği çok seviyordum, çok ilginç bir ortam vardı. Mesela Olimpiyatlar’ı izliyordum ve keyif alıyordum.”

“Benim için gergin bir yıl olmuştu. Perde arkasında gazetecilerin göremeyeceği çok fazla şey oluyordu ve nedenini bilmediğim halde bana Schumacherler’den bir teklif geldi.”

“Sonrasında Ralf için geldiğini düşündüm ve bu teklifin onur verici olduğunu ama ilgilenmediğimi söyledim. Sonrasında menajerleri Willi Weber ile konuştum ve bana düşünmem gerektiğini söyledi. O sıralar işimi çok seviyordum ve Willi’ye gerçekten ‘hayır’ dedim. Sonrasında ise Willi teklifin detaylarını açıklamaya başladı.”

“Bir noktada ‘Söylediğiniz şeyler İngilizlere(Ralf Schumacher-Williams) uymuyor. Daha çok İtalyanlarla ilgili. Siz Ralf hakkında mı konuşuyorsunuz yoksa Michael hakkında mı?’ diye sordum. Cevap Michael ise hemen reddedemezdim. Bunu düşünmek isteyecektim.”

“Teklif gerçekten de Michael içindi. Sonrasında kabul ettim. Bir gazeteci olarak bu büyüleyici dünyada perde arkasında neler yaşandığını görmek istersiniz. Bu yüzden çok meraklıydım. Uzun zaman bunu düşündüm ve asla diğer yöne gideceğimi düşünmedim.”

“Michael’in çok güçlü bir karakteri vardı ama onu anlamak ve güvenini kazanmak kolay olmadı. Sonrasında herkesin gördüğü Schumacher’i ve onun iç dünyasındaki Michael’ı; yani iki farklı insanı keşfettim.”

“Bir tarafta taraftarları olan ve performans gösterdiği bir savaşçı olmak istedi. Ama aynı anda özel bir hayatının da olmasını istedi. Özel hayatını her zaman korumak istedi. Kendini yenilemesi için ailesiyle ilgili mahremiyete ihtiyacı vardı. Michael yıllar boyunca ilgi odağıyı ve çok fazla enerji harcamıştı.”

“Özel hayatında Michael’la iletişim kurmak çok kolay. Her zaman eğleniyor. Ailesiyle ve arkadaşlarıyla zaman geçiriyor.”

Schumcher, Ferrari’ye 1996 sezonunda katıldı ancak İtalyan takımla ilk şampiyonluğu için 2000 sezonuna kadar beklemesi gerekti.

“2000 sezonu onun açısından bir dönüm noktası oldu. Baskı çok yüksekti. Şampiyonluğu kaybetseydik neler olacaktı kim bilir. Başaramasaydık neler olacağını bilmediğimiz bir yıldı. Ama o her şeyini, %100’ünü ortaya koydu.”

“Ferrari’de yarıştığı yıllar, benim açımdan inanılmaz geçti, kimse benden bu hatıraları koparamaz. Michael, 2000 Suzuka’da şampiyonluğunu ilan ettiğindeda takımda büyük bir duygu patlaması oldu. Böyle bir şeyi hayal edemezdim. Bitiş çizgisini geçtiğinde garajdaki herkez ağladı. O an, bu şampiyonluğun onlar açısından önemini anladım. Sonuçta Ferrari uzun süre şampiyon olamamıştı.”

“Takımda çalışan, 25 yıldır orada olan insanlar bile ağladı. Bir yandan ağladıkları için utanıyorlardı. Bu gerçekten dokunaklıydı. Bunu asla unutamıyorum. Böyle bir şeyi daha önce görmemiştim. Çok şaşırdım.”

“Michael öyle bir insandı ki, onlara hediye alabilmek için tüm personelin doğum günlerini öğrenme konusunda beni görevlendirmişti. Noel’de onlara hediyeler alınmasını isterdi, bu onun için çok önemliydi. Her zaman insanlara hediye edeceği şeylerin son derece önemli olduğunu düşünüyordu. Onları ödüllendirmek istiyordu.”

“Michael genel olarak çok sıcak kanlı biriydi. Ama dışarıdaki insanların bunu görmesini istemezdi. Bunun bir şekilde rekabetçi ruhunu etkileyeceğini düşünüyordu.”

“Corinna ve Michael mükemmel bir çiftti. Ailesiyle ilgili mahremiyet ihtiyacı hissetti. Ailesi onun için kendini yenileme aracıydı. Ailesi için de durum aynıydı. Bugün de ailesi ona yakın olmayı sürdürüyor. Ayrıca Michael çocukluğundan beri kadar çok fazla arkadaş edindi. Arkadaşları her zaman etrafındalar. Bir sürü yakın ve çok iyi dostu var.”

“Mcihael yarış dünyasında bile sıcak kalpli biriydi ama bunun dışarıdan görülmesini istemedi. Bu yüzden iki farklı karaktere sahipti. Sporda akıl oyunları oynamak zorundasınız. Kendinizden emin ve güçlü olmalısınız. Ama özel hayatınızda farklı olursunuz.”

2010 sezonunda Mercedes ile F1’e geri dönen ve şimdiki Mercedes’in temellerini atan Schumacher’in 2013’de takımla devam etme ihtimali vardı.

Kehm, Schumacher’in ikinci dönemi hakkında da konuştu.

“2006 sezonundaki emekliliği gerçekten zor oldu. Çok tutkuluydu ve çok başarılıydı. Ayrıca Ferrari onun için bir arkadaş grubu gibiydi. Takımı o şekilde kurdu, herkes birbirine çok yakındı. Ama o günlerde çok fazla iş vardı. Yarış yapıyorsunuz, sonra test ve sonra tekrar yarış. Michael çok fazla test yapardı. Sürekli olarak aracın içindeydi. Her şeyi net şekilde biliyordu ve anlıyordu. Bu tahmin edeceğiniz gibi çok yorucuydu ve 2006’da bu durumun farkına varmıştı. O yıl neredeyse şampiyon oluyordu ama fiziksel anlamda yıpranmıştı.”

“Kimsenin bu durumu bilmesini istemiyordu ama boynu onu çok zorluyordu. Bu durumun şampiyonluk mücadelesini etkilemesinden korkuyordu. Öyle de oldu ve bu nedenle ayrılmanın zamanı gelmişti.”

“Emekli oldu ve gerçekten özgürdü. 2007 sezonu devam ederken bana geldi ve ‘Önümüzdeki altı ay boyunca lütfen beni arama’ dedi. Ailesiyle zaman geçirmek istiyordu ve her zaman yapmak istediği o farklı işleri yapmak istedi. Emeklilik hayatından memnundu ve geri dönmeyecek gibiydi.”

“Ferrari ile 2009 sezonunda geri dönme ihtimali vardı ancak boynundaki sıkıntı nedeniyle dönemedi. Ama bir test yaptı ve geri dönebileceği hissine kapıldı. Muhtemelen içerisindeki ateş, bu testle birlikte yeniden büyüdü.”

“2010’da geri dönme kararını aldığında şaşırdım çünkü geri dönmeyeceği neredeyse kesindi. Sonra beni aradı ve ‘Artıları ve eksileri listelemek ister misin?’ dedi. Ben de ‘bu gerekli değil çünkü kararın sesinden belli oluyor.’ dedim. O ‘Hayır, henüz değil’ dedi. Hissedebiliyordunuz ama çok şaşırmıştım.”

“Kısa süre sonra umduğu gibi sonuçlanmayacağı belli oldu. İlk yılda para kaynağı yoktu ve gelmeyeceği de belliydi. Michael doğru insanları daha fazla para yatırmaya ve bundan büyük bir ekip kurmaya ikna etmek için uğraştı. Tarafsız olmayabilirim ama bence Michael şimdiki Mercedes’in temelini hazırladı. Michael onlara karşı açıktı: ‘Eğer bunu yapacaksanız tam zamanlı yapacaksınız.'”

“Onlar hala bir üst sıra takımı gibi değil de bir orta sıra takımı gibi çalışıyordu. Bir yıl daha kalabilirdi ve eğer takımda kalsaydı dengesini geliştirebilirdi. Ancak ailesinden ayrı kalmak istemedi ve devam edemedi.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]