Liberty Media’nın devralması ile birlikte Formula 1’in yeni bir döneme girdiği açık ve bu yolda tonla fikir ortaya atılmış durumda.

Bu satınalmada bizi heyecandıran en önemli şey büyük usta, teknik adam Ross Brawn’ın sporun yönetiminde önemli bir role getirilmesi. Sonuçta Liberty Media motorsporlarından ve Formula 1’den hiç mi hiç anlamıyor ve bir ustaya ihtiyaçları var. Formula 1’de bir şeyler düzelecekse, bunu muhtemelen Brawn yapmış olacak.

F1 içindeki isimlerden Paul Gawne, Brawn’ın dikkate alması için 10 adımlık planını yayınladı, bize de çevirmek düştü. Buyrun;

1) Gelir dağılımını düzelt. Evet kazananlar evine en çok parayla dönmeli, ancak altlara doğru bu daha yumuşak şekilde devam etmeli. Küçük takımların daha fazla para almaları demek sürprizler yapma şanslarının artması demek. Bu daha fazla insanın takım açmak istemesi ile sonuçlanır.

2) Cuma antrenmanlarından kurtul. Çok fazla antrenman sıkıcı yarışlar doğurur, bilinmeyeni severiz! Belki Cuma günü genç sürücüler ile bir test yapılabilir ve bu şekilde araç ve lastiklerin sağlam olduğundan emin olunabilir.

3) Cumartesi günü bir sprint yarışı. Sıralamayı yap, ardından süper hızlı hamurla kısa bir yarış yap, belki GP2 tarzı (Formula 2 mi diyecektik?) ters gridli bir yarış olabilir.

4) Pazar günü öylece kalsın! Bu büyük şov, sevdiğimiz şey tamamen bu.

5) Tüm bitirenler puan alsın, bu çok fark yaratır, özellikle de sonlardakiler için. İnsanlar Marussia ve Caterham’ın neden 13. sıra için savaştıklarını anlamaz. Ancak puan alacaklarsa bu daha anlamlı olur.

6) Yarışlarda F1’in resmi Twitter çalışanları bulunsun, garajlarda fotoğraflar çeksin, gridde herkesin görmek istediği şeyleri göstersin. Birisi hakem odasında otursun ve hakem kararlarını anında duyursun.

7) Tasarımları sadeleştir. Köpekbalığı yüzgeçlerinden, t-kanatlardan ve tuhaf 8 slotlu ön kanatlardan kurtul. Aeroyu kurallarla daha basit yap. Takımlar tüm yıl boyunca aynı kanatla yarışsınlar. Bu araçların birbirini takip etmesini daha kolay yapar ve geçişleri artırır. Kurallardaki boşlukları kapatmak ve çok fazla aero kanatçığı temizlemek sadece görünümü ve gösteriyi düzeltir.

8) Motor Üreticisi Şampiyonası oluştur. Her üretici katılmak isteyecektir. Girişin şartları müşteri takımlarına ucuz motor tedariği olsun. Bunu ödül parasından yapılan ödemelerle karşıla.

9) Lansman haftasını geliştir. Otomobil fuarı gibi üç günlük bir etkinlik düzenle. Çok fazla cümbüş olur, dünya basınını davet et, yarışma kazanan taraftarları davet et ve diğerlerinin de bilet alabilmelerini sağla. Her takım kendi aracını tanıtacağı bir yere sahip olsun ve soruları yanıtlasın. Bu çok özel olurdu. Seminerler, satış alanları, sürücü imza günleri, nostaljik F1 temalı şovlar veya bölümler yap. Bu taraftarlar için gidilecek bir etkinlik olurken basın tanıtımını da geliştirecektir.

10) Sürücülerin F1’in reklamını yapabilmesine izin ver. Bunu bir süper lisans şartına bağla ve tüm pilotlar x gün boyunca F1 için reklam etkinliklerine katılmak zorunda olsun. Onları TV şovlarına çıkar, aptalca şeyler yaptır ve hayır kurumları için karting yarışları olsun. Sporu tanıtabilmeleri için sıkı çalışmalarını sağla. Onların hepsi birer kahraman!

Gawne’ın önerileri bunlar, peki sizin sporu ileriye taşımak için önerileriniz neler? Sporda neler doğru, neler yanlış yapılıyor?

2 Yorum

 1. Bu tip önerilerin birçoğu sonu çıkmaz sokak şeklinde motorsporları kültürüne ve alışkanlıklarına aykırı öneriler içeriyor. Burada ki testlerin kaldırılması, sezonluk kanatlar gibi…
  Asıl olması gereken pist üstü odakların arttırılması, simulasyonların terkedilmesidir. Simulasyon seyircinin katılım gösterebileceği birşey zaten değil.
  Pist on test lerin pahalıya mal olduğunu düşündüler yazılımlar getirdiler ancak bu daha pahalıya mal oldu. En az 5 takımın ferrari gibilerin kurduklarını, tedarik ettiklerini yapabilmesi mümkün olmuyor. Tek kalemde 100 milyonu basıyorlar simulasyonlara.. Bu işte bol parça üretebilme farkı gibidir. HP’den, Intel’den paranız kadar destek alabilirsiniz… Bu testlerin sıkı takipçilerin katılabileceği, taze gençlerin denenebileceği, küçük festival (goodwood) havasına dönüştürülmesi gerekiyor. Padokta yakın markaj, simulasyonda deneme imkanı sunarsanız yalnız cuma günü dokunabilirsiniz dersen katılım yüksek olur.

  9. ile ilgili benim de aklıma birşeyler geliyor son günlerde. Haftasonlarını festival havasını büründürmek gerekiyor. Hatta sezon da bir pistte RoC havasında ilginç bir pist üstü etkinlik yapılabilir. Yıllarca anlattım davasa güçlerin ve rekorların konuştuğu Dragster, top fuel dünyasının güzelliği insanlarla iç içe olabilmesinde, insanlar dokunabiliyor. Montajları dibinden görebilmeleriydi.
  Corse Clienti etkinliğinde herkes o şansa sahip olmadı tabi ama bizim için daha iyi geçmesinin nedeni makinelerin dibinde, herşeyin arasında olabilmemizdi.
  Misalen bir yarış aracına oturabiliyorsa insanlar cazibeleri artar. Dokunulamayan görseller yetmez anlamalarını, daha fazla içinde olmalarını, sana ödeme yapmalarını istiyorsan eğildiklerinde carbon disklere bakabilmeliler, tozunu içine çekebilmeliler.

  Biz birşeyleri daha iyi anlatabiliyorsak bunun nedeni makineleri görmüş, dokunmuş olmamızda. İnsanların sadece posterlerine baktıkları şeyleri anlamalarını ve büyük iştiyak duymalarını beklemek yanlıştır…

  10. madde ise benim açımdan yanlış. Bugün ki hatalar içerisinde pilotlar son basamak bile değiller. Sen samimiyeti oluştur hepsi olmasa da onların çoğu zaten varlıklarını gösterirler. Tamamen nefislerini doldurmak için pilot oldular. Söyleyeceksin markalara pilotlar istedikleri yarış organizasyonuna tam zamanlı olmamak üzere katılabilecekler…
  Lewis Gumball’lara, supercar weeknd lerine katılıyor.. RoC larda oldukça samimi görüntüler sunuyorlar demek ki onlar zaten yapabiliyor…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]