Formula 1’in sportif patronu Ross Brawn, 2021 için hazırladıkları yeni, daha basit, daha gürültülü motorlar getirme planlarını savundu ve şöyle konuştu: “Bunları böyle bırakamayız.”

Geçtiğimiz ay, F1’deki araç üreticilerine F1 ve FIA tarafından bir öneri tanıtılmıştı. Ancak Brawn, sporun geleceğini korumanın gerekli olduğunu söyledi.

“Şimdiki motorlar harika bir mühendislik eseri, ancak harika bir yarış motoru değil.”

“Çok pahalı, hiç gürültü yapmıyor, F1’de grid cezalarına yol açan farklı parçalara sahip, rakipler arasında büyük performans farkları var ve asla başka birileri gelip motor yapmayacak.”

Brawn, yaptığı önerilerin hiçbirine körü körüne bağlı olduğunu ve F1’deki dört üretici olan Mercedes, Ferrari, Renault ve Honda ile konuyu konuşmak istediğini söyledi.

Sorun ne?

2014’ten bu yana F1’de 1.6 litre V6 turbo motorlar kullanılıyor ve iki ayrı enerji geri dönüşüm cihazına sahip hibrid sisteme sahipler. Bu cihazlar turbo üzerindeki MGU-H ve arka akstaki MGU-K.

Yakıt enerjisinin güce dönüşüm oranı demek olan termal verimlilik bakımından devrimsel bir ilerleme oldu, ancak pahalı, karmaşık ve kötü sesi yüzünden taraftarlar tarafından sevilmeyen bir sistem oldukları kanıtlandı.

Brawn, F1, FIA ve takımların yeni motor kuralları açısından bir dizi hedefleri olduğunu söyledi. 2020 sonrası motorlar şöyle olmalı:

  • gelişim ve üretimi daha az pahalı
  • daha basit
  • yol otomobilleriyle bağlantı ve hibrid
  • daha iyi bir ses
  • bazı standart parçalara sahip
  • sürücü tarafından her zaman tam potansiyelde kullanılma

FIA ve F1 tarafından yapılan öneri mevcut motorların temel mimarisine sahip, ancak MGU-H kalkıyor, bileşenlerde bazı kısıtlamalar getirmekle birlikte bazı standart parçalar getiriyor. Hibrid sistem ise yarışları geliştirmek için sürücü tarafından kontrol edilebilir bir hale getiriliyor.

Mercedes ve Renault, yeni motorun gelişim harcamalarını ciddi oranda artıracağını iddia etti. Ferrari ise çok fazla standartlaştırmadan şikayet etti ve kurallar kendi istedikleri gibi olmazsa çekilmekle tehdit etti. Honda ise basına bir açıklama yapmadı.

Otomobil şirketleri ise bu açıklamayı ’emrivaki’ bulduklarını söylediler.

Kördüğümü çözmek

Brawn, “aldığımız tepkilerden sonra biraz şok oldum” dedi, çünkü bu önerinin ortaya çıkmasına yol açan toplantılara tüm üreticilerin dahil olmuştu.

“Bir açıdan, bunu farklı şekilde sunabilirdik. Ancak tepkinin bu kadar sert olmasını beklemiyordum.”

“Bundan sonra bir toplantımız oldu ve bunu dile getirdim. İnsanları bu kadar üzen şey buysa, özür dilerim. Ancak yapmak istediğimiz şeyde bakışımızı da kaybetmemeliyiz. Sunulan şeyi sevmemeleri kasıtlı yapılmadı.”

Brawn, “belirlediğimiz prensipler karşılandığı sürece” potansiyel çözümler konusunda açık fikirli olduğunu söyledi.

“Eğer bir üretici bunu önerilenden daha iyi şekilde yapmanın daha iyi bir yolu olduğunu gösterebilirse, örneğin daha ucuz, taraftarlar açısından daha çekici, yeni bir tedarikçinin daha kolay gelebileceği, neden olmasın?”

“Belirli çözümlere yoğunlaşmış değiliz. Elimizdeki deneyim ve çalışmayla birlikte çözümlerimiz bunlar.”

“Eğer birileri başka bir çözüm öneriyorsa ve aynı hedeflere ulaşabileceklerini düşünüyorsa buna hayır demeyeceğiz.”

Ferrari’nin ayrılık tehdidini anlamak

Ferrari başkanı Sergio Marchionne, önerilere şöyle tepki vermişti: “Eğer oyun alanını değiştirir ve anlaşılamaz hale gelirse, artık oynamak istemiyorum.”

Başkan “güç ünitesi özgünlüğü” üzerine yoğunlaşmıştı.

Brawn ise bunu biliyor: “Ferrari veya Mercedes motorunun kimliğini korumanın önemli olduğunu biliyorum. Çıkıp şunu söyleyebilmeliler: ‘bu bizim motorumuz.'”

“Bu sınırları aştığımızı düşünmüyorum, ancak şu an öneri ortada ve bu insanlarla toplanıp hangi yönüyle mutlu, hangisinde mutsuz olduklarını anlamalıyız.”

“Tüm üreticiler önerinin büyük kısmını beğendi; sadece aynı kısımlarını değil.”

Yeni bir motor mu?

Üreticilerin öneriye temel bakış açısı yeni bir motoru geliştirme ihtiyacının kendileri için ek harcama ortaya çıkaracağını ve yeni üreticileri çekeceğinin garantisi olmadığı üzerineydi.

Mercedes’ten Toto Wolff şöyle dedi: “Harcamaların artmasını tetikleyecek yeni bir motor konseptini geliştirmekten kaçınmalıyız.”

Brawn ise şöyle düşünüyor: “Bunun yeni bir motor olduğunu kabul ediyorum, ancak ekonomik olarak makul olacağını düşünüyorum.”

Para işi nasıl olacak?

Mercedes’ten Toto Wolff ve Renault’dan Cyril Abiteboul ise 2020 sonrasındaki ticari anlaşmaların ne olduğunu bilmeden yeni motoru geliştirmelerinin istendiğine dikkat çektiler.

Aynı zamanda sporun sahibi Liberty Media’nın F1’i pazarlamak için çok fazla yatırım yaptığını ve bunun takımların ödül paralarını etkilediği biliniyor.

Takımlar sporun geleceği hakkındaki detaylı planları görmediler ve ticari patron Sean Bratches tarafından önerilen küçük çaplı değişikliklerden etkilenmiş değiller.

Liberty tarafında gelecekte takımlara dağıtılacak ödül parasının miktarı hakkında da bir kesinlik bulunmuyor. Ödemeler yıldan yıla düşüyor ve 2017’de de düşmesi ekleniyor.

Brawn şöyle konuştu: “Takımları kurunun yanında yaşı da yakmayacağımıza ikna etmeliyiz.”

“Tüm ticari tarafın üzerinde daha büyük tartışmalar da olmalı. Bu oldukça yoğun olacak, ancak teknik, ticari ve harcama kontrolü alanlarında ileriye gitmeliyiz.”

“Bu konuda dağılırsak aptallık yapmış oluruz, çünkü bu ticari kısmı daha iyi ve daha sürdürülebilir bir hale getiriyor.”

“Yıllardır insanlar F1’de ticari alanda gelişim eksikliğinden, sosyal medyadan ve taraftarlara gösterilen ilgiden, pek çok şeyden şikayet etti.”

“Şimdi biz bunu yapıyoruz ve bunun bir bedeli olacak. Bu yatırımları yapmanın, işleri çalışır hale getirmenin bir etkisi olacak ve bana göre bu yatırımı önümüzdeki yıllarda geri alacağız.”

“Gelişecek. Takımların gelecekte daha öngörülebilir rakamlar görmeye ihtiyacı olduğunun farkındayız.”

Yeni takımları çekmek

Abiteboul, bağımsız bir motor şirketinin de yeni kurallar altında motor üretmek için harici yatırıma ihtiyaç olduğuna inandığını söyledi. Bu konuda İngiliz Ilmor ve Cosworth şirketlerinden bahsediyor.

Ancak Brawn şöyle dedi: “Bu halihazırda yapılabilir bir proje. Bir sponsor üretici olabilir, veya F1’de bir motora ismini vermek isteyebilir. Şu an bu F1’e girmek isteyen kimse için uygun değil. Bunun uygun olabileceği bir ortam hazırlayabileceğimize inanıyorum.”

Brawn, farklı bir motor getirmenin temel sebeplerinden birinin motor kaynaklı cezalara bir son vermek olduğunu söyledi. Bu sezon şimdiye kadar 700 kadar grid cezası alındı.

“Mevcut motorlarda bunlardan nasıl kurtulabileceğimizi bilmiyorum, çünkü bileşenler çok pahalı ve bunlarda kısıtlamaya gitmekle harcamalar düşük kalabiliyor ve israf önleniyor.”

Yol araçlarıyla bağlantı

Mevcut motor kuralları FIA’nın F1’i yol araçlarıyla daha bağlantılı bir hale getirme amacıyla getirilmişti. Ancak Brawn şöyle konuştu: “Teknoloji çok daha özel ve anlaşılmaz bir hale geldi ve bunun spor için doğru çözüm olduğunu düşünmüyorum.”

“FIA bu üstün teknolojinin F1 için bile çok pahalıya mal olduğunu anlamış durumda.”

“Yola bağımlılık, teknoloji ve F1 için uygun bir motor arasında bir denge olmalı, çünkü motorun masrafları çok yükseliyor.”

Brawn, MGU-H’nin de yol araçlarına transfer edilmediğini ve temel olarak ticari araçlarda kullanıldığını da ekledi.

Motor cezaları ile kaybedilen grid pozisyonları

Şimdiye kadar…

F1’in motor üreticilerinden üst düzey bir isim, MGU-H’nin günlük yol otomobillerinde kullanılmasının pek de mümkün olmadığını, ancak yüksek performanslı spor otomobillerde kullanım alanı bulabileceğini söyledi. Mercedes yakın zamanda tamamen bir F1 motorunu kullanan bir süper otomobil tanıtmıştı.

Genelde FIA tarafından yapılan kural değişikliği önerisinin neden F1’in temsilcisi Brawn tarafından yapıldığı da biraz karışıklık yarattı. Brawn, F1 ve FIA’nın motor önerisi konusunda birlikte çalıştığını söyledi.

“Bir araya geldik. Her zaman bir arada olmamız gerektiğini hissettim ve biz de FIA’nın sporu analiz ve yönetmesinde onlara destek olmalıyız.”

“Bu ve diğer alanlarda sırt sırta vermiş durumda çalışıyoruz.”

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]