Iceman konuştu! Evet, gerçekten! Bunu yapabiliyor, favori içeceğinden, aptalca sorulardan ve şampiyon olduğu zamandan aklında kalanlar hakkında konuştu.

Zamanın, bekleyenler için çok çabuk geçtiği söylenir. Ferrari’nin şampiyon pilotlarıyla bir röportaj yapmak için beklemek ise uzun sürer, çünkü bu nadiren gerçekleşir.

Kimi, başlamadan önceki soru kartlarına baktığında ilk söylediği ne olmuştu biliyor musunuz? “Kaç tane!?” Evet, ilk tepki bu. Ancak birazdan keşfedebileceğiniz gibi, Iceman girerek eriyor ve bazı cevapları çok candan bir hale geliyor.

Bu röportajda soruları muhabirler değil, doğrudan taraftarlar sordu, Kimi Raikkonen ise bazen kısa, bazen uzun cümlelerle yanıtladı…

Felipe Massa F1’den emekli oldu. Takım arkadaşıyken birlikte eğlenmiş miydin?

Tekrar emekli oluyor, önümüzdeki yılın ilk yarışında bunun gerçekten olup olmayacağını bekleyip göreceğiz. Onunla her zaman iyi bir ilişkim oldu, birlikte Ferrari’deyken harika bir atmosfer vardı. Takım arkadaşları olarak, takım adına iki şampiyonluk kazandık ve bence harika zamanlardı. Elbette o çok hızlıydı, çok iyiydi, ancak artık F1’de yarışmıyor ve ona en iyisini diliyorum. Gelecekte hayatın ona ne getireceğini göreceğiz.

Kullandığın ilk araç hangisiydi?

Bir Lada.
Hızlı mıydı?
Fena değildi. [Gülüyor]

Bir gün WRC’ye [Dünya Ralli Şampiyonası] geri döneceğini düşünüyor musun?

Belki bazı yarışlara olabilir. Eğlence için. Böyle umuyorum.

Indy 500’de yarışmayı düşünür müsün?

Muhtemelen artık olmaz. Hoş bir yarış ve, evet birkaç yıl önce yapabilirdim, ancak şimdi olmaz.

Bir Motokros takımın var… Ne sıklıkla motokros yapıyorsun?

Fırsat bulduğum her zaman, ancak elbette biraz fazla meşgulüm. İlerleyen zamanlarda daha fazla yapmak isterim, ancak şu an İsviçre’de yaşıyorum ve orası antrenman için en uygun yer değil. Yaz arasında daha fazla vakit oluyor, ancak kış aylarında hava biraz değişken olabiliyor.

Karaoke’de söylemeyi sevdiğin favori şarkın hangisi?

Uzun süredir söylemedim, birkaç yıl olmuştur. Ancak Fince bir şeyler olurdu.
Helsinki’de bir karaoke bar açmayı planladığını anlıyoruz?
Yorum yok. (Gülüyor)

Büyürken kahramanın kimdi? James Hunt?

Aslında bir kahramanım olmadı, ancak James’i ilk kez öğrendiğimde, belki sekiz veya dokuz yaşımdaydık. O zamanlar Finliler yarışıyordu, [Keke] Rosberg, sonra iki Mika [Hakkinen ve Salo] ve JJ [Lehto] vardı ve onların iyi şeyler yapmasını umuyordum. Ancak aslında asla bir kahramanım olmadı.

Şampiyon olmanın üzerinden 10 yıl geçti, kazanmak konusunda ne hatırlıyorsun?

Uzun zaman önceydi. Elbette harika bir gündü, ancak sadece o gün değil tüm sezon öyleydi. Bazı harika anlar vardı, bazı çok hoş olmayan anlar da oldu, ancak sonunda işe yaradı ve çok mutluydum. Ancak, bilmiyorum, üzerinde çok fazla düşünmedim. Düşünüyorum da, bugünkü hayatımı gerçekten değiştirmiyor.

Favori içeceğin hangisi?

Çok fazla su içerim. [Bunu çok ciddi söylüyor.] Bira ise farklı bir hikaye, süt veya diğer şeyler.
Hartwall’ın Original Long Drink [Finlandiya kaliteli Cin’i ile greyfurt gazozu karışımı] içtiğini duyduk?
Evet, iyidir. Ancak favorim en çok içtiğiniz, sudur.
Köpüklü mü, köpüksüz mü?
Köpüksüz, ancak köpüklü de severim.

Fiziksel stres olarak, WRC ve F1’in hangisi daha yorucu?

Onlar iki tamamen farklı kategori. Saf fiziksel olarak düşünürsek F1 demek zorundasınız, ancak öte yandan ralli yapmak zordur, çünkü sürüş zamanı çok fazladır. Tüm hafta yarışılıyor ve günün 12 saatini araçta notları kontrol ederek geçiriyorsunuz. Beklemelerde araç içinde ve rallide araç içinde oturarak çok fazla zaman geçiriyorsunuz ve bu oldukça yorucu. Aynı zamanda düşünmek ve notlar almak, bu beklediğimden çok daha yorucuydu. Ek olarak sabah çok erken veya akşam geç saatlerde de olabiliyor ve çok fazla uyuyamıyorsunuz. Hep ihtiyacınız olduğu kadar uyuyun derler, ancak ralli yaparken bu zor.

Geçtiğimiz sezon hakkındaki düşüncelerin neler?

İstediğimiz için yeterli değildi, ancak Ferrari olarak iki şampiyonluğu da kazanmak istiyoruz. İşleri biraz toparlamamız ve hatalar yapmamamız, sürücü veya takım tarafında olsun herhangi bir yerde sorun yaşamamalıyız. Bunlar geçen yılın sonunda büyük rol oynamış küçük şeylerdi ve şampiyonluğu kimin kazandığını ve nasıl olduğunu belirledi.

F1’den ayrıldıktan sonra Rallikros ile ilgilenir misin?

Evet, henüz aracı sürmeye zamanım olmadı, ancak birkaç kez bana önerilmişti. Eğlenceli görünüyor, ralli araçlarına benzerler ancak çok daha fazla güce sahipler ve bence hiç olmazsa birini denemek hoş olurdu.

Bir F1 pilotu olmak istemeni sağlayan şey neydi?

Tek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yarışlarla ve motorlarla ilgili her şeyle ilgileniyordum. Sonunda F1’e geleceğimi asla düşünmedim, asla paramız olmadı, ancak şanslıyım ki arkamda Dave ve Steve Robertson vardı. Onlar bunu mümkün koldular, çünkü onlar olmadan hiçbir şansım yoktu. Her zaman yıllar boyunca karting yapacağımı düşünüyordum ve belki bundan biraz para kazanabilirdim. Ancak yarış araçlarını sürmek için bir bütçem olmadı. Şanslıyım ki arkadaşlarım ve ailem yardımcı oldu, Formula Renault yaptım ve biraz yetenekle birlikte bir yıl sonra F1’deydim.

Seb Vettel yarışların dışında iyi bir arkadaşın mıdır?

Evet, onu geçmişten oldukça iyi tanıyorum, eskiden birbirimize yakın otururduk ve yarışların dışında bazı sporları birlikte yapardık. Birlikte uçuyoruz ve yarışlarda birlikte çalışıyoruz.

Basından gelen sorularla oldukça sık yüzleşiyorsun. En aptalca soruları hangi ülkede duyuyorsun?

[Gülüyor] Hepsi benzer seviyede… hepsi aynı.

En hızlı takım arkadaşın kimdi?

Bunu söylemesi çok zor, çünkü takım arkadaşlarını karşılaştırması zor. Kariyerimde çok iyi takım arkadaşlarım oldu, bazıları çok hızlıydı, ancak onları sıralayabileceğimi düşünmüyorum, hepsi farklı.

Yeni sezondan beklediklerin neler?

Elbette her hafta sonu önde savaşıyor olmak istiyorum, 2018’de şampiyonluk için savaşabilmek istiyorum. Bence 2017’de oldukça kötü başladık, bu içimdeki histi, ayarlardan tam olarak memnun değildik ve bunu çözmesi oldukça uzun zaman aldı. Sonrasında daha iyiydi, ancak o zaman da çok farklı sebeplerle çok fazla kez yarış dışı kaldık. Ancak düşünüyorum ki, bir takım olarak, bir yılda uzun bir yol kat ettik.

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]