Röportaj: Ross Brawn ile DRS, mavi bayraklar ve Jean Todt üzerine

1

Formula 1 mavi bayraklardan kurtulmalı mı? Yarış takvimi 25 yarışa çıkacak mı? Liberty Media’nın sahipliğinde FIA ve FOM arasındaki ilişkilerde bir değişiklik olacak mı?

Maurice Hamilton bu soruları Formula 1’in yeni motorsporları yönetim sorumlusu Ross Brawn’a sordu ve bilgi dolu yanıtlar aldı.

DRS ve Geçişler

Geçişler, bu her zaman ilk sıradaki sorun oldu. Henüz çok erken ve 2017’de neler olacağını bilmiyoruz, ancak görünüşe göre bu yıl geçiş yapmak daha kolay olmayacak. Bu konuda kökten bir değişikliği destekliyor musun? Ön kanatlardan kurtulmak veya etkisini azaltmak gibi?

Açıkçası çözümlerin ne olacağını bilmiyorum. FOM’da yapmak istediğim şeylerden birisi bu şeyler üzerinde çalışabileceğimiz bir ekip oluşturmak. FOM hiçbir zaman bu kapasiteye sahip olmadı ve sürekli diğerlerinden fikir aldı. FIA kısmen bunun üzeirnde çalıştı, ancak benim istediğim FOM içerisinde küçük bir grup deneyimli insanı bir araya getirerek bu sorunları gözden geçirmek için çalışmak. Elbette takımlar ve FIA ile de çalışmalıyız, ancak kendimizin de bir fikri olmalı. Ancak şu an ki sınırlamalar kapsamında ne kadar ileri gidebileceğimizi bilmiyorum.

Dürüst olmak gerekirse DRS’i desteklediğim söylenemez. Bu yüzyüze gelmek istemediğimiz bir sorunu sanal olarak çözmek için getirildi. Aslında bir tuşa basıyorsunuz ve geçiyorsunuz. Yani asla eski türdeki gerçek geçişlerin kalitesinde veya değerinde olmuyor. Bazen birisi pistin başka bir yerinde diğerinin içine dalıyor ve siz de ‘Vay! bu harikaydı’ diyorsunuz. Çünkü bu bir DRS geçişi değildi. Ancak bu çok temel bir değişiklik olur, çünkü aerodinami ve mekanik tutunma oranını etkileyecektir.

Her iki yanda da durdum ve aerodinami araç tasarımın en önemli bileşeni. Rüzgar tüneli programınızı devam ettirirseniz rakamlar akmaya devam eder ve bu rakamları yükselttiğinizde daha hızlı olacağınızı bilirsiniz. Bu bir bağımlılık. Bu yüzden insanlar bundan kolayca vazgeçmek istemeyeceklerdir, ancak bu bir bakış açısı olabilir; aerodinami ve mekanik tutunma. Herkes bir süredir aynı şeyi söylüyor, ancak hiçbir adım atılmadı.

Bence 2017 çok ilginç olacak, çünkü tekrar yüksek aerodinami seviyelerine geçtik ve bence bu durumun bu şekilde iyiye mi, yoksa kötüye mi gideceğinin mükemmel örneği olacak. Bu sıralamayı biraz değiştirebilir ve bu önemli bir şey. Ancak araçların birbiriyle yarışması daha da zor olursa bu uzun vadede yeniden düşünmek için bir işaret olacaktır. Bu şeyleri düşünmeden, hemen bir sonraki yıl için yapmak istemiyorum çünkü bu birilerine dezavantaj getirebilir ve bunu yapmak istemiyoruz. Değişiklikler uzun vade için yapılmalı ve herkes rahat hissetmeli, böylece sürece katılabilir ve destekleyebilirler.

Mavi bayraklar gerçekten gerekli mi?

Formula 1’de bazı alanlarda, özellikle yarışlar için kuralların aşırıya kaçtığını hissediyor musunuz? Örneğin mavi bayraklardan bahsedebiliriz…

Evet, mavi bayraklar olmadığı zamanlar da yarışlardaydım. Ken Tyrrell bu konuda ünlüdür, çünkü pilotlarına tur bindirseler daki kimseye yol vermemelerini söylerdi. Bana göre mavi bayraklardan kurtulmak eğlenclei olurdu, çünkü yarışlara bir mücadele katardı. Modern bir yarış pilotu, önlerdeyse telsizden hep ‘ona mavi bayrak gösterilsin, ona mavi bayrak gösterilsin!‘ dediğini duyarsınız. Bedava bir geçiş isterler ve zihinsel olarak bunu hak ettiklerini düşünürler. Ancak yıllar önce yarış pilotları önlerinde kim olursa olsun bedavadan geçemeyeceklerini bilirlerdi.

Ve bu yarışlarda bazı bilinmezlikler yaratıyor, bunun saf mücadele olmadığını tartışabilirsiniz, çünkü öndekilere yer verilmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak yarışları fazla sıkı tutuyor olma riski ile karşı karşıyayız. Her şey sürücüleri cezalandırmak üzerine kuruluyor, FIA kısa süre önce bu konuda bir değişiklik yaptı ve ciddi bir durum olmadığı sürece kimseyi yarış içinde cezalandırmayacaklar, ve bence doğru yönde ilerliyorlar. Eğer birisi açıkça çok agresif olursa ve kontrolden çıkarsa, bir tepki vermeniz gerekir, ancak küçük temaslara ve hareketlere izin vermek gerekir, bu yarışın kendisi. Örneğin, Verstappen Formula 1’e taze bir hava getirdi. Çok agresif ve bu bazı insanların canını sıktı, ancak bu bir yarış ve bunu istiyoruz. Aşırı bir şey yaptığını düşünmüyorum ve bu konularda biraz arkada durmalıyız.

Ancak bunda da aşırıya kaçmanız tehlikeli olacaktır, durumu kontrol altında tutmalnız gerekir. Ancak bence bunu yapmak mümkün. Diğer şey de, henüz çözümü bilmemekle birlikte, grid cezalarına yol açan teknik cezalar. Motorda bir şey yaptığınızda beş sıra geriye düşersiniz. 70 sıra grid cezası gibi şeyler gördük ve bu spor için iyi değil. Bunun neden buraya geldiğini biliyorum, ancak farklı bir çözüm bulmalıyız. Taraftarlar Fernando Alonso’nun gridin arkasında, ama bir şeyden dolayı 70 sıra grid cezası almasını gülünç bulurlar. Bu doğru görünen bir şey değil.

Yarış sayısı daha da artmalı mı?

Liberty’nin bahsettiği şeylerden biri de yarış sayılarını artırmak, belki 25’e çıkarmak. Siz diğerleriyle de oldunuz, mekanikerler ve bir takımla çalıştınız ve stresleri biliyorsunuz. Bu konudaki düşünceleriniz neler?

Bana azami yarış sayısının ne olabileceğini sordular, önce kalite ve sayı arasındaki dengeyi sağlamamız gerektiğini söyledim. Sadece sayıyı artırabildiğimiz için yarışlar olmasını istemiyoruz, yarışların iyi bir kalitede de olması gerekir, iyi yerlerde, etkileyici yerlerde olmalılar. Yarışların frekansını da düşünmeliyiz, çünkü iki haftasonunda bir yarış dengesi mükemmel durumda. Ancak takımlar bundan daha fazlasını yapabilecek şekilde organize olabilirler. Bir noktada takımlara yardım etmeniz de gerekiyor, çünkü 20-21 yarış olması ekipler üzerinde oldukça zorlayıcı ve aynı zamanda mühendisler ve seyahat eden herkes için çok zor. Ancak iki set ekip oluşturursa ve birisi çalışırken diğeri dinlenirse, ki NASCAR’da böyle yaptıklarına inanıyorum, bunu yapabilirsiniz. Ancak herkesle bir olup bu adımı atmalısınız.

Daha fazla yarış olmaması için hiçbir sebebimiz yok, ancak takımların mevcut yapılanmasıyla daha fazla yarış yapamazsınız. Eğer daha fazla yarış olursa takımların bunu düzgün şekilde yapabilecek kapasiteye sahip olmaları gerektiğinden emin olmalıyız. Çünkü bu sürücülere yük bindirmez, çünkü artık test yapmıyorlar. Bu ekipler ve mühendisler için zorlayıcı olur. Ancak çözülebilecek bir şey ve yapılabilir. Temel olarak şov ve spor için daha fazla yarışa gerek olup olmadığına karar vermeliyiz.

Jean Todt ile çalışmak

Çözümler için söylediğiniz hemen her şey FIA ile görüşmeler ve işbirlikli çalışma gerektiriyor ve başkanı Jean Todt. Elbette birbirinizi Ferrari günlerinden biliyorsunuz, tekrar birlikte çalışacak olmanızdan dolayı oldukça mutlu olduğunuzdan eminim, ancak Liberty’nin bu yaklaşımının daha az çatışmacı olduğunu düşünüyorsunuz, çünkü Jean Todt bundan hoşlanmıyor. İki tarafın tekrar evlenmesine yardım edebileceğinizi hissediyor musunuz?

Kesinlikle çatışma istemiyoruz ve FIA ile birlikte hareket etmek istiyoruz. Kendi hedefleri ve öncelikleri var ve sporun kurallarını yönetiyorlar. Sporu daha güvenli ve adil yapmak istiyorlar ve sporun gittiği yön konusunda söz sahibi olanlar arasında olmak istiyorlar. Ancak düşünce yapılarımızın aynı olması durumunda spor ileriye gidecektir. Elbette bir anlaşmazlık olursa iş durur ve hiçbir şey olmaz.

Jean ve ben birbirimizi çok iyi tanıyoruz, birlikte 10 yıl çalıştık ve birbirimizin düşünme ve çalışma yöntemlerini biliyoruz. Bu yüzden FIA, takımlar ve hak sahipleri ile birlikte çözümler bulabileceğimiz konusunda iyimserim. Bu sakin bir yolculuk olmayabilir, devasa mücadeleler gerektirebilir ve çok can sıkıcı olduğu zamanlar olabilir, çünkü insanlar çıkıp ‘hayır, bunu yapmak istemiyorum‘ derler ve kendi sebepleri olur. Ancak olan şeylerde biraz mantık varsa bunu aşabilirim, bunun mantıksız olması çok can sıkıcı olabilir.

Ben mühendislik kökenliyim ve her zaman mantığı temel alırım, veya öyle düşünüyorum. Bu yüzden sıkıcı olabileceği zamanlar olacağından eminim, ancak gelişimlerde iyi noktalara değinir ve onları iyi tanımlayıp mantık dahilinde sunarsak, umarız insanları bu rotada ilerletebiliriz.

Takımlar bağımsız olarak dezavantajlı bir hale gelmedikleri sürece ve onlara zarar veren bir şey olmadığı sürece neden şovu daha iyi ve büyük yapan bir şeye karşı çıksınlar ki? Umarım durum böyle olur.

Formula 1’i özledi mi?

Son bir soru, Formula 1’den ayrı kaldığınız süreç boyunca onu özlediniz mi? Kanınızda motorsporu olmasından dolayı mı geri döndünüz?

Yapacak çok fazla şey buldum, ancak biraz yavaşlıyorsunuz. Bu eğlenceli, şunu anladım, tekrar içine girdiğimde tekrar hızlandım ve şu an bir güne daha fazla şey sığdırıorum. Bir yoğunluğunuz olmadığında biraz yavaşlarsınız ve günde alışık olduğunuzdan daha az şey yaparsınız. Yoğunluk tekrar başlıyor.

Geçmişte hep takım odaklı oldum ve yarışlar ve şampiyonluklar kazanma odaklı oldum. Zaferler ve şampiyonluk hedeflerim şu an çok farklı ve bunun bana nasıl yararlı olduğunu keşfettim. Buna ulaşmak için motivasyonu bulacağımdan eminim.

Formula 1’de özlediğim çok fazla şey var, Formula 1’in bir çok yolunu özledim. Ancak özlemediğim şeyler de var ve şu an biraz iki yüzlü olabilirim, çünkü kendimi her zaman sevmediğim şeylerin ortasına atıyorum! Ancak gelecekte Formula 1’den ayrılırken bir şeyler katabilmiş ve onu ileriye taşıyabilmiş olursam çok mutlu olacağım.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]