Renault direktörü Cyril Abiteboul, 2021 motor konseptine getirilen kurallara açıklık getirdi. Röportajda samimi açıklamalar kullandı.

F1 ve FIA’nın sunduğu motor taslağına karşı aleyhte savunduğunuz nedir?

”Tanıtılan motor konsepti, tamamen yeni bir motor. Bu bize göre büyük bir sorun. Bu yeni bir geliştirme, yeni proje, hatta daha fazla insana ihtiyaç duymak, pozisyon bulmak ve yeni yatırımlar demek. Bu açığa kavuşturulması gereken şeydir.

”İkinci sorun ise 2021’de F1’in nasıl görüneceğini bilmiyor olmamız. Şasi nasıl görülüyor, hangi maliyet azaltma ölçeklendirilmesi olacak? Gelecekte olacak tasarım için para dağıtım ölçeklendirmesi nasıl? Gelecek için bir araya gelmiş resmi henüz bilmiyoruz. Elimizde sunulan yeni motor konseptimiz bulunuyor, ancak yargılamak için diğer yapboz parçalarına ihtiyacımız var.”

Ayrıntılarda herhangi itirazınız var mı?

”Bu konseptte hala bir çok bilinmeyen var. MGU-H kalacak mı, kaldırılacak mı? Bugünün mimarisine göre şunu söylemeliyim; MGU-H’den nefret ediyorum, fakat 2020’e kadar bu sorunun kontrolündeyiz. Sorun sebeplerini biliyoruz ve sezonun başlangıcında, sezon sonunda sorunların daha ağırlaşacağını biliyorduk. Her motor 2020’e kadar güvenilir olur ve performansı ayarlar. Sonrası, Ferrari-Renault-Honda-Mercedes ve müşterileri için daha ucuz olur.

”Her şey yeni motor konseptiyle başlar, kısıtlamalar olmaz ise pahalanabilir, ve yine geçmişte olduğu gibi doğru, yanlış çözümler yaparak, takımlar iki farklı gruba bölünecek. Bazıları çılgınlar gibi para harcayacak ve bir süre sonuç göremeyecek. Bu yüzden mevcut konseptten sapmak için sebep göremiyorum. Temeli dengelemek istiyorsak, teknolojiyi dengelemek zorundayız. Endişelerim bunlar.”

Standart parçalara karşı çıkıyor musun?

”Hangisi olduğuna bağlı. Hangi parçaların standartlaştırılması gerektiğini dahi bilmiyoruz. Renault bir araç üreticisi ve bu V6 motordaki teknolojiyi de temsil ediyor. Aşırı fazla ünite teknolojisi çıkarımıza değil, yani kendinize şunu sormanız gerekiyor; neden başka bir motor üreticisine ihtiyacımız var? Söylediğim gibi F1’in nereye gittiğini bilmiyoruz. Gelecekte motor fark yaratan bir yapı taşı olmalı mı? Şasi, motora oranla daha önemli mi olmalı? Velhasıl tartışmanın olması için başlangıç noktasına ihtiyaç var, gelecek için planların ve motor hakkında, kendimizin daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğumuzu düşünüyorum.”

Sıfırdan motorun maliyeti nedir?

”Yaklaşık 100 milyon avro.”

Ancak bundan sonra geliştirme şuan kine göre daha ucuz olacak, çünkü motor daha ucuz olacak. Olacak mı?

”Başlangıçta yatırımınıza ve süresine göre değişim gösterir. Bundan sonra iş gücümüzü, şuan kine kıyasla kısıtlandırmalıyım. Aynı zamanda bunun sosyal bir ilişkisi de var, çünkü bir çok kişi işini kaybedecek. Bu o kadar kolay değil, takımlar standart bir ön ve arka kanat dikmek isterse, yüzlerce aerodinamikçi işini yitirir. İmkansız olduğunu söylemiyorum, fakat zaman ve plan gerekiyor.”

Jeton kuralı olmadan da her sene tamamen yeni bir motor üretmiyorsunuz değil mi?

”Bu doğru. Bu konuda bir şeyler yapmalıyız. Bu nedenle 2021 motor kuralları çok anlamlı gelmiyor. Bildiğimiz teknoloji konusunda bir şeyler yapmalıyız. Ayrıca 2021’de nasıl bir dünya ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Şu an konuştuğumuz kuralar ile o zamanın motor gelişim programları tamamen farklı rotalarda olabilir. Zamanlama yanlış.

Abiteboul: Ben sadece eleştirmek istemiyorum, aynı zamanda bir karşı öneride bulunmak istiyorum.”

”2021’e kadar şu anki motorları temel alarak daha iyisini geliştirelim. 2019 ve sonrası için yakıt akış limitini kademeli olarak kaldıralım, böylece sürücüler tüm yarış boyunca atak yapıp, saldırı modunda olabilirler. Motor devirlerini yükseltelim, böylece daha gürültülü motorlar elde edelim. Performans farklılarını azaltmak içinde bileşenlerin bazılarını standart hale getirebiliriz. Müşteri takımlar için maliyetler düşüyor. 2021’e kadar bekleme zorunluluğumuz yok. Elimizde bulunan motor ünitesi mükemmel değil, ancak tasarlandığı kadar kötüde değil.”

Bağımsız bir motor üreticisi, FIA’nın sunduğu motorları üretebilir mi?

”Hayır, eğer FIA ve FOM çok sayıda ortak parça kullanılmasını veya ağır kısıtlamaları devreye sokmazsa üretemez. Bu planın işe yaraması için bağımsız motor üreticisinin bir sponsor tarafından finanse edilmesi veya bir araç üreticisi olması gerekiyor. Bu tür standart motorlar, araç üreticileri için dikkat çekici olmayabilir.

”Ben de FIA ve Liberty medyaya şunu sormak istiyorum, yeni motor kuralları ile kimin kazanmasını istiyorsunuz? Eğer hibrid teknolojisinin yeni olduğunu düşünüyorsanız, motor üreticileri ile konuşup ne istediklerini sormalıyız. İzleyiciler hangi arabada hangi batarya var bunu bilmez iken, bunu standartlaştırmanın ne önemi var? O zaman fark yaratan ne olur?”

”Bizim standart bataryalar ile ilgili problemimiz yok. Biz motor üreticisiyiz, batarya değil. Yarın araç satın alacak olan bir kişi, aracın bataryasını kimin ürettiği ile ilgilenmeyecek.”

Şu anki motorlar çok pahalı. Bu nedenle FIA, motor bileşenlerinin kullanım sayısını sınırlamak istiyor(Sezon içerisinde 3 ünite kullanılması gibi), ve bu da parçaların gelişimini daha da pahalı hale getiriyor. Bunun için bir çözümünüz var mı ?

”Bunun için bir çözümümüz yok. Sezon içerisinde 4 üniteden, 3 ünite kullanımına geçilmesinin maliyetleri azaltmadığının, tam tersine maliyetleri arttırdığının farkına varıyoruz. Tabii burada biraz da kendi açımızdan bakıyorum, çünkü bu Formula 1’in problemi ve 4 üreticiyi de etkiliyor. Aynı zamanda daha fazla motor gücü için gelişimimizi yavaşlatıyor. Eğer 2018’de 3 ünite kuralı ile devam edeceksek bu 3 motor, Melbourne’de hazır olmalı. Eğer motor sorunu olursa yedeği de hazır olmalı.

”Teorik olarak bakarsak, sorun yaşadıkça gelişim yarışında da planlarımızı rafa kaldırmak durumunda kalıyoruz, devam edersek de grid cezası riskleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu da yeniden bir gelişim rotası çizmemizi yavaşlatıyor, tam olarak istediğimiz durumun tam tersi bir durum. Ne yazık ki üreticiler ve FIA, 3 motor kuralı için çok önceden anlaştılar ve şu an bunu değiştiremiyoruz. Çünkü Ferrari ve Mercedes gibi takımlar dayanıklılık anlamında bizden daha ileride bir durumdalar. Bu da sporun en temel problemi. Bir karar aldığımızda bunun olası sonuçları ile ilgilenmiyoruz.

10 Yorum

 1. Eline sağlık, güzel konuşmuş.

  Abiteboul, F1’de gördüğüm en berbat yöneticilerden biri. Vasseur da ikincisi. Üçüncü yok.

  Söylenenler, anlaşılması gerekenler;

  Elimizde sunulan yeni motor konseptimiz bulunuyor, ancak yargılamak için diğer yapboz parçalarına ihtiyacımız var.

  Sadece para harcayarak en iyi olmak istiyoruz ya, motorda para harcamak kısıtlanacaksa tüm parayı şasiye harcayıp en iyi olmamıza izin verilecek mi bilmiyoruz.

  2019 ve sonrası için yakıt akış limitini kademeli olarak kaldıralım, böylece sürücüler tüm yarış boyunca atak yapıp, saldırı modunda olabilirler.

  Yakıt kullanım sınırı ayrı, anlık akış sınırı ayrıdır. Akış sınırını kaldırdığınız an elinizdeki motoru modifiye etmeniz gerekir. Yani yeni tasarım, yeni motor demek. Kaldı ki depo aynı kaldığı sürece anlık aşırı tüketmek daha az saldırı modu demek, çünkü depo azalacak.

  Motor devirlerini yükseltelim, böylece daha gürültülü motorlar elde edelim.

  İkidir kendisiyle çelişiyor. Devir sınırı demek daha farklı tasarım demek, yeni motor demek. Hani mevcut motorlar üstünden gidiyorduk? Liberty de bunu dedi zaten sana.

  FIA ve FOM çok sayıda ortak parça kullanılmasını veya ağır kısıtlamaları devreye sokmazsa üretemez.

  Motorlar neden değişiyor sorusunun cevabını kendisi veriyor.

  İzleyiciler hangi arabada hangi batarya var bunu bilmez iken, bunu standartlaştırmanın ne önemi var?

  Batarya ve kontrol elektronikleri artık fark yaratmıyor, kimse bilmiyor, hatta görmüyor bile. O zaman neden standartlaştırılmasın? Mal mısınız deli gibi harcayıp duruyorsunuz? Gidin bataryayı Formula E’de geliştirin.

  Ben de FIA ve Liberty medyaya şunu sormak istiyorum, yeni motor kuralları ile kimin kazanmasını istiyorsunuz?

  Yeni kurallarla kazanması istenenler arasında kendisi de var, anlayacak kafa yok.

  Son paragraf, kafası yerine gelmiş gibi görünüyor, değil. Motorları dayanıklı olsa üç motor kuralını en önden isteyeceğinin de sinyalini veriyor, ama dayanıklı değiller ve çözümü yine yok.

 2. Çok ama boş konuşmuş… Hiçbir yere varmayan, içinde elle tutulur şeyler olmayan boş bir açıklama. Olmayan, konuşulmamış tek birşey söyleyemiyor. Zaten dediğimiz üzere bu adamdan da daha fazlasını beklememek lazım. Marka temsilcileri arasında en boş konuşan şahsiyet…

  Herşey, herkes için bal kaymak olmaz… ya seyirciler ya üreticiler seçsinler birini…

   • Çünkü boş konuşuyor 🙂 benim abarttığım felan yokta bir marka temsilcisine yakışmayan gereksiz, bir biriyle çelişen, soru gibi olsun da nasıl olursa olsuncu, bilindik, bir yere varmayan konuşmalar… Bu adam için ilk değil o koltukta kaldığı sürece de rezalet sahneler oluşturmaya devam edecek. Adamda çap yok arkadaş..
    Uğraşmışsın etmişsin az kelime değil atladık teşekkür etmedik tabi. Tabi ki dolu konuşan adamlar var boş konuşmaları saydığımız gibi bunları da herkes belirtmeden belirtiyoruz bunların başlarını benim için Ross Brawn ve Adrian Newey teşkil ediyor. Başka isimler de var ancak bunlar sadece iyi, sorumluluk altında olduklarında değil her zaman isabetli konuşuyorlar hatta Ross’un Brawn zamanında yaptığı, Adrian’ın şampiyon olurken yaptığı konuşmalar dahi. Tabi ki o kadar çap beklemiyoruz ama Niki bu kadar saçmalamıyor yani. Beğenmediğimiz Mercedeste de bu kadar berbat bir marka yüzü, sözcü yok hani. Renault gibi büyük bir markaya bu adam yakışmıyor şahsiyetiyle değil ağzıyla, duruşuyla, kavgalarıyla… Bunun gibi adamı tv de spiker yanına yorumcu olarak tutmazlar hani söyliyim. 🙂
    Günay zaten yapmış bir miktar saçmaladıklarını tek tek analiz mi edeyim göze gelmesi için.
    Sana gelince 🙂 kızma ama ha. Senin derdin adamın konuşma güzelliği değil senin tercih ettiğin fikirleri savunuyor, sorguluyor, sunuyor olması. Adamın söyledikleri sorunu ötelemekten başka birşey değil ortada büyük bir sorun var bunu nasıl unutuyoruz. Birileri bir hareket koyuyor ki ortaya uzun yıllar geçmeden yıkım durdurulabilsin bunu Renault içinde yapıyorlar mal cyril bunu anlamıyor yada bundan bahsetmiyor.:) Sen Ferrari temsilcisiymiş gibi düşünüyorsun. Çekincen Ferrari’nin bu işlerin sonucundan zarar görmesi, elde ettiği kazanımı kaybetmesi. Ferrari patronuymuş gibi hareket izahlarında bulunuyorsun kendine. Aksiyonu o yüzden istemiyon çünkü korkutuyor galiba bıkılmış şampiyonluk görülememiş yıllar.
    Benim Ferrari umrumda değil ben Formula1 ve seyirciyi düşünüyorum. Ortada ölüme giden kanserli bir vücut var tedbir almazsan geberecek herkeste seyrinden olacak. Velev ki domine olsun böyle bir ortamın Ferrari’e faydası yok bunu anlamak lazım.
    Oldu mu? isabet kaydedebilmiş miyim 😀

    Mesela 3’e düşme, 3 ten 2’e kuralı bu tamamen üreticilerin suçu ve mal ayağına yatıyorlar şimdi. Bu motorları getirirken bunun olacağını biliyorlardı FIA onlardan bunu istedi. FIA ne planladı…. onlar ne yaptı.. bunu soran eden yok. FIA bu kadar para harcayın demedi onlar harcadılar, güç, varlık ölçeklerini FIA koymadı onlar belirlediler düzeyi. FIA en başından dedi ki eskisi gibi nane yok token olacak ve bu motorlar 2019 a kadar binek motorları gibi olacak. Bunlardan bazılarını değiştirdi bunlar istiyor ki herşeyi değiştirsin. İşte birileri de diyor ki madem beceremediniz bu işi sadece sizin istediklerinizi değil herşeyi değiştirelim… siz zaten abartmaya devam ediyorsunuz… Artık yeter bu kafasızlığınıza, tekil çıkarcılığınıza demeye çalışıyorlar her ne kadar tam tekmil olmasa da. Bu bizim, senin benim işimize yarayacak şey. Biri şampiyon olup yerinden zıplamayla mühür lafları ile olmuyor bu işler.

    • Senin derdin adamın konuşma güzelliği değil senin tercih ettiğin fikirleri savunuyor, sorguluyor, sunuyor olması.

     +1 🙂

     Sen Ferrari temsilcisiymiş gibi düşünüyorsun. Çekincen Ferrari’nin bu işlerin sonucundan zarar görmesi, elde ettiği kazanımı kaybetmesi. Ferrari patronuymuş gibi hareket izahlarında bulunuyorsun kendine. Aksiyonu o yüzden istemiyon çünkü korkutuyor galiba bıkılmış şampiyonluk görülememiş yıllar.

     Ben aslında bu yeni şeylerin rekabeti getireceğine inanmıyorum. Kıyas noktam bu aşağıda anlatılan. Liberty istediği kadar uğraşsın aşağıdakılerden veya başka şeylerden birinin olmamasını engelleyemez.

     xtrabit: Eskiden güçler hızlar artmasın diye motorları küçültürlerdi, bu kısıtlamaydı. Sonra fazla para harcamasınlar diye rüzgar tünellerini çalıştırma sürelerini kısıtladılar, bu kez adamlar CFD’ye yöneldiler, yine para harcadılar. Sonra CFD’yi kısıtladılar, bu kez mühendisleri artırdılar vs vs.
     Bugün elindeki tüm parayı motora harcayan, motor ucuzlatılınca şasiye, aeroya harcamaya başlayacak. Şasi-kanat şeklini bile standart yapsak, materyal bilimine harcayacaklar ki daha hafif yapabilsinler.

     Büyük takımların olayı bu.

     2000’lerden bu yana, yani toplam 17 yıl, F1’i öyle bir noktaya getirdi ki elde ki üreticiler ve yönetimler, sonuç bu ve kaçınılmaz oluyor. Bunun aşağısı bir durumu F1 kaldıramaz çünkü, F1-bunun kalite, farklılık, ayrıcalık olduğu artık spora aşılanmış durumda.

     Şöyle diyeyimi; ben Ferrari gibi bir şirketin başkanıyım. Ve ben dünyan’nın göz boyama, heves, azgınlıklarını bir tık öteye taşımaya çalışan, gücün- egonun çoğulca dünyayı ele geçirmesi hatta bir yaşam kalitesi haline gelmesinin nesil tabanını görüyorum. Ve ben müthiş model araçlar üretiyorum, satıyorum, en çok takipçim var-F1=Ferrari demek ise ve topluma bu heveslerini gidermesi için imkan sunuyorsam. Ve ben fark yaratmayacağı düşündüğüm standartlaşma, bütçe kısıtlmasını, ben fark yaratıyorken-bu hevallerine katkı sağlıyorsam ve bundan destekleniyorsam neden isteyeyim?
     Bu sadece F1 üreticilerinin içinde olduğu mesele değil, dünya toplumunun kronik sorunu. Bu böyleyken bırakın kim neyi tatmin etmek istiyorsa etsin. Bu dünya toplumu düzelmeyeceği için kronik sorunu, F1’in motor kuralalrında veya standartlaşmasında aramak bana anlamlı gelmiyor. Aynı hedefleri dünyanın her şirketi- her inan yapıyor. Bu istenilen şey ileride F1 de olur olmazda değilim, bunun olmayacağını düşünüyorum.

     18 küçükler okumasın..mizah.

     Burada ilginç şeylerde var mesela; Bir insan 100 Euro verip belki dünya starı olduğunu gördüğümüz, benimle yatarmısın dese seve seve evet diyeceğimiz Rihanna-Katy-minaj- vb’lerden bile daha iyi birisinı bulup seks yapabilirsiniz. Ama her zaman Rihanna ile seks yapmak çok daha büyük bir meseledir. Yani standarlaşan ve kısıtlanmış bir bütçedeki hatunla, ondan daha kaliteli-daha pahalı mal olarak düşündüğünüz şey yerine ilişkiye girebilirsiniz. Velhasıl dünya algısı bu yönde işliyorken neyi düzelteceğiz, düzeltecekeler. ? 🙂

     Velhasil oylama yapsak hezimet yaşarız 😛 F1′ dönmek gerekirse ki niye bu kadar uçtum bilmiyorum, standartlaşma-bütçe kısıtlmasını istememeyi Ferrari başarılı olmayacak diye savunmuyorum, her türlü başaracaktır. Başarımayacak olan Renault ve Mercedes olur. Bu dediklerinizin gerçekleşmesinide isterim, ama gerçekleşeceğini hiç samıyorum o yüzden mevcut şekilde devam etsin, motorlar doygunluğa gelmişken, üreticiler birbirlerini yakalayama yakınlaşmışken devam etsin. Abitin söylediği şeylerde gerçekleşebili ama ben başka motor protOtpine geçilmesi taraftarıymdım, atmosferik olan.. O zaman yine üretici çekebilirlerdi.. Bütün öğle aramı bu yazıya ayırdım ha birazdan work work work. Kıymetimi bilin 😛

     • Dünyada bu algı da kalmadı ki. Pinnacle of motorsport diyorsun, GP2 aracının sesi daha iyi çıkıyor, daha iyi mücadele oluyor, P2’de daha fazla çeşitlilik ve mücadele görüyorsun. Karşılaştırılmayacak IndyCar’ın sesi de mücadelesi de daha iyi. F3 izle bir daha F1 izlemezsin.

      Araçlarda eskisi gibi teknik farklılık da yok. Eskiden derdik birileri 111 derece motor yaptı, şöyle iyi böyle kötü, diğeri flat gidiyor ama şöyle böyle diye. Şimdi (15 senedir) ne fark gördün? Yenilikçi bir şey yok. Walrus burun bile farklıydı, McLaren’ın sidepodları vs o kadar. En müthiş farklılık Renonun önden egzozuydu, çalışmadı zaten 😀

     • Ben aslında bu yeni şeylerin rekabeti getireceğine inanmıyorum.

      inanmamakta haklısın çünkü rekabet gelmesi için yapılmıyor. Rekabet düzeyi, tadı sonra ki mesele şuan daha öncelikli ve büyük problem var. MAKİNELER…
      Çeşitliliği arttırmaya çalışıyorlar çünkü durum artık kısır döngü halinde ve yedek plan yok [mevcut üreticilerin posta koymasına yapabilecekleri hiçbirşey yok şu durumda, ola ki birinin ayrılığı ise 2008 krizi gibi felan da olmayacak]
      Bunlar kısır döngüye girmiş motorları kurtarmaya çalışıyor, Ross aerodinami mekaniklerine çalışıyor…

      Buraya rekabetsizlikten geldik ancak mevcut büyük sorun o değil. Bunu çözebilirlerse o safhaya geçilmiş olacak ve yine gözleyecek insanlar başarıp başaramayacaklarını.
      [MB-Ferrari arasında ola ki 2 puan farklarla bir şampiyona koyulsun ortaya sorun yine çözülmüş olmuyor. McLaren’in Renault ile bir garantisi yok bu gerileme ile devam ederse bu marka gittikçe küçülecek… Bugün Redbull demek 2 takım, 4 araç, 5-6 pilot, 800 den fazla çalışan, hiç yoksa 1 milyar $ para demek. Bu Ferrari’nin +2 takım, onlarca motor, 6 araç, onlarca pilot ve devasa para karşısına dahi koyulabilecek bir durum değil. F1 bolluk içinde değil.]

      Günayın da dile getirdiği o işin çözümü var fakat liberty onu yapabilir mi o kadar cesur olabilir mi onu bilmem. 🙂
      Geç kalınan ve şuan konuşulanlar itibariyle doğru uzun vadeli adımlar atılsa hiçte zannedildiği gibi sonuçlanmayacak şekilde 30 milyon$ ARGE, 5 milyon $’lık araçlarla bu iş mümkün fakat bu 2021’e kadar düşünülen birşey değil. Dediğim gibi dertleri çok fazla.

      Pahalılığın kalite olmadığını dolgun insanlar bilir, cahiller bilmese de. Bunun doğru pompalanabilmesine bağlı herşey, bu abartmaları nasıl pompaladılarsa aynı şekilde pompalayarak geniş kitleleri değiştirebilirler isterlerse şayet.
      Ben işin orasında da değilim. Uzun vade de devasa şekilde değişmez ve modernize olmazsa F1’in gelecekte yer almayacağını düşünüyorum.
      Burada da pomplananlar ile olması gerekenler arasın büyük farklar var tabi.

      Her gün Rihannayla yatamazsın zaten yattığında öyle matah birşey olmadığını da anlamış olursun (bu F1 araçlarına binmek gibi) Günayın dediği gibi harcıyor olmak hiçbirşeyi çözmedi çözmeyecekte, Ferrari için de çözmeyecek.. bunu nasıl lanse ederlerse etsinler. Bu kafayla birgün finanse edemiyoruz dahi diyebilirler…

      Çok açık söylerim ki işler abartılı derecede büyüdüğü sürece Ferrari elinin mahkumiyetleri ile geride kalacak, yakalamaya çalışacak. Geçmişte de sanıyorum ki Ferrari, BMW kadar motora harcama yapamıyordu. Ferrari gerçekte küçük şeylerden çıkarılan enerjilerde saklıdır. Bir sezon da 4 şasi üretmeyi sağlayan devasa paralarda değil…
      Ferrari pilotlarına devasa paralar vermeye devam etsin ancak 1.6 hacimlerin, ERS’nin Ferrari’e bir faydası yok…
      Ferrari’nin başında ruha önem veren yöneticiler de yok….

 3. Adam…. Bence son zamanlarda yapılan efsane röportajlardan olmuş. Çünkü bana kullanmam için bir çok bilgi aktardı.

  Abiteboul: Ben sadece eleştirmek istemiyorum, aynı zamanda bir karşı öneride bulunmak istiyorum.”

  ”2021’e kadar şu anki motorları temel alarak daha iyisini geliştirelim. 2019 ve sonrası için yakıt akış limitini kademeli olarak kaldıralım, böylece sürücüler tüm yarış boyunca atak yapıp, saldırı modunda olabilirler. Motor devirlerini yükseltelim, böylece daha gürültülü motorlar elde edelim. Performans farklılarını azaltmak içinde bileşenlerin bazılarını standart hale getirebiliriz.

  İşte bu, bunu istiyorum… Eğer mevcut şartlarda turbo motorlar kalacaksa böyle olmalı. Aksiyona gerek yok..

  Aşırı fazla ünite teknolojisi çıkarımıza değil, yani kendinize şunu sormanız gerekiyor; neden başka bir motor üreiticisine ihtiyacımız var?

  + millions

  Şu anki motorlar çok pahalı. Bu nedenle FIA, motor bileşenlerinin kullanım sayısını sınırlamak istiyor

  Başlı başına önce 3 sonra 2 inilmesi gib ultra gerizekalıca. Ancak üreticilerden bu isteniyor diye biliyorum? ve çok önceden alınmış bir karar, bunun üstüne takımlar bu konuya çok odaklanmış durumdalar. Diyorum ya bir karar alınacaksa en başından itibaren alınmalı. Dayanılılık ultra uğraş isteyen meseleler ve bu konuda takımlar ciddi uğraşlarda veriyorlar. Kısa zamanda değişmesi zor. Ama ultra salakça bir şey..

  zaten buradada abit nokta atışlar yapmış.

  Teorik olarak bakarsak, sorun yaşadıkça gelişim yarışında da planlarımızı rafa kaldırmak durumunda kalıyoruz, devam edersek de grid cezası riskleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu da yeniden bir gelişim rotası çizmemizi yavaşlatıyor, tam olarak istediğimiz durumun tam tersi bir durum. Ne yazık ki üreticiler ve FIA, 3 motor kuralı için çok önceden anlaştılar ve şu an bunu değiştiremiyoruz. Çünkü Ferrari ve Mercedes gibi takımlar dayanıklılık anlamında bizdendaha ileride bir durumdalar. Bu da sporun en temel problemi. Bir karar aldığımızda bunun olası sonuçları ile ilgilenmiyoruz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]