Formula 1’in teknik dahilerinin pek azı 20 yıl önce tasarladıkları bir aracı tekrar tasarlama şansı yakalar. Mike Gascoyne iki koltuklu F1 aracı projesiyle bu şansı yakalamış görünüyor ve yeni bir mücadeleye hazırlanıyor.

Eski Jordan, Renault ve Toyata mühendisi Gascoyne Paul Stoddart’ın iki koltuklu F1 aracı projesinde görev alacak ve 1998 Tyrrell 026’yı temel alan aracı güncellemekten sorumlu olacak.

Gascoyne projede çalışacak ancak iki koltuklu F1 aracını icat eden kendisi değil. Bu projeyle birlikte 2012’de Caterham’ın F1’den çekilmesinin ardında ilk kez bu sezon İngiltere GP hafta sonunda Gascoyne’u padokta görebilmiştik.

Liberty Media Formula 1 hafta sonlarında etkinliklerde kullanmak için iki koltuklu Formula 1 aracı projesine sahip çıkıyor. 2017 sezonunda kısıtlı kullanıma sahip olsa da 21 yarışın yapılacağı 2018 yılında aracın çok daha fazla kullanılması bekleniyor.

Araç, Stoddart’ın takımı Red Bull’a satmadan önceki renkleri kullandığı için ‘Minardi’ zannedilse de aslında 1998 yılında Tora Takagi ve Ricardo Rosset tarafından kullanılan son Tyrrell aracı. Gascoyne’un Stoddart’la olan uzun arkadaşlığı şüphesiz onu bu aracın tekrar tasarlanmasında önemli bir aday haline getirdi.

Gascoyne: “Aslında onunla BOSS serisinde Tyrrell 022 ile birlikte yarıştık. Donington’da iki koltukla araçlardan birini kullanıyordum ve arkamdaki koltukta birilerini gezdiriyordum. Oldukça eğlenceliydi!”

“Benimle temasa geçti ve tekrar tasarlama programının teknik kısmına bakmamı istedi. Orijinal aracı ben tasarladım, sürdüm ve bunlar beni araçla bir bütün haline getirdi. Tekrar tasarım programında yer almam oldukça mantıklı.”

Stoddart’ın aracı ilk kez ürettiği zamana göre Formula 1 teknolojisi çok fazla mesafe kat etti ve bu yüzden aracın 2018’de kullanılmak için tekrar tasarlanması gerekiyor. Yeni araçta asıl değişiklikler estetik anlamda olacak ancak sadece bununla sınırlı kalınmayacak.

“Paul bu araçları kesinlikle güncellemek ve onlara modern bir görünüm vermek istiyor. Tabi aynı zamanda aracın üzerinde dayanıklılık anlamında yapabileceğimiz şeyler var.”

“Kesinlikle modern aero dinamik pakete sahip olacak. Yeni ön kanat, bargeboard ve arka kanat günümüz F1’indeki kuralları yansıtacak. Yeni iki şasi yapacağız. Pilotların ve arkalarına oturtabileceğimiz daha iri yolcuların rahat ettirmek ve güvenli bir araç yapmak istiyoruz.”

“Elektronik bölümleri de yenileyeceğiz çünkü güvenilirlik açısından en zayıf halka onlar. Artık o tarzda elektronikler üretilmiyor bile. Pilotun arkasında oturan yolcular için de gösterge ekranları koymayı düşünüyoruz. Bu sayede yolcular pistin neresinde olduklarını takip edebilecek.”

İki koltuklu araçların sorunlarından bir tanesi yolcunun doğrudan pilotun takla barına bakıyor oluşu. Bu yolcuların görüşünü oldukça kısıtlıyor. Gascoyne bu konuya da el atmayı düşünüyor.

“Yolcuların görüşünü geliştirebiliriz, pilotun takla barını daha küçük yapabiliriz. Bu araçların bu kadar güvenilir olmasının sebebi güvenlik konusunda gerekenden çok daha fazla çalışılmış olması. Güvenlikten ödün vermeden araç üzerinde çok fazla gelişim gösterebiliriz.”

“Aslına bakarsanız aracın şasisi şuan sahip olduğumuz bileşik basınç analiz kapasitesi olmadan üretilmiş. Yani araç tamamen elle yapılan hesaplamaların ürünü! Şimdi geriye dönük bu işleri kolaylıkla yapabiliyoruz.”

“Ağırlığı azaltmak gibi bir derdimiz yok. Yolcunun deneyimini geliştirmek üzerine çalışıyoruz. Yolcu ne görebiliyor, göstergelerle yolcuya neler iletebiliriz, nasıl daha rahat ettirebiliriz gibi şeyler.”

“Şuan yolcular 2-3 turdan daha fazlasını bu araçlarla tamamlayamıyorlar. Sonrasında araç oldukça rahatsız bir hale geliyor! Yolcular için tüm bu alanları geliştirmek için çalışıyoruz. Ayrıca araçta kameralar olacak ve bu sayede deneyiminizi kayıt altına alabileceksiniz.”

Dayanıklılık da kesinlikle önemli noktalardan bir tanesi. İki koltuklu araç sürüşleri nedeniyle hali hazırda oldukça hassas olan hafta sonu programları da değişiyor. Destek serilerinin antrenman seansları perşembe gününe kaydırıldı ve bu yüzden araçların sorunsuz şekilde çalışması gerekiyor.

“Eğer önümüzdeki 21 yarışlık sezon boyunca bu program uygulanacaksa takım olarak oldukça zorlu bir lojistik mücadelesiyle karşı karşıya kalacağız.”

“Formula 1 araçlarından daha az mesafe kat ediyoruz fakat bizim uzun ömürlü motorlarımız, vites kutularımız yok bu yüzden bütün parçaları sorunsuz şekilde bir arada çalışır şekilde tutmak oldukça zorlayıcı olacak.”

“Rekabetçi araç üretmek için verdiğimiz teknik bir mücadele yok fakat her yarış hafta sonunda 4 gün boyunca güvenli şekilde yarışabilecek bir araç üretmeliyiz. İki VIP’yi piste çıkarmak için 5 dakikamız varken motor çalışmaz veya bozulursa bu bizim için hiç de iyi olmaz!”

Aracın görüntüsünde değişiklikler olabilir ancak araç temelde 1998 Tyrrell olarak kalacak.

“Çalışan her şeyi değiştirmeyeceğiz. Eğer radyatörler ve onlar gibi büyük parçaları değiştirirsek tasarımda çok fazla değişiklik yapmamız gerekir bu yüzden çok fazla şeyi değiştirmek istemezsiniz.”

“Eğer maliyetleri belirli bir seviyede tutmak istiyorsak hali hazırda kullandığımız bazı şeyleri kullanmaya devam etmeliyiz. Eğer günümüzde kullanılan hibrit sistemlere geçersek, o sistemlerin hidrolik sistemlerini bile çalışabilir hale getiremeyiz.”

Stoddart bu programı Formula 1’in 11. takımı olarak görüyor ve bu yüzden eski Manor garajlarını, tırlarını ve motorhome’u oldukça benzer şekilde tutuyor. Gascoyne işin operasyonel tarafındaki maliyetleri de oldukça düşük tutmak istiyor.

“Çoğu şeyi Formula 1 takımı yönetirmişçesine yapıyoruz ve bu da tam olarak benim işim. Yarışmıyoruz veya sıralama turlarına çıkmıyoruz ancak yine de yarım düzine yolcuya 20 dakika içerisinde ne yapılacağını anlatmamız gerekiyor. Her şeyi zamanında yapmalı ve profesyonelce yönetmeliyiz.”

8 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]