Cosworth’ün geçmişte Formula 1 bölümünün başındaki isim Mark Gallagher, F1news.com’un sorularını yanıtladı ve bağımsız bir motor üreticisinin Mercedes ve Ferrari ile nasıl savaşabileceğinden bahsetti.

Niçin Cosworth’ün F1’e geri dönmesi halinde Mercedes veya Ferrari ile rekabet etmeye hazır olduğunu düşünüyorsunuz? Çok daha büyük kaynakları olan Honda’nın sorunlarına bakar mısınız…

Mark Gallagher: 2021’deki yeni kurallarda Cosworth kesinlikle rekabetçi bir motor üretebilir ve bunun birkaç sebebi var.

Öncelikle, mevcut hibridlerde içten yanmalı motorda devasa bir gelişim var, bu da Cosworth’ün en büyük yeteneklerinden birisi. Özellikle yanma tasarımı, verimliliği ve mevcut teknolojiler çok önemli. Ek olarak, turbo motorlar söz konusu olduğunda bizim kadar yarış deneyimi olan başka bir şirket olduğundan şüphe ederim.

İkincil olarak, basitleştirilmiş bir enerji geri dönüşüm sistemi, ve MGU-H’nin potansiyel olarak kaldırılacak olması, Cosworth’e uyuyor, çünkü bu çözümü daha doğrusal ve daha az pahalı hale getiriyor.

Son olarak, Honda’nın aksine Honda ne yarış kültürünü, ne de Formula 1 motor tedarikçisi olmanın derin farkındalığını kaybetti. Cosworth’ün tepedeki mühendisleri 30 yıldır bu alanda çalışıyor.

Cosworth teknik ve zaman mücadelelerini, üretim kabiliyetini asla hafife almayacaktır. 2010-2013 çağını hatırlarsanız, yılda dört takım için 80 motor üretecek kabiliyete sahipti ve aslında USF1 takımı yok olana kadar yılda 100 motor üretebilecek planlamamız vardı.

2013’te çekilmeden önce, Cosworth ne kadar iyiydi? Takımlar performansları çok fazla övmediler.

Mark Gallagher: Takımlar Cosworth’ün performansını çeşitli sebeple övmediler. Cosworth, rekabetçi olmayan bazı takımların performansını etkilediği bahanesiydi, bu bizim çok komik bulmadığımız bir şakaydı.

Eğer sizin aracınız liderden 4 saniye yavaşsa, ve motorunuz Mercedes’ten sonraki en güçlü ikinci motorsa, Cosworth’ün yüksek yakıt tüketimi veya orta devir tork getirisinden şikayet etmek bir bahane bulmaktan başka bir şey değildir.

Cosworth’den Renault’ya geçmenin iki müşterimize hiçbir şey kazandırmadığını ilginç bir şekilde fark ettim. Bu kesinlikle onlara daha fazla paraya mal olmuştu.

Bir diğer nokta ise, Ford’un Cosworth’ü bırakmasından sonra, Cosworth’ün rekabetçi bir motor üretme kabiliyetinin artık olmadığı yönündeki bir algı oluşturulmasıydı. Doğal olarak, bağımsız bir şirket olarak, bir otomobil üreticisinin harika kaynakları olmadan çöpe atacağınız çok fazla paranız yoktur.

Ancak diğer taraftan, Cosworth şu an Ford’un bıraktığı harika donanımlara sahip ve şu an otomobil üreticilerinden çok daha ucuz ve hızlı şekilde motor tasarlayıp geliştirebilir.

Hissedarlar da neredeyse 15 yıldır şirkete yatırım yapmaya ve desteklemeye devam ediyorlar. Bu istikrar ve F1 yarışı tecrübesiyle birlikte Cosworth, 2021 sonrasında bağımsız bir tedarikçi olarak Formula 1’e girme konusunda kesinlikle ideal konumdadır.

5 Yorum

  1. Cosworth’den Renault’ya geçmenin iki müşterimize hiçbir şey kazandırmadığını ilginç bir şekilde fark ettim. Yanlış farketmiş şef Williams aerodinamik’de ağırlık dağılımında motor haritalama’da motorun yakıt konusunda kısacası her alanda Renault motorunun daha iyi olduğunu defalarca dile getirdi. Yine de bu alanda saygımız sonsuzdur kendilerine gelmeleri güzel olur McLaren ve Red Bull için iyi haber 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]