Başlığın uzun hali şu; Renault, bu sezonun sonunda biten Red Bull kontratını yenilememek, Red Bull’u şu an Toro Rosso’ya motor tedarik eden Honda’ya yönlendirmek için takımı sabote ediyor olabilir mi?

Daniel Ricciardo’nun Bahreyn GP’de batarya sorunu ile kalması, Çin GP antrenmanlarında ise turbo sorunu yaşaması ve sıralama turlarına son anda yetişmesi bazı kişiler için tesadüfün ötesinde şeyler düşündürüyor.

Aslında geçen yıl bu tür düşüncelerin ortaya çıkması için bazı ön işaretler görmüştük. Son yarışlarda Renault fabrika takımı, Toro Rosso üreticiler şampiyonasında ile altıncılık mücadelesi veriyordu.

Renault, Toro Rosso’nun ceza pahasına ihtiyaç duyduğu yeni turbo ve MGU-H ünitelerini üretmeyeceğini açıkça belirtmiş ve eski ünitelerden parçalar sökerek kullanmıştı. Ne mi oldu? Toro Rosso motor sorunları ile yolda kalırken, Renault ise puanları dizerek rakibini alt etti.

Renault’nun elçisi Alain Prost’un olanlar hakkında söyledikleri netti: “Para önemli, çünkü daha fazla para aldığınızda, diğer takımlar daha az alır!”

Yoksa sabotajı yapan Red Bull mu?

Renault’dan Cyril Abiteboul ise Ricciardo’nun sorunu konusunu farklı yöne çekmeye çalışıyor: “Şasi veya motorla ilgili olup olmadığı bilinmiyor. Bir elektrik sorunuydu ve bataryayı etkiledi.”

Ricciardo’nun sorunları ile ilgili başka bir komplo teorisi de Abiteboul gibi Red Bull’u işaret ediyor. Düşünülüyor ki; Red Bull, sezon sonunda sözleşmesi biten Ricciardo’yu takımdan göndermek için kendi pilotunu sabote ediyor.

Red Bull da bu konuda sabıkasız sayılmaz. Mark Webber dönemindeki yarışın ilk turunda bir anda devre dışı kalan, ancak ikinci veya üçüncü turda mucizevi şekilde geri gelen Red Bull KERS sistemini hatırlayın. Meraklısı sayar.

Ancak bu da fazlasıyla saçma değil mi? Puanlar toplamak varken Red Bull kendi pilotunu neden sabote etsin ki? Bu düşünceye göre geçen sene de Max Verstappen’i sabote etmişlerdi, sonunda ise sözleşme uzattılar.

Renault Ricciardo’yu mu istiyor?

Renault ve Ricciardo demişken değinmeden geçmemek gerekiyor. Renault, fabrika takımını emin adımlarla güçlendiriyor ve bir noktada birinci sınıf bir pilota ihtiyacı olacak.

Bu sezon için Fernando Alonso’ya istedikleri aracı veremeyeceklerini açıkça söylemişlerdi. Zaten uzun vade için yaptıkları planlarında emekliliğine çok yaklaşmış bir Alonso’yu da isteyecek olmaları mantıklı gelmiyor.

Kulağıma gelen, bana sorulan teorilerden birisi de sezon sonunda Red Bull kontratı biten Ricciardo’yu isteyen Renault’nun, bunu Red Bull aracını sabote ederek yapmak istemesi.

Ricciardo, sorun çıkarıp duran Renault motorundan (TAG Heuer mi demeliydik?!) bıkıp soluğu Renault’da almak isteyecek ha?

Daha saçma bir şey duymamıştım.

Sorun Red Bull’un tasarımında mı?

Renault’nun işaret etmek istediği şey belki de Red Bull aracının tasarımındadır. Adrian Newey gibi inceltme takıntılı bir Colin Chapman ardılının yönetimindeki takım, her zaman diğer takımlardan daha dar ve garip paketlemeleriyle ünlü.

RB14 de farklı sidepod tasarımıyla, burun sistemi ve motor kapağıyla diğer araçlardan kolayca ayrılıyor. Bu sezon hemen hemen her araç dar tasarlanmış durumda, ancak Red Bull bunu en etkili yapan takımlardan biri.

Hibrid döneminden önce de Red Bull araçlarında aşırı ısınma ve benzeri sorunlar görülüyordu. V6 turbo hibrid motorlar ise soğutmaya ve paketlemeye karşı fazlasıyla hassaslar, bu ölçüde bakıldığında da diğer takımların sık yaşamadığı sorunlar Red Bull’u daha fazla etkiliyor. Takımın ağzını açtığında politik olmadan konuşamayan yöneticileri de eleştiri oklarını her seferinde Renault tarafına yöneltiyor.

Üreticiler, sezon başında takımlara bileşenleri hakkında çalışma aralığı ve tolerans verileri sağlarlar. Takımlar hangi parçanın ne kadar soğutmaya ihtiyacı olacağını bu şekilde anlarlar, sidepodlar ve motor kapağı içindeki soğutma radyatörlerini bu verilere göre tasarlarlar.

Fazladan radyatörün daha fazla rüzgar direnci ve daha büyük sidepod olduğunu çok iyi bilen, motoru gereksiz ve önemsiz bir parça olarak gören şasi tasarımcıları ise bu soğutma toleranslarını sonuna kadar zorlamaktan imtina etmezler. Red Bull ise bunu en iyi yapan takımlardan birisi.

Kim bilir? Belki de Renault motorlarının sürekli arıza çıkarmasının sebebi Red Bull’un ultra agresif paketlemesidir…

Aslında benzer bir hikayeyi üç yıl boyunca McLaren’dan dinledik. ‘Sıfır beden’ parolasıyla ve şampiyonluk hedefleriyle 2015’e başlayan takımın çakılması 2017 sonuna kadar acı şekilde devam etmiş, her seferinde de Honda motoru suçlanmıştı.

Şimdi McLaren Renault güç üniteleri kullanırken, Toro Rosso da zaman zaman Honda ile şanslı olabiliyor. Sezon içinde yaşanan birkaç sorunun dışında, Honda’nın özellikle kış testlerindeki dayanıklılığı McLaren dahil herkesi şaşırtmıştı.

Toro Rosso’dan yapılan açıklamalar ise Honda’yı serbest bırakıp, aracı Honda’nın ihtiyaçlarına göre tasarladıkları yönünde geliyor. Böylece sorunların da büyük ölçüde azaldığı görülüyor. Performans konusu mu? Onu hiç karıştırmayın!

Renault dayanıklılık için ne yapıyor?

Renault son V8 döneminde de mükemmel olmasa da, Red Bull’un şasisi ile birleşince dört şampiyonluk elde edebilmişti, ancak hibrid dönemi Fransız üretici için sorunlarla başladı.

2014’ten bu yana dayanıklılık ve performansta zaman zaman Honda’yı aratmayan Renault, bazen iyi görünse de tekrar sorun yaşaması uzun sürmüyordu.

Red Bull’un şef tasarımcısı Adrian Newey de buna çok kızmış gibi görünüyor: “Motorun kötü olduğu açıktı ve geliştirmek için en ufak bir ek çaba göstermediler. Ne bütçeyi, ne de mühendisleri artırdılar. ‘Sesinizi kesin, böyle devam edeceğiz’ der gibiydiler.”

Abiteboul da zamanında verdiği bir demeçte dolaylı yoldan bunu doğrulamıştı: “Temel olarak takımımıza verdiğim mücadele, ben dahil herkesin orta vadeli gelecekte tepedeki takımlarla, onların %85’i kadar kaynakla mücadele edebilmek oldu.”

Buradan Renault’nun,  başlarda kendi takımı olmadığı için, son birkaç yılda ise kendi takımı yeniden yapılanma süreci kapsamında gerilerde bulunduğu için güç ünitesi gelişimine yatırım yapmak istemediğini anlıyoruz.

Renault fabrika takımı olarak yükseliyor

Renault, 2016 sezonunda fabrika takımı olarak Enstone F1 ekibini tekrar devraldı ve uzun süredir yatırım yapılmayan tesisi adam etmek için çalışmalara başladı.

Hedefleri elbette Mercedes ve Ferrari ile mücadele ederek, onları yenerek şampiyon olmak. Bu hedefler için fabrika büyütüldü, yeni mühendisler alındı, Nico Hülkenberg ve Carlos Sainz ile anlaşıldı ve daha da büyük adımlar için bir temel kuruldu.

Fabrika takımı demişken bir teknik bilgi vereyim. F1 olsun veya olmasın, aynı fabrikadan ve kalıptan çıkmış hiçbir motor asla birbirinin tıpatıp aynısı olamaz. Casting denilen döküm sürecinde, honlama denilen silindir içi işlem sürecinde ve diğer parçalarda bulunan üretim toleransları son üründe bir takım farklılıklar ortaya çıkmasına neden olur. Bu farklılıklar ölçmesi çok kolay olmayan dayanıklılık ile birlikte, rahatlıkla karşılaştırılabilecek performans ayrımı doğurur. Özetle, üretimden çıkan aynı tip motorlardan bazıları diğerlerine göre biraz daha güçlü olur.

Bir fabrika takımınız varsa, ürettiğiniz ve tezgahta test ettiğiniz motorlardan güçlü olanlarını kendinize ayırmanız kadar mantıklı bir şey de olamaz.

Renault’nun güç üniteleri Fransa’nın Viry-Chatillon’daki motor fabrikasında tasarlanıyor, üretiliyor ve test ediliyor. Elbette daha güçlü ve sağlıklı görünen güç üniteleri artık eskiden olduğu gibi Red Bull’a gitmek yerine, Renault’nun kendi araçlarında yer alıyor.

Red Bull’un küçük küçük şikayet ettiği, ancak elinden bir şey gelmediği noktalardan birisi de bu.

Son düşünceler

Tüm bu yazı, Renault’nun Red Bull’u sabote etmiş olabileceği yönünde aldığım bir mesajla başladı. Kendim de komplo teorilerini severim, bunları eğlenceli ve bakış açısı geliştirici olarak görürüm.

Sonuçta hepimiz 2008 Singapur GP’yi görmüş insanlar değil miyiz?

Konuyu incelediğimizde herkesin birbirini sabote etmek isteyeceği türden farklı yorumlara ve bu yaşananların temel sebeplerine değindik.

Aslında Çin GP hafta sonunda Renault, bu sabotaj söylemlerine cevabı istemeden de olsa vermişti. Çünkü Ricciardo’nun turbosunun patladığı zamanlarda, Renault fabrika takımı da iki aracındaki MGU-H’yi değiştirmekle meşguldü.

Demek ki Fransız takım zaman zaman kendisini de sabote ediyor!!!

Özetle, Renault’nun beş yıldır sorunlarını çözemediği (hatta çözmek için ek çaba sarf etmediği) güç ünitesi, Red Bull’un limitlerde tasarlanmış şasisi ile birleşince fazlasıyla sorun çıkarabiliyor ve gerçekte kimsenin kimseyi sabote ettiği de yok.

Renault, 2019 ve sonrasında Red Bull’a motor vermek istemediğini açıkça söylemiş, Red Bull da karşı hamle olarak Honda’yı Toro Rosso’ya çekmişti. 2019 için Red Bull’un iki motor seçeneği var gibi görünüyor; kötü ve daha kötü…

11 Yorum

 1. Ben de tam bu sene Redbull’un takımlar şampiyonu olacağını düşünüyordum. Henüz Renault’nun geçen sene sonunda denediği ve 40hp~ güçlü ama çok dayanıksız motora geçmiş değiliz. Austinde getirilen g specti sanırım ve bu sene dayanıklılığı hallederlerse 2. motorlarla gelecek çok şey var. 950 hp yazmaları bu sebepten, 2015 sonu denediklerini 2016 ortası getirdikleri gibi ve 2016 motorunda da 875 hp yazıyordu ancak sezon başında o kadar güçlü değillerdi.

 2. Kimdir bu yazıyı yazan?

  Ateş olmayan yerden duman çıkmaz denir ancak zorlamaya lüzum yok dandik Renault’nun hali ortada. Newey’in açıklama alıntısı bu noktada gayet yeterlidir. Reno şayet 2008 deki gibi bir kafasızlık yapmaya kalkarsa o kadar ucuz yırtamaz mevcutta karşılarında ki Mosley değil finansal lider Redbull. Şimdilik mecburen katlanıyorlar ya herro dedikleri gün rezil ederler dünyaya markanızı.

  • Bu yazıda benim historic 😀 haber tarayıp yorumlar yapmam da etkili sanırım. İyi de Renault’nun yapabileceği birşey yok ki yıllardır motoru vermek zorunda olduğu için veriyorlar. Redbull olmasa pek de mutsuz olmayacaklar.

    • Renault ne yapabilir ki çekilmek dışında? 2015te çekilmelerini bile Bernie istemedi çünkü rbr motorsuz kalacaktı. senin görüşüne göre renault her zaman en fazla parayı yatırmalı çünkü redbulla tedarik ediyor. rb çeksin cosworthü neden renaultla uğraşıyorlar o zaman? merco vermeyince sorun yok, reno vermek istemeyince, Şimdilik mecburen katlanıyorlar ya herro dedikleri gün rezil ederler dünyaya markanızı
     katlanmasınlar abi. renault onlarla çalışmak için can mı atıyor. ve o 4 yılda renault redbulla milyonlar akıttı bunun bir anlamı yok mu? bildiğin fabrika takımı idi işte. yıllık 70 milyon diye hatırlıyorum ve infiniti de 80 milyon verdi, harcamalarını karşılayan bir bütçe çıkıyor.

     • Kafandan haşemayı, gözünden bandı çıkarda bi bak hele 🙂 ne demek çekilmek dışında ne yapabilir. Ulan argümanlarınız bile Reno yönetimi kadar saçma ha. 🙂 Bir iş nasıl yapılabiliyorsa adam gibi öyle yap. Ne olursa olsun diye yapılmaz. Çekilecekse defolup gitseydi bu zamana kadar tutan mı var.. çekilecek adam istemezdi bu motorları. Bernie felan hikaye anlaşmaya imza atmışlığı var kalacağını taahhüt etti yatırıma harcayacağı parayı cezaya ödemeden nereye çekiliyor…
      Üreticinin motor tedarik etme mecburiyeti var. Çift S’e göre birilerine illa ki tedarik edecek Reno… başka bir yolu yok bunun. Defolup gitselerdi diğer ikisinden biri mutlaka tedarik etmek zorunda kalacaktı.
      Redbull her dediğinde haklı Renault ise haksız çünkü tüm ünvan, şan onlara ait senin bir haltın yok 2006 dan sonra. Yıllar boyunca yatıp, ağlayıp durdun adamlar konuşur kıldı seni. Karşılığında tabi ki lafı koyarlar yediğine karşında ki cücük kalmış Sauber, Williams değil.
      Ki tüm şasi becerisinin kendisine ait olan Williams, o biçim motorlar ortaya koymasına rağmen BMW’e prim vermedi…
      Bildiğin fabrika takımı dediğin takım koca karılar milyar €’ları harcıyorken halen en etkili, sır çözümlerle geliyorlar savaşın içinde bulunamasalar dahi. Süspansiyonundan, şasi parçalarına kadar son yıllarda ne konuşuluyorsa hepsinin içinde mutlaka Redbull var. Renault’nun neyi var Allah aşkına yakında Honda dan bile tokat yiyecekler. Bugün niye motorun isminde Renault yok biliyor musun Infiniti bahsiyle renonun kendi mallığı yüzünden. İşte öyle hiç alakası yokken parayla marka parlatacam dersen adam da sana böyle kapat atar sesin soluğun çıkamaz.
      2006 akabinde tükenmiş bir marka sizin parlatmaya çalıştığınız… Onca yılda belki 30 ayrı haber çıkmıştır Redbull’un güya koca üreticisi reno’a iş öğrettiğine dair.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]