Sonunda. Ferrari’ye geri dönüşünden bu yana henüz bir zafere ulaşamayan Raikkonen Formula 1’in zirve takımlarından birinde yarışmayacak. 2019 sezonunda Fin pilot – 39 yaşında olacak – gelecek sezondan itibaren Charles Leclerc ile yer değiştirecek ve kariyerine başlamış olduğu Sauber’de devam edecek.

Şimdi bu girişin ardından Raikkonen’in geri plana çekilmesine iyi diyebilirsiniz. Ancak diğer taraftan ‘medyanın negatifliği’ ve Formula 1 padokunda en popüler pilot olması ? Belki. Ancak hiç bir şey kişisel değil.

Raikkonen’in medyayı sevmediği daha önce belgelenmişti ve Singapur hafta sonunda bunu bir kez daha gösterdi. Açıkçası F1 basınında bulunan bu topluluktan nefret ediyor.

Acaba bu karşılıklı bir duygu mu? Bu durum medyada yer almasını engellemeye yardımcı olur mu? Sanmıyorum. Gerçek gazeteciler (evet, hala böyleleri var) tarafsızlıklarıyla tanınırlar. Hayranları bu konuda kızabilir, fakat tarafsız bir şekilde bakarsak Kimi Ferrari’ye geri dönmesinin ardından düzenli olarak önce Fernando Alonso tarafından ardından Sebastian Vettel tarafından performans olarak geride kaldı ve sıralamalarda takım arkadaşlarına geçildi.

Kendisinin Sauber’e sürpriz bir şekilde geçişi Raikkonen’in sporu hala sevdiğini (ve parayı) F1 pilotu olmaktan hoşlandığını gösteriyor.

Raikkonen Sauber’in imzasında 18 senelik tecrübesi etkili olmuş olsa gerek. Bundan önce bir de Formula Renault serisi var. Ayrıca açık olmak gerekirse aracı geliştirme konusunda tartışmasız bir numaralı isim olacaktır.

Frederic Vasseur- ki kendisi ART Grand Prix’in GP2 takımının eski patronu olur – genç yetenekleri bulmak ve takıma katmak konusunda iyi bir isimdir. Ancak Sauber’de bu ortamda bu anlaşmanın değişik bir ambiyansı olduğu düşünülmekte.

Genç, aç bir pilot Leclerc’in yerini doldurmalı mıydı? Bu 20 kez yarış zaferi bulunan Raikkonen’in gelecek sezon kaç puan kazanacağına göre değişir. Ancak şu aşamada Sauber’in daha ucuza – çok ideal olmasa bile – imzalayabileceği çok fazla isim bulunmakta.

1. Antonio Giovinazzi

İtalyan pilot daha önce 2017 başında sakatlık geçiren Pascal Wehrlein’ın yerine piste çıkmıştı. Avustralya’da 12. sırada kalan Giovinazzi Çin’de kaza yapmıştı. Ardından pist üzerinde Ferrari’nin test pilotu olarak anılmaya başlandı.

24 yaşında ki pilot Marcus Ericsson’un yerine Raikkonen ile birlikte Sauber’de yarışabilir. Ancak İsveçli pilotun 2019 için parayla yerini kollama ihtimali Giovinazzi’nin şansını başlamadan bitiriyor.

Ne kadar iyi? Bunu bilmek imkansız. Ancak bir gerçek var ki 2016 GP2 şampiyonasında Pierre Gasly ile birlikte sıkı bir şampiyonluk mücadelesi vermişti.

2. Esteban Ocon

Evet, Mercedes destekli bir isim ve Sauber Alman üreticinin her an isteyebileceği bu adamı kaybedebilir. Ancak Esteban Ocon Lawrence Stroll tarafından yeniden yapılandırılan Force India’da koltuksuz kalabilir ve bu Fransız pilotun zaman zaman yüzüne yansımakta.

Peki Esteban 2020’de Valtteri Bottas’ın gitmesi ihtimali üzerine düşünüp Mercedes koltuğunu elde bulundurmak için kulübede bir sezon oturması ihtimalini düşünebilir mi? Belki bu Esteban için uzun vadeli bir oyun olabilir fakat menajeri Toto Wollf oyunda yer alması için bir şeyler yapabilir. Diğer bütün ihtimallerin yanında en mantıklı koltuk Williams olabilir.

Ancak Vasseur için Ocon araştırılması gereken birisi olacak. Ancak Sauber puanlama olarak bu durumda olursa 21 yaşındaki isim F1 şampiyonluğu olma ihtimalini çok aza indirgemiş ve kanıtlayacak bir şeyi bulunmayan bir isim haline gelir.

3. George Russell

Ve bir kez daha Mercedes kontratı bulunan bir isim görüyoruz. Britanyalı pilot Formula 2’de sıralamada lider durumda ve Mercedes kontratının F1 kariyerinde uzun dönem kullanmayı düşünüyor olabilir. Peki Ocon ellerinde bulunurken böyle bir şans ona verilebilir mi?

Russell McLaren pilotu olarak geçen hafta imzayı atan Lando Norris’i F2 şampiyonluğunda yenerse yeniden doğacak gibi. Ayrıca bir Sauber koltuğu onun için Vasseur tarafından yarasına merhem olabilir. Politikanın ve üreticilerin elinde bulunan genç pilotları bir kez daha engellediğini görmek utanç verici bir durum.

4. Stoffel Vandoorne

McLaren için yarışmış olan Stoffel Vandoorne karşılaştırıldığı zaman tecrübe abidesi Fernando Alonso tarafından iki sezonda açık ara fark yedi. Fakat Vandoorne zor yönden bazı şeyleri öğrenmek zorunda kaldı ve kendine bir koltuk arayarak Formula 1’de ikinci şansını arıyor.

Alt serilerden uçarak gelen Vandoorne kötü bir yarış pilotu damgası yedi. Kanıtlaması gereken çok şeyi olan Belçikalının motivasyonu sorgulanamaz durumda olduğu aşikardır. Genç pilotları alıp yücelten takımlarla tekrar en iyi isimler arasına girebilir mi? Düşünceler başarabileceği yönünde.

5. Jean-Eric Vergne

28 yaşında Toro Rosso tarafından aforoz edilmiş Fransız pilot Jean Eric Vergne. Vandoorne’un bulunduğu durumda olduğu gibi düşünceler Fransız pilotun ikinci bir F1 şansı hak ettiği yönünde.

Formula E’nin yeni şampiyonu Toro Rosso ile adı anılmıştı. Aynı zamanda Daniil Kvyat – ki o da Red Bull tarafından reddedildi – içinde Pierre Gasly’nin koltuğu için adı anılmıştı. Ancak Vergne acaba baskı altında olan Brendon Hartley’in koltuğuna oturabilir mi? Belki.

Sauber burayı Vergne’e verebilir. Doğal bir tempoya sahip bir isim. F1 dışında yarışma hayatına devam eden Fransız pilotun bakış açısı değişti ve sürüş olarak olgun bir pilot haline geldi. Sauber için koltuğunu verebileceği iyi bir isim olur. En azından değerli puanları toplayabilecek bir isim.

6. Mick Schumacher

Heh, işte esas uzun vadeli bir isim. Michael’in 19 yaşında olan oğlu ve Avrupa Formula 3 şampiyonasında yarış kazanmış birisi. Yeteneğiyle birlikte isim onu zirveye taşır. Ferrari ile bağları bulunan Sauber onun geleceği için önemli bir yer olur.

Gerçekçi olarak bakarsak çok erken olabilir. Ancak Vasseur gözüne bu ismi kestirirse gerçek anlamda yeni Schumacher doğabilir.

2020’de bu kumarı oynamaya değer mi? Bu da ayrı bir düşünce olabilir.

1 YORUM

  1. Raikkonen’i gridde görmeye devam etmemiz güzel, ancak yüksek performansıyla birlikte üst düzey bir takımda olması gerekirdi. Sauber’de tek yapacağı şey çaylak pilotlardan birinin yerini işgal etmek olacak.

    Eline sağlık.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]