Pirelli, motorsporlarında bir olağanüstü yılı daha sonlandırıyor ve şirketin küresel yarış ortamındaki 110. sezonu, İzmit’te, Türkiye’deki ‘şampiyonların fabrikası’nın’ kapılarını açmasıyla son buluyor. Çok çeşitli yarış lastikleri burada üretiliyor, Formula 1’de kullanılanlar hariç. Pirelli, 2010’da tek üretici olarak geldiği Formula 1’in lastiklerini uzun süre İzmit’teki bu fabrikada üretmişti.

İzmit fabrikası 1960’da kuruldu ve Türkiye’deki ilk lastik üretim tesisydi. 2007’den bu yana aynı zamanda motorsporu lastikleri de üreten fabrika, şu an her yıl 403 farklı türde yarış lastiği üretiyor. 20000 metrekarelik bir alana yayılan fabrikada 250’den fazla insan sadece yarış lastiği üretimi için çalışıyor.

Bugün, Pirelli’nin Milan’daki meşhur araştırma-geliştirme bölümü ile birlikte, İzmit’teki ‘şampiyonların fabrikası’ İtalyan şirketin motorsporu programının temel bileşeni konumunda. Üreticiler ve takımlarla yapılan yakın işbirlikleri ile gelişimin sürekli devam ettiği bu yer, Pirelli’yi motorsporlarındaki en yüksek seviyedeki lastik şirketi haline getiriyor.

2017’de Pirelli iki ve dört tekerlekte 460 şampiyonaya lastik tedarik etti. Bunların 226’sı otomobiller içindi, 157’si pist serileri, 69’u ralli serileri ve toplamda yılda 1200 ayrı etkinliğe tedarikte bulunuldu.

Her sezon yeni seriler ekleniyor. Pirelli, yakın zamanda 2018 için Dünya Ralli Şampiyonası’na döneceğini açıkladı. Seri 1973’te başladığında orada olan İtalyan şirket, 25 şampiyonluk ve 181 rally zaferine sahip.

Pirelli aynı zamanda önümüzdeki yıl, gençlerin yarıştığı Junior Dünya Ralli Şampiyonası’na tek tedarikçi olarak katılıyor ve geçmişte genç ralli pilotları Oliver Solberg ve Kalle Rovanpera’ya yardım etmişti. Yeni nesil Pirelli WRC lastikleri de İzmit’te üretilecek.

İzmit’te üretilen motorsporu lastikleri, Milan’daki araştırma-geliştirme merkezindeki simülasyon, hamur ve yapı modelleri baz alınarak üretiliyor. Pirelli’nin yol aracı ürünlerinin de paylaştığı ‘tam uyum’ felsefesine uygun lastikler hazırlanıyor. Bu felsefe, her müşterinin özgün ihtiyaçlarına uygun terzi işi tedarik etme yaklaşımı anlamına geliyor. Tüm bunlar Pirelli’nin %50’sine sahip olduğu prestij ve süper otomobil segmentindeki liderliğine katkıda bulunuyor.

Grand Touring demek olan GT serileri, Pirelli’nin motorsporu geçmişinin temel parçası. Bu lastiklerin büyük kısmı İzmit’te, İstanbul’dan 100 kilometre kadar uzaktaki fabrikada üretiliyor. Bu ağacın en tepesinde Blancpain GT Series, dünyanın en büyük GT3 aracı şampiyonası bulunuyor ve seri, 2017’den bu yana tek tedarikçi olarak Pirelli’yi kullanıyor.

GT yarışları Pirelli için önemli bir test yatağı konumunda, dünyanın en prestijli üreticileri burada yer alıyoru ve hepsi Pirelli lastiklerini kullanıyor. Bu yarışlarda yoldaki versiyonlarına çok yakın görünen süper otomobillerini kullanıyorlar ve bu da yol ve pist ilişkisinin altını çiziyor.

Üretici sayısı olarak, Pirelli’nin en büyük şampiyonası Pirelli World Challenge ve seride 20 farklı premium ve prestijli marka, tek seri Pirelli lastiklerini kullanıyor. Çok farklı araç yapıları ve karakteristikleri olmasına rağmen, bu lastikler her model için en iyi performansı sağlarken Kuzey Amerika’daki 11’den fazla etkinlikte yakın ve izlemeye değer yarışların yapılmasına yardım ediyor.

Pirelli’nin içinde olduğu ve en çok yarışçının bulunduğu yer ise Nürburgring 24 Saat yarışı. Yarış başında 200’den fazla araç düzenli olarak bulunuyor. Bu makineler, Pirelli’nin tek farkı sürücünün yarattığı tek üreticili şampiyonalarının (Ferrari Challenge ve Lamborghini Super Trofeo gibi) aksine birbirlerinden çok farklılar.

İzmit, aynı zamanda Spa 24 Saat için de lastikler hazırlıyor, burası Blancpain GT Series’in büyük yarışı ve Pirelli’nin yıldaki en büyük motorsporu etkinliği konumunda. Bu yıl yarışa 24 tır ile toplam 13000 lastik getirildi ve 80 kişilik montaj ekibi her 14 saniyede bir lastiği hazır etti.

Bu farklı motorsporları kollarının (bunlar çok popüler Brezilya Stock Car serisinden China GT ve Macau’daki FIA GT World Cup gibilerine kadar uzanıyor) ihtiyaçlarına baktıktan sonra, tüm dünyada pist üstü ve İzmit’teki yetenekli genç mühendisler gibi pist dışında bu işe adanmış 1000’den fazla çalışan bulunuyor. Çünkü Pirelli’nin başarısının gerçek sırrı, yolda olduğu gibi pistte de, çalışanlarında bulunan yetenek ve tutkuda gizli.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]