Aralarında Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel’in de olduğu önde gelen Formula 1 pilotları, Formula 1 yarışlarının izlenebilirliğini geliştirmek için yapılmasını istedikleri değişikliklerin bazılarından bahsetti.

Geçtiğimiz hafta sonu Hamilton, Fransa GP’nin olaylı geçmemiş olmasından dolayı kural koyucuları işaret etmiş ve Formula 1’in 2021 planları hakkındaki ilerlemeleri eleştirmişti.

F1’in sportif şefi Ross Brawn ise sürücülerin de gelecekte karar verme sürecine dahil olacaklarını açıkladı.

Avusturya GP’ye gelmeden önce çoğu sürücüye değişiklik yapılması gereken temel alanlar soruldu.

Daha yavaş, daha basit araçlar olabilir

F1’in 2017’deki büyük değişiklikleri şampiyona tarihindeki en hızlı araçları ortaya çıkardı.

Ancak Max Verstappen “tur rekorları kırmanın harika olduğuna” inanırken, bundan uzaklaşmak için de bir sebebi olabilir.

“Eğer sadece bir veya iki saniye daha yavaş olacak ve en azından birbirlerimizi biraz daha yakından takip edebileceksek bu harika olurdu.”

“Bu aynı zamanda sadece araçtan kaynaklı değil, çünkü bence lastikler de çok fazla aşırı ısınıyor ve çok fazla kaymaya başlıyorsunuz.”

“Bu yere basma üretiminde farklı bir yola ihtiyaç duyduğumuz araç ve lastiklerle ilgili.”

“Ve motorlar arasındaki farklar hala çok büyük, bu yüzden F1 onları daha az karmaşık yaparak bu farkı biraz kapatabilir.”

“Hibrid motorlarla kalmak zorunda olduğumuzu anlayabilirim, ancak bence bu daha iyi bir şekilde yapılabilir.”

Sürücülerin zorlayabilecekleri lastikler

Hamilton en önemli etmenlerden birinin sürücülerin tek pit stop stratejisini çalıştırmaya çalışmak yerine zorlayabilmeleri olduğuna inanan pek çok sürücüden biri.

Ancak İngiliz pilot F1’in lastiklerinin Mercedes’in baskınlığını kırmak ve teorik olarak seyir zevkini artırmayı amaçlayan şekilde sezon ortasında değiştirilmesi denemesinin yanlışlığından bahsetti.

“Geçen yıl lastikleri belirli bir sıcaklıkta tutmak için yönetmek zorundaydınız, bu da daha fazla gaz kesmeniz anlamına geliyordu, daha fazla soyulma yaşıyordunuz, çok daha kötüydü.”

“Bunlar olsaydı son yarışta, hatta Seb’i uzun süre kovalayabildiğim Montreal’de yaptıklarımı yapamazdınız.”

“Bu, farklı takımların sporunkiler yerine kendi kişisel amaçları için farklı şeylerin olmasına çabalamalarına bir diğer örnek.”

“Montreal’de harika çalışan lastiklerin yönüne doğru daha fazla ilerlemeliyiz.”

“Eğer lastikleri daha uzun süre zorlayabileceğimiz daha fazla yarış olursa, Montreal’deki lastiklere göre daha az aşınma olursa, bence bu iyi bir ileri adım olur.”

Radikal bir araç konsepti değişikliği

F1 2021 için hazırladığı teknik kuralları sonlandırmayı erteledi, bu kurallar Ekim’e kadar sonlandırılmış olmayacak.

Renault’dan Nico Hülkenberg ise araç konseptinde radikal bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

“En büyük konu aero kurallarını doğru şekilde yapmak, böylece iyi, yakın ve temiz yarışlar yapabilmemiz.”

“F1’in çok daha az hassas araçlara ihtiyacı var ve araçlar çok daha az kirli hava ve türbülans üretmeli. Bunu nasıl yapacağımız ayrı bir konu.”

“Kanatlardan daha az, tabandan daha fazla isteyen ve tutunmayı bu şekilde yapan bir şey olmalı.”

“Diğer aracı takip etmek dürüst olmak gerekirse hiç olmadığı kadar zor. Özellikle gerçekten yaklaştığınızda, belki yarım saniye.”

“Eğer önünüzdeki adam küçük bir hata yaparsa, sizin yaşadığınız ani tutunma kaybı bazen devasa olabiliyor.”

“Tek yapabileceğiniz gazı bırakmak oluyor, aksi halde dışarı uçarsınız. Bu gerçekten ayağınızın altından zeminin çekilmesi gibi.”

Daha basit yarış kuralları

Vettel Kanada’da aldığı çok tartışılan cezasının ardından F1’in geçmişte aşık olduğu ile aynı olmadığını söylemişti.

Kural kitabına en iyi çözümün yakmak ve en baştan başlamak olduğunu söyleyen Alman pilot, yarışları geliştirmek için daha basit kurallar gerektiğini düşünüyor.

“Normalde yazıya dökemeyeceğiniz şeylerin yazılmaya çalışıldığı çok fazla kuralımız var. Bu biraz çorbaya dönmüş durumda.”

“Her bir olayın tam olarak aynı olduğu başka bir spor düşünemiyorum.”

“Bence bu her zaman biraz farklıdır ve özellikle bizim sporumuzda her bir sonucu yazıya döküp bunun için bir kural belirlemenin çok zor olduğunu düşünüyorum.”

“Bu yüzden basitleştirin, ve birbirinizle yarışmaları için daha fazla özgürlük verin. İstediğim şey bu olurdu.”

DRS bağımlılığını ortadan kaldırın

Lando Norris Fransa GP’nin en heyecan verici savaşının ortasında kalmıştı, o turda Daniel Ricciardo, Kimi Raikkonen ve Nico Hülkenberg’e geçildi.

Norris, McLaren’ındaki hidrolik sorunu ile boğuşurken Ricciardo tarafından pist dışına atılmış ve birkaç sıra kaybetmişti.

Yarıştan sonra Paul Ricard’daki şikanın kaldırılması isteklerinin yanlış olduğunu, çünkü o zaman “yarışların daha da sıkıcı olacağını” ve “son turda gördüğümüz o heyecanlı olayların olmayacağını” söyledi.

“Sadece tek bir büyük DRS bölgesine sahip olurdunuz ve geçiş yapmak gerçekten kolay olurdu.”

“Eğer birileri ile yarışıyorsanız, onlarla yarışmak istersiniz, lastiklerinin bitmesini bekleyip düzlükte veya bir yerde geçip gitmeyi değil.”

“Eğlenmek istersiniz, yan yana olmak, kimin daha geç fren yapabileceğini, kimin viraja daha iyi gireceğini ve bunun gibi şeyleri görmek istersiniz.”

Orta gruptan örnekler alınabilir

Racing Point pilotu Sergio Perez, F1’in bir krizde olmadığını söylerken, bazı insanların ilgilerini kaybettiğine inanıyor.

Meksikalı pilot orta gruptaki olağanüstü savaşın F1’in ihtiyacı olan şey olduğunu ve bunun gridin önüne taşınması gerektiğini düşünüyor.

Hamilton mevcut şampiyonluk savaşında takım arkadaşı Valtteri Bottas’ın 36 puan önünde ve bu sayı 6. sıradaki Pierre Gasly ile 17. sıradaki Romain Grosjean arasındaki farka denk.

Perez: “Sorun büyük takımlarda, fark orada yer alıyor.”

“Bence herkesin birbirlerine çok daha yakın olması gerekiyor, herkese eşit şartlar verilmeli ve kazanabilecek yeteneğe sahip daha fazla takım olmalı.”

“Bunu yapma şekliniz kuralları biraz daha karmaşıklaştırmak olabilir ve takımlar arasında bu kadar fark olmaz.”

Grosjean, “daha iyi yarışlar veya araç içinde daha iyi hisler için neye ihtiyaç olduğunu veya olmadığını” bilebileceklerin “sadece kendileri” olduğunu söylüyor.

O da gridin yakınlaştırılması gerektiğine katılıyor ve ekliyor: “Son 80 yarışa falan bakıldığında Perez’in bir veya iki kez podyuma çıktığını gördünüz.”

“Geri kalanı kırmızı, gümüş veya maviydi.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]