Motorsporlarının birinci kuralı: takım arkadaşına çarpmayacaksın! Bu hala zaman zaman oluyor ve hiçbir zaman iyi sonuçları olan bir şey olmadı, özellikle de takım olarak iyi bir sonuç almak üzereyken…

Azerbaycan GP’sinde Force India pilotları Esteban Ocon ve Sergio Perez için tam olarak da bu oldu, takıma potansiyel podyuma, belki de bir yarış galibiyetine mal oldu.

Sizin için iyi sonuçlar alınmasını engelleyen sekiz takım arkadaşı kazasını bir araya getirdik.

1989 Japonya: Alain Prost ve Ayrton Senna

En büyüğü, en açığı… Elbette en başta olması gerekiyordu. McLaren’daki takım arkadaşları ve şampiyonluk rakipleri Ayrton Senna ve Alain Prost 1989 sezonunda birbirlerinin dişli rakipleri haline gelmişlerdi ve bir şeylerin olması için Suzuka yarışının gelmesi gerekiyordu.

Senna şampiyonluk umutlarını canlı tutabilmek için Fransız pilotun arkasındaydı ve sadece yedi tur kalmıştı. Son şikanda aracını içeriye konumlandırdı, bu onun tipik agresif manevralarından birisiydi. Ya rakibi kendisine yol verecekti, ya da kaza yapacaklardı.

İki aracın da kalması Prost’un şampiyon olması demekti ve aracından çıktığında işini bitirdiğini düşündü. Senna devam edip yarışı kazansa da, sonradan şikanı kestiği yönündeki çok tartışılan kararla diskalifiye edilmişti.

Takım açısından ise, 1-2 sonucunun tamamen çöpe gitmesi demekti.

1999 Avusturya: Mika Hakkinen ve David Coulthard

Michael Schumacher Silverstone’da ayağını kırdıktan sonra, Mika Hakkinen’in Avusturya’da kazanması ciddi fark açması açısından mükemmel bir fırsattı.

Polden kalkan Finli ilk viraja lider girse de, David Coulthard yarışa kendi damgasını da vurmak istiyordu ve ikinci virajda risk alıp içeriye girince Hakkinen’e spin attırdı.

Son sıraya düşen Hakkinen üçüncülüğe kadar yükselebildi, ancak Coulthard liderliği elinde tutamadı ve Ferrari pilotu Eddie Irvine’a kaptırdı.

2010 Türkiye: Mark Webber ve Sebastian Vettel

2010 Türkiye GP’si, Red Bull ve McLaren’ın toplam dört pilotu arasında geçen inanılmaz bir savaşa sahne oluyordu. Mark Webber takım arkadaşı Sebastian Vettel’in önünde lider gidiyordu, ancak öndeki hızı onun yakıt tüketimini etkilemişti ve motor modlarını düşürmek zorunda kalmıştı.

Vettel 40. turda bundan yararlanarak Webber’in yanına kadar geldi ve geçiş denemesi yaptı. Ancak Vettel, takım arkadaşının ne kadar önünde olduğunu kestiremeyince ona çarptı, ve takım içindeki ‘büyük kavga’ başladı.

Takım, ellerindeki nispeten rahat bir 1-2 sonucunu kaybetmiş oldu.

2002 Amerika: Juan Pablo Montoya ve Ralf Schumacher

Kötü bir kalkış yapan Juan Pablo Montoya, takım arkadaşı Ralf Schumacher’in arkasına düşmüştü. İki tur sonra tekrar yaklaşmıştı ve öne geçmeyi başarmıştı.

Ancak Montoya dıştan frenlediğinde, Ralf’in kerblere taşıp spin atması takım arkadaşına çarpmasına neden oldu. Montoya yedinciliğe düşerken, Ralf onarımlar için pitte birkaç tur kaybetti.

Montoya dördüncü bitirmeyi başardı, ancak podyum kesinlikle takımın ellerindeydi.

2016 İspanya: Nico Rosberg ve Lewis Hamilton


Nico ve Lewis arkadaşlıkları çok da iyi yürümeyen takım arkadaşlarıydılar, ve birlikte şampiyonluk için mücadele ettikleri üç sezonda birden fazla kez çarpışmışlardı.

Ancak bunların en kötüsü 2016’da Barselona’da geldi, Rosberg kalkışta liderliği ele geçirmeyi başarmıştı, ancak üçüncü virajdan çıkarken yanlış motor modundaydı ve bu da Hamilton’ın onu yakalamasını sağladı. Hamilton, Rosberg’in kapatmaya karar verdiği boşluğa girince, ikili birbirine çarptı ve yarış dışı kaldılar.

Max Verstappen tarihin en genç zaferine imza attı, ancak bu galibiyet elbette Mercedes’in hayaliydi.

1997 Arjantin: Giancarlo Fisichella ve Ralf Schumacher

https://www.youtube.com/watch?v=9RDuUxISq2w

Jordan 1997 için iyi sayılabilecek bir araç yapmayı başarmıştı ve iki çok yetenekli genç sürücüye de sahipti. Takım sezonun üçüncü yarışında çok etkileyici bir duble podyuma doğru gidiyordu, Ralf, Fisichella’yı yarıştan edene kadar…

Ralf aslında olmayan bir boşluğa girmeye çalıştığında ikinci ve üçüncü gidiyorlardı. Temas Fisichella’yı yarış dışı bırakırken Ralf üçüncü yarışında üçüncü bitirmeyi başarmıştı.

Ancak takım bundan memnun değildi ve Ralf çizgiyi geçerken pit duvarında değillerdi.

2000 Almanya: Jacques Villeneuve ve Ricardo Zonta

İki BAR pilotu da Hockenheim’da puan barajının hemen altında devam ediyorlardı, ancak yarışın çılgın kısmı başlamak üzereydi. Bitime 14 tur kala güvenlik aracı piste girdi ve yağmur yağmaya başladı. BAR gibi orta grup takımı için en iyi şartlar oluşmuştu.

Takım nadiren gördüğü duble podyum için ilerlerken, Zonta ilk virajda Villeneuve’e arkadan çarpıverdi. Villeneuve birkaç etkileyici spinin ardından geri dönebilse de, ancak sekizinci bitirebildi. Ancak o zamanlar puanlar ilk 6’ya veriliyordu. Zonta ise puan alma umudu kalmadıktan sonra spin atarak yarış dışı kalmıştı.

1989 Amerika: Alex Caffi ve Andrea de Cesaris

Alex Caffi Phoenix’te Scuderia Italia takımı adına harika bir yarış çıkarıyordu. Bir noktada ikinciliğe kadar yükselmişti ve takım adına büyük puanlar alma yolunda giderken takım arkadaşı Andrea de Cesaris’e tur bindirecekti.

Tur bindirmek, özellikle de takım arkadaşınıza bunu yapmak kolay olmalı, değil mi? Bu kişi De Cesaris ise bu böyle değildi! Caffi geçip gitmeyi denedi, ancak De Cesaris dönüverdi ve takım arkadaşını duvara gönderdi. Andrea sekizinci bitirdikten sonra kazayı anlatırken, Caffi’yi görmediğini söyleyiverdi.

De Cesaris bir sonraki yarış olan Kanada’da üçüncü bitirerek kendisini affettirdi, ancak önceki yarışta kaybedilen puanlar takım adına gerçekten büyüktü.

BONUS! 2007 GP2 Magny-Cours: Timo Glock ve Andreas Zuber

Evet bu F1 değil, ancak eklenmesini gerektirecek kadar eğlenceli bir andı. iSport sürücüleri Timo Glock ve Andreas Zuber, Magny-Cours sıralamalarında ilk sırayı kapatmışlardı, ancak kalkıştan sonra, hatta sonra bile değil, kalkışla birlikte birbirlerine çarpmayı başardılar.

5 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]