Nico ne dedin sen? Emekli mi oluyorsun?

2

Formula 1 dünyası Cuma günü şok bir haberle sarsıldı; 2016 dünya şampiyonu Nico Rosberg emekli olacağını açıklamıştı.

Bir süre düşündükten sonra kararını anlayabiliyoruz, öncelikle o bir dünya şampiyonu ve kimse onun bunu hak etmediğini söyleyemez. Formula 1’e 2006’da bir gençken geldi ve Williams adına sürüyordu. Şampiyonluğu ise 10 yıl alan bir süreç oldu.

Emekliliğini açıklarken Rosberg adanmışlığından ve ailesinin kendisine olan desteğinden bahsetti. Ancak Nico kısa bir süre önce baba oldu ve sadece bu bile bir adamın evinde ailesiyle daha fazla zaman geçirmek istemesi için yeterli. Ancak 2017’de Formula 1, kural değişiklikleri ile birlikte çok farklı bir hale bürünecek. Mercedes son yıllardaki baskınlığını sürdürebilecek mi? Muhtemelen hayır. Rosberg’in bir şampiyonluk daha kazanma şansı gerçekten küçük görünüyor.

nintchdbpict000285131097

Abu Dhabi yarışında Lewis Hamilton Rosberg’in yarışını mahvetmeye adanmıştı. Yaptığı şeyler tartışılabilir, ancak gerçekte diğer herhangi bir pilot da aynısını yapardı. Kaskın içinde ve direksiyonun arkasındayken sadece sürersiniz. Ancak Hamilton podyum kutlamalarında hayal kırıklığını ve sinirini gizlemedi. Nico’ya sadece zorunlu bir el sıkışma ve gülümseme verebildi. Tokalaştığı kişinin çocukluk arkadaşı olduğunu unutmamalı.

Rosberg 2016 sezonunun çok zor geçtiğini kabul etti. Son iki yıldaki hayal kırıklıklarının ardından her alanda deli gibi zorladığını söyledi ve Mercedes baskınlığında yapabileceği her şeyi yapmak istedi. Tüm bunlar Nico’nun sadece 31 yaşında bırakması için yeterliydi. Artık Formula 1’in doşında odaklanmak istediği daha önemli şeyleri var. Eşi Viviene ve küçük kızı ile birlikte kendi hayatına odaklanacak, bu emeklilik çok doğru zamanda geldi.

Formula 1’den bir dünya şampiyonu olarak ayrılıyor ve sakin bir aile hayatına, bir koca ve baba olmaya doğru ilerliyor. Dünyada baba olmaktan daha iyi bir his olmadığını söylerler, Nico da bu cesur kararından dolayı saygı duyulmayı hak ediyor.

Asıl büyük soru şimdi başlıyor, yerine kim gelecek?

hamilton-alonso-conclusions_3381356

Fantazileri bir kenara bırakalım. Hepimiz Fernando Alonso veya belki Sebastian Vettel’i Mercedes’te görmek isteriz. Hamilton’ın yanında hangisi olursa olsun ilginç bir sezon olurdu. Alonso’nun 2007 McLaren’da yaşadıklarından sonra belki de bu daha iyi olabilirdi. Böyle bir şey mümkün mü? Belki. Alonso ile birlikte McLaren için de bir çok şey değişiyor, Honda yeterli gelişimi gösterememiş görünüyor ve zaman kariyeri için bir düşman olarak ilerliyor.

Eğer Mercedes bu sürücüleri kontratlarından koparabilirse, önümüzdeki yıl inanılmaz yarışlar izleyebiliriz. Ancak gerçeğe dönersek bunun olma olasılığı çok düşük.

Peki kim olabilir?

valtteri-bottas-1904201502Pascal Wehrlein ve Valtteri Bottas’ın şansı en yüksek gibi görünüyor. Wehrlein Mercedes’in çaylağı ve bir Alman, bu onlara çekici gelecektir. Eğer koltuğu elde ederse, ve bunu hak ederse böylesi tepedeki bir takımda işlerin nasıl gideceğini görmek ilginç olacaktır. Ancak Bottas da oldukça tecrübeli ve istikrarlı bir sürücü. Rosberg’in içindeki yarı Finlinin yerini alabilir.

image-3Mercedes karar için acele etmeyeceklerini söyledi ve Niki Lauda da büyük pilotların sözleşmelerinin olması sebebiyle seçeneklerinin dar olduğunu itiraf etti.

Ancak kim seçilirse seçilsin, Ricciardo’nun dediği gibi gerçek değişmeyecek; Rosberg emekli olmakla yerine gelecek pilota çok büyük bir Noel hediyesi verdi.

2 Yorum

  1. Famtezi olmayan olasılıklar arasına Jenson Button’ı da ekleyebilir miyiz?
    Ben O’nun yerinde olsam beni kızağa çeken takımımı direk satar Mercedes’e giderdim sanırım 🙂 Tabi maaş da önemli!
    Bence Mercedes’e Hamilton kadar baskın olabilecek bir pilot gelmez ise Redbull’unkiler gibi üst üste koful şampiyonluklar izlemek zorunda kalmamız hayli olası. Bunu istemiyorum(z) (?).
    Ben F1’in selameti açısından ortalığı karıştırabilecek bir pilotu tercih ederim. Sonuçta Mercedes’in başındaki adam biz değiliz, başında olanlar çeksin! 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]