Ferrari takım patronu Mattia Binotto, Scuderia’nın bugünlerde içinde bulunduğu durumu değerlendirdi ve gelişim yönüne nasıl karar verdiklerini açıkladı.

“Düzlüklerde rekabetçi olduğumuz kesin, ancak bu sadece iyi motor performansından kaynaklanmıyor, aynı zamanda aerodinamik olarak da düzlükler için iyi bir durumdayız.”

“Ancak virajlardaki performansımız iyi değil, viraj tutunması, hızı ve hızlanma ile ilgili sorunlar var. Rakiplerimizle karşılaştırdığımızda virajlarda ve frenlemede eksikliğimiz var.”

“İyi bir Formula 1 aracında bile her zaman güç sınırları vardır, ancak sorun bunu tanımlayamamak değil, çözmektir.”

“Son birkaç yıldır Mercedes’leri avlamaya çalışıyoruz. Bazen onlara çok yakın olmuştuk, ancak şampiyonluğu yakalayabilmek için yeterli olmadı. Her zaman düşüşlerimiz oldu.”

“Ferrari bunu yapabilir, ancak henüz bunu yapabilecek durumda değiliz. Hedefimizden ne kadar uzağız? Bence çok uzakta değiliz.”

“Fark aslında zaferler ve yenilgilerin gösterdiği kadar büyük değil. Bu yüzden acele etmeli ve gelişmeliyiz, zamanı boşa harcayamayız, çünkü rekabet uyumaz. Bu süreç mevcut sezonun sonuna kadar sürecek.”

“Mercedes çok güçlü bir rakip, bunun farkındayız. Paketimizi sürekli geliştirmeliyiz, ancak bu konuda hala iyimseriz.”

“Geçen yıl ile bu yıl arasında çok fark göremiyorum. Kendi içimizde daha istikrarlıyız, bu da gerekli gelişme için çok önemli.”

“Takım içinde daha başarılı bir gelecek için sağlam bir temel kurduk. Bu sürekli devam eden ve adım adım gittiğimiz bir süreçti. Bu da zaman içinde bizi çok dinamik bir takım yaptı.”

Binotto bu SF90’ın eksiklikleri ve gelişimi hakkında da konuştu.

“Formula 1’de performans için asla bir mihenk taşı yoktur. Kendinizi ana rakibinizin performans seviyesine göre konumlandırırsınız.”

“Ana rakibiniz kadar hızlı değilseniz ciddi bir sorununuz vardır. Mihenk taşınız budur ve en büyük sorun budur, aracınızda çıkan birkaç teknik sorun değil.”

Takım patronu, pilotları Sebastian Vettel ve Charles Leclerc’i değerlendirdi.

“İkisi de çok tutkulu, bu da üst düzey bir sürücü için normal. İkisi de çok yetenekli, bir Ferrari pilotu olarak bu normal.”

“Biri daha deneyimli, biri ise bir çaylak.”

“Bana göre bu ikili iyi bir karışım, Charles’ın öğrenmek için çok fırsatı var ve Sebastian da Charles ile iyi bir mücadele içinde yer alıyor. Bu ikisi için de iyi, bu sağlıklı mücadele ikisini de daha da iyi yapacak.”

“Charles yarışlarda bazen Sebastian’dan hızlı oldu, bu doğru. Ancak bence bu aracının Sebastian’ınkinden daha iyi olmasındandı. Bence bu durumlarda farkı yaratan sürücünün yeteneği olmadı, araçlarımızdaki teknoloji oldu.”

“İki sürücü de aynı hız seviyesinde. İkisi de çok hızlı.”

Binotto Leclerc’in takım emirlerine karşı duruşundan ve takımın bu konudaki davranışından bahsetti.

“Charles çok akıllı, disiplinli bir sürücü. Güvenilir de. Stratejik olarak verdiğimiz kararların Sebastian’ın ya da başka bir sürücünün değil, takımın yararına olduğunu biliyor. Bu yüzden ileride bizim emirlerimizi takip edeceğinden eminim.”

“Önde ve hızlı giderken Charles’ı durdurmayacağız. Aynısı Sebastian için de geçerli. Umarım Ferrari bu şeffaf sistemle yakında kazanır.”

“İki sürücü de pit duvarının kendisine söylediği şeyi kabul etmek zorunda.”

Binotto, Ferrari’de duyguların çok etkili olduğunu, ancak kararların akılla alındığını söylüyor.

“Kararlar çok iyi düşünülmeli ve pragmatik olmalı. Bu durumda elbette Ferrari’deki duygular da bir rol oynuyor.”

“Karşımda robotlar yok, insanlar var ve onlarla konuşmam gerekiyor. Ancak iş kararlar almaya geldiğinde karar veren her zaman akıl olur.”

Binotto son olarak Ferrari’nin Michael Schumacher ve Jean Todt dönemindeki başarılarını yorumladı ve şimdiki durumla karşılaştırdı.

“Başarının ana sebebi takımdaki zaman, teknik ve insan kaynağıydı. 1995, 1996 zamanlarını hatırlıyorum. Ferrari’nin bu kadar başarılı olmasından öncesiydi. Bir öğrenme ve gelişim sürecinden geçmemiz gerekmişti. Tıpkı bugünkü gibi.”

“Üstün bir paket vardı, ancak henüz üstün bir çözüm yoktu. Bu da zamanla oldu. Yani takım organizasyonu ve teknolojisi işi yaptı.”

“Bugünkü gibi, istikrar önemliydi, yetenekler, bilgi düzeyi önemliydi. Aracı ve teknolojiyi anlamak önemliydi. Olgunlaşan bir süreçti. Bugün de benzer. Bu da bana ve Ferrari’deki herkese gelecek için bir umut veriyor.”

Peki Binotto o dönemle aynı baskınlığı mı arıyor?

“Hepimiz bunu isteriz. Ben de buna inanıyorum.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]