Michael Schumacher’in ailesi, Formula 1 efsanesinin 2013’te yaptığı ve daha önce hiç yayınlanmamış 10 soruluk bir röportaj kaydını yayınladı.

Henüz netleşmemiş olsa da, bu sporun en başarılı sürücüsünün 29 Aralık 2013’te Alp dağlarında oğlu Mick ile kayarken yaptığı kazadan önceki son röportajı olabilir.

Schumacher’in sağlık durumu ailesi tarafından iyi bir şekilde gizleniyor, ancak zaman zaman aile tarafından bu tür şeyler paylaşılıyor.

Aşağıda yedi kez Formula 1 dünya şampiyonu olmuş efsane pilotun 10 soruluk bir röportajını okuyacaksınız.

En duygusal şampiyonluğun hangisiydi: 94’teki ilki, veya 2000’de Ferrari ile olan ilki mi?

En duygusal olanı kesinlikle Ferrari ile Suzuka 2000. Şampiyonluk olmadan geçen Ferrari’nin 21, benim 4 yılım sonunda 2000 Suzuka’da zaferle son buldu, harika bir şampiyonluğu kazanmak için özel bir yarıştı.

Formula 1’de 20 yıldan fazla kalmış biri olarak, en saygı duyduğunuz rakibini kimdi?

Tüm bu yıllarda en çok saygı duyulan isim kesinlikle Mika Hakkinen’di, büyük savaşlar vardı, ancak özel ilişki stabildi.

Formula 1 fiziksel olarak ne kadar zorlayıcı?

Formula 1 çok zorlu, geçmişte destekli frenler veya hidrolik direksiyon olmadan şimdiki zamanlara göre çok daha zordu, ancak yine de en zorlu sporlardan birisi, çok fazla hazırlık yapmanız gerekiyor.

Çocukken bir Formula 1 idolünüz var mıydı?

Karting yaptığım küçüklük günlerimde bakındığımda Ayrton Senna’yı görüyordum, Vincenzo Sospiri’yi görüyordum. Ancak en büyük idolüm Toni Schumacher’di, çünkü o harika bir futbol oyuncusuydu.

Yarış rekorları kıracağınızı her zaman biliyor muydunuz, veya yeteneklerinizden hiç şüphe ettiniz mi?

Rekorlar önemlidir, şüpheler ise, bence aşırı güvenen biri olmamak için çok önemlidir. Şüpheci olmak, gelişmek için çalışmak, bir sonraki adıma bakmak… Her zaman yeterince iyi olmadığımı hissettim, kendi üzerimde çalışmam gerekti ve bence bu, geldiğim noktaya ulaşmam için gereken reçetelerden birisiydi.

Her zaman başarının bir takım çabası olduğunu söylediniz, ancak Formula 1 tek kişilik bir olay değil mi?

Hayatın her durumunda veya bildiğim çoğunda başarı takım çalışması demektir, kendi yaptıklarınız takımı daha güçlü yapar ve Formula 1 ise tamamen takım çalışmasıdır, kesinlikle tek kişilik bir şov değildir.

Benetton ve Ferrari takımlarına şampiyonlukları sırasında liderlik ettiniz, Mercedes’in şekillenmesine yardım ettiniz, bu süreçler birbirleriyle karşılaştırılabilir mi?

Sürdüğüm çeşitli takımlara dönüp baktığınızda, Benetton’daki görevler dört veya beş yıllıktı, inşa etmek ve şampiyonluğu kazanmak, aynısı Ferrari için de geçerliydi. Mercedes ile de daha kısa bir sürede bunu denedik. Ortak bir şey var mı? Şunu söylemem gerekiyor, var: Ross Brawn. Bunu düşünün.

Gelişmek için yaptığınız çabaların bir parçası olarak, diğer tüm sürücüleri analiz eder miydiniz, yoksa sadece en iyilerini mi?

Kendinizi geliştirmek ve diğer adımları bulmak için sadece araca bakamazsınız, kendinize bakarsınız, diğer sürücülere bakarsınız ve sadece önünüzdeki sürücülere bakmazsınız, herkese bakarsınız, bu yüzden bunu yaptım çünkü herkesin bilmek istediğim özel bir şeyi vardır.

Her zaman kartingin diğer tüm yarış sınıflarından daha iyi bir antrenman alanı olduğunu söylediniz. Neden böyle?

Karting gelecekteki motorsporları için iyi bir hazırlıktır, çünkü size kendinizi geliştirebileceğiniz çok fazla tesis verir, geliştirebileceğiniz çok fazla yetenek verir, savaşmayı, tekerlek tekerleğe savaşmayı verir ve bu kartingden öğrenebileceğiniz en büyük şeylerden biridir.

Sadece yetenekle zirveye ulaşmak mümkün müdür?

Motorsporlarında yetenek, diğer herhangi bir sporda olduğu gibi önemlidir, ancak her şey değildir, gerçekten çok fazla farklı yetenekleri geliştirmeniz gerekir… Karting yeteneğinizi kanıtlamak için iyi bir temeldir, ancak aynı zamanda bir yarış pilotu olarak ‘ihtiyacınız olan’ diğer şeyleri de anlamanızı sağlar.

1 YORUM

 1. 1. Daha dün tesadüf etmişti. Bir azim, sabır öyküsüdür… Kelime yapmaya da pek gerek yok görülenler kâfi…
  https://www.youtube.com/watch?v=r6aYcxqF6bc

  2. Neredeyse bir ömür boyu aynı cevap, aynı kişi…

  3. O seviyeyi kazandıktan sonra kahve içme rahatlığında.

  4. Türkiyenin tanıdığı ilk Schumacher, efsane. 🙂
  Dünyadan farklı olarak teyze, dedelerin dahi bu şampiyona hızla aşina olmasına neden olan kişi.

  5. 0’dan, yokluktan inşaa edilen dünya spor camiasını etkileyen bir ömür, hikaye. Fairplay yönünden de, İstatistikler yönünden de.

  6. Takım ruhu. Her biriyle arkadaş olmadan efendileri olamazsın.

  7. Büyük başarılar ancak büyük generaller ile senin olabilir.

  8. Bir yarış, piste çıkıp yarışmaktan ibaret değildir.
  “Bence yanlış bir yöntem kullanıyorsunuz. Ben onu denedim bir işe yaramıyor”

  9. Kart yani basit araçlar. Gelişebilmenin, sorgulamanın en iyi yolu.

  10. İnsanları coşturamıyorsan niçin seni devamlı tutsunlar.
  “Başarılı olmak için sadece limitleri zorlamak değil, bu limitleri kendi isteğin doğrultusunda istikrarlı bir şekilde tekrarlayabilmek de gerekir.”
  “Benim felsefem, hızlı olan pilotun takım tarafından desteklenmesini sağlamak üzere kurulmuştur. Çünkü bu şampiyonluk için en iyi yol. Ben Ferrari’de bunu sağladım.”

  “Ayrton bize sadece hayallerimizde görebileceğimiz standartlar koydu, Michael’da bu standartları başka boyuta taşıdı.”
  Derek Warwick.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]