Michael Schumacher’in 50. doğum gününü rekorlarla dolu Formula 1 kariyerinde yaşadığı en akılda kalıcı 50 anı hatırlatarak kutluyoruz…

Sky Sports F1 hazırlamış, günün anısına ben de tercüme ettim.

1991 Belçika GP – Efsane başlıyor

22 yaşındaki pilot hakkında sadece yakınları bir şeyler biliyordu, ancak Michael Schumacher Spa’daki ilk yarışında parlayarak kendisini dünyaya tanıttı. Jordan adına yedinci sırada yarışa başlamıştı ve yarış başlangıcında debriyajı yanmasaydı daha fazlasına da ulaşabilirdi.

1991 İtalya GP – Elveda Jordan, merhaba Benetton

Spa’da Jordan ile başlamasından iki hafta sonra, Schumacher ikinci yarışı Monza’da Benetton’un renklerindeydi ve beşinci olarak ilk F1 puanlarını aldı. İlk andan itibaren üç kez dünya şampiyonu Nelson Piquet’den daha iyi olmayı başarmıştı.

1992 Meksika GP – İlk podyum

Schumacher’in ilk podyumuna ulaşması, ilk tam sezonunun ikinci yarışında oldu. Üçüncü başladığı Meksika’daki üçüncülüğü, baskın Williams ikilisi Mansell ve Patrese’nin arkasında bitirmesiyle gelmişti.

1992 Belçika GP – İlk zafer

Spa’daki başlangıcından bir yıl sonrasıydı. Yağıp dinen yağmur altında sakin ve tedbirli süren 23 yaşındaki Schumacher, biraz da doğru zamanda lastik değiştirme şansıyla kazanmayı başarmıştı.

1993 Portekiz GP – Bayrağı devralmak?

Alain Prost’un dördüncü ve son şampiyonluğunu kazandığı gün, yeni bir adam Estoril’de ikinci zaferini almıştı ve güçlenen Benetton’u ile sonraki yıl ilk şampiyonluğunu elde etmeye hazırlanıyordu.

1994 Brezilya GP – Şumi kazanıyor, Senna spin atıyor

Sürücü ve takım patronu arasındaki kutlama her şeyi anlatıyor, bol kargaşalı 94 sezonunda, Interlagos’ta Williams’taki rakibi Ayrton Senna polden başlamasına rağmen evinde spin atmış, Schumacher ise kazanmıştı.

1994 İspanya GP – Tek vitesin kaldığı an

Schumacher’in ünlü uyum kabiliyeti, aracı yarışın yarısından fazlasında beşinci viteste takılı kalmış olmasına rağmen Damon Hill’in arkasından ikinci bitirmesiyle görülmeye başlanmıştı. Üstelik bu süreçte sadece tek vitesle bir pit stop da yapması gerekmişti!

1994 İngiltere GP – Siyah bayrak tartışması

Bu tartışmalı yarışlar Schumacher’e iki yarış men cezası vermişti. Benetton siyah bayraklara uymakta gecikmişti. Schumacher, bu yarışta hakemleri ısınma turunda Hill’i geçerek aldığı, ancak uygulamadığı dur-kalk cezasıyla tetiklemişti.

1994 Avustralya GP – O Hill kazası

Schumacher’in kariyerinde sürüşünün sorgulanmaya başlandığı ilk andı. İlk şampiyonluğunu kazanmıştı, ancak bu rakibi Damon Hill ile yaptığı şüpheli kazadan sonra olmuştu.

1995 İngiltere GP – Bir diğer Hill kazası

Schumacher ve Hill 90’ların ortalarındaki F1’in ana savaş karakterleriydi. 1994 Avustralya’dan neredeyse 1 yıl sonra Silverstone’da savaşırken tekrar kaza yaptılar. İkisi de çakıla doğru spin attı, ancak bu kez İngiliz pilot suçlu görünüyordu.

1995 Belçika GP – Gridde 16.’lıktan kazanmak

Schumacher’in en geriden kazandığı yarış. Karışık şartlar, giderek yükselme ve Damon Hill ile giriştiği büyük bir savaşın ardından galip çıkmak. Klasik bir Şumi sürüşü.

1995 Avrupa GP – Yarış sonlarındaki hareket

Schumacher’in en büyük zaferlerinden biri, Ferrari pilotu Jean Alesi’yi yarışın son bölümünde avlayıp geçmesiyle şampiyonluğunu garantileme yolunda büyük iş başardı.

1995 Pasifik GP – İkinci şampiyonluk

Michael Aida pistindeki zaferiyle zamanının en genç çifte dünya şampiyonu haline geldi. Schumacher ve Benetton yarışta en iyi oldukları şeyi yapmış, Williams’ı pit stop stratejisiyle geçmişti.

1996 Ocak – Ferrari macerası başlıyor

Transfer sporun yüzünü değiştirdi. Michael neredeyse 20 yıldır şampiyon olamayan şahlanan atı dizginleyebilecek miydi? Cevap kocaman bir ‘evet’ oldu. Ancak başarı bir gecede gelmeyecekti.

1996 Monako GP – Krallıkta hız ve acı bir arada

Şumi’nin Ferrari pilotu olarak Monako’daki ilk yarışı kesinlikle olaylıydı. Olağanüstü bir pole kazanmıştı, Williams araçlarının yarım saniye önündeydi. Yağmurda kötü bir kalkış yapmış ve sekiz viraj içinde kaza yapmaktan kurtulamamıştı.

1996 İspanya GP – İlk Ferrari zaferi

Ne zaferdi! Yoğun yağmurlu şartlarda Schumacher tüm gridi arkasında bırakmış, zaman zaman tur başına dört saniye hızlı turlar atarak 45 saniye farkla kazanmıştı. 1996’da Ferrari kötü zamanlar da yaşadı, ancak bu yarış yeni yıldızlarının parladığı yerdi.

1996 İtalya GP – Monza’da Ferrari adına kazanmak

Bu yarış iki şeyle hatırlanıyor, sürücülerin pist dışına çıkmamaları için şikanlara yığılan lastikler ve Schumacher’in Ferrari ile Monza’daki ilk zaferi. Takım sekiz yıl aradan sonra kendi evinde ilk kez kazanıyordu.

1997 Monako GP – Monako ustalığı

Yarış zaferleri bundan daha baskın olamaz. Yağmurlu bir yarışta rakipleri spin atıp duvarlara çarparken, Schumacher F1’in en ünlü pistinde neredeyse bir dakika farkla kazanıyordu. Ustalık.

1997 Avrupa GP – O Villeneuve kazası

Pek çok izleyicinin gözünde apaçık bir saygısızlıktı. Schumacher’in ikinci sezonunda Ferrari’ye şampiyonluk getirme mücadelesi, rakibi Villeneuve’e geçilmesine dayanamayıp kendisine çarpmasıyla son buldu. Michael sezondan diskalifiye edilmişti.

1998 İngiltere GP – Pit yolu zaferi

Schumacher standartlarının bile ötesinde, olağandışı bir yarış bitirmeydi. Yağmurlu yarışta zaferi pit yolundan geçerek kazanmıştı. Çekmesi gereken dur-kalk cezasına son turda çağrılmış ve duvarın öbür tarafında bitirmişti. Kaos çıktı, ancak bu zaferi silinmedi.

1998 Macaristan GP – Şumi ve Brawn’ın üç pit stop numarası

Geçiş yapamadığın bir pistte üçüncü sırada ve en hızlı ikinci araçtayken nasıl kazanabilirsin? Strateji ile rakiplerinin aklını karıştırarak pist üstü pozisyonu kazanarak ve yıldız pilotuna 19 turda 25 saniye bulmasını söyleyerek. Şumi ve Ross Brawn bu planı mükemmel bir şekilde işletmişti.

1998 Belçika GP – Büyük kaza ve tartışma

Spa’da baskın şekilde lider giden Schumacher’in tur yiyen Coulthard’a çarpması herkesin aklını almıştı. Pist üç tekerlekle dönen Alman pilot, pit alanında İskoç pilota saldırmıştı.

1998 Japonya GP – İlk Mika-Michael yüzleşmesi

Schumacher’in Ferrari ile ikinci şampiyonluk denemesi Suzuka’da gridde motorunu stop ettirmesiyle bitmiş ve şampiyonluğu lider Mika Hakkinen’e teslim etmişti. Gridin arkasından iyi bir şekilde yükseliyordu, ancak lastiği patlayınca her şey bitti.

1999 İngiltere GP – Şanssız bir mola

Schumacher’in yarış kariyerinde sadece bir ciddi yaralanma geçirmişti. Silverstone’daki yarışın ilk turunda yaşadığı bir fren sorunu kendisin yüksek hızlı Stowe’dan çakıl havuzuna yüksek hızda fırlatmıştı. Üç ay boyunca piste çıkamayacaktı.

1999 Ekim – Montezemolo’nun telefonu

Ferrari başkanı Luca di Montezemolo, evinde iyileşmeye çalıştığını düşündüğü pilotunu aramıştı. Telefonu açan Michael’ın küçük kızı kendisine ‘babasının futbol oynamaya çıktığını’ söylemişti…

1999 Malezya GP – Müthiş geri dönüş

İstesin veya istemesin, Michael Schumacher Malezya GP’de takım arkadaşı Eddie Irvine’ın şampiyonluk yarışında kendisine yardım etmek için geri döndü. Neredeyse 1 saniye farkla polü aldıktan sonra Irvine’a yol vermek için İKİ KEZ yavaşlamak zorunda kalmıştı.

2000 İtalya GP – Gerilim ve göz yaşları

McLaren’dan Hakkinen ile girdiği bir diğer şampiyonluk savaşı bu kez kendi tarafına dönmüştü. Şumi Monza’da Fin pilotu yenerek en duygusal zaferlerinden birini kazanmıştı. Sonrasında Senna’nın 41 zaferine ulaştığı söylenince, Red Baron göz yaşlarına boğulmuştu.

2000 Japonya GP – Ferrari için her şeyin değiştiği gün

Yarış Michael’ı en iyi şeklinde tanımlıyordu. Beşinci denemesinde Ferrari ile ilk dünya şampiyonluğunu kazanmış ve 21 yıllık bekleyişe son vermişti. Hakkinen’le Suzuka’da girdiği gergin düellodan son pit stoplar sonunda galip ayrılmıştı.

2001 Kanada GP – Öbür Şumi

Genç Ralf Schumacher’in kazandığı yarıştı, ancak 2001 Kanada, kardeşlerin F1 tarihinde aynı yarışı birinci ve ikinci bitirmesiyle ünlendi. Aile dublesini dört kez daha yapmışlardı, ancak onlarda Michael öndeydi.

2001 Macaristan GP – Dördüncü şampiyonluk

Schumacher ve Ferrari’den şampiyonluk baskısı kalkmıştı ve 2001’de büyük baskınlık yaşayarak bir daha arkalarına bakmamışlardı. Yazın sonunda gelen Macaristan zaferi her şeyi bitirmişti.

2001 Belçika GP – Rekor 52. zafer

Schumacher, Spa’da bir kez daha tarih yazdı. Alain Prost’un tüm zamanların yarış zaferi rekorunu geçerek 52. zaferine ulaştı. Bol olaylı bir yarıştı, Luciano Burti’nin büyük kazasını unutmak mümkün değil.

2002 Avusturya GP – Michael, önden sen lütfen

Schumacher yine tartışmalı bir zafer kazanmıştı, takım arkadaşı Rubens Barrichello Ferrari’nin emri üzerine bitimden hemen önce yol vermişti ve kalabalık 0.1 saniye farkla kazanmasıyla kendisi bile utanmış olan Schumacher’i yuhalamıştı.

2002 Fransa GP – Fangio ile aynı seviyeye gelmek

Schumacher 2002’de Fangio’nun tarihi beş şampiyonluğuna ulaştı. Magny-Cours’taki zaferi Raikkonen’in hatasının yardımıyla olmuştu, ancak bitime altı yarış kala şampiyonluğu garantilemesine yardım etti.

2002 Japonya GP – Her yarışta podyumda olmak

Michael’ın yazdığı bir tarih daha. Suzuka’da kazanarak 17 yarışın tümünde de podyumda olmayı başarmıştı. Daha önce kimse bunu başaramamıştı, ondan sonra da başaran olmadı.

2003 Japonya GP – En başarılı F1 pilotu

Alman pilot gergin sezon finali Suzuka’da ilk kez altı kez dünya şampiyonu olan pilot oldu. Sekizincilikten kalkarak yükselmek için savaşırken, takım arkadaşı Barrichello ise rakip Kimi Raikkonen’i arkasında tutuyordu.

2004 Belçika GP – Schumacher’in yedinci zaferi

Schumacher bitime dört yarış kala olağanüstü yedinci ve son F1 dünya şampiyonluğunu kazandı. Bunu yaparken McLaren’dan Raikkonen’in arkasında ikinci bitirmişti ve bu da Ferrari’nin 700. yarışıydı.

2005 San Marino GP – Schumacher ve Alonso – Bölüm 1

Schumacher sıralamalarda yaptığı hatanın ardından 13. sıradan başlıyordu, ancak yükselmeye devam etti ve 12 tur boyunca lider Alonso’yu kovaladı. İspanyol pilot Schumacher’i arkasında tutmayı başardı ve çizgiyi 0.2 saniye farkla geçtiler.

2005 Amerika GP – Anlamsız zafer

Schumacher’in kariyerinin en garip zaferi? Büyük olasılıkla budur. Michelin’in lastik sorunlarının ardından 20 araçtan sadece altısı yarışa katılmıştı. Ferrari Bridgestone lastikleriyle takım arkadaşı Barrichello’nun önünde sezondaki tek zaferini kazandı.

2006 San Marino GP – Schumacher ve Alonso – Bölüm 2

Schumacher Senna’nın tüm zamanların pole rekorunu kırmakla kalmadı, Imola’daki harika savaşta Alonso’yu ustaca arkasında tutarak şampiyonluk mücadelesi için daha fazla puan topladı.

2006 Monako GP – Rascasse

Büyük bir skandal. Schumacher sıralamalarda geçici poldeydi, Alonso ise arkadan daha iyi bir turla geliyordu. Rascasse virajında Ferrari’siyle ‘lastik kilitledi’ ve tüm sürücülerin son turlarını atmalarına engel oldu. Masum olduğunu iddia etmişti, ancak derecesi silindi ve en arkaya gönderildi.

2006 İtalya GP – İlk emeklilik

Ferrari’nin kendi evindeki yarışı kazanarak Tifosi’yi çılgına çevirmesinin dakikalar sonrasında Schumacher aylar süren gelecek söylentilerine bir son verdi ve sezon sonunda emekli olacağını açıkladı.

2006 Çin GP – 91’i gördü ve gitti

Schumacher olağanüstü kariyerine 91. zaferini de ekledi. Karışık şartlardaki yarışta Alonso’yu arkasında tutmayı, farkı açmayı başardı ve gerilim dolu bir yarış izlememizi sağladı.

2006 Japonya GP – Hoş hareket

Son F1 sezonundaki şampiyonluk umutları Japonya’da motorunun patlamasıyla bitmiş görünüyordu, ancak kaderini kabul etmiş şekilde garajdaki Ferrari mekanikerlerinin yanına gitti ve onları sakinleştirdi.

2006 Brezilya GP – Güzel bir şekilde bitti

Alonso şampiyon oldu, ancak Ferrari’deki son yarışına katılacak olan Schumacher hiç unutulmayacaktı. Sıralamalarda bir motor sorunu ve yarışta da bir lastik patlaması yaşamıştı. Gerilere düşmüştü, ancak yine de dördüncülüğe kadar yükselmeyi başardı.

2009 Aralık – Dönüşlerin dönüşü

Schumacher 2009’un sonunda spordaki en heyecan verici dönüşü yapacağını açıkladı. Mercedes ile üç yıllığına anlaşmış ve orada yedi şampiyonluğunun arkasındaki güç olan Ross Brawn ile tekrar bir araya gelmişti. Sonraki sezon için büyük heyecan vardı.

2010 Bahreyn GP – Gümüş Baron

Spora girişinden 18 yıl sonra, emekliliğinden 4 yıl sonra F1’in rekortmen pilotu 2010’nun sezon açılışında geri döndü. Şüphesiz tüm ilgi ilk yarışını sekizinci bitiren Mercedes pilotunun üzerindeydi.

2012 Monako GP – Pole olmayan pole

Schumacher’in 2006’dan sonraki ilk polüne şahit olan Ross Brawn “Gözümde bir miktar yaş olduğunu kabul etmek zorundayım” demişti. Beş sıra grid cezası ise Monako ustasının en önden başlamasına engel oldu.

2012 Avrupa GP – Son podyum

Son podyumundan altı yıl sonra Schumacher, dayanıklı olmayan yavaş Mercedes’iyle, 43 yaşında, Valensiya’da yarışta dokuz sıra kazanarak Alonso ve Raikkonen’in arkasında podyuma çıktı.

2012 Japonya GP – İkinci emeklilik

F1’deki son bölümü pistte planlandığı gibi gitmemişti. Schumacher artık basına karşı çok daha açıktı, ikinci kez emekli olduğunu açıkladığında büyük bir alkışla karşılaştı.

2012 Brezilya GP – Son elveda

Schumacher’in 306 ve sonuncu yarışıyken, F1’in en dramatik yarışlarından biri oldu. Emekli olan gladyatör sadece yeteneklerini göstermedi, hemşerisi Vettel’e altıncılık için yol vererek üçüncü şampiyonluğunu kazanmasına da yardım etti.

1 YORUM

  1. Her birine tek tek baktıkça tarih sayfalarını yeniden aralıyormuş gibi hissettim. Ne kadar da hızlı geçmiş güzel, sesli ve halo denilen zıkkımsız günler. Ha güzel diyoruz da mücadele? Ses>mücadele desek kimse kızmaz sanırım?

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]