Singapur’a giderken Mercedes, bu sezon ilk kez iki dünya şampiyonasına da lider giriyor ve son beş yarışın dördünü kazandılar ve bir yıl önce Marina Bay sokaklarında da kazanmışlardı.

Ancak bu sezonun Singapur GP’sinde Mercedes’i favori gösteren birilerini bulmanız çok zor, hatta kendileri bile bunu düşünmüyor.

Toto Wolff: “Belirli pist türlerinde bazı araçların daha iyi çalıştığını görmeye devam edeceğiz.”

“Ve kesinlikle Singapur bize daha az, Ferrari ve Red Bull’a daha çok uyan bir pist.”

Marina Bay, Mercedes için Monako ve Hungaroring gibi mi olacak? Sky F1 bunu sorguluyor.

Singapur neden Mercedes’e uymayacak?

Mercedes’in Singapur endişeleri gerçek ve Marina Bay gibi yavaş, teknik virajları olan son iki pist Monako ve Hungaroring’de görülen kanıtlara dayanıyor.

W08’in güçlü yanları yüksek hızlı, uzun virajlar veya düzlükte ortaya çıkıyor. Ferrari’nin SF70-H’si ise pistlerin daha kıvrımlı ve yavaş kısımlarında etkili. Ve bir şehrin ortasında, Marina Bay’in bariyerlerle çevrili sokaklarında yapılacak yarış ise Ferrari ve Red Bull’un iyi işler yapabileceği bir yer.

Mercedes de bunu biliyor.

Wolff: “İkisi de azami yere basma isteyen düşük hızlı pistlerde güçlü performanslar gösterdiler ve biz de 2017’de buralarda iyi olmakta daha fazla zorlandık. Bazen, bu tür karakteristikler aracın DNA’sından kaynaklanır.”

Bu araç, Mercedes’in Monako’da ciddi derecede yavaş olmasına neden olmuştu ve Ferrari ise tüm hafta sonu boyunca ayrı bir ligdeydi. Ön sırayı kapattılar ve yarışta da rahat bir duble elde ettiler. Mercedes ise Red Bull’a da geçildi ve dördüncü sırada kaldı. O zamanlar Wolff, Mercedes W08’in bir ‘diva’ gibi olduğunu söylemişti.

İki ay geçti ve Mercedes, şimdi daha kontrol edilebilir bir hale getirdiği W08 ile Hungaroring’in kıvrımlı virajlarına çıktı, ancak Ferrari yine en öndeydi, üstelik Sebastian Vettel’in direksiyon sorunu olmasına rağmen…

Mercedes Singapur’da hep kötümüydü?

Geçmiş dört sezonda böylesi bir zafer serisi yakalamış, 72 yarışın 59’unu kazanmış bir takım için bu pistte kötü olmaları pek de beklenen bir şey değildi.

Ancak Singapur muhtemelen onlar için en korkunç yerdi ve aslında aldıkları sonuçlar da beklendiği kadar kötü değildi.

Mercedes, 2014’te Lewis Hamilton ile kazandı, geçen sene de Nico Rosberg ile kazandılar. Ancak iki zafer de Monza stili bir gezinti değildi.

Bir de 2015 var. Son dönemlerde Mercedes’i yenmek için çok az şans vardı, ancak aynı araç Singapur’da Ferrari’den 1.5 saniye geride kaldı. Yarış günü ise görece daha iyiydi, bir araç yarış dışı kalırken, diğeri dördüncü bitirmişti. Tüm bunlar nelerin bu kadar yanlış olduğunun açıklanmasının gerektiği garip komplo teorilerini doğurdu.

Rosberg’in geçen yılki zaferi ise 2015’teki sorunları unuttursa da, Mercedes bu özel sorununu asla unutmadı.

Wolff: “2015’te, Singapur bize son sezonlardaki en acı verici deneyimlerden birini yaşattı ve kollarımızı sıvadık, bundan bir şeyler öğrendik ve geçen yıl tekrar tepeye zıplamayı başardık.”

“Ancak bu başarıya rağmen, burası kısa ve keskin virajlarda iyi olmakta zorluk çektiğimiz bir yer. Bu kez Asya’ya gelirken önümüzde büyük bir mücadele olacağını umarak geliyoruz.”

Mercedes bu yıl kazanabilir mi?

Monako ve Macaristan’daki tabloya bakacak olursak, bu hafta sonu Mercedes, tepeye çıkmak adına Ferrari tarafından çok baskı yiyecek. Öte yandan Red Bull da güçlü bir hafta sonu bekliyor, ancak tüm bunlar dünya şampiyonlarının Pazar günü minik bir sürpriz yapamayacakları anlamına gelmiyor.

Hamilton Monza’daki zaferinden sonra şunları söylemişti: “Singapur’da daha iyi bir pozisyonda olabilmek adına daha fazla şeyler öğrendiğimizden eminim.”

“Yine Ferrari’nin oradaki yavaş ve orta hızlı virajlarda daha iyi olmalarını bekliyorum, ancak oraya kazanmaya çalışacağım düşüncesiyle gideceğim.”

Bu düşünce yapısı, yaz arasında Hamilton için iyi çalıştı, ancak Cuma antrenmanlarına kadar Mercedes’in 2017 Singapur GP’de iyi olup olmayacağını anlaması beklenmiyor ve hasar sınırlama mı, yoksa yarış kazanma fırsatı mı olacağı o zaman anlaşılacak.

3 Yorum

  1. Hamilton’ın sezon başında dediği gibi araba gemi gibi. Gerçekten uzun bir dingil mesafesi var. Uzun araba da dar virajda hep sıkıntıdır, ama onun olayı da araç altındaki hacmin fazla olmasından dolayı daha düşük kanat açıları kullanılarak aynı yere basma kuvvetinin elde edilebilmesi.

    Yani rakiple aynı yere basma etmek için daha az kanat açısına gerek kalması ve bunun da rüzgar sürtünmesini azaltması. Böyle olunca virajlarda hala yeterince yere basmaya sahip olup, düzlüklerde de hızlı gidebilmek mümkün oluyor.

    Yani düzlük hızı tamamen motora bağlı değil. Red Bull’un zamanında Monza’da kazandığını unutmamak gerek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]