Memur Bottas Rusya’da

6

Mercedes double yaptı, Vettel yarış dışı kaldı.

Rusya’da ilk antrenman turundan itibaren Ferrari üstünlüğü göze çarpıyordu, özellikle Charles Leclerc’in artan performansı ile birlikte ‘’Şahlanan At’’ adının hakkını vermeye başlamıştı. İlk antrenmanda Leclerc, Verstappen, Vettel sıralaması, ardından ikinci antrenmanda Verstappen, Leclerc, Bottas ve son antrenmanda da Leclerc, Vettel, Hamilton sıralaması oluştu. Sıralama Turlarında da Ferrari’nin gücü şaşırtmaya devam etti.

Q1’de Vettel hızıyla şaşırttı ve birinci sırayı kaptı, Albon da bu seansta spin atarak aracın arka tarafını bariyerlere vurdu. Zaten motor değişiminden dolayı 5 sıra grid cezası alan Honda sürücülerinden biri olan Albon, ‘’kapalı park kuralları’’ delindiği için FIA tarafından cezası ‘’pityolundan başlama cezası’’na çevirildi. Haliyle son iki sıra müdavimi olan Williams araçlarından arınmış oldu.

Q2’de ise Leclerc, Vettel, Verstappen ilk üç sırayı aldı ve Giovinazzi, Magnussen ve Stroll elendi. Q3’te ise Leclerc yine pole pozisyonunu alan isim olurken, art arda 4.pole poziyonunu aldı ver bu sayı ile efsane Michael Schumacher ile sayıyı eşitledi. İlk sıranın ikinci sahibi Vettel oldu derken, son sektörde zamanı kapan Hamilton, Ferrarileri bölmüş oldu.

Pazar günü beş kırmızı ışık söndüğünde, Vettel müthiş bir kalkış yaparak ilk sırayı aldı. Ardından Leclerc’e yol vermesi istenince, 3.5 saniye fark atan Vettel yaklaşmasını söyledi ve fakat Leclerc bu süreyi kısaltamadı. Leclerc bu duruma isyan etse de Vettel en hızlı turları atmaya devam ediyordu ve olası bir yavaşlamada Hamilton’un yetişeceğini belki de geçeceğini biliyordu. Belli ki Ferrari stratejisi olan bu durum pit-stopa kadar devam etti ve Vettel önde götürdü yarışı.

Leclerc’in önünde pite giren Vettel kısmen yavaş bir pit-stop ile Leclerc’in arkasında pitten çıktı. Bu arada ilk virajda Giovinazzi’yi sıkıştıran Ricciardo ve Grosjean temas yaşadı ve Singapur’dan sonra Ricciardo tekrar lastik patlattı ve Grosjean yarış dışı kaldı. Ricciardo da 24.turda yarıştan çekildi.

İlk iki sırayı alarak Singapur sonrasında da double yapmak isteyen Ferrari, Vettel’in 26.turda güç ünitesi sorunuyla çekilmesi ile şok yaşadı. Güvenlik aracının yüzü suyu hürmetine Hamilton yine Mercedes’in şahane taktiğiyle pit yaparak birinci sırayı kapatmayı bildi ancak bu duruma memur Bottas’ın katkısı da büyüktü. Şampiyonadaki en büyük rakibi olan Hamilton’u zorlamak yerine Leclerc’i tutarak, Hamilton’u şampiyonluğa biraz daha yaklaştırdı. Ah Rosberg! Toplum olarak her olayda kaos sevdiğimiz için özlüyoruz Rosberg’i, aslında kaostan ziyade gerçek mücadeleyi görmek istediğimizden dolayı isteriz.

Senna-Prost, Webber-Vettel gibi çekişmeler sert olduğundan dolayı hala konuşuluyor. Böyle bir mücadelede yumuşak olmak, motor sporlarının doğasına aykırı. Geçen yazımda da belirtmiştim Bottas mücadelesine ihanet ediyor.

Singapur’da double yapan Rusya’da bu şansı kaçıran Ferrari, Mercedes stratejisi karşısında yine çaresiz kaldı. Şampiyonada farkı açan Mercedes ve Lewis Hamilton emin adımlarla şampiyonluğa koşuyor.

Bakalım Japonya’da bizi neler bekliyor!

6 Yorum

 1. Bottas’ın, yarış boyunca Hamilton’u zorlayacak temposu yoktu. Bunun yanı sıra Rusya’da şimdiye kadar Bottas’a bile verilmeyen takım emri verildi Vettel’e henüz yarışın başında. Bottas’ın memurluğundan çok bunlara değinmek gerekir.

   • Mercedes’in bugüne kadar verdiği takım emirleri de kapalı kapılar ardında konuşuluyor. Bottas ile sözleşme yenilemesinin temel sebebi bile gerektiği zaman takım oyunu oynama üzerine kurulu. Ferrari’nin son yarışta yaşadığı durum içler acısıydı. Geçen senelerde Mercedes’e verilen tepkileri düşündükçe bu devede kulak kalır.
    Ferrari’deki bu gerginlik 2020’de Ham ve Merc’e fazlasıyla yarayacak gibi.

    • Gerektiği zaman dersek çok yumuşak kalır.Benim bildiğim Bottas her zaman iyi bir memur olmuştur.Bu mercedes ve hamılton için iyi olabilir, fakat yarış ve izleyenler için iyi birşey değil.Isteriz ki, kiran kırana bir yarış olsun, takım içi takım dışı.Ruhsuz Bottas gibi adamlardansa, Arıza Montoya gibi adamlar spor için yarışsın.

     • Sporun genel sorunu bu zaten. Vurgu yaptığın konu tüm takımların geçmişinde var zaten. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali, Mercedes Ham-Ros kapışmasından sonra pilot ikilisini şampiyonaya zarar vermeyecek şekilde yönetmeye başladı. Benim eleştirim bu haberin başlığına. Ferrari pit duvarının yarış içerisinde Vettel’e ve Leclerc’e söylediklerinden bir kesit alınabilirdi mesela.

      Bu yarış özelinde temposu öndeki üç pilottan tur başına 0.5 sn yavaş olan Bottas’ı yarışın son bölümünde Hamilton’u zorlayamadığı için eleştirmek yersiz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]