2017 Formula 1 sezonunun tamamlanmasına sadece üç yarış kaldı ve Sebastian Vettel’in rakibi Lewis Hamilton’ın dördüncü şampiyonluğuna engel olma şansı hızlıca tükeniyor.

Vettel’in geçtiğimiz Amerika GP’de zaferi tatmaya çok ihtiyacı vardı. Kalkışta Hamilton’ın Mercedes’ini geçtikten sonra Vettel’in Ferrari’sinin bunu yapabileceği düşünüldü.

Ancak Vettel sonunda Hamilton’a yenildi ve İngiliz pilot sezondaki dokuz, son altı yarıştaki beşinci galibiyetini elde etti. Sonuçta kalan yarışlarda en fazla 75 puan alınabileceği halde, Vettel’in 66 puan önüne geçti.

Vettel yarışın ardından üzgün görünmüştü ve kendi şampiyonluk ateşinin neredeyse tamamen söndüğünü biliyordu. Ancak sadece bir kaç gün sonra yapılacak Meksika GP yarışı için kendisini hızlıca toparlaması gerekecek.

Elbette pes etmeyecek, ancak Vettel’in Hamilton’ın taç giyme törenini Kasım ayındaki Brezilya GP’ye kadar engelleyebilmesinin neredeyse hiç mümkün değil. Vettel’in sonucu ne olursa olsun, Hamilton’ın şampiyon olabilmesi için Meksika’da beşinci bitirmesi yetiyor. Şampiyonluk belirlenmiş ve her şey bitmiş oluyor.

Vettel’in şansını devam ettirebilmesi için bu yarışı kazanması ve Hamilton’ın aracını durduracak şanssızlıkların olması gerekiyor. Tıpkı Ferrari’nin motorunun Malezya ve Japonya GP’lerinde sorunlar yaşayarak puanları çöpe attırması gibi.

Autodromo Hermanos Rodriguez’de pilotlar nasıl performans gösterecek? Bunu öngörmek oldukça zor.

23 yıllık yokluğun ardından 2015’te tekrar çizilen pistin temel yapısı ilk başlarda Mercedes’in güçlü olacağı bir yer gibi görünmüştü. Üç tane ciddi uzunluktaki düzlük ve bunlardan ikisi de yüksek hızlı virajlarla birbirine bağlı.

Ancak Meksika GP yarışı 2000 metreden daha yüksek rakımda yapılıyor ve bu, araçların dinamiklerini temelden değiştiriyor.

Turbo motorların normalde olduğundan çok daha sıkı çalışmaları gerekecek ve oldukça seyrek olan hava, araçların aerodinamik verimliliğini de düşürüyor. Bu da Monako seviyesi kanatlar ile ancak Monza seviyesi yere basma elde edilebilmesi demek.

Mercedes bu sezon yüksek yere basma konfigürasyonunda genellikle sıkıntı çekti ve W08 bu düzlükleri birbirine bağlayan düşük hızlı şikanları ve U dönüşlerini sevmiyor. Buralar Ferrari ve Red Bull’un güçlü olduğu yerler.

Mercedes, bu sezon şimdiye kadar çok dayanıklı olduğunu kanıtladı, ancak Hamilton izin verilen son motorunu Ağustos ayındaki Belçika GP’de aldı ve yeni Ferrari motoruna sadece üç yarış önce Malezya’da geçen Vettel’e göre çok daha fazla kullanılmış bir motora sahip olacak.

Ancak Meksika’da Ferrari şüphesiz zor bir hafta sonu geçirecek, özellikle de Mercedes ve Hamilton’ın artık işi bitirmek için büyük bir sonuç almasının gerekmemesinden sonra.

Ferrari geçtiğimiz sezon Meksika’da zor bir hafta sonu geçirmişti, ancak bu kez tekrar Hamilton ve Austin’de peş peşe dördüncü üreticiler şampiyonluğunu elde eden Mercedes tarafından ezilmemek için mükemmel olmaları gerekecek.

1 YORUM

  1. Ham 4.şampiyonluğunu alır ve sonraki yarışlarda dahil sahte rekabet ortamı devam eder. Ferrari’ye bir kaç fırsat verirler. Abu Dhabi’yi kazanacağız mesela. Taraftarın tepkisini biraz olsun böyle hafifletecekler.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]