McLaren Applied Technologies’in 2050 Formula 1 konsepti

4

McLaren Grup’un teknoloji kolu McLaren Applied Technologies (MAT), 30 yıl sonra Formula 1 pistlerinde olacak yarışları hayal etti ve kendi vizyonunu açıkladı.

Dünyanın değişen teknolojisi, yapay zekanın gelişmesi, otomotiv endüstrisinde otonomluğun ve elektrikleşmenin artışı yarının aracını oluşturacak ana bileşenler olacak, aynı zamanda Grand Prix yarışları da değişecek.

McLaren Grup’un teknoloji kolu MAT, deneyimleri ile F1’in 2050’de nasıl görünebileceğini tanımlayan ilginç bir çalışma ortaya koydu.

“Konsept, uluslararası araç elektriklileşmesi ve emisyon hedefleri, insan ve otomotiv teknolojisindeki gelişimler, hızlı gelişen ekonomilerin potansiyel sonuçları ve daha çeşitli ve bağlı taraftar kitlesi dikkatlice göz önüne alınarak geliştirildi.”

“MAT, kendi analizinin yanında üst düzey üniversitelerdeki doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin çalışmalarından da yararlandı ve motorsporlarının gelecekteki senaryolara nasıl tepkiler verebileceği düşünüldü. Devasa sayıdaki olasılık hesaplandı ve taraftar deneyimi bakımından tek bir konsept setine kadar düşürüldü.”

MAT araştırma ve geliştirmesini dört ana temel üzerinde yürüttü.

• Bir yarış aracı (MCLExtreme) teknik bakışı yaratıldı, arka çeker ve 500 km/saat hızlara çıkabilen elektrikli sisteme sahip, aerodinamik pakete sarılmış yüksek yoğunluklu katlanır bataryalar, şekli değişebilen aktif aerodinamiler, araç üstü yapay zekaya sahip yardımcı pilot ve kendisini onaran lastikler.

• Geleceğin yarış pisti. Devasa eğimlerle birlikte daha uzun ve daha geniş, şarj için E-pit alanları, taraftarların aksiyona daha iyi dahil olabilmesi için şeffaf çatılar, aşırı hava şartları için uyumlu pist yapıları ve iletişim ve yapay zekanın devre dışı kaldığı özel alanlar.

• 2050’nin sürücüsü aşırı yüksek hızlara dayanabilmesi için güçlendirilmiş g-suit giyecek, yapay zeka tarafından davranışları izlenerek yardım alacak, sürücü duyguları aracın şasisine yansıtılacak ve performans ise biliş, duygular ve psikolojik tepkiler ile oluşacak.

• Gelecek nesil taraftar deneyimi karma gerçeklik ile bütünleşecek ve izleyiciler birden fazla kamera açısı ve yarış verisine sahip olabilecek. E-spor yarışçıları ise yarışta eş zamanlı olarak sanal olarak yer alabilecek. Oyuncular aynı zamanda yarıştan önce pistte yarışarak yapay zekanın yeni yarış stratejilerini öğrenmesine yardımcı olacak.

McLaren Applied Technologies’in yayınladığı görseller, dünyanın gerçekçi evriminden çok şirketin zengin hayal gücünün ve yaratıcılığını gösteriyor.

30 yıl içinde hangisinin gerçek veya kurgu olacağının anlaşılmasından bağımsız olarak, konsept kesinlikle önemli şeyler içeriyor.

McLaren Applied Technologies’in motorsporları direktörü Rodi Basso anlatıyor.

“McLaren’da asla yerimizde saymayız. Her zaman bugünden yarın için çözümler bulmak adına yenilikler yapmaya çalışırız. Son yıllarda bir Formula 1 aracının gelecekte nasıl görüneceği ve çalışacağına dair konseptler ve fikirler gördük.”

“Ancak bu, birilerinin ilk kez geleceğin motorsporları hakkında düşünüp çizdiği kabul edilebilir bir vizyon oldu.”

Bu devasa heyecan verici ve düşündürücü bir vizyon. Taraftar görüşleri, üniversite öğrencileri, McLaren sürücüler ve McLaren Applied Technologies’teki yetenekli ekibimiz tarafından oluşturuldu.

“Umudumuz motorsporlarının teknoloji ve spor eğlence trendlerindeki değişikliklere nasıl tepki verebileceğini ortaya koyabilmiş ve 2050’de taraftarların ihtiyaçlarına cevap verebileceğimizi gösterebilmiş olmak.”

Yıllardır şikayet eden taraftarların istekleri 2019’da karşılanmış olsa bile geç sayılabilir, değil mi?

4 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]