Matematik: Son iki yarış öncesinde şampiyonluk hesapları

0

Bol olaylı Meksika GP’sini geride bırakırken Mercedes pilotlarının şampiyonluk mücadelesi kızışmaya başlıyor. Şampiyonluk şansı önceki yarışlarda biten Red Bull’dan Daniel Ricciardo son anda gelen podyumu ile birlikte şampiyona üçüncülüğünü garantilemiş durumda.

Nico Rosberg’e kalan yarışları ikinci bitirmek yetiyordu ve son dört yarışın ikisi olan Amerika ve Meksika’da ikinci bitirmeyi başardı. Lewis Hamilton’ın ise her yarışı kazanıp Rosberg’in sorun yaşamasını ummaktan başka yapabileceği bir şey yok. Bir nevi 2008 sezonunun sonları ile benzer şeyleri yaşıyoruz. Ancak bu kez Massa’nın yerinde Hamilton var!

Rosberg şu an 349 puanla lider ve Hamilton’ın 330 puanı var. Aradaki puan farkı halen çok büyük. Rosberg önümüzdeki yarış puan alamasa ve Hamilton ikinci bile bitirse liderliği ele geçiremiyor.

Önümüzde Brezilya ve Abu Dhabi GP’leri var ve bu iki yarış büyük mücadelelere sahne olacak gibi görünüyor. Alınabilecek toplam 50 puan bulunuyor.

Hamilton’ın Interlagos karnesi çok iyi değil. En iyi yarış sonucu Son iki yılda aldığı ikincilik. Polü ise sadece 2012’de kazanabildi. Rosberg ise son iki yıldır Brezilya’da kazanıyor. Hamilton için Brezilya GP büyük bir dönüm noktası olacak.

Rosberg’in Brezilya’da kazanması şampiyonluğunu Hamilton’ın sonuçlarına bakılmaksızın ilan etmesi demek. Bu yüzden Mercedes Brezilya’ya Rosberg’in şampiyonluğunu kutlayan tişörtleri de götürmesi gerekiyor.

Hamilton’ın şampiyonluk şansını sürdürebilmesinin tek yolu Rosberg’in kazanmasını engellemek. Tabi bunu yaparken kazananın da kendisi olması gerekiyor.

Öncelikle mevcut durumdan bahsedelim; Rosberg 349 puanda, Hamilton ise 330 puana sahip. Sırada 2 yarış var ve tümünü kazanan bir pilot en fazla 50 puan kazanabilecek.

Yarışlarda birinci 25, ikinci 18, üçüncü 15, dördüncü 12, beşinci 10, altıncı 8, yedinci 6, sekizinci 4, dokuzuncu 2 ve onuncu bitiren ise 1 puan alıyor.

  • Brezilya’da kazanması halinde şampiyon Rosberg,
  • Hamilton son iki yarışı kazanır ve Rosberg Brezilya’da ikinci olursa, Rosberg’in Abu Dhabi’de ikinci veya üçüncü olması halinde şampiyon Rosberg,
  • Hamilton son iki yarışı kazanır ve Rosberg Brezilya’da ikinci olursa, Rosberg’in Abu Dhabi’de dördüncü veya daha aşağıda olması halinde şampiyon Hamilton,
  • Hamilton son iki yarışı kazanır ve Rosberg Brezilya’da üçüncü olursa, Rosberg’in Abu Dhabi’de ikinci olması halinde şampiyon Rosberg,
  • Hamilton son iki yarışı kazanır ve Rosberg Brezilya’da üçüncü olursa, Rosberg’in Abu Dhabi’de üçüncü veya daha aşağıda olması halinde şampiyon Hamilton,
  • Brezilya’da Mercedes ikilisinden başkasının kazanması, Hamilton’ın ikinci ve Rosberg’in üçüncü olması durumunda Abu Dhabi’de Hamilton’ın kazanır ve Rosberg beşinci veya daha iyi olursa şampiyon Rosberg,
  • Brezilya’da Mercedes ikilisinden başkasının kazanması, Hamilton’ın ikinci ve Rosberg’in üçüncü olması durumunda Abu Dhabi’de Hamilton’ın kazanır ve Rosberg altıncı veya daha aşağıda olursa şampiyon Hamilton.

Rosberg’in Amerika ve Meksika’da ikincilikte yer alması kendisini çok rahatlatıyor ve Hamilton’ın üzerindeki baskıyı artırıyor. Artık Hamilton’ın performansın yanında epey de şansa ihtiyacı olduğu açıkça görülüyor.

Hamilton şampiyon olmak istiyorsa diğer takımların performansına veya Rosberg’in dayanıklılık sorunu yaşamasına ihtiyacı olacak. Mercedes’in mevcut performansı sürerse Rosberg kolay bir şekilde podyumda olacaktır ve bu onun şampiyonluğu demek.

İlk şampiyonluğunu elde ettiği 2008 sezonundan 8 yıl sonra, Hamilton o zamanki rakibi Felipe Massa’nın bulunduğu yerde bulunuyor. Sezonun son yarışı olmasa da, yağmurlu bir Interlagos efsane bir yarışa ev sahipliği yapacak gibi görünüyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]