Önceki kazananlardan pist hakkında söylenen sözlere, sezonun 15. yarışı, yakın geleceğe bakıldığında Malezya’da düzenlenen son Grand Prix için bilinmesi gerekenleri bir araya getiriyoruz.

F1 bunu hazırladı, biz de sizlere taşıdık…

Sepang Uluslararası Yarış Pisti: Özgün Tilke tasarımı

Lastik aşınması, Viraj sayısı, Fren gereksinimi, Tam gaz oranı, Tur başına vites değişimi, Ortalama tur hızı

Sepang bildiğimiz gibi Hermann Tilke tasarımı olan ilk pist. Pist yüksek ve orta hızlı virajların ilginç bir karışımından meydana geliyor. Bu pistteki en büyük zorluksa aracı soğutabilmek. Malezya’da hava sıcaklığı yarışın yapıldığı dönemde nadiren 30 santigrat derecenin altına düşüyor. Bu da özellikle güç ünitesinin soğutulmasını oldukça zorlaştırıyor. Takımlar soğutmayı kontrol altında tutmaya çalışırken bir yandan da hava durumunu gözlemek zorunda. Dünyanın bu bölümünde yağmur yağdığında bu hafif sağanak şeklinde değil de bardaktan boşanırcasına yağıyor. 2009’daki yarış 31 tur koşulduktan sonra aşırı yağmur nedeniyle durdurulmuştu. Beklemenin ardından yağmur dinmeyince pilotlara yarım puan verilmiş ve yarış 31. turda bitirilmişti.

14. Virajın önemi

Görsel olarak bakıldığında muhtemelen pistin en zorlayıcı veya sorun çıkarıcı virajı gibi görünmese de 14. viraj oldukça büyük bir öneme sahip. Viraj dıştaki lastiklere çok fazla yük bindiriyor ve aynı zamanda pilotlar önden kaymayla başa çıkmaya çalışıyor. Aracı apexe oturtup olabildiğince çabuk gaza oturabilmek çok büyük önem taşıyor çünkü virajın devamında pistin en uzun düzlüğü ve 2. DRS noktası bulunuyor. Virajdan yeterince iyi çıkabilen araçlar düzlük sonunda 330 km/h hızlara ulaşabiliyor ve bu da virajın önemini hem sıralama turunda hem de yarış içinde geçiş yapabilmek için arttırıyor.

Vettel rekorunu koruyabilir

Malezya’da en iyi bitirenler

Malezya’da Sebestian Vettel’den daha fazla kazanabilen pilot yok. Fernando Alonso’nun 3 galibiyeti bulunuyor, ancak McLaren’in durumu göz önüne alındığında İspanyol pilotun bu yarışı kazanıp Vettel’in rekorunu ortak olabilmesi için mucizeden de fazlasına ihtiyacı var. Eğer Vettel önümüzdeki Pazar günü yarışı kazanmayı başarabilirse Sepang’ta yapılmış olan yarışların çeyreğinden fazlasını kazanmış olacak.

Red Bull geçen yılı tekrar edebilir mi?

Malezya’da en çok kazananlar

Son üç yıldaki baskınlığa rağmen Mercedes’in Malezya’da yüzü pek gülmedi ve 2014’te Lewis Hamilton’dan gelen 1 galibiyetleri bulunuyor. Ferrari ise Mercedes’in aksine Malezya’nın en başarılı takımı ve 7 galibiyetleri bulunuyor. Ferrari’nin buradaki ilk galibiyeti 1999’da Eddie Irvine’den gelirken son galibiyeti ise 2015’te Sebastian Vettel’den geldi. Malezya demişken Red Bull’u da unutmamak gerekiyor. 4 galibiyeti bulunan Red Bull geçen sezon Hamilton’un motor patlatmasıyla birlikte yarışta duble yapmıştı. Takım arkadaşı Verstappen’i geçen Ricciardo yarışın kazananı olmuştu.

Lewis Michael’ı yakalayabilir mi?

Malezya’daki en iyi grid pozisyonları

Eğer Cumartesi günü Lewis Hamilton pol pozisyonunu kazanabilirse efsane Michael Schumacher ile birlikte Malezya’da en çok pol pozisyonu kazanan pilot olacak. Hamilton’u durdurabilecek yeteneğe sahip görünen Vettel’in 2 pol pozisyonu bulunurken takım arkadaşı Kimi Raikkonen’in en iyi grid pozisyonu ikincilik. Geçen yılın kazananı Ricciardo’nun en iyi derecesi dördüncülük, takım arkadaşı Verstappen’in ise üçüncülük. Şampiyonayı üçüncü sırada götüren Bottas ise en iyi sekizinci kalkabilmiş.

Vettel yakalanabilir mi?

Malezya’da lider gidilen turlar

Lewis Hamilton Pazar günü bütün yarışı lider götürüp kazansa bile Malezya’da en fazla tur lider giden Vettel’i yakalayamıyor. Pazar günü Vettel’in rekoruna ortak olabilecek veya onu kırabilecek tek isim Fernando Alonso. Listenin diğer ucuna bakacak olursak acaba Valtteri Bottas bu hafta sonu lider gidip listede kendine yer bulabilir mi?

Tırnak içinde…

“Bu harika bir mücadele, harika bir pist, ve iyi bir aracınız olduğunda, inanılmaz bir deneyim.”

Bir şeyden emin olabiliriz ki Sepang kesinlikle pilotlar tarafından özlenecek. Pilotların çoğu bu pisti favori pistleri arasına koyuyor ve özellikle de Grosjean burayı çok seviyor. Force India’nın genç yeteneği Esteban Ocon da burayı sevenler arasında. Ocon: “Burada son kez yarışıyor oluşumuz biraz üzücü çünkü harika bir pist. Burayı özleyeceğim!”

Bu üçlü bir araya gelecek mi?

Malezya’daki podyum sayıları

Malezya’dan bu pistte en çok podyum elde etmiş bir kişi ile ayrılabiliriz. Ya da şuan en çok podyum elde etmiş Hamilton-Alonso-Vettel üçlüsünü podyumda görürüz ve hepsi birden altışar podyuma ulaşır, veya hiçbiri podyuma çıkmaz ve beşer podyumla bu üçlü zirveyi paylaşmaya devam eder. Alonso’nun normal şartlar altında podyuma çıkması pek muhtemelen görünmese de Hamilton ve Vettel Malezya’da kariyerlerinin altıncı podyumuyla buradan ayrılabilir.

Büyük sayı

Kendi evinde yarışan Malezyalı pilot sayısı…

… ve o adam Alex Yoong. 2002’de Minardi’yle bu pistte yarışma şansı yakalayan Yoong yarışa son sıradan başlamış ancak 30. turda vites kutusu sorunuyla yolda kalmıştı. Bu yarış Malezyalı sürücünün start aldığı 14 yarıştan birisiydi ve en iyi derecesini o sezon Avustralya’da 7. olarak elde etmişti. GP hafta sonunda görünen diğer Malezyalı sürücü ise Fairuz Fauzy. Ancak Fauzy, Yoong kadar şanslı değildi ve herhangi bir yarışta start alamadı. Sadece 2010’da Lotus’la birkaç antrenmana katılabildi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]