F1 pilotlarının ellerine en ufak bir şans geçmeye görsün, ellerine geçirdikleri her şeyle yarışabilen insanlar… Bu şeylerin F1 aracından ne kadar uzak olduğunun da bir önemi yok.

Hepimiz Nico Hülkenberg’in Le Mans’a gidip kazandığını ve Fernando Alonso’nun Indy 500’e gidip kazanmaya çok yaklaştığını (sonra hızla uzaklaştığını!) biliyoruz.

Ancak birazdan göreceğiniz örnekler F1 pilotlarının yarıştırdıkları diğer şeyler olacak. ‘Şeyler’ diyoruz, çünkü bazıları gerçekten bir şeye benzemiyor.

Beyler, motorlarınızı çalıştırın…

GRAHAM HILL

Motor sporlarında Triple Crown’u (F1 Monako GP, Le Mans 24 Saat ve Indy 500 üçlemesi) kazanmış tek pilot olduğunu biliyoruz, ancak Graham Hill her şeyle yarışabilirdi. Burada 1959 Noel’i ertesinde Brands Hatch pistinde yaptığı sürüşü görüyorsunuz.

LEWIS HAMILTON

Otomobiller, motosikletler, jet-skiler, arazi araçları… adını siz koyun. Lewis Hamilton muhtemelen onları en iyi ve garip şekillerde sürecektir. Burada kendisini Silverstone’da görüyorsunuz, tepeleme yüklü bir golf aracını havalandırmakla meşgul.

AYRTON SENNA

Bu Grup B Metro ralli aracının içine dikkatli bakın. Kaskı tanıyabiliyor musunuz? Evet, o bizim Ayrton. Ayrton Senna, 1986’da bir ralli testine çıkmıştı.

Galli ormanlarındaki dağ etabı kalbinizi epey hızlı atmaya zorlayacaktır, nabzınızı kontrol etseniz iyi olur. O her açıdan oldukça iyiydi, buna zaten şaşırmıyoruz.

KIMI RAIKKONEN

2014 İngiltere GP öncesinde Sky Sports’un düzenlediği bir çim biçme makinesi yarışına Kimi Raikkonen, Martin Brundle, Johnny Herbert ve Anthony Davidson katılmıştı. Kimin kazandığını tahmin edene ödül falan yok…

SERGIO PEREZ

Sergio Perez, lunaparklardaki bildiğimiz çarpışan arabalarda… Normalde bu tür aletler Pastor Maldonado’nun stres atması ve güvenli sürüşler yapması için ideal olsa da, Meksikalı da şu sıralar takım arkadaşı Esteban Ocon ile takışıyor ve bu araç kendisine çok daha yardımcı olabilirdi. Hiç olmazsa rengi çok daha iyi!

MAX CHILTON

Marussia’nın rekortmen pilotu Max Chilton, 2014 İngiltere GP’de Marussia’sını çift katlı otobüsle değiştirmeyi denedi ve bir anda önceki zamanından yarım saniye daha hızlı oldu! 😛

Ne yazık ki ağırlık sınırı kuralına takıldı ve MR03’üne geri dönmek zorunda kaldı.

JIM CLARK

1960’larda bir Grand Prix pilotu olmak zaten inanılmaz tehlikeliydi, ancak bunu yapan çocuklar pist dışında da çok fazla eğlenmeyi biliyorlardı. Jim Clark ve arkasından iten Graham Hill ve minik Damon Hill, biraz yavaş bir makineyi test ediyordu. Üçlünün toplamda beş şampiyonluk ettiğini unutmayalım.

NIGEL MANSELL

Ne kadar harika bir fikir! F1 şampiyonunun birini, inanılmaz rekabetçi Nigel Mansell’i bir İngiliz binek otomobil yarışına davet ediyorsunuz ve orada da ultra rekabetçi pilotlar bulunuyor.

İşin içinde Mansell varken, kötü olarak ne olabilirdi ki?

FERNANDO ALONSO

2015 Japonya. Fernando Alonso, Japon şirketin motor sporları tarihinin kutlamaları kapsamında Honda MotoGP motosikletini sürüyor.

2017’de Indy 500’ü deneyene kadar Honda motorlu bir şeyden keyif aldığı son zaman olabilir.

JENSON BUTTON

“Hey! McLaren-Mercedes’imden memnunum, yarış pistinde bu kadar yavaş bir şeyi sürmekten nefret ediyorum!”

Jenson henüz Honda’yı görmemişti…

LEWIS HAMILTON ve NICO ROSBERG

Nico’nun bir yarış pistinde Lewis’e yandan dokunduğu son zaman olmayacaktı…

EMERSON FITTIPALDI

F1’deki en garip şovlardan birisi 1972’de görüldü. Brands Hatch pistinde, İngiltere GP’nin hemen öncesinde Ford tarafından organize edilen yarışta markanın yeni traktörleri yarıştı.

F1 gridinden oldukça büyük bir kısım yarışta yer aldı ve Emerson Fittipaldi ise kazanan isimdi. Daha sonra F1 yarışını da kazandı ki, bu onun her araçta mükemmel olduğunu gösteriyordu.

ANTONIO PIZZONIA

Yarış pilotları, bazen, sadece kendi işlerini yapmaya devam etmeliler, değil mi?

BONUS: MARK WEBBER

Webber, 2012 Hindistan GP öncesinde pit alanında gezinen traktörlerden birinin üstüne atlamıştı. İki numaralı pilot için fena değil Mark, hiç de fena değil!

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]