Sebastian Vettel’in Ferrari ile ayrılığı sonrası çeşitli söylentilere neden olan Ferrari koltuğu, Carlos Sainz tarafından dolduruldu. Aslında yarışların yapıl(a)madığı bu dönemde böyle bir olayın vuku bulması Formula 1 sevenlerin, izleyenlerin, gazetecilerin işine geldi artık konuşacak yazacak bir şeyler vardı. Peki, nedir bu tüm hengâmeye sebep olan süreç?

Formula 1’de şu an 10 takım yarışıyor ve hepsinin de 2’şer pilotu var, bu da pilotların Formula 1’de yarışabilmeleri için 20 koltuk olduğunu gösteriyor. Bu koltuklardan birinin bir şekilde boşalması eğer yerine gelecek isim belli değil ise inanılmaz bir karmaşaya neden oluyor çünkü Formula 1 aracı kullanabilen herkes o koltuğa oturabilmek ister Formula 1’den emekli biri olsun ister Formula 2 pilotu ve hatta Formula 3 pilotu.

Vettel’in istikrarsız performansı ve genç rakibi Charles Leclerc’e yenilmesi belki de bu süreci bu noktaya getiren en büyük iki neden. Kimi Raikkonen’in 2018 yılının sonunda Alfa Romeo (namı diğer Sauber)’ya gideceğinin kesinleşmesinden sonra herkes genelde kendini ispatlamış birilerini tercih eden Ferrari’nin yine böyle bir hamle yapacağını düşündü ancak Ferrari belki de tarihinde ilk kez ‘yıldız’ değil de ‘yıldız adayı’ transfer ediyordu. Bu isim Alfa Romeo pilotu genç Charles Leclerc’ten başkası değildi.

Leclerc geldiği ilk andan itibaren kendindeki ışığı gösterdi. Avustralya’da yapılan 2019’un ilk yarışında Sebastian Vettel’in hemen ardından üçüncü oldu. İkinci yarış olan Bahreyn’de ise ilk parıltı geldi ve uzun süre önde götürdüğü yarışı motor arızası ile ancak üçüncü bitirebildi. Sezon boyunca genellikle Leclerc üstündü bu durum rakamlara da yansıdı; 2 kez kazanan Leclerc’e karşı Vettel bir kez kazanabilmişti. Bu veri Vettel Red Bull’da iken 2014 yılında 4 kez üst üste şampiyonluk yaşamış Vettel’in takım genç Daniel Ricciardo karşısında adeta bozguna uğramasına benziyor çünkü o sezonda da Ricciardo üç kez ilk sırada finish görmüş buna karşın Vettel damalı bayrağı ilk sırada görememişti. Bu da akla şu soruyu getiriyordu Sebastian Vettel her yenildiğinde bırakıp gidecek miydi? Veya Formula 1 mi çok acımasızdı?

Aslına bakarsanız geçen sezon, sezonun neredeyse ikinci yarısının ortasına kadar Ferrari sürekli olarak Vettel’in arkasında durdu ancak sonrasında Leclerc’in sezonun ikinci yarısında ortaya koyduğu performans ile birlikte daha dengeli bir pilot dengesi izlendi. Vettel’in birinci pilotluğu düşmüştü, belki de artık geri alması da çok zordu. Vettel, Ferrari ile bu sezon biten sözleşmesi ile birlikte başlayan sözleşme yenileme pazarlıklarında yeterince kıymet verilmediğini anlamış olacak ki ayrılık kararı aldı. Bu durum Ricciardo ile Red Bull ayrılığının da ana nedeni idi. Şampiyonluk yaşayan bir pilot olsanız da artık daha genç ve ‘şampiyonluklar yaşayabilecek potansiyelde bir pilot varsa ve sizi de geçmişse maalesef artık eskisi gibi ilgi göremiyorsunuz Formula 1’de ve performans her şeyi belirleyen önemli bir etken oluyor.

Carlos Sainz, kariyerine Red Bull takımlarından biri olan Toro Rosso‘da başladı ve hep standart pilot olarak devam etti. Bu yüzden ana takım olan Red Bull koltuğuna hiç oturamadı. Renault’a geçince (kovulunca daha doğru) orta sıra takımın pilotları arasında fena bir performans sergilemedi ancak Daniel Ricciardo, 2018 yılının sonunda Renault ile anlaşınca gözden çıkarılan isim oldu. Bu gelişmeden sonra Mclaren ile anlaşan Sainz beklenmedik bir performans sergileyerek bir kez podyuma da çıktığı sezonda altıncı olarak dikkatleri üzerine çekti. Daha önce Toro Roso’dan kovulan Sainz, Formula 1’in en prestijli koltuğu olan Ferrari için 2021’de yarışacak.

Daniel Ricciardo ise şüphesiz pistin hızlı ve en iyi geçiş yapabilen pilotlarından bir tanesi. O’nun da Toro Rosso’da başlayan Formula 1 macerası Red Bull’da devam etti ve sürekli ‘yeni şampiyon’ olarak lanse ediliyordu ancak dalgalı performansı ve şansızlıklarıyla birlikte Ricciardo çok arzuladığı şampiyonluğa ulaşamadı ve 2018 yılı sonunda takım arkadaşı Max Verstappen’e ‘daha fazla kıymet veriliyor’ diyerek takımdan ayrıldı. Renault’un yolunu tutan Ricciardo, takımın tüm vasatlığına rağmen fena sayılmayacak bir performans sergileyerek sezonu dokuzuncu sırada tamamladı. Sainz’ın Ferrari’ye geçişinden sonra McLaren de Ricciardo ile anlaştı.

İki seçeneği de değerlendiren ve Sainz üzerinde karar kıldı. Ferrari kuvvetle muhtemel Leclerc’in yanına daha düşük bütçeli ve daha düşük profilde bir pilot yerleştirmek istedi. Vettel-Webber veya Rosberg-Hamilton gibi sorunlu ikili yerine daha uyumlu bir çift yaratma düşüncesinde olan Ferrari bakalım gerçekten planladığı şeylerle karşılaşacak mı? Hep beraber izleyip göreceğiz.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]