2019’un sezon öncesi testleri artık tamamlandı. Peki Avustralya öncesinde takımlar arasındaki sıralama nasıl? Hadi gelin birlikte bakalım…

Barselona’daki pistte koşulan 8 günlük testlerin ardından, Formula 1’in 2019 sezon öncesi testleri resmi olarak sona erdi. Sonraki durak: Melbourne, Avustralya.

Testler her ne kadar performans anlamında net bir gösterge olmasa da, takımlar ikinci hafta sıralama turu ve yarış performansını ölçebilmek için pist üstünde çalıştılar. Bunun sonucunda gördüklerimiz, bize takımların performansları anlamında net bir tablo çizmese de en azından fikir verebilir.

Peki Avustralya GP öncesinde takımlar nasıl görünüyor? İşte ilk bakış…

Büyük üçlü duruyor

Şaşırtıcı bir durum yok ve zirvedeki Mercedes, Ferrari, Red Bull üçlüsüyle orta grup arasındaki performans farkı hâla çok fazla.

Ancak yine de zirvedekilerin testler boyunca hiç sorun yaşamadığını söyleyemeyiz. Sebastian Vettel’in jant sorunu sonrası Ferrari Çarşamba günü oldukça fazla pist üstü zamanı kaybetti ve son günde de elektrik sorunu İtalyanlardan zaman çaldı; Mercedes hafta başında Valtteri Bottas’la yolda kaldı; Red Bull ise testlerin son gününde vites kutusu sorunu yaşadı ve önceki gün de Pierre Gasly’nin kazası nedeniyle zaman kaybetti.

Perşembe günü konuşan Lewis Hamilton, Ferrari’nin yarım saniye farkın üzerinde önde olmasından endişe duyduğunu söyledi. Eğer gerçekten fark bu boyuttaysa, Mercedes’in geçen yıla kıyasla Ferrari’yi yakalamak için daha fazla performans bulması gerekiyor. Ferrari’nin takım patronu Mattia Binotto ise böyle bir çıkarımda bulunmanın tamamıyla yanlış olduğunu düşünüyor.

Ancak sayılar Ferrari’nin Avustralya’da yenilmesi gereken takım konumunda olacağını söylüyor.

Hamilton Cuma öğleden sonra C4 ve C5 lastikle yaptığı sıralama simülasyonuyla birlikte birilerini kızdırmış olabilir. Öğleden sonra attığı tur kendisini Vettel’e binde 3 saniye kadar yaklaştırdı. Mercedes geride kalan 7 günde uzun sürüşe odaklanırken son gün gücünü gösterdi. Tek tur performansı bir yana, Mercedes C5 lastiklerle mesafe kat etme konusunda da oldukça iyi göründü.

Yarış simülasyonu analizlerine bakıldığında Ferrari’nin tur başına 0.4 saniyelik bir avantaja sahip olduğu görülüyordu. Yakıt yükü ve şartlar ayarlanarak yapılan hesaplara göre bile Charles Leclerc, 66 turluk bir yarışı oldukça rahat şekilde Bottas’ın önünde bitiriyor.

Mercedes testlerin ikinci haftasında Pirelli’nin yeni lastiklerini anlama konusunda dikkate değer ilerleme kaydetti. Takım hafta başında ön lastiklerin çok çabuk aşınmasıyla ilgili sorun yaşıyordu, ancak atılan uzun turların ardından bu sorunun üstesinden gelmeyi başardılar. Ferrari uzun yarış simülasyonlarında hâla oldukça güçlü görünüyor, ancak Hamilton’ın yarım saniyelik fark tahmini biraz abartı olabilir.

Red Bull’un testlerdeki durumu oldukça inişli çıkışlıydı. Haftanın başındaki güven verici duruş sonraları ortadan kalktı ve Mercedes gibi uzun sürüşler yapmakta zorlandılar. Honda güç ünitesi dayanıklı ve bu da takıma güven veriyor, ancak ilk izlenimler Red Bull’u bu üçlüde en geride olan takım olarak gösteriyor.

Orta grup çok yakın

Orta gruptaki takımlardan herhangi biri öndekileri yakalayacak olsa bunun Renault olacağını tahmin etmek zor değil, ancak şaşırtıcı olmadığı üzere aradaki fark hâla çok fazla.

Renault her gün sürücüleri Daniel Ricciardo ve Nico Hülkenberg arasında geçiş yaparak üretken iki hafta geçirdi. R.S.19 liderlik eden takımları yakalayabilecek bir performansa sahip değil. İlk izlenimlere göre yüksek hızda sorun yaşıyorlar. Ancak yine de Renault geri kalanların en iyisi gibi görünüyor. Hülkenberg testlerin son gününü 4. sırada, Vettel’in 0.6 saniye gerisinde tamamladı.

Sırada Ferrari bağlantılı takımlar var, Haas ve Alfa Romeo. Her iki araç da özellikle frenlemede oldukça stabil gözüktü. Ferrari ile olan ilişkileri nedeniyle bu şaşırtıcı olmayabilir, ancak yine de iki takım da yarış simülasyonlarında oldukça hızlı.

Tıpkı Ferrari gibi Haas’ın da en büyük endişesi dayanıklılık. Takım testler boyunca birçok kez yolda kaldı, buna haftanın açılış gününde 3 kez yolda kalmaları da dahil. Takım geçtiğimiz sezon elde ettikleri deneyimle birlikte alınabilecek birkaç büyük sonucun ne kadar fazla şeye mal olabileceğini oldukça iyi biliyor…

Alfa Romeo bu ilerleyişten oldukça memnun. Takım 2018’i orta gruba liderlik ederek bitirdi ve bu trendi 2019’un ilk bölümünde de sürdürebilecek gibi görünüyor.

Eğer Renault, Alfa Romeo ve Haas orta grubun zirvesinde yer alıyorsa, o zaman Toro Rosso, McLaren ve Racing Point’in bu grubun sonunda olacağını söyleyebiliriz. Toro Rosso ve McLaren testlerin son haftasını sıralama performansı üzerine çalışarak geçirdiler. Düşük yakıt yükü sayesinde de son gün 1.16’lara inerek 5. ve 6. sırada testleri tamamladılar. Gerçek performansa bakıldığında ise hâla çözmeleri gereken sorunlar ve performans bulmaları gereken alanlar var gibi görünüyor.

Racing Point orta gruptaki rakiplerinin performans anlamında gerisinde gibi duruyor, ancak bu takımın Melbourne’e getireceği güncelleme paketine odaklanmasıyla ilgili olabilir. Bu güncellemeyle birlikte araç çok farklı bir hâl alabilir. Sergio Perez ve Lance Stroll aracın sahip olduğu temelden memnun olduklarını belirtse de, takımın sezon içerisinde gelişmesi gerekiyor.

Vee Williams…

Bu konudan kaçış yok. Williams 2019’a 2018’i bitirdikleri gibi başladı, gridin sonunda yer alıyorlar. Paddy Lowe hâla takımın planlanmış test programını takip ettiğini iddia etse de orta gruba yakın olabilecek performansa sahip değiller.

Ancak takım nerede olduklarının farkında. Takımın genç sürücüsü George Russell: “Performans anlamında gridin sonunda yer almadığımızı söylesem yalan söylemiş olurum.” diyor. “Gerçek bu. Yapacak işlerimizin olduğu açık, ancak Salı gününe kıyasla araçta gelişim gösterdiğimizi görmek oldukça pozitif.”

Lowe, Kubica’nın geçen yılki araca kıyasla bu seneki aracı kullanmanın çok daha iyi olduğunu belirttiği sözüne dikkat çekiyor. Kubica yapılması gereken işlerin olduğunu söylemesine rağmen araçtaki potansiyeli hissedebildiğini söylemişti.

Williams’ın şu an odaklandığı şey, İngiltere’ye dönüp gecikme sebebiyle ertelenen işleri tamamlamak ve ilk yarışa kadar çılgın şekilde performans bulmalarını sağlayabilecek bir şeyler keşfetmek.

Kim nerede?

Evet, sonuca geldik. İşte 8 günlük sezon öncesi testlerin tamamlanmasıyla birlikte ilk yarış öncesi beklenen güç dengeleri;

1. Ferrari
2. Mercedes
3. Red Bull
4. Renault
5. Haas
6. Alfa Romeo
7. McLaren
8. Toro Rosso
9. Racing Point
10. Williams

Ancak şunu söylemek gerekiyor, Haas/Alfa ve Mclaren/Toro Rosso ikilileri birbirlerine oldukça yakın görünüyor. 2 haftalık süre içerisinde takımların bulacağı ekstra performansla birlikte güç dengelerinde değişiklik olabilir.

Her ne olursa olsun, 2 hafta sonra F1 2019 sezonunun nasıl şekilleneceğini göreceğiz…

Crash.net çevirisidir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]