Kırmızılar Başladı Gümüş Oklar Bitirdi: Bahreyn GP

0

İlk olarak şunu söylemek lazım; Netflix için bu yarıştan bir sezonluk malzeme çıktı…

43. turda yazıyı hazırlamaya başlamış ve Leclerc-Vettel çekişmesi üzerine, ”Aman Binotto Bey Tadımız Kaçmasın!” başlığını hazırlamıştım. Vettel’in 38. turda attığı spin Tifosileri kabusa sürüklese de genç prens Charles Leclerc’ın liderliği yüreklere su serpmişti. Ancak 48. turda Leclerc’ın aracında yaşanan hibrit sistemdeki sorun, Hamilton’ın zaferine dönüştü… İsterseniz biraz daha geriye gidip bu heyecanı en başından yaşayalım

Her yıl Arap semalarında kendini daha rahat hisseden Ferrari, Cumartesi günü aldığı sonuçlarla sezonu kendi adına yeniden açmış gibiydi. Ne de olsa ilk çizgiyi kapatmıştı Kırmızılar… Start anında harika kalkan Sebastian Vettel, ilk sırada başlayan takım arkadaşı Charles Leclerc’ın bir anda önüne sıçradı; Leclerc ilk pol pozisyonun verdiği heyecandan olsa gerek Bottas’a da yerini kaybetti ve ilk virajların ardından 3. sıraya kadar geriledi.

3. turda ise yarış adına heyecanlı; sezonun geri kalanı adına daha da heyecanlı bir kapışma yaşandı. Bottas’a verdiği yeri geri alan Leclerc, Vettel’in ensesine yapışmıştı. Takım emirlerinin uygulanmasına fırsat vermeden Vettel’i harika bir atakla avlayan Leclerc, liderliği aldı. Liderliği alır almaz da 2 saniye fark açtı.

Orta sıralarda Raikkonen, Norris, Magnussen, Hulkenberg, Perez çekişmesi yaşanılarak gidilen 15 turun ardından yarışın geri kalanını etkileyecek zarlar atıldı; Max Verstappen pite gelmişti. Hemen ardından da Hamilton, Bottas, Vettel ve Leclerc pite gelen isimler oldu. Pit stratejisi sayesinde ikinci sıraya yükselen Hamilton, 22. turda yaşadığı lastik aşınması nedeniyle pist üzerinde Vettel’e geçildi.

36. turda Hamilton yeniden pite gelirken bir tur sonra Vettel’de pite çağrıldı. Charles Leclerc ise bütün bu aksiyonlardan uzak (şimdilik) liderliği sessiz sakin götürüyordu. 38. turda tam da Toto Wolff’ün üzgün suratı kameralara gelirken; Hamilton ile Vettel bir kez daha lastik lastiğe geldiler. Hamilton, Vettel’i geçtikten sonra Vettel spin attı… Spin attıktan sonra orta sıralara düşen Alman pilot, aracında yaşanan titreşim sorununun bedelini kanadının kırılmasıyla ödedi.

Herkes bir Tom Cruise aksiyon filmi izlediğini düşünürken ardından gelen büyük after credit’i tahmin etmiyordu. 46. turda Tifosilerin yüreğini karartan telsiz, ”Motorda sorun var!” demeci ile aracın hibrit sistemlerinde bir sorun olduğu anlaşıldı. Bu konuşmanın hemen ardından Hamilton, her virajı adeta uçarak döndü ve yalnızca 1.5 turda 9 saniyelik farkı eriterek liderliği aldı.

Telsizden Leclerc, ”Burada kalabilecek miyim?” sorusunu sormuştu; aslında Bottas ve Verstappen’e geçilmesi bekleniyordu ancak Drive to Survive’ın başrolü Daniel Ricciardo, Renault’a ilk sorunu yaşadı. Avustralyalının takım arkadaşı Hulkenberg’de motor sorunu nedeniyle aracı kenara çekti. Güvenlik aracının piste girmesiyle yarış Hamilton’ın zaferiyle sona erdi.

Kırmızıların ilk ikide başladığı yarışı Gümüş Oklar ilk iki sırada bitirdi, Vettel psikolojik eşiğe yine yeni yeniden takıldı, Leclerc herkesin gönlünü iyiden iyiye kazandı. Binotto’nun tadı kaçtı (!), Verstappen bütün aksiyonların arasında sessiz kalmayı başardı, kişisel ‘kahramanım’ Norris yarışı 6. sırada tamamladı ve Ricciardo…

Uzun zamandır beklediğimiz gerek pist içi, gerek pist dışı aksiyonları ikinci yarıştan gördük daha. Galiba 2019, Formula 1 adına çok daha özel olacak…

 

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]