2018’in kimin nereye gittiği belli olmayan aptal sezonu klasik olma yolunda ilerliyor. Esteban Ocon ve Stoffel  Vandoorne ise bundan memnun olmayan isimler arasında.

Peki Charles Leclerc Ferrari’ye geçtiği için Sauber’e geri dönecek olan Kimi Raikkonen için bu iyi haber mi? Büyük ihtimalle öyle.

O zaman Kimi Raikkonen’in, bu harika pilotun bize kattığı klasik Kimi anlarını hatırlayalım, umarım daha fazlası da gelir.

GPD@DT hazırladı, bana da Türkçeleştirmesi düştü…

6: 2012 Almanya GP’de bir çitin üzerinden düşmüştü

Hockenheimring’de Lotus ile üçüncü bitirdikten sonra Kimi evine dönmek için sabırsızlanıyor ve kapıları kullanmakla pek de ilgileniyor gibi görünmüyordu.

Otoparkın yanındaki çitin üzerinden atlama çabası pek de hoş bitmedi, çünkü park etmiş bir aracın kaputuna doğru düştü.

Seyreden takım üyeleri ve taraftarlar, yıldız pilotlarının kolunu kırmasına bu kadar yaklaşmasını izlerken ne düşünüyor olabilirlerdi?

5: 2008 Kanada GP Kimi’yi pek de sinirlendirmiş sayılmaz

Bu sahneyi hayal edin. Şampiyonluk için savaşıyorsunuz, bunu kazanmak için gerçek bir şansınız var ve Kanada GP’de en yakın rakiplerinizden biri pit yolunun sonundaki devasa kırmızı ışığı görmüyor, arkadan öylece dalıyor ve sizi yarış dışı bırakıyor.

Kimi buna kızdı mı? Hem de hiç!

Bay üzülemez suçluyu merak ederken Lewis Hamilton’ı görüyor ve garajına dönmeden önce ona sakince ışığı gösteriyor.

Bu roller tersine dönseydi nasıl bir tepki olurdu, hayal edebilir miyiz?

4: 2012, Abu Dhabi GP, Kimi ne yaptığını biliyor

Zafersiz bir sezonda bir kazanma şansı gören Lotus takımı elbette biraz gergindi ve Kimi’ye telsizden lastikler ve diğer şeyler hakkında bilgiler vermeye başladı.

Telsizden Fernando Alonso’nun dört saniye geride olduğu ve hızını koruması gerektiğini tavsiye ederlerken Raikkonen rahatsız oldu ve araya girdi: “BENİ YALNIZ BIRAKIN, NE YAPTIĞIMI BİLİYORUM!” ve bu söz bir anda tişörtlere, şapkalara, kupalara basılmaya başlandı.

Sonunda ne yaptığını biliyordu, yarışı kazandı ve podyum röportajında küfrederek günü kapattı. Harika!

3: 2006 Monako GP, kimi yarış dışı kalırsa garaja değil yatına gider

Yarışın ortasında mekanik bir sorun yaşayan Kimi McLaren’ını Portier virajının çıkışına park etmişti.

Neyse ki özel yatı çok yakındaydı ve bir seçim yaptı. Garaja geri dönüp Ron Dennis ile görüşmek yerine kestirmeden yatına geçti ve soğuk bira ve bikinili güzellerle birlikte yarışı izlemeye başladı. Siz başka ne yapardınız ki?

Araçlar geçerken, TV kamerası Kimi’ye her döndüğünde elinde içkisiyle göründüğü zaman spiker James Allen o ve Finli arkadaşlarının hafta sonu boyunca kendi ağırlıkları kadar şampanya ve bira içtiklerini hatırlattı.

Finlileri sevmeniz gerekir.

2: 2009 Malezya GP’de dondurma yiyordu

Muhtemelen kariyerinin en ünlü anlarından biri ve Iceman’i mükemmel olarak özetleyen şey.

Yoğun yağmur yarışı 33. turda yarıda bıraktırmıştı ve sürücüler gridde araçlarının içinde otururken asla yeniden başlamayacak yarışı bekliyorlardı.

Bunlardan hiçbiri Kimi’ye uygun değildi, TV yayınında üzerini değiştirmiş ve dondurma yerken görüntülendi. Yarış ise teknik olarak hala devam ediyordu.

Bir klasik.

1: 2012 Brezilya GP, Kimi pistte kaybolur

Kimi’nin efsane anlarının en tepesinde harika bir navigasyon hatası yer alıyor. Pist yürüyüşlerini pek sevmeyen Raikkonen bu yarıştan önce de bunu yapmamış olmalıydı.

54. turda kahramanımız dışarı taşar ve çime çıkınca diğer her sürücünün yaptığı gibi piste geri dönmek yerine 2001’de aynı şeyi yaşadığında kullandığı eski bir kaçış yolunu kullanmaya karar verir.

Üzücü şekilde aradan geçen 11 yıl içinde birileri bu yolun sonuna bir kapı koymuştur…

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]