Kazanamayanların en iyileri

6

Formula 1’in efsane pilotlarından Chris Amon geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti ve uzun süre yarışmalarına rağmen kazanamayan en iyi beş pilotu derleyelim dedik…

5. Nick Heidfeld

nick-heidfeld-makes-a-has-001

Quick Nick lakabına rağmen Nick Heidfeld tek bir yarış bile kazanamadı ve Andrea de Cesaris ile birlikte bir zaferi olmayıp da en iyi sonuçları alan pilotlar arasında. Harika bir çaylak kariyeri geçiren, Formula Ford’da iki, Formula 3’de bir şampiyonluğu bulunuyor. Ayrıca 2001 Sauber’de takım arkadaşı Kimi Raikkonen’i mağlup etmesine karşın McLaren’a terfi eden Raikkonen olmuştu.

2004’e kadar Sauber’de kalmıştı ve bir yıllığına Jordan’a geçmişti. 2005’te Williams’a geçen Heidfeld, Monako ve Nürburgring’de ikinci bitirmişti ve bir test kazası sebebiyle sezon sonunu kaçırmıştı. BMW Sauber’e geri dönen Heidfeld, 2008 Kanada GP’de zaferi parmaklarının arasından takım arkadaşı Robert Kubica’ya kaptırdı.

Beş kez daha ikinci bitirdikten sonra 2009’da BMW Sauber’den gönderildi ve 2011’de Lotus adına 11 yarışa çıktı. Heidfeld kariyerini tek bir pole pozisyonu ve 13 podyumla noktaladı.

Heidfeld’in kazanamazlığı Formula E’de de devam etti. 2014’te serinin ilk yarışını kazanmak üzereyken son virajda Nico Prost tarafından bariyerlere uçurulmuştu.

4. Derek Warwick

renault-derek-warwick_3409307

Derek Warwick kariyerine 1981’de Toleman ile yavaş bir başlangıç yaptı. 1984’te Renault’ya geçtiğinde Brezilya’daki ilk yarışında lider giderken süspansiyon sorunu ile bırakmak zorunda kaldı. Belçika ve İngiltere’deki ikinciliklerden sonra Renault’nun düşüşü başlamıştı. Takım altı yıldan sonra ilk kez 1984 yılında yarış kazanamamıştı.

Warwick Renault ile bir sezon daha geçirmek yerine 1985’de Williams-Honda’ya geçti. Sezon Renault için bir felaket olmuştu ve sezon sonunda çekilmişti. Warwick Lotus’a geçmek istemişti ancak Ayrton Senna onu takım arkadaşı olarak istememişti. Böylece Warwick 1986’da yarışamadı. F1’e Paul Ricard’da hayatını kaybeden Elio de Angelis’in yerini doldurmak için Brabham ile geri döndü.

Warwick’in Brabham koltuğuna seçilme sebebi de ilginç; De Angelis’in ölümünden sonra Brabham takım patronu Bernie Ecclestone’u arayıp (De Angelis’in) yerine sürebileceğini söylemeyen tek pilot olması… 1987’de Arrows’a geçen Warwick sekizinci bitirdi.

1989’da iki zaferi elinden kaçırmıştı, birisi Brezilya’da sorunlu bir pit stop sebebiyle, diğeri de Kanada’da motorunun patlamasıydı. Senna’nın vetosundan 4 yıl sonra 1990’da Lotus’a geçen Warwick 3 yıldan sonra 1993’te Footwork’e geçti.

Warwick diğerleri gibi en iyi başarılarını F1’in dışında elde etti ve 1992’de Peugeot ile Le Mans 24 Saat yarışını kazandı.

3. Martin Brundle

martin_brundle__1994__by_f1_history-d9mfp9f

Yeni neslin İngiliz TV kanallarında F1 yorumcusu olarak tanıdığı Martin Brundle’ın kariyeri potansiyelini gösteremediği büyük olaylarla dolu. Cesaret verici çaylak kariyerinde Formula 3’te Ayrton Senna ile şampiyonluk savaşına girmişti ve neredeyse yeniyordu.

1984’te Formula 1’e geldi ve ilk iki yarışında beşinci ve ikinci bitirdi. Ancak Dallas’ta iki ayağını ve bileklerini kırınca sezonun geri kalanı boyunca oturmak zorunda kaldı. Bu kaza Brundle’ın sol ayak freni kullanmasını engelledi. Brundle 1990’da Jaguar ile Le Mans 24 Saat yarışını kazandı.

1992’de Michael Schumacher’in yanında Benetton’a katıldı ve bir çok podyum elde etti. Sezonun büyük kısmında Schumacher’e çok yakındı ve Kanada’da kazanmaya giderken vites kutusu sorunu ile kaldı.

Sezon sonunda Benetton’dan gönderilince önce Ligier, sonra da 1994’te McLaren ile anlaşabildi ancak takım yıllar süren baskınlığından sonra düşüş dönemine girmişti. Brundle’ın son podyumu kariyerini bir sonraki yıl Jordan’da bitirmeden önce 1995’te Ligier’e geri dönüşünde geldi.

2. Jean Behra

i

Jean Behra 1950’lerin başında Fransa’nın ilk dünya şampiyonu olabilecek yetenekteki pilotuydu. Ancak bir çok sebeple asla bir yarış kazanamadı. 1955’e kadar yarıştığı Gordini ile 1952’de şampiyona dışı Reims yarışını kazanınca ulusal bir kahramana dönüşmüştü.

Ancak Behra sık sık arıza yapan araçlardan şikayet ediyordu. Maserati’ye geçtiği andan itibaren Pau ve Bordeaux’daki şampiyona dışı yarışları kazandı. Ancak 1955’te Maserati ve kendisi her şeyi kazanan Mercedes W196’lara karşı savaşıyorlardı ve kazanmak çok zordu.

Mercedes 1955 Le Mans felaketinden sonra çekildi ve bu Behra’nın Juan Manuel Fangio ve Stirling Moss ile takım arkadaşı olacağı anlamına geliyordu. 1956 ve 1957’de iki numara rolünü oynamak zorunda kaldı ve bu süreçte altı podyum elde etti. 1959’da Ferrari’ye katıldığında bu kısa sürdü çünkü Reims yarışında yapılan takım hatasından sonra takım patronuna yumruk atınca takımdan gönderildi.

Bir ay kadar sonra AVUS’taki spor otomobil yarışında kaza yaptı ve hayatını kaybetti. Kazada aracından fırlamış ve bir direğe çarpmıştı. Fransa ilk şampiyon pilotu için (Alain Prost) 1985’e kadar beklemek zorunda kalmıştı.

1. Chris Amon

chris_amon__belgium_1976__by_f1_history-d6lo2j4

Bir çok insan Chris Amon’un dünya şampiyonu olabilecek yeteneğe sahip olduğuna inanıyordu.  Ancak kötü şansı bırakın şampiyonluğu, tek bir yarış kazanmasına bile engel oldu. 1966 Le Mans 24 Saat’te kazanınca Enzo Ferrari’nin dikkatini çekti ve bir sonraki yıl için onunla anlaştı. Amon’un ilk Ferrari sürüşü Lorenzo Bandini’nin Monako’da ölümünün ardından geldi. Amon dört kez üçüncü oldu ve Amerika GP’sinde kazanmaya giderken motor sorunu ile kaldı.

Bir sonraki yıl Ferrari 1968 dünya şampiyonluğuna savaşabilecek hıza sahipti. İspanya’da yarışı domine ederken yakıt pompası sorunu yaşadı, Spa’da liderken delinen radyatörü bırakmasına neden oldu. Ferrari’den ayrıldıktan sonra 1971 İtalya GP’sini polden başlayarak kazanabilirdi ancak vizöründen tek bir şerit çıkaracağına bütün vizörü koparınca altıncı bitirebildi. Bir sonraki yıl Fransa’da lider giderken lastiği patladı ancak üçüncü olabildi.

Bu yılın başlarında hayatını kaybeden ünlü F1 muhabiri Alan Henry Amon’un spor tarihindeki en iyi pilotlardan birisi olduğunu söylemişti. Ferrari’nin efsanevi takım patronu Mauro Forghieri Amon’un Jim Clark’ın yeteneğine en yakın pilot olduğunu söylemişti. Ancak kötü şansı aslında her zaman etkili değildi, F1’in en tehlikeli çağında yarışıp arkadaşı Bruce McLaren gibi hayatını kaybetmediği için şanslı olduğu söylenir.

6 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]