2017 F1 ve MotoGP sezonları devam ederken, iki ve dört tekerde şampiyon olan yegane kişiyi anıyoruz – Efsane John Surtees…

22 yaşında 500cc dünya şampiyonluğu

John Surtees, ismini motosiklet ile duyurdu.1952’de 18 yaşındayken premier sınıf dünya şampiyonasına giriş yaptı. İlk galibiyetini 1955’te Ulster’de alan Surtees ertesi yıl Spa, Assen, Isle of Man TT’yi kazanarak ilk dünya şampiyonluğunu kazandığında sadece 22 yaşındaydı. 1960’da dördüncü 500cc şampiyonluğunu kazanmadan önce 1958 ve 1959’da katıldığı her yarışı kazanarak dünya şampiyonu oldu. 26 yaşına geldiğinde motosiklet dünyasının tartışmasız 1 numarasıydı – ve yeni bir maceraya atıldı…

Dört tekere geçmek için fazla beklemedi

Surtees MV Agusta ile olan sözleşmesi nedeniyle diğer motosiklet takımları ile test yapamıyordu ama arabalar ile ilgili bi madde yoktu! Goodwood’da bir test şansına sahip oldu, olaya hemen ayak uydurdu ve Stirling Moss’a ait olan pist rekorunu kırdı. O zamanlarda gezegendeki en hızlı adam olarak kabul ediliyordu. Dört tekerde ilk yarışı Formula Junior’da Jim Clark’a karşıydı ve basit bir hata yapmasa neredeyse kazanıyordu. Bu sonuç ve ikinci yarışındaki podyum Lotus ile bir Formula 1 kontratı için yeterli oldu. Tarihte iki tekerden dört tekere geçenler olmasına rağmen Surtees gibi başarılı olabilen çok az.

Enzo Ferrari’nin en sevdiği çocuklardan biriydi

Surtees’in sağlam düşünceleri vardı. Bunlardan biri dört teker üzerinde zaman geçirmeye ihtiyacı vardı. Enzo Ferrari’nin tüm çabalarına rağmen Surtees, Ferrari’de yarışmayı reddetti. Ferrari aynı teklifi iki kez yapmayacakları konusunda Surtees’i uyardı ama ertesi yıl Surtees Maranello’nun yolunu tuttu. Surtees’in zamanında Ferrari, inişli çıkışlı bir performans sergiliyordu ama bu sonuçlar onun 1960’lı yılların motorsporları dünyasında isim yapması için yeterli oldu.

İki ve dört tekerde şampiyonluk yaşayan tek isim

Bu, Surtees’in asla kaybedemeyeceği bir ünvan. 500cc şampiyonluklarından sonra Surtees, 1964’te Ferrari ile bir şampiyonluk daha aldı. Surtees, son yarışa Graham Hill’in 5 puan gerisinde girdi ve Hill, startta bir kazaya karıştı. Jim Clark vatandaşlarının önünde bitirmeye odaklanmıştı ama onun yaşadığı bir sorun sürücüler şampiyonluğunu Surtees’e ulaştırıyordu. Olağan dışı bir görev tamamlanmıştı, ve günümüz motorsporları dünyası göz önüne alındığında böyle bir durum pek mümkün gözükmüyor.

Fikirlerini değiştirmekten korkmazdı

Surtees, 1964’te Ferrari ile şampiyon olmasına rağmen, tarihte pek az kişinin yaptığını yaptı ve Ferrari’den ayrıldı. 1966’da, Surtees yapılan son dakika kural değişikliği sonrası Le Mans 24 saat yarışına katılmayacağını bildirdi. Surtees Maranello’ya gidip Enzo Ferrari ile buluştu ve kendi takımını yönetmek için F1’in en gözde koltuğunu bıraktı. Surtees bununla pek övünmeyebilir, çünkü daha fazla şampiyonluk alabilirdi – ama kendisi yarış tarihinde dürüstlüğü ile öne çıkan bir kişilik.

Oğlunun ölümünden sonra büyük bir hayır çalışması yaptı

Surtees, kendi yarış kariyeri bitince 2000’lerin ortalarında oğlunun yarış kariyerine yöneldi. John’un umutları 2009’da F2 Brands Hatch yarışında oğlunu kaybedince suya düştü. Bunun üzerine Surtees beyin ve fiziksel yaralanma geçiren kişilere yardım etmek amacıyla Henry Surtees Vakfı’nı kurdu. HSV, her yıl hayır amaçlı karting yarışı düzenliyor ve motorsporları dünyasının önemli isimlerini bir araya getiriyor.

80’li yaşlarında yarış arabalarına hala aşıktı

Uzun süre motorsporlarının içinde kalmak zor ama övünülecek bir durum. Surtees hiç bir zaman klasik emeklilik hayatı yaşamadı, ölümüne kadar Britanya motorsporları dünyasında kilit adam rolü oynadı. 2016’da Goodwood Revival’da klasik araç kullandı ve motorsporlarının parlayan yıldızlarına tavsiye vermek konusunda gayet açıktı.

5 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]