Formula 1 Avrupa kıtasına geri dönüyor ve Barselona pistinde hikayeler yeniden yazılacak. Sezon başlangıcında dikkat etmemiz gereken bazı şeyler ortaya çıktı ve bunları en net şekilde İspanya’da görebileceğiz.

Şampiyonanın gidişatını etkileyebilecek bazı detaylar da burada ortaya çıkacak.

5 saniye hedefini geçecek B-şasi araçlar

İspanya’ya dönmek her F1 takımının güncelleme getireceğinin bir işaretidir. Testlerin burada yapıldığı göz önüne alındığında ve Red Bull’un RB14 olarak adlandırılabileceği iddia edilen tamamen yeni aracı getirebileceği düşünüldüğünde burada bir şeylerin değişebileceğini söylemek mümkün.

Yeni kurallar belirlendiğinde araçların 2015 İspanya GP pole derecesinden 5 saniye daha hızlı olması hedeflenmişti. Bu derece Mercedes’ten Nico Rosberg’in yaptığı 1:24.681’in aşılması gerektiği demekti. Kimi Raikkonen ise sezon öncesi testlerde 1:18.634 yaparak bu dereceyi 6 saniyeden fazla geçmişti.

Ancak Raikkonen bu dereceyi çok daha yumuşak lastiklerle geçmişti ve ilk dört yarışta üç veya dört saniyelik gelişimler yapılabildi. İspanya’da yeni kuralların hedefine ulaşıp ulaşmadığını göreceğiz.

Araçlar üzerindeki yeni numara ve isimler

Araçlardaki teknik güncellemelerle birlikte FIA’nın son isteği doğrultusunda araçların üzerinde pilot isimleri ve numaraları daha görünür bir şekilde yazılacak.

Bunun nasıl yorumlanacağı F1 içindeki tasarım ve moda şovu açısından dikkate değer olacaktır. Sezon öncesinde araçların yeniden ortaya çıktığı gibi yenilikler görebileceğiz!

Hamilton yeni Mercedes’inde rahat edebilecek mi?

2017’nin ilk günlerinde Hamiton’ın sonuçları geriye gitti ve dünya şampiyonu pilot W08’deki sürüş hissinden şikayet etti.

İngiliz pilot Rusya GP’de yeni takım arkadaşı Valtteri Bottas’ın oldukça gerisinde kaldı ve podyuma dahi çıkamadı. Mercedes hedefinin Hamilton’ı eski formuna kavuşturmak olduğunu söylemişti. Bakalım ayarlar ve güncellemeler ile bunu başarabilecek mi…

Alonso’nun Indy 500 öncesi vedası ve Button’ın araçta sürüş yapma ihtimali

Fernando Alonso İspanya GP’den sonra Indy 500’de ilk kez yarışmak üzere Monako GP’den vazgeçecek. McLaren İspanyol pilotunun yerini Jenson Button’ın alacağını söylemişti, ancak Button yeni araçlarla hiç sürüş yapmadı.

McLaren henüz bu konuda hakkında konuşmamış olsa da Button’ın antrenmanlarda piste çıkabileceğini düşünmek mümkün. İngiliz şampiyon daha öne simülatör çalışmasının kendisi için yeterli olduğunu söylemişti.

Renault’da Palmer’in üzerindeki baskı nereye varacak?

Rusya GP hazırlıkları yapılırken Sochi’de iyi sonuç almaları gereken pilotların Marcus Ericsson, Lance Stroll ve Jolyon Palmer olduğu düşünülmüştü. Ericsson takım arkadaşı Pascal Wehrlein’ı yendi, Stroll ilk kez bir F1 yarışında finiş görmeyi başardı ve puan almayı kıl payı kaçırdı.

Ancak sıralamalarda kaza yaptığı için derecesini geliştiremeyen Palmer, Romain Grosjean ile yaptığı ilk tur kazasında yarışa veda etti.

İspanya’da gözler İngiliz pilotun üzerinde olacaktır. Palmer daha önce endişeli olmadığını ve herkesi yanıltacağını söylemiş olsa da, takım arkadaşı Nico Hülkenberg’e karşı ne yapacağı bu kez gerçekten önemli olacak.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]