Sportif etkinlikler genelde prestijli şeylerdir ve politikanın yanında tanıtım amaçlı olarak da kullanılırlar.

Yarışlar da bu prestijli sportif etkinliklerin bir parçası ve bazen paylaşılamıyor ve ortaya ismi ile yapıldığı yerin alakası bile olmayan şeyler çıkabiliyor, buyrun…

Monte Carlo Rallisi

Tarihi Monte Carlo rallisi gelenelsel olarak Dünya Ralli Şampiyonasının açılış ayağı olarak düzenlenir. Monako’nun Monte Carlo bölgesindeki bir açılış töreni ile başlayan ralli rekabetçi ortamına Güney Doğu Fransa’da devam eder. Servis alanı dağlı Hautes-Alper bölgesindeki Gap’ta bulunur ve Monte Carlo’dan tam üç saat uzaklıktadır. Etaplar Monako sınırları içinde düzenlendiği zamanlarda bile Monte Carlo’dan epey uzaktaki La Condamine kasabasındaydı.

Dakar

Dakar Rallisi 1978’de başladığında ilk olarak Paris-Dakar Rallisi olarak adlandırılıyordu. Yıllar içinde rotası değişti, ancak temelde aynı yerde kalmıştı. 2008’de Mauritania’daki terör tehdidi rallinin iptal edilmesine ve 2009’dan itibaren Güney Amerika’da yapılmasına yol açtı. 2017 etkinliği Paraguay, Arjantin, Bolivya’dan geçmişti ve buralar ile ralliye ismini veren yer arasında Atlas okyanusu bulunuyor.

Lüksemburg Grand Prix

Büyük Dükalık, Fransız, Alman ve Belçika kültürlerinin bir oluşumu ve Formula 1 buraya hiç gelmedi. Ancak Lüksemburg buna rağmen iki Formula 1 yarışı düzenledi! 1997 Almanya GP Hockenheim’da yapılırken ve Avrupa GP Jerez’deyken Lüksemburg Nürburgring’de düzenledikleri yarışlara kendi ismini verdi, çünkü pistten sadece 90 km uzaklıktaydı.

San Marino Grand Prix

Imola’nın çevresindeki alan motorsporları açısından çok zengin, Toro Rosso ve Ferrari’nin merkezleri burada ve Monza yenilendiğinde 1980 İtalya GP’si burada düzenlenmişti. Monza yeniden açıldığında Imola’nın yeni bir isme ihtiyacı vardı ve pistten 100 km kadar uzaktaki San Marino’nun ismi uygun görüldü. Benzer bir durum MotoGP’de Misano pistinde de yaşanıyor.

İsviçre Grand Prix

Çeşitli Avrupa kültürlerinin kaynaştığı ülke olan İsviçre 1955’te 83 seyircinin hayatını kaybettiği Le Mans felaketinden bu yana yarış düzenlemedi, ancak bu süreçte Fransa’nın Dijon-Prenois’inde 1975 ve 1982’de İsviçre GP adında yarışlar yapıldı. 1975’teki yarış şampiyona dışıyken 1982’deki Formula 1 şampiyonasına dahildi ve yarışı Keke Rosberg kazandı.

Pasifik Grand Prix

Adından anlaşılacağı gibi bu yarış okyanusun ortasında filan yapılamazdı. Bazen fazla ıslak geçen yarışlar olmuştu, ancak konumuz bu değil. Okayama’nın hemen yakınındaki TT Aida pisti Pasifik okyanusuna yakın bile değildi. Hatta Suzuka daha bile yakındı. Pist 90’larda iki yarış düzenledi ve 1960’ların başında bu isim Kalifornia’daki Laguna Seca’daki şampiyona dışı yarışlarda kullanılıyordu. Dünyanın iki farklı yakasında yapılan bir GP yarışı biliyor musunuz?

Avrupa Grand Prix

Elbette biliyorsunuz, Bakü’de yapılan Avrupa GP! İlk sezonunda yarış bu ismi kullanmayı uygun görmüştü. Avrupa GP 80’lerden itibaren Brands Hatch, Donington Park, Jerez, Nürburgring ve Valensiya’da yapılmıştı. 2016’da ise yarış Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlendi. Azerbaycan kendisini batı kültürlerine çok yakın hissediyor ve Avrupa Konseyinin bir üyesi olarak bunu göstermesi gerektiğini hissetti.

GP2 Asya… Imola’da

Teknik olarak ismi cisminden farklı bir etkinlik adı değil, ancak GP2 Asya, adı geçen kıtadaki pilotların yetişmesi için kurulmuş bir bölümdü. Ancak Bahreyn’deki hükümet karşıtı gösteriler tehlike yaratınca yarışlar iptal edildi, ancak ekip bırakmak yerine İtalya’ya taşındı. Romain Grosjean Avrupa’daki Asya yarışını kazanırken şampiyonluk yolunda önemli bir adım atmıştı.

Moscow Raceway

Düşük fiyatlı havayolları ile seyahat edenler bu şirketlerin isimlerinde büyük bir şehir ismini kullandıklarını görürler, London Stansted ve Milan Bergamo iki önemli örnektir ve isimlerindeki yerlerle hiçbir yakınlıkları yoktur. Yarış terimleri açısından, Moscow Raceway Rusya’nın başkentinden 100 kilometre kadar uzakta ve 2012’deki açılışından bu yana DTM, World Series by Renault ve WTCC yarışlarına evsahipliği yaptı.

Bir de ‘Avrupa’nın en iyi pisti’ İstanbul Park var da, kıta ayrımına hiç girmeyelim…

2 Yorum

  1. Yazı hoşuma gitmişti herhal de fikri temeli Avrupa GP Bakü ile oluşmuştur. Üstüne denebilecek çok birşey yok sanki.:)
    Bir de isminden, kullanımdan genelleşenler var. Olay içeriği değişse bile ismi değişmeyenlerden gibi. Aklıma gelen en hızlı örnek Pikes Peak.. Bu bir yer üzerine gelen bir ad ama birçok şeyde kullanıyorlar artık.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]