İngiltere GP için alternatif pistler

3

Silverstone’un sahiplerinin yarışa ev sahipliği yapmayı istemediklerini açıklamalarının ardından İngiltere GP’nin geleceği tehlike altına girdi. Peki bu boşluğu doldurabilecek başka bir yer var mı?

1950’de Formula 1 dünya şampiyonası başladığından bu yana sadece üç pist (Aintree, Brands Hatch, Silverstone) İngiltere GP’sini düzenledi. Silverstone İngiliz motor sporlarının evi gibi bir hal almıştı ve 1987’den bu yana Formula 1 takviminde aralıksız şekilde yer almıştı.

Peki Silverstone’un çekilmesi halinde alternatif pistler hangileri olabilir?

Donington Park

Donington Park aslında bir kez yarış düzanledi, 1993’te Avrupa GP adı altında düzenlenen yarışta Ayrton Senna McLaren’ıyla inanılmaz bir ilk tur ile dördüncülükten liderliğe yükselmeyi başarmıştı.

2008’de pist 2010’dan itibaren geçerli olmak üzere 17 yıl için İngiltere GP kontratına sahip olmuştu, ancak Hermann Tilke tarafından yeniden inşa edilirken iflas edince pist öylece kaldı. Pist tekrar Wheatcroft ailesinin eline geçtiğinde bakımı tamamlandı ve modernize edildi. Şu an BTCC (British Touring Car Championship) ve BSB (British Superbike) serilerini düzenliyor.

Brands Hatch

Brands Hatch 1964 ve 1986 arasında 12 kez İngiltere GP düzenledi ve İngiltere’deki en bilinen pistlerden birisi. İnişli çıkışlı yapısı ile birlikte Gerhard Berger tarafından dünyadaki en iyi pistlerden birisi olarak gösterilmişti.

Klasik bir GP pisti ve yıllar içinde hafızalarda kalan F1 anlarına sahne oldu. 1976’da James Hunt’ın tartışmalı zaferi de burada olmuştu. Hunt rakiplerinin protestoları sonucu iki ay sonra diskalifiye edilmişti. Nigel Mansell ilk zaferini 1985’te burada kazanmıştı.

2000’lerin başında İngiltere GP’sinin gelmesi için anlaşılmıştı, ancak bu asla hayata geçmedi. Gürültü sınırlamaları, pist erişimi ve gereken yenilenme çalışmasının boyutu sebebiyle Formula 1 yarışlarının piste dönmesi zora girdi.

Brands Hatch’ın sahipleri Motorsport Vision aynı zamanda Snetterton ve Oulton Park pistlerinin de sahibi ve İngiltere GP’sinin geleceğinde yer alıp almamak ile ilgili sorulara yanıt vermediler.

Rockingham Motor Speedway

Northamptonshire’daki bir diğer pist olan Rockingham İngiltere’nin ortalama bir yaruş pisti. Kendine özgü oval pisti ve iç bölümü ile uzun tribünlere sahip ve izleyiciler için inanılmaz bir eğlence sunuyor. Ana tribünlerden pistin neredeyse tamamı görülebiliyor.

İngiltere’nin en yeni pisti çok güncel yapılara sahip, ancak F1 yarışlarını düzenleyebilmesi için büyük güncellemelere ihtiyaç duyuyor. Brands Hatch gibi pist erişimi sorunlu ve pit alanından ayrı Amerikan tarzı garajlarının değişmesi gerekiyor.

F1 takımları pisti sık sık çekim günleri için kullanıyorlar, ancak araçların tam yarış hızlarında bulunması için çok fazla iş yapılmalı.

Circuit of Wales

Daha az gerçekçi seçeneklerden biri de Wales pisti. Tasarlanan pistin inşası için 425 milyon sterlin gerekiyor ve yerel belediye pisti özel işletmecilere açmak istemiyor.

2024’e kadar MotoGP İngiltere ayağı için hak sahibi olsalar da, ortada pist olmadığı için Silverstone iki tekerin de merkezi haline geldi.

Proje devam ederse, yeni partnerleri Extreme ile birlikte başarılı bir aday olarak listeye eklenebilir.

Londra Grand Prix

Londra sokaklarında bir GP düzenlemek yıllardır konuşulan bir şey ve Bernie Ecclestone da bunu destekliyor. Ancak İngiltere’nin merkezinde bu yarışı düzenlemek bir lojistik kabusu demek ve yakın zamanda F1 araçlarını şehrin caddelerinde göremeyiz.

Formula E bir noktada bu adımı atabildi, son iki yoldır Battersea Park’ta yarış düzenliyor. Ancak tamamen elektrikli seri yerel meclis ile ters düştüğü için bu yılki yarışı iptal etmek zorunda kaldı.

Formula E’ye nazaran Formula 1’in ne kadar büyük bir alana ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünde, Londra’nın merkezinde büyük bir GP düzenlemek gerçekten büyük bir iş olurdu.

Bir Formula 1 yarışı düzenleyebilmek için pistin FIA’dan Grade 1 lisansı alması gerekiyor ve İngiltere’de bu lisansa sahip tek pist Silverstone. Bu makaledeki diğer pistler Grade 2 seviyesinin de altında kalıyorlar.

2017, 2018 ve 2019 yarışları düzenlenecek, ancak Formula 1 Silverstone’ın bırakmak istemesinde kararlı olması durumunda üç yıl içerisinde kendisine yarışacak başka bir yer bulması gerekiyor. Aksi takdirde İngiltere GP takvimde yer almayacak.

Bakü’nün geçtiğimiz sezon ‘Avrupa GP’ adı altında yarış düzenlediği gibi, biz de İstanbul Park ile İngiltere GP’yi mi alsak ne yapsak! 🙂

3 Yorum

 1. Şu F1 kısa sürede toparlanmazsa tüm pistleri kaybedecek. Nürburgring, Hockenheim gitti. Silverstone, Sepang, Monza(!), Interlagos, Melbourne can çekişiyor. Şu hale bak, arapların eline düştük. COTA bile nasıl yapacaz diye düşünüyormuş.

  Silverstone iyi, ancak F1’in beşiğinde tek yarış az. Donington da eklenmeli.

 2. Silverstone gitmesin, Brands Hatch Avrupa GP’si olarak geri dönsün. 😊Londra GP evet iyi hoş da bu sokak yarışı olayının da şeyi çıktı be arkadaş. Hyde Park’ta mı turlayacak araçlar. Londra dediğimiz şehirde zaten yollar daracık duracık. Trafik bile o kadar regülasyona rağmen anca düzgün akıyor. London zone 1’da yarış yapsalar, pistin kurulumu, haftasonu, geri toplanması falan derken felç olur Londra.

  Şu gece ve sokak yarışı olaylarına gıcığım, tadında bırakavaksın her şeyi. Yoksa Singapur gibi sirkten bozma yerler çıkıyor ortaya.

 3. İngiltere de Silverstone gibi bir işletme artık saçmalık derecesine varan maliyetlerle cebelleşemiyoruz ve bunu istemiyoruz, kârlılık değil zararlılık ölçekleriyle artık baş edemiyoruz dediği yerde hangi İngiliz pisti yerel yönetim desteğiyle bu işi yapabilir? Cevap; hiçbiri…
  Lisans mümkünatı gibi noktaları zaten yazmış bize birşey bırakmamış.
  Silverstone gibi bir yönetimin dükkanı döndüremediği bir dünyada mevcut pistlerin %75’i (tarihi pistler) bu işi sonsuza kadar yapamaz ve yerel yönetimleri sonunda mantığın ötesine geçen duruma havlu atar…
  Birileri bunları cebi dolmaya devam ettiği için umursamıyor ancak bir gün onları da vurduğunda çok geç olmuş olur.

  Ekonomik buhran yılları birilerinin kazanç aymazlığı ve halkların hesap kitapsızlığı sonunda gelir ve çoğunluğu çökertir işte dünyanın önünde yine bu var ve dahi bunu erkene almak için ellerinden geleni yapıyorlar…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]