Geçtiğimiz hafta, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Formula Student takımı YTÜ Racing’in dördüncü aracı YTR-04’ün lansmanı için İstanbul Beşiktaş’taki kampüslerine gitmiştik.

Aracın lansmanının ardından sorularımızla YTÜ Racing tasarım ekibini oldukça terlettik ve nadir bilgiler elde ettik. Yanına yaklaştığımız her YTÜ Racing ekip üyesi, üst üste yağan tüm sorularımızı yanıtlamak için hayli hevesliydi. Hepsine teşekkür ediyoruz.

Şimdi ise bu bilgileri sunma ve lansmanda çektiğimiz fotoğrafları paylaşma zamanı.

Ama önce bir aletin lastik yakışını tekrar izleyelim;

YTÜ Racing, Formula Student mücadelesine dördüncü kez katılıyor.

Takım,aracı şasisinden direksiyonuna varana dek her parçayı kendisi üretiyor ve karbon fiber parçaların imalatında bile dışarıdan çok az destek alıyorlar.

Takım elemanları, takıma katılmadan önce uzun süren bir eğitimden geçiyor ve ancak üniversitenin 3. veya 4. sınıfındayken tasarıma aktif olarak katılabiliyorlar. Aracın tasarım, üretim ve test sürecinde bırakın arkadaşları ile görüşmeyi, uykuya hasret kaldıklarını, günlerce eve gidemediklerini, bayramlar dahil tatil yapmadıklarını öğrendik. Lansmanda sırasında bunları duyduğumuzda da onların arkadaşlarını ve ailelerini uzun uzun alkışladık. Çünkü doğru açıdan baktığınızda sadece ekip üyelerinin değil bu genç adamların arkadaşları ve ailelerinin de bu projeye bir çok fedakarlıkla katkıda bulunduklarını görebiliyorsunuz. Kesinlikle verdikleri emeklerin sonuçlarını alıyorlar ve bunu hak ediyorlar.

Takımın emeklerini, tasarım ve testlerde işlerin nasıl yürüdüğünü merak ediyorsanız, YTÜ Racing’in hazırladığı belgesele bir göz atmanızı tavsiye ederiz;

Araçta içten yanmalı motor olarak 2008 model Honda CBR600RR motoru kullanılıyor.

Honda’nın 600 cc’lik süpersport motosikletinden alınmış bu motor inanılmaz küçük ve hafif olmasına rağmen 118 HP güç üretebiliyor, tabi bu değerler motosikletin üzerindeyken geçerli…

YTÜ Racing ekibi BOSCH sponsorluğunda edindiği motor kontrol ünitesi (ECU) sayesinde motorun çalışma şeklini istediği gibi değiştirebiliyor ve istedikleri performansı elde edebiliyorlar.

Takım, enjeksiyon, ateşleme ve motor haritasını tamamen kendisi hazırlıyor ve programlıyor. Orkestrayı yöneten şef gibi, motorun her anını tek tek yönetiyorlar. Yaptıkları işin çok çok küçük bir kısmını, otomobillerimizde CHIP Tuning adıyla uygulatıyoruz.

Honda’nın YTÜ Racing tarafından modifiye edilen ve çalıştırılan motoru, Kenan Sofuoğlu tarafından takıma hediye edilen kaydırmalı debriyaj seti ile birlikte tam bir yarış motoru haline gelmiş.

Daha önceki araçlarında elle debriyaj ve vites değişimi kullanan takım, bu kez pnömatik (hava basıncı ile çalışan) ve Formula 1 araçlarında görmeye alışık olduğumuz direksiyondan vites sistemini geliştirmiş. Böylece vitesler, debriyaja basma ihtiyacı olmadan, direksiyon arkasındaki kulakçıklar ile hızlıca değiştirilebiliyor. Aracın arkasında gördüğünüz tüp, bu sistem için kullanılıyor.

Debriyaj ve vites kolunun kaldırılması, kokpitin daha dar üretilebilmesine imkan vermiş. Bu da daha düşük rüzgar direnci ve daha da önemlisi daha düşük ağırlık anlamına geliyor.

Son aktarma (final drive) olarak ise Formula Student araçları için diferansiyel üreten Drexler’in LSD (Limited Slip Differential) diferansiyeli kullanılıyor.

YTR-04’ün ayakkabıları ise drag lastikleri ile tanıdığımız Hoosier tarafından geliştiriliyor.

Lansman sonrasında lastik yakma şovu öncesinde, aracın Hoosier arka lastikleri, daha ucuz olduğunu öğrendiğimiz Pirelli’lerle değiştirildi. Ekipten öğrendiğimize göre, Hoosier’ler ciddi tutuşa sahip yumuşak hamurdan üretilmişken, Pirelli’ler ise daha sert tarafta kalıyor.

Fren sistemi ise AP Racing üretimi kaliperlerden oluşuyor.

Takım, üç aracın ardından, dördüncü araçlarında aerodinami kullanmaya karar vermiş. Araçta ön ve arka kanatlar, aero kanallı zemin ve difüzör kullanılıyor. YTÜ Racing ekibi, diğer takımların kullandıkları sistemlerin ardından aero parçaların kullanımının daha verimli olduğuna karar vermiş ve hiç yoktan tasarım ve üretim yaparak aracı gerçek bir açık tekerli yarış otomobiline dönüştürmüş.

Lansman ve burnout şovunun ardından kampüs içinde de epey gezdik ve gördüğümüz en güzel Formula Student aracını tasarlayan YTÜ Racing ekibinin ilham kaynağını da gördük! Tabi Son Sektör ekibi olarak biz de durmadık ve Cafe Maranello’dan yedik içtik…

Lansman ile ilgili fotoğraflar için buyrun, aracın hemen her bölümünü fotoğraflamaya çalıştık.

5 Yorum

 1. Bu incelemeler sana geleceğe yatırım. 🙂
  Hayatlarının tecrübesini ediniyor bu çocuklar direkt gitsinler yurt dışında devam etsinler tahsillerine yaşamları ‘track on’ olur.
  Arka işçilikleri oldukça iyi, para buldukça daha hafif çözümleri uygulayabilirler. Bu ülkede 2-3 boruyu kaynatıp şahin amortisörüyle perf. şasisi yapabileceğini sanan binler var. 🙂
  Kokpitleri ortalamanın çok üzerinde olmuş bence.
  Aero’ları zamanla gelişir daha iyi görünen rakipleri var. Bu ülkede panel yaptırmak düzgün kaynattırmak ciddi mesele maalesef.
  İşte abi şunu bi öylesine de olsa ölçelim desen bu güya kendini koca sanan ülkede rüzgar tüneli yok…
  Ha evet bir de savaş jeti yapacaklar değil mi… yersen 🙂
  Köküne kadar Tebrik ederiz çok gömlek üstün genç arkadaşları… Sallasınlar milleti, takdiri bu işi kendilerine engin yatırım olarak yapıyorlar…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]