Bu sürücülerin Formula 1’deki ilk ve ikinci pole pozisyonları arasında çok fazla zaman geçti.

Bazı sürücüler ilk F1 pole pozisyonlarını aldıktan sonra ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü hızlıca gelir. Bazılarının ise öyle olmaz, anladınız siz onu…

Bazı pilotlar ise bu kadar şanslı olamadılar ve bazılarının ikinci polleri için, gridin en önünden başlayabilmeleri için yıllarca beklemeleri gerekti.

Karşınızda ilk ve ikinci pole pozisyonları arasında en çok bekleyen beş pilot.

Mario Andretti

Mario Andretti, ne yazık ki bu listenin başında ve sadece ilk ve ikinci zaferleri arasındaki en çok beklemeye sahip olan pilot değil, birinci ve ikinci polü arasında da en çok bekleyen isim.

Buna şaşırabilirsiniz, ancak o F1’de uzun bir süre boyunca part-time olarak yarıştı.

Zamanının çoğunda Amerika’da yarışıyordu. F1’deki ilk kısa deneyiminde ilk polünü elde etmişti, 1968 Amerika GP, sonra 1976 Japonya GP’de Lotus adına sürerken gridin önüne tekrar döndü. Arada ise sekiz yıl ve 18 gün vardı.

Giancarlo Fisichella

İtalyan yarışçı Giancarlo Fisichella, ilk F1 polünü kariyerinin başlarında, Benetton ile yarışırken 1998 Avusturya GP’de elde etti. Takım fabrika serisi Renault motorlarına sahip değildi ve gerçekten zorlanıyordu. Fisichella, yağmurlu sıralama seansından faydalandı ve Jean Alesi’nin yanına yerleşti.

Yarışın başlarında önlerde kalan Fisichella, Alesi ile temas yaşayınca ikisi de yarış dışı kaldı. Benetton takımı sonraki sezonlarda geri düşmeye devam etti ve Fisichella da Jordan ve Sauber’de sürüşler yaptı.

2005’te, Renault’ya geçti ve rekabetçi bir araçtaydı. Avustralya’daki sezon açılışında kariyerinin ikinci polünü elde etti ve yarışı kazanmayı da başardı.

Ancak pol pozisyonları arasında altı yıl, yedi ay ve sekiz gün vardı.

Rubens Barrichello

Rubens Barrichello pek çok açıdan Fisichella ile aynı şeyleri yaşadı. İlk polünü orta sıralardaki bir takımda, kariyerinin başlarında aldı. İkinci F1 sezonundaydı ve 1994 Belçika GP’de bunu elde etti, ancak tekrarı için epey beklemesi gerekti.

Dört yıl ve on ay. İşte Barrichello ikinci polü için bu kadar bekledi.

1999 Fransa GP’de ıslak ve öngörülemez bir sıralama seansı olmuştu. Barrichello Stewart takımı adına üçüncü bitirmişti ve sonraki sezonlarda Ferrari’de yarışarak 12 pol pozisyonu daha elde edebilmişti.

Jose Froilan Gonzalez

Arjantinli yarışçı Jose Froilan Gonzalez, 1950’de F1’in ilk sezonunda yarışmıştı ve bir sonraki yıl 1951 İngiltere GP’de Ferrari adına yarışırken, spordaki ilk pole pozisyonunu elde etmişti. Yarışı da kazandı ve bu Ferrari’nin spordaki ilk zaferi oldu.

Ancak ikinci pole pozisyonu hızlıca gelmedi. Bir sonraki sezon da F1’de yer aldı ve 1953’te Maserati’de iki podyum alsa da sıralamalarda yeterince hızlı olamadı.

Ancak 1954 İsviçre GP’de, yine Ferrari adına sürüyordu ve üç yıl, bir ay ve sekiz günden sonra ikinci pole pozisyonunu elde etmeyi başardı.

Jean Alesi

Tyyrell’de hızını gösteren Jean Alesi, 1991 sezonunda Ferrari’ye geçti ve pek çok podyum elde etti. Ancak İtalyan ekip pole pozisyonları için mücadele edebilecek kadar rekabetçi değildi.

Alesi’nin F1’deki ilk polü için 1994 İtalya’ya kadar beklemesi gerekecekti. Yarış çok iyi gitmedi ve başlarda vites kutusu sorunu ile yarış dışı kaldı.

Alesi’nin önünde hiçbir araç olmadan yarışa başlaması ise 1997 yılına kadar kendisini bulmayacaktı. Tesadüf eseri, bu yarış da İtalya GP idi ve bu kez şansı görece daha iyiydi ve Monza’da ikinci bitirmeyi başardı.

Alesi’nin ilk ve ikinci pole pozisyonları arasında ise iki yıl, 11 ay ve 27 gün vardı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]