Formula 1’de podyuma çıkmak her pilot için özel bir andır, ancak bazen ikincisini almak biraz uzun sürebilir…

Podyuma ilk kez çıkmak her Formula 1 pilotu için büyük bir kilometre taşıdır, ancak çoğu için oraya geri dönmek yıllar alabiliyor.

Genelde bir F1 pilotu ilk podyumunu elde ederse, ikincisi de çok uzakta değildir, ancak bu herkes için böyle olmuyor. Bu liste de bunu kanıtlıyor.

Hadi ilk ve ikinci podyumları arasında en fazla zaman olan F1 pilotlarına bakalım…

Alexander Wurz

Avusturyalı pilot Alexander Wurz’un F1’de çok alışılmadık bir kariyeri oldu, 1997’de hasta Gerhard Berger’in yerine Benetton’da spora girmişti ve üçüncü yarışında üçüncü olarak kariyerinin ilk podyumunu elde etmişti.

1998’den 2000’e kadar Benetton’da yarıştı ve sonra yıllarca test pilotu olacağı McLaren’a geçti. Elbette F1’de değildi, ancak 2005’te Juan Pablo Montoya’nın yerine McLaren’da geri döndü.

Wurz San Marino GP’de dördüncü oldu, ancak Jenson Button’ın diskalifiyesi ona ikinci podyumunu getirdi. Yedi yıl, dokuz ay ve 11 gün.

Epey bir zaman.

Sonra test pilotu için Williams’a gitti ve 2007’de yarış koltuğunu elde etti ve Kanada’da bir podyum daha elde etti.

Jim Rathmann

1950’lerde Indianapolis 500, Formula 1 takviminin bir parçasıydı ve tam olarak aynı güne denk gelmesi sebebiyle, Jim Rathmann’ın ikinci podyumu arasında tam beş yıl var.

Amerikalı yarışçı sadece Indy 500’e katıldı ve 1952’de ikinci bitirdi, sonra 1957’de de ikinci bitirdi. Bu, beş yıl arayla iki F1 podyumu demek. 1960’da daha da iyi sürdü ve yarışı kazanmayı başardı ve ilk ve tek F1 zaferini elde etti.

Jackie Oliver

Jackie Oliver F1’de görece iyi sonuçlar elde etti, ancak en iyi sonuçları hep üçüncülüktü ve aralarında dört yıl, 10 ay ve 20 gün vardı. İlk podyumunu 1968’de Lotus takımı adına yarışırken Meksika’da elde etmişti.

Ancak dayanıklı ve rekabetçi olmayan araçlarla bir çok sezon geçirdikten sonra, 1973’te Shadow takımı ile Kanada GP’de ikinci podyumunu elde etti. Takımdan ayrıldı ve Arrows takımını kurdu, hisselerini ise 1999’a kadar korudu.

Jean-Pierre Jarier

Jean-Pierre Jarier ilk ve ikinci F1 polü arasında en az farka sahip olanlardan, sadece 14 gün, ancak ikinci podyumları için en çok bekleyenlerden birisi. İlki 1974 Monako GP’de, bir Shadow aracı ile gelmişti.

Ancak bir sonraki podyumu yakın değildi, Jarier’in dört yıl, dokuz ay ve beş gün beklemesi gerekiyordu. 1979 Güney Afrika GP’de Tyrrell adına sürerken bunu elde etti. Bu, onun sondan ikinci podyumuydu.

Nick Heidfeld

O Quick Nick olarak adlandırılıyor olabilir, ancak Alman pilot ikinci podyumu için üç yıl, 11 ay ve 19 gün bekledi. İlki 2001 Brezilya GP idi ve Sauber adına sürüyordu.

Ancak Sauber sonraki iki yıl yeterince rekabetçi değildi ve 2004’te de Jordan’da kötü bir yıl geçirdikten sonra 2005’te Williams’a geçti. Çok şey bekleniyordu, ancak takım düzenli olarak önlerde olmasa da, Heidfeld podyuma geri döndü.

İkinci F1 podyumunu üçüncülükle Malezya’daki üçüncülüğüyle elde etti, Monako’da Nürburgring’de de oradaydı. Sonra ise Williams sezonun sonuna doğru geri gitmeye başladı.

Jarno Trulli

Kötü durumdaki Prost takımı adına sürerken, 1999 yılında Jarno Trulli için podyum pek de mümkün görünmüyordu. Ancak Avrupa GP’de bu oldu, kesinlikle akıl dışıydı, liderler hatalar yapmış veya yarış dışı kalmışlardı.

Stewart’tan Johnny Herbert kazanırken, Trulli ikinciydi ve kendisinin ilk F1 podyumunu elde etti. Trulli daha sonra Jordan’a katıldı ve iki sezonda sıralamalarda çok hızlı olsa da, yarışta podyuma geri dönemedi.

Renault’ya geçiş şansını değiştirdi ve takımla ikinci sezonunda, 2003’te bir diğer podyum daha elde etti. Almanya GP’deki üçüncülüğü ona üç yıl, 10 ay ve sekiz günden sonra bir diğer podyumu getirmişti.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]