Bu sezon Honda için sonunda işlerin iyiye gideceği zaman olacaktı, ancak motordaki büyük sorunlar çok uzun zaman önce ortaya çıkmıştı. Peki Japon üretici McLaren ile ilişkisinin hiç olmadığı kadar gerilmesine neden olan bu sorunlar için ne yapıyor?

Honda’nın F1 şefi Yusuke Hasegawa 2017 motorlarının tasarım sürecini anlattı ve yaşadıkları sorunları temellerine inerek açıkladı.

Yeni umutlar

Ünlü F1 birlikteliği iki yıl süren sorunların ardından tekrar dalgalanmaya başlamıştı. Geçtiğimiz yıl cesaret verici sonuçlar ortaya çıkmaya başlamıştı, Honda motorunu geliştirmeyi başarmış ve McLaren üreticiler şampiyonasında dokuzunculuktan altıncılığa yükselmişti. Gerçek bir umut vardı ve büyük üçlü ile savaşma umutları tekrar yeşermişti.

Honda FIA’nın motor geliştirme kısıtlamalarını kaldırmasının ardından 2017 için güç ünitesi tasarımını tamamen gözden geçirdi ve Mercedes stili turboya geçerken ünite ağırlığını azalttı ve ağırlık merkezini düşürdü. Yeni yanma teknolojisi ile verimlilik artacak ve daha fazla güç elde edilebilecekti.

Ancak bu umutlar Barselona’daki sorunlu test programında paramparça oldu. Honda İspanya’daki test öncesi reklam çekiminde motor sorunu yaşadı ve ilk test gününde yağ tankı tasarımındaki sorun ortaya çıktı.

Bu şanssızlıklar McLaren-Honda’nın sekiz günde en az çalışan takım olmasına neden oldu. Araç bozulmadan önce ancak 10 tur atabiliyordu ve yavaştı da. Lastik farkları hesaplandığında Ferrari’den üç saniye kadar daha yavaştı.

Yeni motor istikrarsızdı ve sürülebilirlik sorunu yaşıyordu. Çekişi geliştirmek için yapılan erken vites atmalar düşük devirlerde büyük titreşimlere yol açıyordu ve sürücüler bunun önüne geçmek için motoru en verimli devir aralığından daha yukarıda kullanmak zorunda kalıyorlardı. Bu da daha az güç demekti. Daha da kötüsü, devasa titreşimler aracın kendisini parçalamasına yol açıyordu ve sürekli elektrik sorunları baş gösteriyordu.

Gerginlik, hiç olmadığı kadar

McLaren’da sinirler hiç olmadığı kadar gerildi, Alonso basın önünde Honda’yı eleştirdi. İspanyol pilota göre takımın tek sorunu güç ünitesiydi, dayanıklılık ve güç yoktu: “Düzlükte 30 km daha yavaşız, her düzlükte.”

Honda ve F1 şefi Hasegawa her zamankinden daha fazla baskı altındaydı, bu oldukça zordu. Önceki yıldan yükselen büyük beklentiler tamamen çöpe gitmişti.

“Bu çok zor, çok zor. Ne kadar zor olduğunu anlatmak kolay değil. Büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. Elbette sorunların büyük kısmının güç ünitemizden kaynaklandığını fark ettik. Her şeyin ondan kaynaklanmadığını söylemek adil olur, ancak performans açısından en büyük zayıflık güç ünitesi. Büyük hayal kırıklığı yaşıyoruz.”

İlk işaretler

Honda için uyarı sinyalleri Aralık ayına kadar uzanıyor. Hasegawa sorunun yeni güç ünitesinin çalışmaları sürerken tek silindirden altıya geçiş sırasında yaşandığını söyledi.

“Asıl olan şey bunun çok kolay olacağını düşünmemizdi, ancak yeni teknolojiye ulaşmak çok zordu. Laboratuvar seviyesinde deneylerimiz oldu, bunun çok kolay olacağını düşündük, bu benim hatamdı.”

“Tüm paketi hayal etmeliydik, ancak yapmadık. Dyno’da tek silindir üzerinde iyi bir ilerleme kaydetmiştik, ancak V6 motoru tamamladığımızda bir çok sorunumuz oldu.”

“Tek silindirde ulaştığımız seviyeyi V6 motora tamamladığımızda işe yaramadı. Büyük hayal kırıklığı yaşadık. Ancak bunu fark ettiğimizde çok geçti, Noel’deydi.” [Noel: aralık ayının sonları]

“Sorunları anladığımızda son tasarımı onaylamamız gereken zaman da gelmişti. Bazı ödünler vermek zorundaydık.”

İşler motor McLaren MCL32’ye takıldığında daha da kötüye gitti. Bu titreşimler kendilerini ilk kez o zaman gösterdi.

“Bu alandan kaçınmak zorundaydık, devasa titreşimlerimiz vardı. Söyleyebileceğim tek şey dyno’da bu kadar olmadığıydı. Bir vites kutusu, şaft ve lastikler olduğunda bu bir rezonans yarattı. Şasiyi kötülediğimi düşünmeyin, sorunu dyno’da fark etmek zorundaydık.”

Motorun içten yanma kısmı sadece kararsız değildi, motor yapısının kendisi de kendisi tarafından ortaya çıkarılan ekstra yükler ve gelişen aerodinaminin getirdiği yüksek g kuvvetlerine dayanamayacak kadar zayıf görünüyor. Honda şu an güncelleme paketi üzerinde çalışıyor ve sorunları çözmeyi hedefliyor.

“Üç numaralı silindire çok fazla yakıt koyarsanız başka bir yerden bir şey kaybediyordunuz. Teorik olarak dört silindirli motorlarda egzoz basıncı daha fazla etkilidir, ancak bir üç silindirlide değildir. Tek silindirden V6’ya geçişte bu kadar büyük bir etkiye sahip olacağını düşünmedik. Ancak gerçekte bu oldu.”

Performans eksikliği

Hasegawa Honda’nın güç hedefini de tutturamadığını kabul etti ve yeni motorun geçen yıl kullanılanla neredeyse aynı güçte olduğunu söyledi. 2016’da motor Mercedes’ten 80 beygir daha zayıftı, Alman üretici kış arasında daha da fazla performans buldu.

Alonso yarışta Esteban Ocon’un Force India’sı ve Nico Hülkenberg’in Renault’suna direnirken ciddi derecede yakıt koruma yapmak zorundaydı. Albert Park’ın görece kısa düzlüğünde bile motorun yakıta aç olduğu ortadaydı ve eskiden kalan enerji geri dönüşüm sorunları da ortaya çıkıyordu.

“Motorun potansiyeli var, ancak titreşimlerden dolayı bunu kullanamıyoruz ve dayanıklılık sınırı dolayısıyla bunu yapamayız. Motordan azami performansı almak için birkaç haftada bir çözüm bulacağız.”

“Emme veya egzoz sistemini değiştirebiliriz, bunda bir çözüm görüyoruz, ancak motorun içindeki sistemi tamamen değiştiremeyiz. Elbette paketlemeyi tamamen değiştirecek zamanımız yok ve her şeyi değiştirmenin gerekli olduğunu düşünmüyorum.”

“Eğer iyi bir çözüm bulursak motoru beşinci veya altıncı yarışta değiştirmemiz gerekiyor, ancak ben motorumuzu o zamandan önce değiştirmek isterim.”

Geç başlangıç

“Diğer üreticilerden iki yıl daha geç başladık, bu yüzden gelişim hızımız iyiydi, ancak onları yakalamak için iki kat daha hızlı gelişim yapmamız gerekiyordu.”

“Gelişim hızımız diğerlerine göre çok daha yavaş değildi, ancak iki kat hızlı olup olmadığımızı soracak olursanız, yanıt hayır olurdu.”

“Yeni teknolojiyi denediğinizde bazı riskler almanız gerekir. İlk dijital kamera ortaya çıktığında analog kameradan çok daha kötüydü.”

“Şu an çok daha az fabrika takımına sahibiz. BAR-Honda’da olduğum zamanlar Toyota, BMW, Cosworth, bir çok motor üreticimiz vardı. Şimdi sadece dört tane var ve bu büyük fark yaratıyor. Mercedes’ten kötü olduğumuzda bir anda üç takımın gerisinde olduğumuz anlamına geliyor. Bunun devasa etkisi var.”

“Bu özel bir rekabet alanı. Performans ve güç olarak neredeyse aynı seviyeye çok daha alçak ve hafif bir motorla ulaştık. Bunun seri üretim bir motor olması halinde çok gururlu olabilirdik. bu yılın yeni Civic’inde aynı güçte çok daha hafif bir motor olması iyi olurdu. Ancak bu rekabet alanında gurur duyamayız.”

“Motorumuzun 10 kg daha hafif ve ağırlık merkezinin 1 santimetre daha aşağıda olduğunu söyleyebilirim. Bu Formula 1 için inanılmaz bir gelişimdir. Bundan gurur duymak isterdim, ancak yapamam. Bu bakış açısına göre geri adım atmadık, ancak herkes bizi geri adım atmış olarak görüyor.”

McLaren-Honda’nın geleceği Hasegawa’nın ellerinde. Yanıtları hızlıca bulamazsa tüm her şeyin sonu çok daha kötü olabilir. O çok büyük baskılar altında kalmış bir adam. Beklentilerin tüm ağırlığı altında tüm krizi omuzlarında taşıyor. Gerilimi hissettiğini kesinlikle söylemek mümkün.

8 Yorum

  1. Çok güzel bir çevrim olmuş eline sağlık bazı satırları ustalıkla çevirmişsin bu pek nadir bir olaydır bunun bilinmesini isterim… Çünkü çeviri yapan adamların birçoğu tekniklerden anlamıyor.
    Değinilebilecek birçok şey var ama honda bunları hak edemiyor daha rezonans’ı hesaplayamayan adamların burada olması yanlış…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]