Hepsi Bir Arada: 2017 Kural Değişiklikleri

6

2016 sezonunu daha yeni bitirdik, ancak bir çok takım dikkatini çoktan önümüzdeki sezona ve yeni kurallara çevirmiş durumda.

2009’dan sonra ilk kez büyük aerodinamik değişikliklerin olacağı 2017’de gerçekten radikal şeyler göreceğiz. Motor hariç tabi ki… Motor konusunda da ciddi değişiklikler olacak, ancak hala o V6 turbo hibridleri kullanıyor olacağız.

Estetik, ses, lastikler, motorlar ve sürücüleri nasıl mücadelelerin beklediği yönünde bilinmezler var ve bu yazıda önümüzdeki sezon Formula 1’in nasıl bir şey olacağını anlatmaya çalıştık.

Araçlar nasıl görünecek?

6e510469bff079093aa6ddb745f8e573

Formula 1 dünyası ilk kez gelecekteki kuralları şekillendirirken estetik görünümü temel aldı. 2017 araçları daha geniş ve daha şişman lastiklerle birlikte çok daha agresif görünmeli. Kanatlar da geniş olacak ve arka kanat mevcut paraşütlerden(!) daha alçak olacak.

Williams’ın şef teknik adamı Pat Symonds aracı rüzgar tüneli testlerinde gördü ve neler hissettiğini anlattı: “Doğru düzgün bir yarış aracı gibi görünüyor. Arkadaki büyük lastikler endişelerimin aksine eski moda görünmüyor.

Ferrari, Pirelli ile birlikte yaptığı testlerde kullandığı donör araca daha geniş ön ve arka kanat yerleştirerek yeni tasarımları ilk kez görebilmemizi sağlamıştı.

https://youtu.be/qk3KVbB7zXQ

2017 için hazırlanan gövde değişiklikleri

2016 2017
Lastikler Ön 245mm 305mm
Arka 325mm 405mm
Süspansiyon Genişlik 1800mm 2000mm
Kollar +/- 5 derece profil açısı +/- 10 derece profil açısı
Ön Kanat Kanat 1650mm genişlik 1800mm genişlik, üstten bakıldığında kavisli görünüm
Uç plakalar Yasallığı belirleyen kurallar basitleştirildi
Arka Kanat Üst Kanat 750mm genişlik, 950mm yükseklik 950mm genişlik, 800mm yükseklik
Uç plakalar Dikdörtgen şekil Yandan bakıldığında kavisli görünüm
Zemin Temel zemin 1400mm azami genişlik; 1300mm asgari genişlik 1600mm azami genişlik; 1400mm asgari genişlik
Referans düzlemi Ön aksın 330mm arkasından başlar Ön aksın 430mm arkasında başlar
Sürtünme tabanı Tek parça Ağırlık tasarrufu için küçük parçalar halinde
Difüzör 125mm yükseklik, 1000mm genişlik, arka aks ile başlar 175mm yükseklik, 1050 mm genişlik, arka aksın 175mm önünde başlar
Gövde Genişlik 1400mm azami genişlik 1600mm max width
Yan bölmeler Kural yok Üstten bakıldığında kavisli görünüm
Ön yönlendiriciler Ön tekerlerin arkasında kısıtlanmış alan Kısıtlı alan azaltıldı ve daha büyük yönlendirici kullanılabilmesi sağlandı
Ağırlık 702kg asgari ağırlık 722kg asgari ağırlık

 

Araçlar ne kadar hızlı olacak?

f1-conclusions-hamilton-lewis-mercedes_3741283

FIA yeni araçların araçların doğal evrimi ile birlikte beş veya altı saniye daha hızlı olacaklarını söylemişti.

F1’in doğal gelişim hızı çok yüksek, mevcut 2016 araçları bir yıl önceki yılın aracından çok daha hızlı. Nico Rosberg’in Macaristan’daki pole turu 2015’e göre iki saniye daha hızlıydı. Her sezon böyle olur.

Mercedes’ten Toto Wolff’e göre 2017 araçlarını sürmek çok daha zor olacak ve geçmiş yıllardaki gibi yüksek G kuvvetleri sağlayabilecek.

Bu gibi vaadler eski nesil pilotlardan Fernando Alonso’yu sevindiriyor.

Doğru yönde bir hareket, araçların daha iyi ve daha hızlı olmaları gerekiyor. İyi bir şov üretebilmemiz için en hızlı araçlara ihtiyacımız var.

Yeni kurallar yere basma artışını ciddi oranda getireceği için daha önce dönmek için doğru hızda olmayı gerektiren bazı virajlar hiç sorunsuz bir şekilde tam gez geçilebilecek. Örneğin Barselona’nın üçüncü virajı.

Geçişler artacak mı?

f1-conclusions-formula-1-aust_3493890

Zurnanın zırt dediği yer burası.

Tur zamanlarındaki düşüş ve yere basma kuvvetindeki artış araçları sürücüler için daha zorlayıcı bir hale getirecek. Ancak bir çok kişi yeni tasarımların Formula 1’in sorunu olan geçiş kalitesini artırabilmek için hiçbir şey yapmayacağını düşünüyor. Bazıları da sporun yüz yıllık sorunu olan araçların birbirlerini yakından takip edememesinin daha da artacağından korkuyor.

Symonds bu konuda da konuştu: “Daha fazla yere basmanın arkasında diğer araçları daha fazla etkileyeceği gerçeği de var.

Sürücüler daha fazla yere basma kuvvetine aldırış etmiyorlar, Lewis Hamilton en açık konuşanıydı: “Bence daha fazla mekanik tutunmaya ve araçların arkasında daha az aero bozulmasına ihtiyacımız var ki yaklaşıp geçiş yapabilelim. Bize aero ile beş saniye kazandırmak hiçbir şeyi değiştirmez, sadece daha hızlı süreriz.

Ancak bazıları yarışların önümüzdeki sezon gelişeceğini düşünüyor. Alonso ile birlikte McLaren’dan Eric Boullier de böyle düşünenlerden:

Araçlar lastiklerden daha fazla yere basma üretecekler, bunun mekanik olarak olması geçiş sayılarını olumsuz etkilemeyecek. Ek olarak, ön kanadın etkisi azalacak, çünkü zemin ve difüzör daha fazla yere basma üretecek ve daha fazla geçişe imkan verecek.

Tüm bunlar aracın daha fazla geçiş manevrası yapabilmesine imkan tanıyacak, belki yüzde 5 artış olabilir. Şimdiki tüm geçiş manevraları DRS ve lastik kuralları ile oluyor.

Lastiklerde durum ne?

ferrari-test-tyres_3757017

Formula 1’in yere basmadaki artışı sağlama niyeti ile birlikte mekanik tutuşu artırmak için daha geniş lastiklerin kullanılması da planlanmıştı. Ön lastikler mevcut 245mm genişlikten 305mm genişliğe çıkarken, arka lastikler de 325mm genişlikten 405mm genişliğe çıkıyor. Bu boyutlarda yüzde 25 ile yüzde 30 arasında büyüme demek.

Pirelli yeni lastikleri test etmek için 25 güne sahip. Ferrari, Red Bull ve Mercedes yeni lastikleri test edecek ilk takımlar olacaklar.

Daha hafif araçlar ve aerodinamik değişiklikler ile birlikte lastikler tur zamanlarını düşürmekte anahtar rol oynayacak ve önümüzdeki sezon daha az lastik aşınması görebiliriz.

Pirelli’den Marco Tronchetti lastikler hakkında şöyle konuşmuştu: “Önümüzdeki yıl araçlar 4-5 saniye daha hızlı olacaklar ve lastikler bunun 2.5 saniyesini sağlayacak. Ne kadar önemli olduklarını görebiliyorsunuz.

Motorlara ne oluyor?

toto-wolff-ferrari-mercedes_3760747

2014’ten bu yana kullanılan hibrid turbo motorlara ne kadar karşı çıkılsa da, teknoloji 2020 yılına kadar kullanımda kalacak.

Müşteri fiyatlandırmaları motorların en büyük sorunu ve 2017’de ücretler bu yılın ücretine göre 1 milyon yuro azalacak ve 2018’de 3 milyon yuro daha azalacak.

Yarışları daha rekabetçi yapabilmek için motor gelişim hakkı sistemi kaldırılıyor ve turbo basıncı sistemi ekleniyor. Önümüzdeki yılın kuralları sürücüleri sezon başına dört güç ünitesi ile sınırlandırıyor ve belki bu biraz daha fazla bilinmezlik sağlayabilir.

Artan aerodinami ile birlikte motorlara daha fazla yük binecek ve yarışta kullanabilecekleri yakıt miktarı 100 kg’dan 105 kg’a çıkarıldı.

Bir diğer kural da güç ünitesinde parça değiştirme cezası düzenlemesi. İki sezondur güç ünitesinde değişiklik yapmak zorunda kalan takımların ‘hazır ceza almışken’ sonraki yarışlar için de parça biriktirmesi için defalarca değişiklik yaptıklarını görmüştük. 2017’de bu yasaklanıyor ve artık sürücüler hafta sonunda tek bir parça değiştirebilecek.

Önümüzdeki sezon takımların hangi motorları kullanacakları belli ve 2015’te Red Bull’un yaşadıkları artık yaşanmayacak. Bir takımın motor bulamaması durumunda en az takıma motor tedarik eden üretici o takıma motor tedarik etmek zorunda kalacak. Görünüşe göre bu da Honda olacak.

Ancak endişeler hala sürüyor, Sauber takım patroniçesi Monisha Kaltenborn ve Force India yönetimin bu kararı konusunda emin olamadıklarını söyledi.

Daha fazla ses çıkaracaklar mı?

f1-driver-ratings-conclusions_3496265

Taraftarlar ve bazı sürücülerin yeni motorların çıkardığı vızıltılardan şikayet etmelerinin üzerinden iki yıl geçti ve FIA daha yüksek devire çıkan motorlar ve artacak ses vaad etti.

Sesi artırmak için yapay bir ‘ses jeneratörü’ kullanam planları var, ancak 2018’e kadar kullanılmaya başlanmayacak gibi görünüyor.

Dolayısıyla daha iyi bir ses için çoook bekleyeceğiz. 2020’de bu motorlar değişmeden buna ulaşmamız imkansız görünüyor.

Daha başka ne var?

2016-05-29t122222z_1_lynxnpec4s08d_rtroptp_3_motor-f1-monaco-800

FIA yarış direktörü Charlie Whiting yarışın güvenlik aracı arkasında başlaması durumunda güvenlik aracının pistten çıkması halinde sürücülerin gridde durarak yeniden kalkacaklarını söylemişti ve bu kural hayata geçirildi.

Bu değişiklik ile birlikte sürücülerin kırmızı bayraklarda araçlarında değişiklikler yapılması yasaklandı.

Önemsiz bir değişiklik olarak, kameralar buruna doğrudan monte edilecek ve şimdiye kadar kullanılan ve aerodinamik fayda hedeflenen ara parçalar kullanılamayacak.

Sürücüler ne ile karşılaşacak?

f1-headphones-ratings-driver-f1-half-term-report_3753252

Burada transfer dedikodularından bahsedecek değiliz, görünüşe göre sadece Manor’da ve Sauber’de boş koltuk var.

Eski Formula 1 pilotu Anthony Davidson gridin değişik şeyler ile karşılaşacağını düşünüyor.

“Önümüzdeki yıl araçlar tamamen farklı olacak. Büyük Formula 3 araçları gibi olacaklarını söyleyebiliriz. Bence sürücülerin performanslarında bir çalkalanma olacak ve işler bazıları için tersine dönecek. Araçları sürmek o kadar farklı olacak ki, sürücülerden farklı yetenekler talep edecek.”

“Sergio Perez’i ele alalım, o lastiklere iyi davranmasıyla ünlü, uzun sürüşlerde lastikleri canlı tutabiliyor. Bu yeteneği 2017’de kaybolabilir, artık tüm yarış boyunca lastiklerinize yüklenebileceksiniz, lastik aşınması ve kayma yaşamayacaksınız. Araçlar tutunmadan ziyade güce bağımlı olacaklar. Bu farklılık işleri değiştirecektir.”

“Sebastian Vettel’in 2011’deki sürüşünü gördünüz, virajın apeksine girmeden bile tam gaz gidebiliyordu. Artık daha geniş lastikler olacak ve çok daha fazla tutunma getirecek. Onun gibi bir sürücü şu an yapabildiğinden daha fazla zaman bulabilir.”

Kafa koruması olacak mı?

gasly-red-bull-halo-f1-testing_3742479

Farklı sürücülerden farklı tepkiler alan bir konu, Lewis Hamilton Macaristan’da yapılan toplantıda Halo’nun aleyhine oy kullanmıştı.

2018 öncesinde antrenmanlarda daha fazla test yapılacak ve kokpit koruma sistemi görüşü azaltma ve estetik görünmeme endişelerine rağmen kullanılmaya başlanacak.

Sebastian Vettel sürücülerin yüzde 95’inin Halo’ya onay verdiğini ve sadece bir kişinin itiraz ettiğini söylemişti. Takım patronları da FIA’nın bu kadar hayati bir kararı aceleye getirmemesi gerektiğini söylemişti.

Red Bull’dan Christian Horner Halo hakkında şunları söylemişti: “Halo’nun bazı faydaları var, ancak yanıtlanmamış bir çok soru ile birlikte geliyor. Çok az deneyimimiz olan bir şeyi araçlara takamayız.”

6 Yorum

  1. Drs varken geçiş konusunda endişeye gerek yok. Motorda da saatte 100 kg kullanım mecburiyeti saçmalığı kalksa çok daha iyi olurdu. Daha yüksek devirde sınırları zorlayan motorlar görürdük. Sadece bu değişiklik yeterdi. Tur zamanını düşürmeye yönelik basit değişimler. Açın mekanik olarak gelişimi de teknoloji denen illetin bi anlamı olsun 🙂

    • Geçişlerin zorlaşması muhtemel gibi. Çünkü daha büyük difüzör, taban yapısı ve daha geniş lastikler viraj hızlarını arttıracak. Düzlük hızlarında ise azalma olacak. Pilotlar virajları daha hızlı dönebilecekler ama düzlükte oluşacak aero etki 2007-2008 sezonlarındaki gibi öndeki aracı takip etmeyi zorlaştırabilir. Bu da elbette geçiş manevralarına olumsuz yansıyacaktır.
      Ancak şu da var ki; 2007-2008 araçlarında DRS yoktu. Bu kez var, araçlar virajlarda yapamasalar da düzlükte birbirlerine yaklaşabilecekler. Tabi virajda açılan fark DRS alanlarında kapanır mı bilemiyorum. Çok umutlu değilim. Göreceğiz…

  2. ”Yarışları daha rekabetçi yapabilmek için motor gelişim hakkı sistemi kaldırılıyor ve turbo basıncı sistemi ekleniyor. Önümüzdeki yılın kuralları sürücüleri sezon başına dört güç ünitesi ile sınırlandırıyor ve belki bu biraz daha fazla bilinmezlik sağlayabilir.”

    Şunu ekleyeyim belirtilmemis sanırım. Güncelleme getirilebilen 4 motor kullanılcak. 5.motora güncelleme getirilmesi yasak diye biliyorum.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]