7 kez dünya şampiyonu Michael Schumacher bir keresinde “Rekorlar kırılmak için vardır.” demişti. Mercedes ile başarıdan başarıya koşan Lewis Hamilton da ulaşılamaz denilen rekorlara her geçen gün yaklaşmaya devam ediyor.

Hamilton’ın 2020’nin sonuna kadar sözleşmesi bunuyor ki bu 31 yarış daha yarışacağı anlamına geliyor. Devam etme yönündeki tutkusuna ve isteğine bakılırsa bu daha fazla da olabilir. Bu sayede de daha fazla rekoru kırabilme şansı olabilir. İşte Hamilton’ın en azından sözleşmesinin sonuna kadar kırabileceği rekorlardan 10 tanesi.

Şampiyonluklar: Schumacher – 7, Hamilton – 5

En bariz rekorlardan bir tanesi. Hamilton eğer sözleşmesinin sonuna kadar 2019 ve 2020’de şampiyon olmayı başarırsa Schumacher’i yakalıyor. İngiliz sürücü şu an şampiyonada takım arkadaşı Valtteri Bottas’ın 62 puan önünde lider. Max Verstappen ise 7 puan geride ve önümüzde 9 yarış daha var.

Sezon arasına gidilirken Hamilton’ın şampiyonada sahip olduğu fark daha önce hiç bu kadar fazla olmamıştı. İngiliz sürücünün Abu Dabi’ye gelinmeden şampiyonluğunu ilan etmesi hiç de şaşırtıcı olmaz. 2020’de kurallarda devasa değişiklikler yapılmıyor. Honda güç ünitesini kullanan Red Bull’un güçlenmesi ve Ferrari’nin de gelişmesiyle birlikte Hamilton 2020’de daha zorlu bir şampiyonluk mücadelesinin içerisinde yer alabilir.

Toplam Galibiyet Sayısı: Schumacher – 91, Hamilton – 81

Schumacher 2001’de Belçika GP’yi kazandığında Alain Prost’u geçerek 52 zaferle tüm zamanların en çok yarış kazanan ismi olmuştu. Sonraki yıllardaki Ferrari baskınlığında 40 yarış daha kazanarak bu rekoru stratosfere çıkarmıştı.

Hamilton şu an Schumacher’in 10 zafer gerisinde ve hibrit çağda %50’den fazla kazanma oranına sahip. Bu sezon da 12 yarıştan 8 tanesini kazanmayı başardı. Hamilton’ın bu rekoru kırması oldukça muhtemel görünüyor. Çıkacağı 31 yarıştan 11 tanesini kazanması ona yetiyor. Eğer Hamilton son 30 yarıştaki kazanma oranında kazanmaya devam ederse, 19 yarış kazanıp, kontratının sonunda 100 galibiyete sahip olabilir.

Bir Sezonda En Çok Kazanma: Schumacher ve Vettel – 13, Hamilton – 11 (bu sezon – 8)

Schumacher ve Sebastian Vettel şu an bu sezonu paylaşıyor. Schumacher bu sayıya 2004’te ulaşırken, Vettel ise 2013’te ulaşmıştı.

Ferrari F2004 Formula 1’in en harika makinelerinden bir tanesi olarak anılıyor ve Schumacher’in rekora ulaşmasında yardımcı oldu. Vettel’in Red Bull RB9’u da kendisine 2013’ün ikinci yarısında kanatlanma şansı tanıdı ve Alman sürücü üst üste 9 yarış kazandı.

Hamilton geçmiş yıllarda baskın Mercedes araçlarına sahipti ama bu rekora ulaşmayı başaramadı. Peki 2019’daki 8 zafer onun en iyi şansı mı? Kalan 9 yarışta 5 zafer elde ederek rekora ulaşabilir ya da 6 yarış kazanarak rekoru kırabilir. Geçmiş yıllarda sezonların ikinci yarılarında sergilediği performans ve Mercedes’in Rusya, Austin ve Abu Dabi gibi pistlerde çok başarılı olması onun en iyi şansı olabilir.

Bu da bugünün zaferi… 1998 kadar değerli.

Bir Yarışı En Fazla Kazanma: Schumacher, 8 (Fransa GP). Hamilton, 7 (Kanada & Macaristan)

Schumacher 91 zafere doğru olan yolculuğunda 22 farklı GP’yi kazanarak rekor kırmıştı. Hamilton ise 23 farklı GP kazanarak bu rekoru çoktan geride bıraktı.

Ancak tarihte hiçbir sürücü bir yarışı sekizden daha fazla kez kazanmadı. Schumacher’in Fransa’daki sekiz zaferinden iki tanesi ünlü olan 2002 ve 2004 yarışlarında gelmişti. 2004’teki yarıştaki ünlü 4 pit stop stratejisi Renault’tan Fernando Alonso’yu yenmesini sağlamıştı.

Hamilton Kanada’da yedi kez kazandı ve 81 zaferinin ilki de 2007’de burada gelmişti. Yaz arasından önce de Macaristan’da yedinci kez kazandı.

Her iki yarış da 2020 takviminde yer alıyor ve bu da Hamilton’a Schumacher’in rekoruna ortak olabilmesi için bir şans tanıyor.

Bir Sezonda En Çok Pol Pozisyonu: Vettel – 15, Hamilton – 12

Vettel şu an bu rekorun sahibi konumunda. Alman sürücü 2011 yılında 19 yarışın 15’inde pol pozisyonunu yakalamıştı. O sezon geriye kalan 4 pol pozisyonunu 3 tanesini takım arkadaşı Mark Webber alırken, bir pol pozisyonu da Hamilton almıştı.

Hamilton’ın 12 pol pozisyonluk en başarılı performansı 2016’da takım arkadaşı Nico Rosberg ile şampiyonluk mücadelesi verirken gelmişti.

5 kez dünya şampiyonu Vettel’in rekorunu yakalayabilmek için 3 pol pozisyonu daha kazanmak zorunda.

Alain Prost ve Ayrton Senna’nın da 13’er pol pozisyonları bulunuyor. Senna bunu 1988 ve ’89 sezonlarında elde ederken, Prost 1993’te bu sayıya ulaştı.

Nigel Mansell şampiyon olduğu 1992 sezonunda 16 yarışın 9 tanesini kazanmış ve 14 pol pozisyonu yakalamıştı. Bu %87.5’lik pol pozisyonu oranı anlamına geliyor ve tarihte bunu geçebilen bir sürücü yok.

Podyum Sayısı: Schumacher – 155, Hamilton – 144

Schumacher’in sahip olduğu kırması zor rekorlardan bir tanesi daha. 308 yarış startında 155 podyuma ulaşan efsane sürücü, %50.4 podyum oranına sahip. Mercedes ile F1’e geri dönmüş olmasaydı bu oran daha yüksek olacaktı.

Hamilton rekordan 11 poyum uzakta ve kontrat süresi ve sahip olduğu araç düşünüldüğünde bu rekoru kolayca kırabilir.

Bir Sezonda Alınan Podyum Sayısı: Schumacher – 17, Hamilton – 17

Hamilton’ın bu rekoru yakalamasında sezondaki yarış miktarının artması kendisine yardımcı oluyor. Schumacher 2002 sezonundaki yarışların tamamını ilk üçte tamamlayarak bu rekoru kırmıştı.

Hamilton 2015, ’16 ve ’18’de 17 kez podyuma çıkarak bu rekora ortak olmuştu. Vettel de ayrıca 2011 sezonunda 17 podyum yakaladı. Hamilton’ın bu sezon 10 podyumu yer alıyor ve 9 yarış kaldığı düşünüldüğünde rekoru kırabilir. Ancak şimdiden iki yarışta podyumun dışında kaldı ve Schumacher’in tüm sezon podyuma çıkma rekorunu yakalama şansı kalmadı.

Puan Alınan Yarış Sayısı: Schumacher – 211, Hamilton – 204

Geçtiğimiz 15 yılda puan alma sisteminin üç kez değiştiğini hatırlamakta fayda var ve bu da Hamilton’ın bu rekoru yakalama şansını arttırıyor. Schumacher’in kariyerine başladığı 1991’den 2002’ye kadar sadece ilk altıya giren sürücüler puan alıyordu. Sonrasında ilk sekiz sürücü puan aldı ve bu sayı 2010’da ilk ona yükseldi. Eğer tüm sonuçlar 2010’da gelen sisteme göre hesaplanırsa durum 226’ya 207 Schumacher lehine oluyor.

Gerçeğe dönecek olursak Hamilton rekoru kırmaktan 17 ilk on finişi uzaklıkta, ancak İngiliz sürücü bu rekor sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. İkinci sırada ise 213 puan finişiyle Kimi Raikkonen yer alıyor. Hamilton geçtiğimiz yılki Avusturya yarışından bu yana her yarışta puan almayı başardı. Raikkonen’in Alfa Romeo ile bu rekoru yakalaması Hamilton’a kıyasla daha zormuş gibi dursa da tecrübeli sürücü bu sezonki 12 yarıştan 8 tanesinde puan almayı başardı.

Lider Gidilen Tur: Schumacher – 5.111, Hamilton – 4.326

91 zaferlik kariyerinde Schumacher’in bu rekora da sahip oluşu şaşırtıcı değil. Alman sürücü kariyerinde 5.111 tura liderlik etti ve bu sayı neredeyse beş tam sezondaki tur sayısına eşit.

Hamilton şu ana kadar 4.326 tura liderlik etti ve F1 efsanesinin 785 tur gerisinde. Bu sezon koşulacak 511 tur kaldı. 2020’nin sonuna kadar ise yaklaşık olarak 1.300 tur bulunuyor. Bu da Hamilton’ın ulaşabileceği rekorlardan bir tanesi olarak görülüyor.

Grand Slam: Clark – 8, Hamilton – 5

Grand Slam elde edebilmek için sürücünün yarışa pol pozisyonundan başlaması, her turu lider tamamlaması, en hızlı turu elde etmesi ve yarışı kazanması gerekiyor.

Esrarengiz çiftçi ve çifte dünya şampiyonu Jim Clark 1965 Güney Afrika GP’den bu yana rekoru elinde bulunduruyor. Clark saf hızı sayesinde tanınıyor olsa da aynı zamanda o zamanlar pek de dayanıklı olmayan araçları yumuşak sürüş stiliyle korumasıyla biliniyor.

Schumacher ve Hamilton beşer Grand Slam’le birlikte ikinci sırada yer alıyor. Hamilton 2019 Fransa GP’de 6. Grand Slam’ine doğru gidiyordu, ancak son turda en hızlı tur zamanını 0.024 saniye farkla Hamilton’dan çalan Vettel buna engel oldu.

Modern çağda farklı pit stop stratejileri ve ön grupta yavaş gidenlerin yeni lastik setiyle en hızlı turu elde etmesi Grand Slam’i yakalamayı oldukça zorlaştırıyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]