2017 sezonunda Lewis Hamilton – Sebastian Vettel mücadelesinin biraz tadını almıştık, acaba 2018 sezonu bize Formula 1 tarihinde görebileceğimiz en epik şampiyonluk mücadelelerinden birini izletebilir mi?

Elimizde 4 kez şampiyon olma başarısını göstermiş 2 pilot var ve her ikisi de tüm zamanların şampiyonlar sıralamasında rakibini ve Alain Prost’u geride bırakıp listede bir basamak yukarı çıkarak Juan Manuel Fangio’nun yanına gelmek istiyor.

Sonrasındaysa belki de Michael Schumacher’in görülmemiş 7 Dünya Şampiyonluğu göz korkutucu olmaktan uzaklaşabilir.

Önümüzdeki müthiş mücadele başlamadan önce sürücülerin karakterlerini, sahip olacakları araçları, Red Bull’un ve genç sürücülerinin mücadeleyi nasıl etkileyebileceklerini ve her iki pilotun Fin takım arkadaşlarının rollerini değerlendireceğiz.

Karakter

Lewis Hamilton

Hamilton genellikle oyunu kitabına göre oynuyor, kendisinin ve takımın beklentilerini koruyor ve işini iyi yapıyor.

Geçtiğimiz sezonki Ferrari gelişimini ve şampiyonluk mücadelesine doğrudan katılımını şüphesiz kimse beklemiyordu. Ancak çok az insan Hamilton’un yaratmaya çalıştığı illüzyon karşısında donup kalmadı. İngiliz pilot ve Mercedes her zaman olduğu gibi hala güçlüydü.

Tüm bunlara rağmen yine de 2017 sezonunda Hamilton’un istediği gibi gitmeyen birçok yarış hafta sonu vardı. Rusya’daki tempo, Monaco’daki felaket sıralama turları ve yarıştaki hasar, Avusturya’daki vites kutusu cezası bunlardan sadece bazıları.

Hamilton mücadele edemediğindeyse kolayca odasına gönderilen bir ergene dönüşebiliyor ve pist üstünde geçiş yapmanın ne kadar zor olduğunu söylemeye başlamadan önce tek heceli cevaplar verebiliyor.

Sporun dışındaki hayatı ise asıl hedefi olan Dünya Şampiyonluğu yolunda dikkat dağıtıcı ve tehlikeli olabilecek sonuçlar doğurma potansiyeline sahip.

Geçtiğimiz sezon Silverstone GP yarış haftasında Londra’da gerçekleştirilen etkiliğe katılmayan Hamilton, ağır şekilde eleştirilmiş ve bu, gazetelere bile haber olacak boyutta tartışılmıştı. Medyanın gözü her zaman İngiliz pilotun üzerinde.

Kış tatilinde bile Hamilton sürekli röportaj vermemesine karşın kolaylıkla yeni haberlerle karşımıza çıkabiliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından erkek yeğenine neden prenses elbisesi giydiğini soran bir video yayınlamıştı. Olay sonrasında çok tartışıldı ve İngiliz pilot özür dilemek zorunda kaldı.

Hamilton ayrıca Dünya Şampiyonluğunu kazandıktan sonra motivasyonunu kaybediyor ve saçmalamaya başlıyor. Brezilya sıralama turlarındaki aptalca kazası yüzünden yarışa pit yolundan başlaması gerekmişti. Ancak yine de işini yaptıktan sonra kendisini kapatıyor, şampiyonluk mücadelesi verdiği rakibi ise mücadelenin zirvesinde kendisini kapatabiliyor!

Sebastian Vettel

Vettel’in seviyesinde bir pilotun sosyal medya hesabının olmadığını görmek inanılmaz derecede şaşırtıcı ancak Alman pilot sessiz bir hayat tercih ediyor… Formula 1 aracına adımını atana kadar.

Vettel zihinsel olarak genelde sorgulanabilen bir pilottu ve bu sezon Bakü’de yaptığı hareketle birlikte gridde en çabuk parlayan pilotlardan biri olduğunu adeta kanıtlamış oldu. Duygularının kendisini ele geçirmesine çok da fazla engel olamıyor ve zaman zaman mantıklı hareket etmekten uzaklaşabiliyor. Hatalarından gereken dersleri çıkarması gerekebiliyor. Ancak dışarıdan kokpitte adrenalin pompalayan bir pilota ne yapması gerektiğini söylemek pek de zor değil.

Kameralar önünde kabul etmese de Hamilton’un yüzünde Vettel’in kafasının içine girebildiği ve etki edebildiği için Bakü’deki kazadan sonra bir gülümseme olmalı. Verilerde de görüldüğü üzere İngiliz pilot rakibi üzerinde fren testi yapmamıştı.

İnsanların genel olarak yorumu ise Vettel’e yaptığı harekete oranla verilen cezanın oldukça az olmasıydı. Ancak bütün bu olaylardan sonra çıkan en büyük sonuç Vettel yeteneğinde ve tecrübesinde bir pilot kendisini nasıl böyle bir durumun içerisine sokabilir?

Vettel’in baş ağrısı sadece Hamilton ile yaşadığı mücadelelerle bitmiyor ve genç Hollandalı Max Verstappen de Alman pilotun kafasının içine girebilmiş gibi görünüyor. Silverstone’da ikili arasındaki mücadele kim kimi pist dışına atacağa dönmüşken Vettel bunlardan etkilenmiş olacak ki Singapur’da Hollandalıyı engellemeye çalışırken 2 Ferrari’nin de yarış dışı kalmasına sebep olmuştu.

Şüphesiz 2018 sezonunda da Vettel’in karakterini sınayan olaylar göreceğiz ve bakalım bu sefer Alman pilot sükunetini koruyabilecek mi?

Araç

Mercedes

W08 belki de Hamilton’un Mercedes kariyeri boyunca sürdüğü en endişe verici araç olabilir. Takım sezon başında aracı anlamakta büyük sıkıntılar çekti ve İngiliz pilotun yaşadığı sorunlar bunu kesinlikle doğruluyor. Takım mükemmellikten bu kadar uzak olan araca ‘Diva’ adını vermişti. Ancak bu durumdaki Mercedes Ferrari’nin yaşadığı sorunlarla birlikte üst üste dördüncü markalar ve pilotlar şampiyonluğunu elde etti. Bakalım Ferrari 2018 aracında yapacağı gelişimle birlikte Mercedes baskınlığına son verebilecek mi?

2017’de yaşadığı sorunlardan sonra Mercedes cephesinden gelen açıklamalar W09’un konseptinde değişiklikler yapılacağı yönünde. Yeni araçta hali hazırda Ferrari, Red Bull, McLaren ve Renault tarafından kullanılan önden arkaya doğru eğimli olan tasarımın kullanılacağını ve dar pistlere saha kolay uyum sağlayabilmek adına dingil mesafesini kısaltılacağı konuşuluyor.

Mercedes W08’deki tasarım tercihiyle bazı pistlerde avantajı Ferrari ve Red Bull’a teslim etmişti. Mercedes’in operasyonunun büyüklüğünü ve geride kalan 4 yılda elde ettikleri başarıları da göz önünde bulunduracak olursak tasarımdaki radikal değişikliklere rağmen takım kazanmak için zirvede olmaya muhtemelen devam edecektir.

Ferrari

Sezon öncesi çok fazla tahminde bulunmak tehlikeli olabilir ancak pist aksiyonu olmadan geçen onca aydan sonra elde ettiğimiz bütün verilerin üzerine kafa yormak oldukça kolay. 2017 sezonundaki hatalar ve sorunlara rağmen Ferrari takım içinde gereken ateşlemeyi yaptı ve sahip olmaları gerektiğini düşündükleri şampiyonlukları alabilmek adına Mercedes ile mücadeleye hazırlar.

2017 sezon öncesi testlerde rekabetçi görünen Ferrari sezonun ilk yarışıyla birlikte beklenmedik bir çıkış yaptı ve Vettel’in sezonun ilk 6 yarışını ilk 2’de tamamlaması ‘o sene bu sene’ söylentilerini arttırdı. Ancak sezonun devamında ise işler Ferrari’nin istediğinden oldukça uzak şekilde gelişti. Beklenmedik dayanıklılık sorunları, takımın yaptığı hatalar ve Vettel’in davranışları şampiyonluklara sebep oldu.

Ferrari başkanı Sergio Marchionne yaptığı açıklamalarda yıllardır zirvede olan Mercedes’i yakalamak adına yapılan güncellemelerde kalite standardının düşürüldüğünü söyledi. Malezya’da Raikkonen’in start alamamasının ardından konuşan başkan kalite kontrol bölümünde gereken değişikliklerin yapıldığını söylese de Japonya’da sorunlar bu kez Vettel’i buldu.

Mercedes sadece bulduğu performansta değil aynı zamanda inanılmaz dayanıklılık konusunda da başta geliyor. Hamilton 2017 sezonundaki bütün turları tamamlayabilen tek pilot ve Ferrari şampiyonluğu gerçekten istiyorsa performansın yanında dayanıklılık anlamında da gelişmek zorunda. 2018’de 3 motor kullanılacak oluşu da Ferrari’yi oldukça zorlayabilir.

Mercedes baskılığını bitirmek adına Ferrari’nin avantajına olabilecek bir diğer konu da Red Bull faktörü olabilir. Sezona istedikleri gibi başlayamasalar da Red Bull sezon içi gelişim anlamında oldukça başarılı ve başarıya aç 2 genç pilota sahip. Bu iki takımın Mercedes’ten koparabileceği puanlar şampiyonluk hesaplarını değiştirebilir.

Vettel Singapur’da Red Bull’un Ferrari’nin bargeboardlarına oldukça benzer bir tasarım kullandığını fark etmişti. Daha sonrasında ise Ferrari Red Bull tarzı difüzörü test etmişti. Görünen o ki tasarım anlamında ortak noktaları bulunan bu iki takımın birbirlerinden öğrenecek çok şeyi var!

Red Bull Faktörü

Red Bull, 2018 sezonunda en kötü ihtimalle zirvedeki ikiliden puanlar çalmaya devam ederek şampiyona’da 3. olabilir. En iyi senaryo düşünüldüğünde ise Red Bull yetenekli iki pilotunu üreteceği araçla birlikte zirve yarışına sokup Hamilton-Mercedes, Vettel-Ferrari dörtlüsünden rol çalabilir.

Red Bull alışılmış trendine göre genelde sezona düşük başlayıp geri kalan bölümünde performansını ciddi seviyede arttırıyor ve sezonu oldukça güçlü şekilde tamamlıyor. Takım RB14’ün gelişiminde oldukça mesafe kat etti ve geçen sezon 2018 aracına erken yönelmenin meyvelerini önümüzdeki sezon toplayabilir.

Takımın yaşayabileceği bir diğer zorluk ise yasaklanan süspansiyon sistemi. FIA Red Bull’un kullandığı ve virajlarda aracın yüksekliğinin ayarlanmasını sağlayan sistemi yasaklamıştı ki bu oldukça kritik olabilir, çünkü sistemin lastik kullanımına ve aerodinamiye oldukça büyük katkısı bulunuyor.

Red Bull’un dehası Adrian Newey bu kaybı telafi edebilmek adına kurallarda yeni gri bölgeler bulabilir elbet, ancak bunların bulunması takıma kritik olabilecek zaman kayıplarına mâl olabilir.

Verstappen yeni anlaşmasıyla birlikte 3 sezon daha Red Bull’a bağlı kalacak ancak Ricciardo’nun anlaşması sezon sonunda bitiyor. Bu Avustralyalının dikkatini dağıtıp takıma zarar verebilir ancak Mercedes ve Ferrari de kontratı bitecek olan pilotları ve adayları düşünmek zorunda.

Takım arkadaşları

Valtteri Bottas

Fin pilot Nico Rosberg’in herkesi şok eden emekliliğinin ardından Williams’tan apar topar Mercedes’e getirilmişti. Bottas – Hamilton mücadelesi Rosberg – Hamilton mücadelesine göre beklendiği üzere çok alt tonda gerçekleşti ve Bottas daha çok Hamilton’un şampiyonluğuna katkı yapmaya çalışan bir pilota dönüştü. Ancak bu sadece sorunun bir parçası.

Bottas yarışlar kazanarak kapasitesini kanıtlamış oldu. Ancak Hamilton seviyesinde olamayışı onu şampiyonluk mücadelesi vermekten uzaklaştırıyor ve Mercedes’e katkı sağlamaya çalışan bir takım elemanına dönüştürüyor. Muhtemelen 2018’de de bu durum değişmeyecek ve Bottas Hamilton’un 5. şampiyonluğuna katkı sağlamaya çalışacaktır.

3 zafer, 13 podyum ve 300 puan barajını açan 3 pilottan biri olması Bottas için pek de fena olmayan bir sonuç olabilir. Kendine güveninin artmasını sağlayabilir, 2018 ve sonrasındaki sezonlarda daha iyisini yapmaya çalışabilir. Bakalım Ferrari – Mercedes mücadelesinde Bottas’ın katkısı ve rolü ne olacak.

Kimi Raikkonen

Kış döneminin ardından başkan Marchionne, Raikkonen’in eski formuna dönebilmesi için son şansı olabileceğini söylemişti. Scuderia’nın, arkadan gelen Red Bull tehdidi ve Mercedes ile olan mücadelede kesinlikle formunda olan bir Raikkonen’e ihtiyacı olacak.

Raikkonen 2017’de 7 podyum elde etti ve bu sezon daha fazla katkıda bulunmaya ihtiyacı var, özellikle de sıralama performansında. Hamilton ve Bottas gibi Vettel ile Raikkonen’in de arası oldukça iyi. 2. pilotların performansında olabilecek artış şampiyonluk mücadelesinde işleri karıştırabilir.

Eğer Vettel hayali olan Ferrari şampiyonluğunu kazanmak istiyorsa Raikkonen’in performansını arttırması ve Vettel ile Hamilton arasında tampon görevi yapması gerekebilir.

9 Yorum

  1. Hamilton’ı Vettel’in önünde görüyorum ben. Rekorları yavaş yavaş kırıyor, altında da güzel bir araç var. Bu yükselişi korursa alır gider. Vettel duygularına yenik düşen bir tip. Bu onu Hamiltonun gerisine atıyor.

  2. ‘kafasının için girmek’ denen olgu tarihte ilk bu sitede kullanıldı galiba.

    evet Verstappen, Vettel’e çok sorun çıkardı doğru ancak bunun sebebi Vettel’in Verstappen’den uzakta başlayacak ve Verstappen’den uzak duracak kadar hızlı bir araca hiçbir zaman sahip olamaması. buna karşın Hamilton her zaman Verstappen’den EN AZ 4-5 sıra önünde başladığı için hiç Verstappen diye bir problemi olmuyordu. Kanada startı bunun en iyi örneği mesela.

  3. Eline sağlık. As pilotların diğerlerini yeneceğini zaten biliyoruz da, Vettel gibi adamın yamulduğunu görmek garip oldu. Bu sene de şampiyon olamazsa çöküşü daha da artabilir. Hamilton bir şekilde yolunu buluyor, aracı da kötü değil tabi.

    Yani yine araçların mücadelesine dönecek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]