İspanya’da gerçekleştirilen sezon öncesi testler tamamlandı ve takımlar paketlerinin gücünü olabildiğince saklamaya çalışarak sürüşlerini gerçekleştirdi. Mercedes’in 4 kez Dünya Şampiyonu Lewis Hamilton 2018’de de kazanmaya hazır ancak 5. şampiyonlukla arasında duran bazı engeller var.

Vettel ve Ferrari

Formula 1 tarihinde ilk defa 2018 sezonunda 2 tane 4 kez Dünya Şampiyonu pistte birbirleriyle yarışacak. Hamilton ve Vettel arasında mücadele 2017 yılında zirveye çıkmış ve Bakü’de işler çığırından çıkmaya çok yaklaşmıştı. Vettel Hamilton’un kendisi üzerinde fren testi yaptığını iddia etmiş ve İngiliz pilota kasıtlı olarak çarpmıştı. Alman pilot sezonun ilk yarısında oldukça iyiydi ancak sezonun ikinci yarısında yaptığı hatalar ve dayanıklılık sorunları şampiyonluğu kaybetmesine sebep oldu. Sezon öncesi testlere baktığımızda da Vettel ve Ferrari güçlü görünüyor ve 2018’de şampiyonluk için mücadele etmeye oldukça hazırlar.

Takım arkadaşı en zor rakip

Valtteri Bottas 2016 Dünya Şampiyonu Nico Rosberg’in emekli olmasının ardından geçtiğimiz sezon takıma katıldı. Fin pilot Hamilton’u yenip şampiyonluğu kazanmayı bekliyordu ancak şampiyonayı 2. tamamlamayı bile başaramadı. Ancak 2018 yeni bir sezon ve Bottas geçtiğimiz sezon zaman zaman kazanabilecek hıza sahip olduğunu kanıtladı. Hamilton ile bir sezon geçirdi ve takım arkadaşının yaptıklarını öğrendi, artık aracı kendi seçimlerine göre ayarlayabilecek. Bottas muhtemelen 2017’ye göre daha rekabetçi olacaktır.

McLaren

İngiliz takım sonunda Honda’yı bıraktı ve önümüzdeki sezon Renault ile yarışacak. Peki araç ve pilotlar zirvedekileri yenebilecek mi? Öyle umuyorlar! Testler McLaren ve özellikle de Alonso için pek parlak geçmedi, sanki hala Honda motorundaymışçasına sorunlarla boğuşup durmaya devam ettiler. Stoffel Vandoorne geçtiğimiz sezon araç yüzünden gerçek performansını gösterememiş olsa da bu sezon daha iyi olacaktır. Rakipler yerine araç ve sorular ile mücadele etmekten sıkılan Alonso ile eski takım arkadaşı Hamilton ile mücadele edebilmek ve birkaç yarış kazanmak istiyor.

Red Bull’un çocukları

Hamilton Ricciardo’nun Mercedes veya Ferrari’de yarışıyor olsaydı bir canavara dönüşeceğine inanıyor. Avustralyalı pilot bu sezon Bakü’deki dramatik yarışı kazandı ve İtalya’daki cesur ataklarıyla dikkat çekti. Uçan Hollandalı ise Çin ve Malezya’da yaptığı geçişler ve yarış galibiyetleri ile taraftarlarını sevindirdi. Red Bull’un sahip olduğu pilot ikilisi şüphesiz Mercedes ve Ferrari’nin sahip olduğu ikililerden daha iyi.

Renault ve Force India

Renault sonunda biraz daha dayanıklı. Takım 2017’de harika sürücüler seçti. Hulkenberg sonunda beklediği podyuma ulaşabilir ve belki de yarış kazanabilir. Diğer pilot Sainz da bunları başarabilir. Renault’un sahip olduğu ikili muhtemelen zirvedeki ikililer kadar güçlü değil ancak farklı şartlar ve sürpriz yarışlarda galibiyeti almak için ortaya çıkabilirler. Ocon da gridin yeni süper yeteneklerinden biri ve bu performansını sürdürmeye devam ederse gelecekte kendisini Mercedes koltuğunda bulabilir.

7 Yorum

  1. Sonuna da ben ekleme yapayım.

    Williams ve Sauber

    Hibrid dönemine hızlı başlayan, ancak sonra gerileme sürecine giren Williams, Felipe Massa’yı da kaybetti ve Sergey Sirotkin’le anlaşarak paraya ihtiyacı olduğunu bize gösterdi. Hisse ile takıma katılan Paddy Lowe de, işlerin pist üstünde daha da kötüye gitmemesi için çalışacak. Ancak testlerden gördüğümüz kadarıyla Williams aracını zorlayabilecek yeni bir rakibi var: Sauber. Alfa Romeo’nun desteğiyle iyi ödemeler alan ve Frederic Vasseur’un yönetiminde değişen takım, başarılı Ferrari çaylağı Charles Leclerc ile Williams’ı zorlayacak gibi görünüyor. Sezon sonunda Williams sonuncu olabilir mi? Fazlasıyla mümkün.

  2. Vettel Hamilton’un kendisi üzerinde fren testi yaptığını iddia etmiş ve İngiliz pilota kasıtlı olarak çarpmıştı.

    Şimdi EmreF1 gelir Hamilton kasıtlı yaptı, Vettel yanlışlıkla çarptı der 😀

  3. Vettel’in bu sene tutumu çok önemli. Eğer yine geçen seneki gibi şımarık çocuklar gibi davranmaya kalkarsa şampiyonluğu elinden kaçırır. Hamilton’u yenmek için başını öne eğip sadece çalışmalı. Yess yess yapmakla bitmiyor malesef.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]